כותרות TheMarker >
  ';
  0

  יוצר הזיכרונות

  1 תגובות   יום ראשון, 2/2/14, 15:08

   

  הוא כתב ספר מקצועי בתחום הנדל"ן * חיבר ומתעתד להוציא ספר בישול * עוד הוא שוקד על שני ספרים חדשים: רומן תקופתי וספר מקצועי * - ליצור דבר מה חדש, נדל"ן או יצירה כתובה מצליח לרגש אותו כל פעם מחדש * בין המשיכה לדפי ההיסטוריה לבין הרצון לכתוב ספר הוא מוציא תחת עטו רומן ביכורים חובק תבל העוסק בריגול, אהבה וגם בשנאת יהודים ובשואה * הוא איבד את מרבית משפחתו בשואה * בן 64 * נולד בבודפשט * גדל בבית יהודי מסורתי * למד תקופה קצרה ב"חדר" ותקופה ארוכה בתלמוד תורה * שר משך שבע שנים במקהלת ילדים בבית הכנסת * בשנת 1963 עלה עם הוריו ארצה * מתגורר בחיפה * על הצעת החוק החדשה האוסרת את השימוש במילה "נאצי" הוא אומר:" אין מקום לשים מחסום למחשבות ואף לא למוצא פיו של אדם, יחד עם זאת יש לאסור את השימוש בסמלים נאציים", ומחזיר בשאלה מעוררת מחשבה: "אם ייאסר השימוש במילה נאצי אז מדוע לא לאסור את השימוש במילים כושי (Nigger), פאשיסט, פאלנגיסט, יהודי מסריח או ערבי מסריח?" .


  ממש כשם שהוא כותב את ספרו, נדבך על נדבך, כקליפות רבות החוסות על העיקר, תפקידם של כולם לשמור על הלב, כך הוא שומר היטב על הגחל המצית את האש. הוא שומר על הרגשות הקשים שלא תמיד ניתן לפרוס על הנייר, ולא משום שהם חבויים אלא מפני שלא נמצאו בשפה המילים לתארם. אולי מפני שהדף אינו יכול להכילם, אולי מפני שאין רצף הגיוני שמבין אותם באמת.

  ובאותו מקום יש בו רצון חבוי, לנסות לשכתב או למלא את החסר בדפי ההיסטוריה. זו שאמנם לא ניתן לשנות את מסלולה – אולם אילו היו נמצאים ההסבר או הפרטים הנעלמים, שעמדו ברקע האירועים שהתרחשו - לא היתה השריפה הפנימית נעלמת אך אולי היתה מוצאת מנוחה. וכך, לאורך שנות חייו הבוגרים, הוא חוצה את קו ההכרה של עצמו ועובר מתת ההכרה אל התודעה. באמץ, בתעוזה, בוחר המחבר, מאיר נחשון, בספרו "מוצפן בשלג" בהוצאת אופיר ביכורים, לחשוף, להתרגש, לבכות ולשמוח על הקיים. הוא בוחר לדבוק בדמויות מלאות העוצמה, בעלילה רבת החיים. מתוך אמונה גדולה בכוחו של האדם להתגבר, הוא יוצר רומן היסטורי ומצמרר מחד ומרגש ומזכך מאידך. 

   

  ''

   

  תרבות והישרדות. מאיר נחשון נולד בבודפשט, הונגריה, שנים ספורות אחרי מלחמת העולם השנייה, להורים ששרדו את השואה. אילו היה משנה את סדר הדברים ומוציא כעת לאור את ספרו העוסק ברזי הבישול, סביר להניח שהוא היה נותן בחן רב, טיפים מהמטבח ההונגרי ונוגע בזוויות ילדותו סביב שולחן האוכל הטעים והגדוש במאכלי העדה. אבל מאיר נחשון בחר להתמודד עם שאלות שהטרידו אותו, סביב התקופה בה עוסק הרומן שכתב. נחשון:" כל הסבים והסבתות שלי וכעשרה דודים ודודות, נשלחו לאושוויץ ולמעט שתים, נספו כולם. בבית לא העיב עלינו צל כבד בגלל השואה, ואף לא נמנעו מלדבר. עם השנים, מצאתי את עצמי מתלבט בשאלה, שבה אני מתחבט  כבר עשרות שנים ואיני מצליח למצוא לה תשובה היא - מניין נבעו, פרצו והתפתחו הרוע, הרשע, והשנאה העיוורת ונעשו נחלתם של קבוצת אנשים - בני לאומים שונים, והפכו לכל כך גדולים. השאלה השנייה נוגעת לקורבנות. כיצד הצליחו הקורבנות שחוו שנים של זוועה, להצטייד בכוח פיזי ונפשי שאִפשר להם לשרוד, יום אחר יום, פעם אחר פעם? מניין נבע כוחם לסבול, לשאת את הזוועה, מניין נבעה עוצמתם לחיות עם הפחד ותעוזתם להתגורר עם החרדה, יכולתם להתמודד עם הרעב, כישרונם לגבור על המחסור והמחלות ומסוגלותם להירדם בלילות חסרי תקווה? ולמרות זאת לשרוד, ולמרות זאת לרצות להמשיך לחיות".

   

  ההשראה הגיעה מאבא. על מנת לענות על השאלות גייס מאיר נחשון ראשית את עצמו וכתב במהלך חמש עשרה חודשים ברצף את ספרו.  נחשון:" הפרק שנכתב לראשונה הוא הפרק השני, המספר על הימים האחרונים בתולדות שואת יהודי הונגריה. ההשראה לכתיבת הספר באה מאותו אירוע שגם אבי היה חלק ממנו בימים האחרונים של המלחמה, הימים בהם אחרוני הגרמנים עזבו את אדמת הונגריה. תחילה חשבתי להתמקד באירוע הזה כסיפור קצר בפני עצמו. הסיפור הנורא הזה נתן לי את ההשראה לכתוב גם את המשכו, המופיע לקראת סוף העלילה ואת תחילתה, המתרחשת עשרות שנים לפני כן. עלילה זו קיבלה תפנית לרומן רחב יריעה המשתרע על פני עשרות ואף מאות שנים. היה בי צורך לספר סיפור עלילתי, סיפור מתח, סאגה משפחתית של מספר דורות שפרץ החוצה כשיטפון מבלי לדעת לאן הוא יגיע ואת מי הוא יסחף אחריו. במקביל לכתיבה בשעות הערב והלילה, חיפשתי מקורות לתיאור האירועים ההיסטוריים המוזכרים בספר ובדיקת כל האירועים האלה, התאריכים והדמויות ההיסטוריות. עשיתי זאת במספר מקורות ושפות על מנת להגיע לדיוק המרבי הניתן. עלילת הספר בדיונית, כך גם הדמויות. באופן ציורי אני יכול להגיד שהכנסתי יד לשק גדול, שמכיל את הידע, המחשבות והזיכרונות שלי, הוצאתי חלק וחיפשתי היכן אוכל לשלבו בדמות מסוימת או בסיפור".

   

  בונים בניינים. זהו רומן הביכורים פרי עטו של מאיר נחשון, אך לא ספרו הראשון. ספרו הראשון עוסק בתחום הנדל"ן, מקצוע ומומחיות שלו משך שנות קריירה משגשגת וארוכה. בקרוב הוא מתעתד להוציא ספר מקצועי נוסף יחד עם שותף. וגם רומן נוסף שעליו הוא יכול להגיד כרגע כי שמו והדמות שהשם מיצג הוא ממש לא שגרתי ובלתי נהיר לרוב האנשים. הרומן מתרחש אי שם בשנים  1850-1930. מאיר נחשון:" תמיד שאפתי להגיע לתחום התעשייה. ראיתי בזה את הייעוד החשוב ביותר בסוף שנות ה-70'. התחלתי בחברת אלסינט, במפעל לרפואה גרעינית. מודעה שצדה את עיני בה הוצעה משרה בכירה בסולל בונה מחוז הצפון הביאה אותי למעשה לתחום הבניה והנדל"ן. המסלול שעברתי כלל את תחומי הביצוע, היזמות וגם השיווק במשך למעלה מעשרים וחמש שנה. וכך גם שותפות בחברת תוכנה שעסקה בפיתוח תוכנות רק בתחום הנדל"ן. לפני שנים אחדות מכרתי את מניותיי בחברה והחלטתי לעסוק בדברים שהינם בעיקר להנאתי. כתבתי את ספרי הראשון שהוא בתחום הנדל"ן, והוא יצא במספר מהדורות בספרית גלובס. כמו כן כתבתי מדריכים, מאמרים מקצועיים והדרך לכתיבת רומן הייתה די קצרה אך לא טריוויאלית כלל. זהו אתגר גדול הדורש בעיקר חשיבה יצירתית. הרצון לכתוב היה בי תמיד, אך לא היה לי זמן ולא הביטחון שאכן אצליח לחבר יצירה בעלת משמעות. משהתפנה לי זמן והיו בידי המשאבים, העזתי ופניתי לתחום".

   

  שלוש אהבות. למאיר נחשון שלוש אהבות בחייו. בישול, גינון והכתיבה. הוא  נשוי לנעמי ואב לבן ובת, וסב לארבעה נכדים. על שלושה דברים אינו מוכן לוותר: בילוי עם הנכדים, בישול וגינון, ועל אכילת פירות ומרקים. ז'אנר הספרים האהוב עליו הם ספרים העוסקים באירועים היסטוריים או כשהעלילה מתרחשת בתקופה שלפני 100 שנים ויותר. בין הסופרים האהובים עליו קרלוס רואיס סאפון, אילדפונסו פלקונס, סופרי המתח הסקנדינביים, וספרות צרפתית ובריטית. בסוף היום, כשהוא רוצה להירגע, הוא לוקח ספר טוב לידיים ומתנתק מכל העולם.

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     6/2/14 10:36:

   בוקר ניפלא מירב יקירתי נשיקה

   תודה שהבאת לנו ועל ההמלצה החמה

   וכמו תמיד אני רושמת את המלצתך ואחפש את הספר בסיפרייה העירונית

   עד כה המלצותייך היו נהדרות אחת אחת

   * חיבוקים אוהבים

   ארכיון

   פרופיל

   מירב ב
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין