כותרות TheMarker >
  ';

  על ריברסינג כתיבה מדיטציה ריפוי 2012 ועוד

  מחשבות הגיגים מדיטציות ופנינים הקשורים לשנת 2012 על שלל מתנותיה בתחומים: ריברסינג, יוגה, כתיבה, מדיטציה, ריפוי, מודעות, 2012 ועוד

  0

  שיטות פיתוח משמעת עצמית והתמדה

  0 תגובות   יום שלישי, 4/2/14, 13:43

  ''

   

  יש המון מה לומר על הצורך בפיתוח המשמעת עצמית.


  כמעט בכל דרך התפתחות שבה אנחנו בוחרים: רוחניות, אומנויות לחימה, לימודים, ספורט ועוד רבות אחרות דרושה מידה מסוימת של התמדה ומשמעת עצמית. כנראה שאם אתה קורא את המאמר, אתה מעוניין לחזק את המשמעת העצמית או מודע לחשיבותה בחייך. משמעת עצמית והבנות מסוימות על החיים יכולות גם להביא לשינוי פרספקטיבה חיובי ותמיכה בהתפתחות בעבודה, במערכות היחסים ואפילו בעולם העסקי.

  במאמר זה אנסה לגעת במספר דוגמאות פשוטות שמהוות שיטות פרקטיות לפיתוח המשמעת העצמית שלנו בשלל דרכים. הכניסה שלי לעולם הפראנה לימד אותי המון שליטה ומספר שיטות לפיתוח המשמעת העצמית שאני שמח לחלוק.

   

  הרגל קבוע ולא משנה מהו

  חשוב לפתח איזשהו הרגל שנובע מתוך רצון לתרגל את המשמעת העצמית שלנו. הרגלים כמו אכילה בריאה, מחשבות אופטימיות, כניסה לכושר, קלילות, הגדלת חווית רגע ההווה ועוד. הכי קל זה להתחיל להתאמן במשהו דבר ראשון על הבוקר. רובנו חושקים בהרגלים בריאים אבל תמיד מוצאים שאנחנו דוחים אותם מתוך רצון להישאר באזור הנוחות. אותו מקום שמונע מאתנו להתפתח ושמקל עלינו לומר את המילה "לא" במקום במילה "כן".

  המיינד \ אגו תמיד מוצא איזשהו תירוץ. "איזה כיף בחורף, אפשר להישאר מתחת לשמיכה המפנקת יותר זמן", "מחר אני כבר אעשה את זה", "היום אין לי כוח, בקושי ישנתי בלילה" וכד'. כמה פעמים בחיים תכננו לעשות איזה משהו עבור גופנו או נפשנו לפחות פעם ביום? יוגה, מדיטציה, הליכה ועוד שלל דוגמאות שונות, בהתאם לרצונות האישיים שלנו.

  לעשות הרגל אחד כל בוקר זה הכי טוב. זה מונע את ההתקרבנות של שעות הערב שבהם אנחנו עייפים מיומנו העסוק במרוץ העולם המערבי. זה גם לא חייב להיות משהו ארוך במיוחד... חשוב להקשיב להתנגדויות הפנימיות שעולות ולוודא שהן אינן גדולות מדי, אחרת המיינד \ אגו מנצח ביתר קלילות. אם ניקח לעצמנו מטרה גבוהה של שעה שלמה של תרגול כל בוקר, לאחר מספר ימים יעלו התנגדויות ש"זה לוקח לנו המון זמן", ש"הגוף עייף בגלל שהוא לא התרגל עדיין" ועוד דגדוגי איזור הנוחות שרוצים להשאיר אותנו בדיוק איפה שהיינו לפני זה, מתלוננים על זה שאנחנו לא איפה שאנחנו עכשיו... כמה אבסורד.

  עדיף להתחיל עם משהו קטן. לדוגמא מדיטציה מודרכת \ הירגעות עם מוזיקה נעימה ואוזניות (שלא יפריעו לנו). או לעשות פאלון גונג או את חמשת הטיבטים (מאוד ממליץ על תרגילים אלו למי שמעוניין באורח חיים ארוך ובריא יותר). מספיק 10 דקות כל יום. בתרגול של התמדה זה יותר חשוב שנעשה משהו על בסיס קבוע, מאשר מה הדבר הזה באמת צריך להיות. אפשר גם לקרוא פרק של ספר מעורר השראה.

  העיקר כאן זה החזרה הקבועה, עד שזה הופך להיות הרגל. ברגע שאנחנו מבינים כמה זה קל לפתח הרגל (מספר הקסם של חזרות לפיתוח הרגל הוא 21), אנחנו פתאום מתחילים לפתח עוד הרגלים, שינויי פרספקטיבה וכד' ביתר קלות וההרגל החדש שלנו הופך להיות שינויי מציאות שונים בחיינו אחרי שלמדנו כמה קל לשנות אותם.

  המטרה היא להרגיל את עצמנו לבטוח בהחלטות שלנו וביכולות שלנו להביא אותם ליישום. זה בסדר גם לוותר לעצמנו מדי פעם, אבל לא בהתחלה. אם עשינו החלטה של תרגול יומיומי, אנחנו צריכים לוודא שלפחות בשבועות הראשונים אנחנו ממש מקפידים להתמיד ולעשות את זה כל יום. לאחר מכן אנחנו כבר "רגילים" לעשות את זה על בסיס יומי ולכן מדי פעם לוותר לעצמנו הופך להיות בסדר.

  "ההרגל" כבר הוטמע ולכן ה"חריגה" תהיה לאפשר לנו לדלג פעם אחת מדי פעם. הכל קשור לפרספקטיבה \ תפיסה שלנו. בנוסף תמיד טוב "לאפשר" חטאים, אבל לא לתכנן אותם מראש, כי אז הם הופכים להיות ההרגל החדש ואנחנו חוזרים למשבצת הראשונה. יש לוודא שאנחנו שלמים עם החטאים האלו והם מגיעים מתוך מקום של החלטה ובחירה ולא מתוך מקום של תלות או צורך.

   

  שבירת אפקט הדומינו

  בואו ניקח שוב את הדוגמא הפשוטה שבה אתה רוצה להתחיל לרוץ בבקרים. אז אתה חושב על זה מדי פעם ומדחיק את הקיום של הרצון הזה לתקופה עם כל מיני תירוצי "עבודה", "זמן", "שינויים בחיים" וכד' ומדי פעם באמת הנושא עולה בחזרה במודעות ואתה נזכר מה השאיפה שלך – במקרה זה שאיפה פשוטה של ריצה מספר פעמים בשבוע על הבוקר בשביל הכושר וההתמדה.

  אז תנסה לזכור איך יום רגיל שבו אתה אומר לעצמך "יאאלה, מחר אני רץ על הבוקר" התגשם עד כה במציאות שבה אתה לא באמת עושה זאת... מה אתה עושה בדרך שגורם לכך שאתה לא עושה זאת בסוף? איזה תירוצים של אזור הנוחות עולים לך שמונעים ממך את זה? ואז... תוריד אלמנט אחד בדרך שיגרום לך לעשות את זה. תפיל אבן דומינו אחת בשורה של תירוצים כדי לדחוק את עצמך לפינה.

  לדוגמא, אם תלבש את בגדי הספורט שלך למיטה ותקום לבוש איתם, למרות שזה יכול להרגיש מוזר, אתה כנראה תצא לרוץ! הרי אתה יודע שעשית את ההחלטה הזו אתמול וזה היה חשוב לך עד כדי כך שמנעת מעצמך תירוץ של נוחות. גם עשית פעולה מודעת ושקולה בשביל להביא את זה לקיום. הרי אם לא תצא לרוץ עכשיו, אז כנראה אתה ממש לא מאמין ביכולותיך לעמוד בהחלטות.

  עקב הרגשה פנימית זו האגו \ מיינד יפתח התנגדות לאכזבה עצמית ויעודד אותך לצאת. אתה תבין שעשית החלטה נבונה ברגע של נוכחות ומודעות יותר גבוהה. סוף סוף שימוש של האגו נגד עצמו בצורה הנכונה... להוציא את אבן הדומינו מהדרך הקריטית אל המטרה. כמובן שאפשר למצוא שלל דרכים אחרות להוציא אבן דומינו אחת מהשרשרת, אפשר אפילו שתיים :).

   

  ''

   

  הגדרה אישית

  מומלץ להתחיל להגדיר את עצמך בתור אדם כזה. אם חוזרים לדוגמא הקודמת אם אנחנו רוצים להיות מאלו שרצים פעמיים בשבוע, נתחיל לחשוב כמוהם. אם הלו"ז שלנו עקבי אז נשים לעצמנו ימים קבועים, זה כדי לדעת מראש למנוע תירוצים או התנגדויות. נעבור על רשימת התירוצים הרגילים שלנו בראש וננסה למצוא מענה לכל אחד מהם. נחשוב טוב טוב... אנחנו טובים בלמצוא את התירוצים. נעבור ונפתור אותם אחד אחד. נזכור תמיד שכשאנחנו עושים את ההחלטה, אנחנו עושים החלטה מודעת ברגע ההווה. משמע החלטה שקולה בראותנו את כל הפרמטרים שלה. לכן בעתיד, כשהמצב פחות "נוח" נזכר מתי עשינו את ההחלטה לפעול בצורה זו ונסמוך על הווייתנו של העבר שהייתה יותר מודעת לעצמה באותו הרגע. נזכור לסמוך (להיות בטראסט) על עצמנו ברגעים שהיינו יותר שקולים ונינוחים ולא תחת תנאים אחרים, אולי פחות נוחים או יותר נוחים לאזור הנוחות שלנו...

  לא חייבים לנסות הכל במקביל, מומלץ לבדוק מה הכי מתאים לנו, הרי כל אחד מיוחד במינו, אבל מומלץ להתחיל מעכשיו... לפחות לעשות ברגע זה את השינוי התפיסתי שאומר שאנחנו מעוניינים בשינוי. השינוי שאומר שעד היום היינו X ומהיום אנחנו Y! האמונה שלנו ביכולת לשינוי והתמדה תביא את זה יותר מהר.

  להתחיל מעכשיו משמע שהתירוצים הרגילים לא יעבדו כשאנחנו מודעים אליהם. אם משהו לא נעשה ברגע ההווה, כנראה שגם לא נעשה אותו אח"כ, אז ממליץ לעשות את ההחלטה בזמן ההווה, ברגע של נוכחות. עכשיו! רגע ההווה הוא הזמן היחיד שבו אנחנו חווים רגש. הזכרות ברגש  (עבר) או פיתוח ספק \ ציפיות לרגש (עתיד) אינם באמת רגע ההווה. התמדה אמיתית מגיעה מהחלטה שאנחנו עושים ברגע ההווה, ממש ברגע זה.

  זה מצחיק, אבל צריך קצת משמעת עצמית כדי להתחיל בפיתוחה של המשמעת העצמית...

  בהצלחה לכולנו.

   

  ריי מאור –  מרצה ומנחה סדנאות התפתחות אישית.

  להרצאות מלאות \ פרטים נוספים וחומר קריאה נוסף – www.pranalife.co.il
  ליצירת קשר:   054-654-7004, maorray@gmail.com

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   PremEstrela
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין