כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  נקודת מבט

  0

  דכדוך

  0 תגובות   יום רביעי, 5/2/14, 02:42

  עבר הרבה זמן מהפוסט האחרון שפרסמתי. בזמן הזה מיכאל שומאכר נפצע בתאונת סקי ומאז הוא מחוסר הכרה. לאחרונה הרופאים מנסים להעיר אותו בתהליך שאמור לקחת שבועות, חודשים ואולי לעולם כבר לא יתעורר. מדכדך.

   

  זה התחיל אי שם בתחילת שנות התשעים של המאה הקודמת. רם לנדס ויעקב צלאל שידרו מאולפן ערוץ הספורט את מירוצי הפורמולה 1. הייתי מספיק בשל בשביל להיתפס ולהתמכר. בדיוק באותה תקופה הגיע לפורמולה 1 נהג צעיר בשם מיכאל שומאכר. למעשה שנינו התחלנו את הקריירה בפורמולה 1 ביחד. הוא התחיל ב"בנטון" ואני בערוץ חמש. בהמשך הוא עבר לפרארי ואני נדדתי ל"יורוספורט", ל RTL, חזרתי לערוץ 5 עד שהתמקמתי ב BBC, עם גיחות ישירות ל SKY.

  ''

  את היום ההוא אני זוכר כאילו היה זה אתמול. 1 במאי 1994. אימולה. איירטון סנה עוזב את המסלול ב 280 קמ"ש, נתקע בקיר ונהרג. כמובן שלא היה ברור מיד שזה מה שקרה והפרשן ב"יורוספורט", ג'ון ווטסון, אמר שלמירוץ הבא סנה אולי לא יגיע. בסרט הדוקומנטרי "סנה" שיצא ב 2010 נאמר שסנה היה בטוח שמיכאל שומאכר ו"בנטון" משקרים ושלא יכול להיות שהם מנצחים עם המכונית שיש להם. שומאכר ניצח בשני המירוצים הראשונים של העונה וסנה, שלא סיים אף אחד מהם, טען ש"בנטון" משתמשים בטכנולוגיה של ייצוב המכונית שנאסרה לשימוש החל מאותה עונה. במירוץ השלישי, באימולה שבאיטליה, סנה נהרג ושומאכר שוב ניצח.

   

  בשנים ההם קשה היה לאהוב את מיכאל שומאכר. הוא היה צעיר ארוגנטי, בטוח מאד בעצמו ולא עשה חשבון לאף אחד. מהזכייה הראשונה שלו באליפות העולם ב 1994 יזכרו תמיד את התאונה במירוץ האחרון של אותה עונה שהתקיים באדלייד שבאוסטרליה. שומאכר הגיע עם 92 נקודות ודיימון היל עם 91. הסיכוי היחיד של היל לקחת את האליפות היה לעקוף את שומאכר ולחצות את דגל השחמט לפניו. כשהלחץ של היל על שומאכר נשא פרי, ניצל היל טעות קטנה של שומאכר וניסה לעקוף. שומאכר "סגר עליו את הדלת" והתאונה היתה בלתי נמנעת. שומאכר פרש באותו רגע מהמירוץ ודיימון היל המשיך עוד כמה מאות מטרים עד שפרש אף הוא. מצב הנקודות בניהם נשאר ושומאכר זכה באליפות. מיכאל שומאכר אמר שלא התכוון להתנגש בהיל אבל אני לא חושב שמישהו בעולם האמין לו.

  ''

  באופן אירוני את הניצחון בכל מחיר למד שומאכר מאיירטון סנה. סוזוקה, יפן 1990. אלן פרוסט מוביל את המירוץ בזינוק וסנה מיד אחריו. בפנייה הראשונה סנה החליט שלא חשוב מה יהיה, הוא לפנייה הזאת ייכנס ראשון. פרוסט, שכאמור הוביל את המירוץ, נכנס ימינה לפנייה והתנגש בסנה. שניהם עפו מהמסלול ופרשו מהמירוץ. באותו רגע זכה סנה באליפות העולם. סנה אמר על האירוע ההוא: "If you don’t go for the gap, then you are not a racing driver any more".

  ''

  אווה ברגר היתה המרצה באחד הקורסים בתקשורת בתואר הראשון (והיחיד) שעשיתי. השיעורים התקיימו בשעות אחר הצהריים ואני תכננתי להגיע לשיעור אחרי שייגמר השידור הישיר של המירוץ מברצלונה. הייתי תקוע מול הטלוויזיה יותר מידי זמן ולשיעור הגעתי באיחור של רבע שעה. אווה ברגר שאלה אותי: "למה אתה מאחר?" עניתי: "ראיתי שידור ישיר של מירוץ פורמולה 1 מברצלונה". היא היתה בהלם. "ברצינות?" שאלה. "כן" עניתי לה. "אוקיי, אז עכשיו צא מהכיתה. אני לא מוכנה שתישאר כאן". שאלתי אותה "מה את מעדיפה, שאשקר?" והיא ענתה "כן. לפעמים עדיף לשקר". את הקורס אני לא זוכר אבל את השיעור שאווה ברגר לימדה אותי אז, אני לא שוכח.

   

  בנגקוק, אוקטובר 1995. אני עומד באמצע הרחוב. מסתכל על השמיים. מסתכל על השעון ומחליט לנסוע לאוסטרליה לראות את מירוץ הפורמולה 1 באדלייד. לאחר מספר ימים הגעתי לסידני. תוך יומיים חטפתי את השפעת המקומית שהפילה אותי ליומיים. למזלי הייתי בדירה מסודרת ולא זרוק באיזו אכסניה מעופשת. תכננתי לצאת מסידני לאדלייד ביום ראשון ה 5 בנובמבר 1995. בבוקר העירו אותנו החדשות מישראל על רצח רבין. לבשתי חולצה שחורה ועליתי על האוטובוס. יומיים לאחר מכן הגעתי לאדלייד. עד סוף השבוע של המירוץ המסלול היה פתוח לקהל. עברתי מול הגארז'ים של כל הקבוצות ובדיוק כשנעמדתי מול "בנטון" הם הכניסו את המכונית של שומאכר (שבשלב הזה הוא כבר היה אלוף העולם בפעם שניה). יומיים לאחר מכן עמדתי בעיקול בו מיקה האקינן התנגש בקיר וכמעט מת לולא החדירו לו צינור אוויר שמנע את החנק. שמעתי על התאונה עשר דקות אחרי שעברתי להתמקם במקום אחר.

  ''

  רק כשעומדים על האדמה והיא רועדת מעוצמת הרעש והצמיגים מבינים מה זה פורמולה 1. עמדתי בנקודת הבלימה בסוף הישורת הארוכה, 80 מטר לפני סיבוב חד ימינה שאפשר לקחת אותו בלא יותר מ 70 קמ"ש. בקילומטר ומשהו של הישורת באדלייד מכונית פורמולה 1 מגיעה ל 320 קמ"ש. מתישהו, לקראת הסיבוב, צריך לבלום ולהוריד 250 קמ"ש. 80 מטרים לפני הסיבוב קורה הפלא. בלימה מטורפת עם הורדה של ששה הילוכים. המנוע צורח תחת הסל"ד ותוך שנייה מגיע הסיבוב ונעלמים. בלתי נתפס.

   

  עם תחילת המילניום, כששומאכר כבר 4 שנים בפרארי, התחילו להגיע האליפויות אחת אחרי השניה. חמש שנים ברציפות הוא זכה באליפות העולם בדומיננטיות מוחלטת. היו אלה שנים של מירוצים "משעממים" בהם שבר שומאכר שיא אחר שיא. באותה תקופה התחתנתי ואשתי היתה שואלת "לא נמאס לך שהוא כל הזמן מנצח?" הייתי עונה לה "יום אחד אני אוכל לספר לנכדים שלי שזכיתי לראות את כל המירוצים של מיכאל שומאכר". באיטליה הוא כמובן נהפך לגיבור. האיש שהחזיר את פרארי לקידמת הבמה.

  ''

  לקראת סוף עונת 2006 הודיע שומאכר על פרישה. שלוש שנים הסתובב בחוץ (אבטלה הוא לא חתם, אין מה לדאוג) וב 2010 חזר לפורמולה 1 עם קבוצת מרצדס. הכל ציפו שהוא יחזור לפורמולה 1 ויחזור לנצח. זה לא קרה. יותר מידי פעמים בן קבוצתו, ניקו רוזברג, גבר עליו בקלות רבה יחסית. הנחיתה הקשה למציאות, עם מרצדס ובלי נצחונות, גילתה לעולם מיכאל שומאכר אחר. אחד שבא ליהנות מהמירוצים. הוא היה מאד נינוח ומאד סבלני כלפי הסובבים אותו. הלהט והרצון לניצחון בכל מחיר היה שם אבל הוא הכיר במגבלות ובחוסר היכולת של המרצדס שלו לנצח מירוצים.

   

  השנים עם מרצדס היו השנים בהם המהפך הושלם. מבחור צעיר חסר מעצורים ומלא בעצמו הפך שומאכר לאדם חביב, חייכן ואהוב הקהל. רבים אמרו שהיתה זו טעות שחזר להתחרות. שהוא סדק את האגדה שנקראת "שומאכר". אני חושב שדווקא הקמבק עשה טוב לפרסונה שלו. כולם בסופו של דבר שמחו לראות אותו בסרבל וקסדה.

  ''

  בסוף 2012 הוא פרש סופית מהפורמולה 1. בסוף דצמבר 2013, שבוע לפני יום הולדתו ה 45, הוא נפל על סלע בתאונת סקי במדרון לא מסומן במריבל שבצרפת ומאז הוא חסר הכרה. בעשרים השנה האחרונות ראיתי אותו במאות מירוצים. ראיתי אין ספור ראיונות איתו. קראתי אין ספור כתבות ומאמרים עליו ובבת אחת אני מרגיש שוב כמו ב 1 במאי 1994. באסה.

   

  דודו ישורון

  
  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   מסתכל סביב
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין