כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  עליס בארץ הפלאות

  0

  מהי הנשיאות והאם אנו זקוקים לה?

  0 תגובות   יום שני, 17/2/14, 20:59

  עליס בליטנטל

   

  מהי נשיאות, והאם אנו זקוקים לה?

   

  השניה בסדרת ההרצאות על "ההדר הז'בוטינסקאי" במכון ז'בוטינסקי, מבהירה מהי בדיוק הנשיאות – האם ומדוע זקוק לה עם ישראל. ומה צריכה דמותו של הנשיא הבא להיות כדי למלא את המושג בתוכן.

   

  "מתוך רקבון העבר (הגלות) יצמח בתהליך מורכב האדם החדש. תהליך המבוסס על חינוך וביסודו מצוי רעיון ההדר הז'בוטינסקאי. לשם כך אנו נזקקים לחינוך העם שהיה חסר מולדת, ריבונות לאומית וכבוד לאומי ואנושי, והגזע החדש יהיה חדור תודעה של בני מלכים... הוא שיעלה על ההר ויכונן את המדינה היהודית.”

   

  משפט זה הלקוח מהחוברת של המכון המוקדשת לנושא, (אותה ערך יוסי אחימאיר, מנהל המכון והמוזיאון ע"ש ז'בוטינסקי) - יסביר בהמשך את ההרצאה שנתן הפרופסור וזוכה פרס נובל לכימיה 2011 דן שכטמן לחברי מועדון המכון. הפגישה עם פרופ' דן שכטמן, חיממה את הלב. סוף סוף, פוגשים באדם נישא מכל יתר המועמדים מטעם עצמם, אישיות כובשת מבלי להתלהם, רק הודות למהות דבריו, כשדמותו מלאת ההדר והקסם מצביעה על אישיות יוצאת דופן בנוף רשימת המועמדים לנשיאות. הן בגלל איכותו, הן בגלל הישגיו הבינלאומיים, הן בגלל יכולתו לקשור קשרים עם גדולי עולם בפגישות אליהן הוא מוזמן – ובכך, להעלות את מיקומה של ההערכה לישראל בכל מקום ובכל זמן נתון.

   

  הפרופסור הצנוע אך הבוטח בעצמו, שאביו לחם ב"הגנה" בפג'ה, היה עצמו חבר בתנועת "השומר הצעיר",  וחלם אז להיות מהנדס מכונות. אך לאחר התואר הראשון נכבש בקיסמה של הכימיה, ועבר לעשות בה תואר שני. ב-1972 קיבל תואר דוקטור, המשיך להשתלם באוניברסיטאות יוקרתיות בחו"ל, לשם אף הוזמן להיות פרופסור מרצה. הוא זכה בפרס ישראל. אך הדרך שהובילה לקבלת פרס נובל לא היתה סוגה בשושנים. חרף לגלוגים מצד עמיתים על מחקרו, המשיך בו בנחישות עד לגילוי שהביא את ההכרה העולמית בחשיבותו. היום הוא "על הקו" –מוזמן לפגישות עם ראשי מדינות, מבוקש ביותר להרצות בעולם על תגליותיו, וממשיך ללמד בטכניון החיפאי/כור מחצבתו ובאוניברסיטאות יוקרתיות בארה"ב.

   

  "עבורי – משרת הנשיאות אינה קידום, כמו ליתר המועמדים" הוא אומר בגילוי לב. "עבורי זו התנדבות לשירות העם".  הוא סובר, שלמען עמו ומדינתו, ראוי שישרת אותה במישרת הנשיא, אך ורק כדי לממש את תכניתו, הרואה בחינוך למצוינות את עיקרה. ולנושא הזה הקדיש את הרצאתו.

   

  לדעתו של דן שכטמן, רמת המורים בארץ אינה גבוהה. מהסיבה העיקרית: סמינרים ומיכללות מקבלים תקציב ממשלתי בהתאם למספר התלמידים בהם. לכן, כל מי שמעונין, מתקבל, ולא משנה מה רמתו. מכאן, שבצד חלק טוב ומשובח בין המורים, מצויים רבים שלא נועדו כלל למקצוע זה. והתוצאה: שעות החינוך כמעט אינן קיימות. "אם אתם רוצים אנשים שידעו להתנהג בעולם תרבותי – עשו תכנית לחינוך" – אמר לשר החינוך.”מה ללמד בכיתה א', וכן הלאה.

   

  בתחום המשפט, יש לו השגות לגבי קולת העונשים לרוצחים. לדעתו, יש להשית עליהם תקופות מאסר ארוכות, ובטח לא לשחררם בעיסקאות שתמורתן לא נראית באופק. כמו כן,לא יתכן מצב כמו זה השורר כיום, שילדים יתכננו ויבצעו רצח, ביודעם שעונשם יהיה קל בגלל שהם עדיין מתחת לגיל הענישה הרצינית. מכאן ברור מדוע כה חיוני לייצר מורים יותר טובים.

   

  בהתאם לציווי של ז'בוטינסקי להקפדה על חמשת הממ'ים (מזון, מעון, מלבוש, מורה ומרפא), מתייחס שכטמן לנושא -

  המורה: המדינח חייבת להעלות את סטנדרט הקבלה למיכללות להוראה, במקביל להעלאת המשכורות למורים. במצב העגום כיום - המורות מבזבזות את זמן השיעור בצרחות, מתוך נסיון להשלטת סדר. המורה לא מחונכת – כי לא חינכו אותה, ולכן אינה מחנכת. צריך ללמד מורה איך להשתלט על כיתה. המורה צריכה להיות מנהיגת תרבות.

   

  המחקר: יש לנו מחקר מעולה בארץ: האוניברסיטה העברית, הטכניון ומכון וויצמן ניצבים במקומות הגבוהים בין המוסדות המעולים בעולם. צריך לטפח את הנוער הנפלא שלנו, שהוא התשתית האנושית והאוצר הגדול ביותר שיש לנו. והוא בעל ראיה פקוחה, בהירה, ואינו חושש מכשלון.

   

  יזמות טכנולוגית: “מזה 27 שנה אני מלמד את רוח היזמות הטכנולוגית: איך יוזמים ומקימים חברה. ואני נהנה לראות את עשרת אלפי תלמידי יוזמים ופורצי דרך.

   

  המחקר – ההבנה של הטבע היא בעלת תרומה גדולה להבנת הענין.וחשוב ללמד מדעים כשם שצריך לעודד הרחבת לימודי הרוח/האמנויות, ולטפח אמנים ממיגוון רב יותר של סגנונות.

   

  ההדר:אליבא דז'בוטינסקי: זקיפות הקומה, ההתנהגות - הם חלק מהמילה הרב משמעותית "הדר”.

   

  לשאלה האם בכלל צריכה מדינת ישראל נשיא– הוא עונה:

  צריך נשיא שייצג את מדינת ישראל היפה, הדמוקרטית. בשבילי, הוא אומר, הנשיאות זה לא קידום. אני עושה זאת מתוך אידיאלים טהורים, ואני רוצה שילדינו ונכדינו ירצו ויאהבו לחיות בארץ הזו. אני רוצה להיות הדמות שמאחדת את העם. איני מתנשא. אני נוסע ברכבת בין חיפה לת"א, ואני יכול לעמוד בה חמישים דקות.

   

  "מדינת ישראל זקוקה לנשיא מייצג, שייראה כיוון לכולם. אני רוצה לעשות את בית הנשיא לבית וועד לחכמים, ולהעמיד לשם כך בחינם את אולם האירועים של בית הנשיא לכינוסים מדעיים לעיתים קרובות, בהן נדון בנושאים ונצא בהחלטות. כמו כן, בדעתי ליזום למשל פרויקט בו האזרחים יבואו עם המעדר, יקבלו שתילים ויטעו עצים, יער, לכבודי, לא לזכרי. דברים כאלה יאחדו את כולם. אני מאמין גדול בחינוך. ראו מה עשה החינוך בנושא האיסור לקטוף פרחים. כל המדינה קלטה אותו, ומי יעז היום לקטוף פרחי בר? כך גם כשחונכו כולם לא לעשן בציבור – הדבר צלח. מכאן ברור הדבר, שהישועה תצמח ראשית כל מהחינוך ותכנונו ומהשקעה בו.

   

  מהרצאתו של פרפ' שכטמן עולה ללא ספק המסקנה, שהאישיות הדגולה הזו עשויה להביא תועלת רבה מאד לשיפור שמה של ישראל תוך קעקוע הדעות הקדומות שדואגים להפיץ עליה. יכולת הדיבור הרהוטה שלו, שליטתו בחומר, הכרתו את העולם המדעי, הכלכלי והחברתי בעולם ובארץ, גישתו הישירה אל מנהיגי העולם שכה מעריכים אותו – הם הסממנים המצביעים על יכולתו לעשות למען המדינה, במישרת הנשיא העשירי של מדינת ישראל. מה שמזכיר את מעמדו בעולם של פרופ' חיים וויצמן בראשית המאה שעברה, ולימים הנשיא הראשון של מדינת ישראל, שהיה בא ויוצא בבתי המלוכה והאצולה הבריטים כמו בן משפחה – זאת, בגלל ההדר והאצילות שהקרין. כך גם - גבוה מעל כל יתר המועמדים הבאים מסיבות ומרקע פוליטי – ניצב פרופ' שכטמן. אותו לא מענינת הפוליטיקה, מעולם לא היה חבר באיזו שהיא מפלגה, והוא נקי מכל רבב האופף זה או אחר. לעומת זאת, ההדר הז'בוטינסקאי נשקף ממנו כראוי, מה שמעניק לו את הזכות לכתר.

  ואם לא יבחרו בו חברי הכנסת – זה יהיה רק מסיבות חשבונאות פוליטית קטנוניות, וחבל.

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל