כותרות TheMarker >
  ';

  המהפכה הבאה היא בחינוך

  אנחנו נכנסים לעידן חדש שבו כל האנושות תעבור חינוך מחדש שיעביר אותנו להרגשת קיום אחרת....

  0

  ריפוי התא המשפחתי

  0 תגובות   יום שישי , 21/3/14, 06:18

  שדנים בריפוי התא המשפחתי, מובן שכל הבעיות קורות לנו גם בכפר האחד הגדול, שזו כל האנושות, ובמשפחות הקטנות שאלה התאים של אותו כפר גלובלי גדול, כל הבעיות האלה קורות דווקא עקב זה שאין לנו משהו שצריך לגלות מהו-כדי לחייב אותנו להתחבר.

  שמסתכלים על המצוקות למיניהן שבחברה האנושית, ובמשפחה הפרטית  צריך לא להסתכל על הכלכלה עצמה ועל הצורות של הבעיות השונות שמתעוררות ככאלה שיש להן חיים משל עצמן, אלא הן סך הכל סיבה לחייב אותנו לבנות קשר נכון, כי אנחנו הופכיים מהטבע, שונים מהטבע הגלובלי, האינטגראלי, שדורש מאיתנו בהתפתחות שלו, באבולוציה שלו, חיבור, להיות באיזון, להיות בהתאמה לטבע. זאת אומרת, קשורים יחד.

  זאת אומרת, להיות מחוברים למנגנון, למערכת אחת אינטגראלית, אנלוגית. וזה שאנחנו מרגישים את כל הצרות והבעיות זה הכל אך ורק מחוסר ההתאמה שלנו לטבע. ולכן אם נתחבר, אז נקטין את כל הצרות והבעיות האלה, עד שהן ייעלמו לגמרי, לא רק במשפחה אלא בכל מקום, 

  בקיצור חסר לנו רק חיבור ואם מלכתחילה היינו הולכים על החיבור, אז לא היו מתעוררות הבעיות האלה. ואם הן מתעוררות, הן אומרות לנו, או מכוונות אותנו ומצביעות על חוסר קשר בכל מיני מקומות, במיוחד איפה שהקשר הזה חייב להיות ולא נמצא.

  לכן כשאנחנו מסתכלים על המשפחה, אז אנחנו לא צריכים לחשוב על הכלכלה, ולא צריכים לחשוב על הבעיות, אפילו לא על בעיות בריאות, על שום בעיה. אלא בעיה אחת יש לנו, בעיית החיבור שזה בעצם המקור, וכל היתר זה רק כדי לחייב לכך.

  לכן כל התרגילים, כל ההפעלות שצריך לעשות בתוך המשפחה, הן כולן צריכות רק לגרום ליתר קשר בין חברי המשפחה, ומתוך זה להראות דוגמה לחיבור יותר רחב, מעבר למשפחה, לשכונה, לעיר, למדינה ובין המדינות והעולם כולו.

  בתא המשפחתי יותר קל לנו לבנות חיבור, כי בכל זאת אנחנו קשורים זה לזה, תלויים זה בזה גם בצורה רגשית, גם בהתחייבויות הטבעיות בינינו, ולכן כאן יש לנו בסיס הקשר בינינו, שאותו אנחנו רק צריכים להעביר לקשר יפה, רגשי, הדדי, באחריות ובערבות הדדית. ואם נצליח בזה, ובמידה שאנחנו מצליחים, נתחיל לראות איך המשפחה פתאום דווקא פורחת ומרגישה שכל החסרונות והליקויים נעלמים.

  אז בהתאם לזה אנחנו צריכים לעשות סדנאות, שבהן צריכים להגיע להידברות. לדעת מהו הטבע של כל אחד ואחד, את המצב הנוכחי, עד כמה כל אחד ואחד הוא אגואיסט.

  מדברים ומעלים את הבעיות בצורה כמה שיותר עם ראייה אובייקטיבית כל אחד על עצמו ועל האחרים. שזה הטבע של הגבר, זה של האישה, זה של הילדים, של ההורים, כל אחד כלפי האחרים, כולל אולי סבים וסבתות, אפילו שלושה דורות במשפחה.

  וכך צריכים להיות קצת פסיכולוגים לעצמנו, שכולם ילמדו מי הם, מה הם, מה הוא האדם, מהי המשפחה, מה הקשר שצריך להיות במשפחה, בשביל מה היא נוסדה. אילו שינויים עברה המשפחה מהימים שלפני אלפי שנים ועד ימינו. ולמה על ידי הטכנולוגיה והחיים החדשים, המודרניים, המשפחה פתאום התחילה להתפרק.

  איך הטכנולוגיה והמדע והרשת החברתית הזרה נכנסה לתוך המשפחה. איך התרבות המודרנית הורסת את היחס בין חברי המשפחה, מנתקת את הילדים מההורים, וגם ההורים ביניהם, כל אחד חי את החיים שלו ובקושי את חיי המשפחה. אנשים לא רוצים להתחתן ואיכשהו לפעמים מוכנים להתחבר יחד. הגבר ואישה מחליטים לחיות יחד וכעבור כמה זמן "לא בא להם" והם מפרקים את המשפחה וכן הלאה.

  אבל ביסודה של המשפחה יש חיבור מיני בין גבר ואישה.

  צריכים על כל הצורות האלו לדבר, כדי לראות את כל הגוונים שיש בחיבור בין בני האדם, גם חברים, גם מכרים, גם רחוקים יותר, וגם קרובים יותר ביניהם.

  כי במשפחה היום קיימות כל צורות היחס האלה שבין גבר ואישה. אומנם יכול להיות שהם גם נשואים, אבל יכול להיות שהיחסים ביניהם הם דווקא מהסוג הזה שהם סתם חיים יחד תחת קורת גג אחת מאין ברירה, יש אמנם קשר עם הילדים, אבל הקשר יכול להיות החל מקשר חם, שמרגישים ממש תלות הדדית וחום, ועד לכל מיני קשרים פורמאליים יותר, עד כדי כך שבקושי יודעים ורואים מה קורה עם הילדים, ומחכים שהילדים יגדלו וילכו לאיזה מקום, וגם הילדים מחכים לזה ועוד.

   

   

  אנחנו צריכים ללמוד את כל הצורות האלה, על ידי הסדנאות, על ידי שיחות קצרות בהדדיות, בדוגמאות, ובכל מיני דברים שאנחנו יכולים לצרף אליהם מהאינטרנט, ולא חסר. אחר כך להתקדם אלינו ולבדוק מה קורה אצלנו במשפחה, איזה סוג משפחה אנחנו, האם אנחנו משפחה שחייה פורמאלית, גבר ואישה שמאין ברירה קיימים יחד, וכך כמעט זרים זה לזה, או קרובים שנמצאים ממש ביחד.

  יש הרבה משפחות שלהם חשבונות בנק שונים, לגבר חשבון שלו ולאישה חשבון משלה, לילדים מפרישים משהו ואומרים, "זה חשבון שלך, תעשה מה שאתה רוצה עם זה". או שזו משפחה קצת יותר מחוברת.

  על ידי מה המשפחה מנוהלת? מי אחראי על מי במשפחה ועל מה? האם האימא מנהלת את כל המשפחה, או האבא, או שניהם בחיבור ביניהם עושים את זה? איפה יש לחצים, מצד הילדים, מצד ההורים? איזה חוסר איזון יש, חוסר הסכמה, חוסר חיבור, כשלא כולם נמצאים בדיוק במרכז של המשפחה ומשם הם ניזונים, ולשם הם מביאים את  כל הבעיות וכל היחסים הטובים, אלא כל אחד נמצא בשוליים כלשהם ומושך לעצמו מהאחרים כמה שהוא צריך ולא שם לב לאחרים.

  זאת אומרת, שאנחנו צריכים לראות מהי מערכת היחסים שלנו, האם היא רגשית, האם היא מתקיימת בהתחייבות, בהדדיות, האם היא נמצאת כאן ביננו או שלא? האם יש בינינו באמת מערכת תלותית של האחד בשני, ובמה היא מתבטאת בדיוק? בְמה אנחנו תלויים האחד בשני? או במה אנחנו מחויבים זה לזה? אלה הם הנושאים לסדנאות, האם מה שאנחנו אומרים נכון, או מה שאנחנו אומרים זה דבר אחד, ומה שאנחנו מבצעים בפועל זה משהו אחר.

  הבירורים האלה יעשו אותנו בוגרים יותר, נבין יותר את צורת החיים שלנו.

  אם אנחנו גוף אחד, אז על ידי הצרות שמגיעות לנו מבחוץ, אנחנו צריכים להתחבר יחד כמו שנניח מגיע לעיר צבא זר ורוצה לכבוש אותה, אז כולם מיד מתבצרים יחד, בונים חומה יותר גדולה, מערכות הגנה וכן הלאה. האם אנחנו מתייחסים כך לכל הצרות, כמו שהכבשים מתייחסות כשהזאבים באים, כשהן מיד מצטברות יחד ואז אפילו לזאבים קשה להתקרב אליהן. הזאבים תמיד משוטטים כך סביבן, ואם הם רואים שאיזו כּבשה לא נמצאת בדיוק מחוברת עם האחרים, אז הם תופסים אותה.

  ואם ננהג כך אז זה מה שיקרה אצלנו, אם כל הרצונות, אם כל המחשבות שלנו יהיו מחוברים יחד למרכז של המשפחה, אז לא נרגיש את הבעיות החיצוניות, ודווקא נרגיש  איך שהן עוזרות לנו להתחבר, ואז על ידי כך אנחנו שומרים על עצמנו. או ההיפך, כשמגיעה צרה, כל צרה שבאה פוגעת באחד יותר ובשני פחות. ואם אנחנו לא מקבלים כל צרה וצרה כדבר משותף ששייך לכולם אלא שהוא שייך יותר לאחד ופחות לשני, אז כל הצרות והבעיות שבאות, דווקא מראות לנו איפה אנחנו צריכים להגדיל את החיבור.

  זאת אומרת, אנחנו כבר מתחילים להתייחס למאמצים שלנו בצורה כזו שהם בונים את המשפחה, וכל הלחצים החיצוניים, השליליים, מגיעים רק כדי להראות לנו את חוסר המשפחתיות בינינו, האם המגמה שלנו היא להיות מחוברים באמת.

  אנחנו צריכים להבין מלכתחילה שזו התוכנית הכללית של הטבע ולכן מגיע המשבר הגלובאלי, לכל מה שקורה במדינה, לכל מה שקורה במשפחה, יש בעצם טבע אחד, סיבה אחת, כדי להביא את עצמנו גם במשפחה, במדינה וגם בעולם, להדדיות.

  אז מתוך זה אנחנו נצטרך לבנות הרבה סדנאות קצרות כאלה. כל סדנה עוסקת בבירור של הבט אחד, אופן אחד, של החוסר בכל קשר וקשר. מזווית כזו או מזווית אחרת על המשפחה, מצד הילדים, מהצד של ההורים, או מהצד של כולם יחד. אם נבנה כאלה תרגילים קצרים מאוד, שהאדם ילמד מתוך זה על עצמו, שיראה דוגמאות כאלה, שמחנכות אותו,

  וזהו בעצם המערך החינוכי שצריך להפעיל, ואז אנחנו נוכל לראות אם באמת משפחות שמתקשרות  ועובדות יחד לפי הדוגמה הזאת עוברות שינויים.

  ואחרי סדנאות כאלה, נחקור ונבין מה התועלת שמשיגים מזה. האם זו רק הבנה, או שנגרם לנו גם חיבור, וכשכל אחד יבין את השני יותר וכולם יבינו את כולם, אז כבר לא נקפוץ מכל אירוע שלילי או מכל טריגר שלילי שמגיע אלינו, אלא נתחיל להתייחס לזה בצורה הבנתית, יצירתית, לכל מה שצריך לתקן בכל דבר, כי כל מה שמגיע לנו, מראה לנו את סימני החולשה שלנו, את המקום שבו אנחנו צריכים להתחזק.

  אחרי סדרת סדנאות במשפחה, נגלה מה קרה, עד כמה שכולם מרגישים את עצמם מאושרים יותר, כמה שזה משפיע עליהם גם בבריאות, בעצבים, בהתקפות, באלימות, בחוסר שביעות הרצון מהחיים, אפילו בהרגשת העושר, גם ב-א' גם ב-ע', שירגישו את עצמם שפתאום הם יגיעו למשהו שבסך הכל יהיה יותר טוב.

  כך שפתאום יקרה שהשמנים יורידו במשקל, פתאום ייעלמו כל מיני צרות ובעיות בבריאות ועם הילדים בכל מיני ההתנהגויות שלהם, וכן הלאה. מתוך זו אנחנו נוכל לראות את התוצאות, ולראות עד כמה שזה טוב.

  ואז נתחיל לעשות את זה כחיבור יותר רחב בשכונות, בין הבתים, כי סך הכל כולם מדברים על אותו דבר. 

  נגרום את זה גם לשכונה, כדי שהאנשים יעשו מערכות עזר ביניהם וכן הלאה. יש כאן התפתחות הדרגתית וממושכת לטוב.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   רובינזוןקרוזו
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין