כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  דיני נזיקין

  רשלנות רפואית, הולדה בעוולה, חיים בעוולה, התיישנות, פיצויים

  התיישנות עפ"י חוק חוזה הביטוח - תיקון (מס' 6) עוול היסטורי

  0 תגובות   יום רביעי, 26/3/14, 10:55

  התיישנות עפ"י חוק חוזה הביטוח – תיקון (מס' 6) עוול היסטורי


  חוק חוזה הביטוח, תשמ"א – 1981 קובע בסעיף 31 תקופת התיישנות מקוצרת בת שלוש שנים:

   

  "תקופת ההתיישנות של תביעה לתגמולי ביטוח היא שלוש שנים לאחר שקרה מקרה הביטוח."

   

  תילי תילים של פסיקה נכתבו אודות המתודה הנכונה לתחילת מניינן של אותן שלוש שנים, עד שבפסק דין ע"א 1806/05 הראל נ' עיזבון המנוח דוד אמיתי (ניתן ביום 21.5.08, פורסם בנבו) יצאה הלכה מפי ביהמ"ש העליון, מול דעתה החולקת של שופטת המיעוט – כב' השופטת ארבל, כי תקופת ההתיישנות עפ"י חוק חוזה הביטוח תחל להימנות מיום קרות האירוע, ולא מכל מועד מאוחר יותר כגון מועד התגבשות הנכות או המועד בו סירבה חברת הביטוח לשלם את התגמולים, והכל בכפוף לסעיפי ההשעייה שבדין.

   

  הלכה זו עמדה על מכונה מאז ניתנה, על אף שנעשו ניסיונות שונים לכרסם בה כפי שיפורט להלן, שכן עם כל הכבוד לרציונאלים שעומדים בבסיסה, דוגמת הודאות והביטחון כלכלי – תכנוני של המבטח אשר חשוף לתביעות, היו מקרים בהם שמטה ההלכה, פשוטו כמשמעו, את הקרקע תחת זכות המבוטח לתבוע ולקבל פיצויים – למשל כאשר נכותו הצמיתה התגבשה רק בחלוף שלוש שנים מיום התרחשות התאונה.

   

  בע"א 13355-12-09 עזבון המנוח נתן בס נ' AIG ביטוח זהב (ניתן ביום 2.3.11, פורסם בנבו) הוגש ערעור על החלטת ביהמ"ש שלום לדחות על הסף מחמת התיישנות תובענה שהוגשה לקבלת פיצויים בגין אובדן חיים בתאונה וכן פיצוי יומי על כל יום אשפוז, שהמנוח היה מאושפז לאחר התאונה. בפרשה זו, מקרה הביטוח אירע ביום 5.3.06, המבוטח הלך לעולמו ביום 6.10.06 והתובענה הוגשה ביום 20.4.09. ביהמ"ש המחוזי קובע בסעיף 6 של פסק דינו את הדברים הבאים:

   

  "דין הערעור להתקבל. עילת התביעה לקבל פיצויים בגין מוות, יכולה הייתה להיוולד רק במועד הפטירה וממועד זה ועד מועד הגשת התביעה, טרם חלפו 3 שנים ולכן רכיב זה של התביעה (להבדיל מימי האשפוז – הח"מ) לא התיישן."

   

  ואולם, בסופו של יום ובמסגרת רע"א 3491/11 AIG ביטוח זהב נ' עזבון המנוח נתן בס נמחקה בקשת רשות הערעור, בוטל פסה"ד והתיק הוחזר לביהמ"ש שלום למתן פס"ד.

   

  בהצעת חוק חוזה הביטוח (תיקון – התיישנות ממועד גיבוש הנכות), תשע"ב – 2012 עמד אף המחוקק על הפרובלמטיות שבצד ההלכה והציע להתחיל את מניין שלוש שנות ההתיישנות במועד גיבוש הנכות. בדברי ההסבר נאמר:

   

  "פרשנות בית המשפט לעניין ההתיישנות היא בעייתית משום שעילת התביעה עלולה להתיישן עוד בטרם התגבשה."

   

  גם המפקח על הביטוח, במסמך מיום 22.11.09 שכותרתו "התיישנות בפוליסה הכוללת כיסוי ביטוחי לנכות – טיוטה" קובע:

   

  "העלאת הטענה הדיונית בעניין ההתיישנות מבלי להתחשב במועד שבו התגבשה הנכות עשויה לסכל את יכולתו המעשית של המבוטח לממש את זכויותיו לפי הפוליסה. מטרתו של חוזר זה להבטיח כי המבוטח יוכל לממש את זכויותיו לפי הפוליסה, באופן סביר, מבלי שתעלה כנגדו טענת התיישנות לגבי התקופה שבה טרם קמה לו זכאות לתגמולי הביטוח."

   

  ובהמשך אותו מסמך הוא מנחה שתקופת ההתיישנות לא תמנה, אלא לאחר חלוף מועד התגבשות הנכות.

   

  ואולם, חברות הביטוח המשיכו לנהוג בהתאם להלכה הפסוקה ודחו תביעות אשר באו בשעריהן בחלוף שלוש שנים מיום קרות האירוע.

   

  והנה, בחוק חוזה הביטוח (תיקון מס' 6), התשע"ד – 2014 (ס"ח 2444, עמ' 406 מיום 24.3.14) קובע המחוקק כי בסופו של סעיף 31 לחוק יבוא:

   

  "הייתה עילת התביעה נכות שנגרמה למבוטח ממחלה או מתאונה, תימנה תקופת ההתיישנות מיום שקמה למבוטח זכות לתבוע תגמולי ביטוח לפי תנאי חוזה הביטוח".

   

  תחולת התיקון תהא על עילת תביעה שהיא נכות אשר נגרמה ממחלה או מתאונה, ואשר טרם התיישנה לפי הדין שחל עליה ערב יום תחילתו של החוק המתקן.

   

  הרציונאל של התיקוןן מובא בדברי ההסבר שבעמ' 40 של הצעת חוק 534 מיום 6.1.14, שם חוזר המחוקק על הצורך לתקן את העוול שנגרם למבוטחים כתוצאה מהפרשנות המצמצמת שנתן ביהמ"ש העליון לסעיף 31 לחוק.

   

  אין ספק כי בעשותו כן, שם המחוקק קץ לעוול ממושך שנעשה למבוטחים רבים, כאשר זכותם לקבלת פיצוי קופחה.

   

  יואב יעקבסון, עו"ד

   

  http://www.dubjaclaw.com/?page_id=373

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   יואביעקבסון
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין