כותרות TheMarker >
  ';

  אקטואליה, בילוי, בריאות, קולנוע, אהבה

  כתבות איכותיות, בצירוף כתבות וידאו

  ארכיון

  0

  4 כוסות יין כשר, לכל סועד בערב פסח ואצלנו בגולה חוגגים פעמיים

  0 תגובות   יום רביעי, 2/4/14, 08:07

  4 כוסות יין כשר, לכל סועד בערב פסח ואצלנו בגולה חוגגים פעמיים

   

  מאת: שרון מור

   

  בחגים שלנו יש מעורבות מתמדת של יין, ובפסח כל סועד אפילו צריך ללגום 4 כוסיות, בחגים נוספים כמו שמחת תורה ופורים זאת אפילו מצווה להיות שמחים ביין, לכל מי שמעוניין לקרוא על הסדר שבו שותים את 4 כוסות בפסח ואת המשמעות של כל כוס שיקרא את השורות הבאות.

  לא פעם חשבתי שבמהלך קריאת ההגדה שתינו רק 2 כוסות, אז לאן נעלמו עוד 2 ? והתשובה היא שהכוס השלישית היא אחרי ברכת המזון, והרביעית לאחר ההלל.

   

   

  ארבע כוסות

  חז"ל תיקנו לשתות ארבע כוסות של יין בליל הסדר, כנגד ארבע לשונות של גאולה הכתובות בתורה. "והוצאתי אתכם מתחת סבלות מצרים, והצלתי אתכם מעבודתם, וגאלתי אתכם בזרוע נטויה ובשפטים גדולים, ולקחתי אתכם לי לעם והייתי לכם לאלוקים..." (שמות ו', ו-ז).

  הכוס הראשונה היא כוס הקידוש, השנייה – בסוף ההגדה (לאחר ברכת 'גאל ישראל') השלישית – לאחר ברכת המזון והרביעית – לאחר ההלל.

  בני אשכנז נוהגים לברך את ברכת 'בורא פרי הגפן' על כל אחת מהכוסות. בני עדות המזרח מברכים רק על הכוס הראשונה והשלישית.

  את כל הכוסות שותים בהסבה. רצוי לשתות יין, אבל אפשר לשתות גם מיץ ענבים (זהירות! לא מיץ בטעם...).

  תכולתה של כל כוס צריכה להיות לכל הפחות 86 סמ"ק (רביעית), ויש לשתות לפחות את רוּבָּה.

   

  סימני הסדר

  מלים המציינות כל אחת שלב בליל הסדר. הסימנים מופיעים בראשית ההגדה ואלו הם:

  קדש – עריכת קידוש על היין ושתיית כוס ראשונה;
  ורחץ – נטילת ידיים ללא ברכה לפני אכילת כרפס;
  כרפס – ברכת בורא פרי האדמה ואכילת הכרפס;
  יחץ – חציית המצה האמצעית והטמנת החלק הגדול לאפיקומן;
  מגיד – קריאת ההגדה;
  רחצה – נטילת ידיים בברכה לפני אכילת מצה;
  מוציא – ברכת המוציא לחם מן הארץ;
  מצה – ברכת 'אשר קדשנו במצוותיו וציוונו על אכילת מצה' ואכילת מצת מצווה; מרור – ברכת 'אשר קדשנו במצוותיו וציוונו על אכילת מרור' ואכילת כזית מרור;
  כורך – אכילת כריך של מצה, מרור וחרוסת;
  שולחן עורך – סעודת החג;
  צפון – אכילת האפיקומן;
  ברך – ברכת המזון;
  הלל – קריאת ההלל;
  נרצה – סיום הסדר בתפילה לגאולה השלמה

   

  אז איזה יין קונים? ובמה שונה התהליך של עשיית יין כשר

  הפקת היין הכשר חייבת להיעשות בצורה הנכונה הלכתית (בהתאם לחוק היהודי) זהו נושא מורכב יותר עבור יינות המופקים בישראל משום שקיימים חוקים רבים הנוגעים לאחזקת הכרמים כגול עורלה, שנת שמיטה ונתינת תרומות ומעשרות, אשר הם תנאים החייבים להתקיים ע"פ ההלכה.
  לדוגמא , כרם השייך ליהודי בארץ ישראל  לא יוכל לבצר בשלוש השנים הראשונות של קיומו (עורלה) והפרי יוכל להתחיל להיאסף רק מהשנה הרביעית ואילך.

  ולבסוף וכנראה הנושא המורכב ביותר: ישנו חשש שהיין המיועד לטקסים היהודיים ישמש לטקסים של גויים קודם שהגיע ליהודים. לשם כך, הרבנים מצווים שרק יהודים שומרי מסורת יכולים להיות מעורבים בתהליך הפקת היין הכשר, ועל ידי זה להבטיח את שלמותו הדתית של היין לשימוש בטקסים היהודיים.

  כדי לוודא עוד יותר שלמות דתית זו, יינות רבים עוברים תהליך בישול שבו היין מפוסטר בטמפרטורה של בסביבות ה-90 מעלות צלזיוס. יחד עם זאת זה לא מה שהופך אותו לכשר. כלומר יין שאינו כשר לא יהפוך לכשר בעזרת פסטור. בנוסף, רבנים פוסלים כשרות של יין שהיה בשימוש גוי (נפתח ע"י גוי).

   

  בתור חובבת יין וטעימות יין, זאת זכות גדולה בשבילי לכתוב כתבה לכבוד חג הפסח, על יין, יש המון מנהגים שקשורים ביין, שאומרים לחיים ומשיקים את הכוסת ביחד, מקורו של נהג זה הוא בימי קדם שהיו פוחדים מהרעלות מכוונות כאשר באים אורחים הם היו משיקים את הכוסות חזק כדי שיעופו טיפות ויתערבבו המשקאות וכך ירגישו יותר בטוחים ללגום, אנשים מופתעים מהסיפור הזה, המנהג של השקת כוסות לא קיים במסורת היהודית, רק הגבהה של הכוס וברכה.

   היין במקום מרכזי באורח החיים היהודי.

   קידוש השבת והחג,

  הבדלה,

   ברית-מילה

   לקידושין ושבע-ברכות,

  ארבע כוסות בליל הסדר,

   בפורים, - "עד דלא-ידע", ועוד אירועים רבים בחיי יהודי,
  מיתוסים שגילית במשך שנים של ניסיון וקריאה של מחקרים, הראשון הוא, הפקק שעם שנשאר אלפי שנים במסורת אבל יש מחקרים שאומרים שהיה עדיף שלא יהיה פקק מעץ כי זה יוצר תגובה שעלולה לעיתים רחוקות לקלקל את היין, הסיבה היחידה שעדיין משתמשים בפקק שעם היא אך ורק המסורת והלקוחות שלא מוכנים לקבל עדיין יין עם פקק הברגה כמו של מים ינראלים.  מיטוס שני הוא שיין יישן הוא יותר טוב מיין חדש, עד רמה מסוימת זה נכון, אבל אם רוצים ליישן יין יש לבצע תהליך מאוד שונה, עם ענבים מיוחדים, ורק כמה יקבים בעולה יכולים לייצר יין שמתיישן למשך שנים רבות, אז בפעם הבאה תחשבו פעמיים לפני שתשתו יין ישן משנות השמונים.

   

  לחיי כולנו לכבוד פסח נברך, להצלחות הגשמת יעדים, ושנדע להבדיל בין עיקר לתפל בחיים, ונהיה שמחים ומאושרים כל הזמן.

  שיהיה בהצלחה ותזכרו יש מקום לכולם להצליח.

   

  שרון היא מפיקה וקופירטיירית בשאולינה הפקות המתמחים בצילומי פרסומות, צילום אירועים, סרטים דוקומנטאריים וסדרות אינטרנט וטלוויזיה.

   shaulina7@gmail.com  אתר אינטרנט : www.shaulina.com 

   

   

   

   

  דרג את התוכן:

   פרופיל

   Shaulina
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   אקטואליה, בידור, ועוד