כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  דברים שאולי יעזרו למישהו...

  0

  על גרעינים, הצתה ואנרגיה חלופית

  9 תגובות   יום ראשון, 20/4/14, 18:30

  לא מעט גופים עוסקים כיום בנסיונות למצוא אנרגיה חלופית - רוח, מים, שמש והשתטחות/השתטות על קברי צדיקים.

   

  קיים עוד תחום אחד מעניין ואולי מהקוסמים ביותר - הגביע הקדוש של האנרגיה החלופית/המתחדשת - והוא ההיתוך הגרעיני.

   

  כאן אסביר בקצרה אודות התהליך ההיתוך הגרעיני וכן אודות ושני פרוייקטים מאוד חשובים המתבצעים כיום בעולם בכיוון זה, שאם יצליח - יוכל להביא לעולם מקורות אנרגיה כמעט בלתי נדלים.

   

  כמה מילות רקע...

   

  בכדי להתחיל להבין את התהליך - יש קודם כל להגדיר מהו איזוטופ.


  איזוטופ הוא בעצם אטום של יסוד טבעי רגיל (טבלת היסודות? זוכרים אותה משיעורי הכימיה המשעממים בבית הספר? אני לא אסביר מהו אטום כי את זה כבר למדנו בשיעורי התנ"ך...) אשר חל בו שינוי בכמות החלקיקים המרכיבים את הגרעין שלו - וליתר דיוק - שינוי בכמות הניוטרונים. 

  גרעין האטום מורכב מפרוטונים ומניוטרונים (סביבם חגים האלקטרונים) ומספר המאסה של אותו אטום נקבע על ידי סכום הפרוטונים והניוטרונים בגרעין (זהו המספר הקטן המופיע ליד היסוד בטבלה). איזוטופ הוא בעצם אותו אטום רק בעל מספר ניוטרונים שונה ומהווה אותה גברת בשינוי אדרת - שינוי העשוי לגרור חוסר יציבות עצום.

  באטום נייטראלי, כמות האלקטרונים והפרוטונים (חלקיקים שליליים וחיוביים, בהתאמה) זהה והאטום איננו נמשך או נדחה על ידי אטומים אחרים היות ואין בו מטען עודף או חסר.

  לעומתו, אטום טעון הוא אטום בו קיים הפרש בין הפרוטונים לאלקטרונים ואז מטענו של האטום הוא חיובי או שלילי בהתאם לכמות הגדולה מבין שני סוגי החלקיקים. אטום הטעון 2+ הוא אטום שבו יש 2 פרוטונים יותר מאלקטרונים ואילו אטום הטעון 2- הוא אטום שבו קיימים שני אלקטרונים יותר מפרוטונים (או שני פרוטונים פחות מהאלקטרונים, תלוי בהגדרה).

  באשר לניוטרונים, שכשמם כן הם - נייטראליים - המצאותם איננה משנה את מטען האטום אך היא כן משנה מהותית את משקלו וגודלו ותורמת לרוב לחוסר יציבותו (איזוטופים בעלי מספר גדול של ניוטרונים נוטים להתפרק ותוך כדי התפרקותם הם פולטים אנרגיה המוכרת לנו כקרינה רדיואקטיבית).

   

  ישנם איזוטופים טבעיים - כאלו המצויים בטבע באופן טבעי כמו למשל האיזוטופים הידועים של אטום המימן (פרוטיום H1 שהוא הנפוץ ביותר ובעל פרוטון אחד אך ללא ניוטרונים ולכן מספרו האטומי 1, דאוטריום H2 שהוא יחסית נדיר ובעל ניוטרון אחד ופרוטון אחד וטריטיום שהוא נדיר ביותר ובו יש שני ניוטרונים ופרוטון אחד ולכן מספרו H3); ומאידך - ישנם איזוטופים הנוצרים באופן מלאכותי בתהליכי העשרה, כמו למשל מימן H4, H5 וכד' או סוגים מסויימים של אורניום מועשר למטרות יצור נשק גרעיני (חלקם מצויים בריכוזים נדירים מאוד בטבע ולכן עיקר יצורם הנו מלאכותי).

   

  ''

   

  החשיבות של הבנת האיזוטופים להסבר בהמשך הנה בעצם היותם אטומים בעלי מאסת גרעין שונה וכידוע לרובנו - ניתן להמיר מאסה לאנרגיה (E = mc2) ואותה אנרגיה עשויה להיות אנרגיה קינטית (תנועה), אנרגיית חום, אור וכיוב'.

   

  לא אמשיך להעמיק בנושא (או לחפור לכם במוח) ורק חשוב לזכור כי השוני המהותי בין איזוטופים שונים של אטום טמון ברמת יציבותם הנגזרת מגודלו של הגרעין (גרעין גדול יותר נוטה להיות יציב פחות שכן נדרשים יותר כוחות להחזיק אותו שלם).

   

   

  על מנת להבין היתוך, יש להבין קודם את הביקוע...

   

  כולנו מכירים את הפצצה (לא בר רפאלי ולא בר פאלי.......) הגרעינית.

   

  פצצה גרעינית מבוססת על איזוטופים מאוד כבדים (אורניום 235 או פלוטוניום 239 אל מול יסוד האורניום שמספרו בכלל 92 !!!) והתפרקות מהירה מאוד של אותם איזוטופים כבדים ולא יציבים (הקרויים חומר 'בקיע' לאור האפשרות לבקע אותם). התפרקות זו פולטת תוך כדי התרחשותה אנרגיה עצומה הבאה לידי ביטוי כחום, אור מסנוור, קרינה רדיואקטיבית והדף עצום כתוצאה מאנרגיה קינטית. הפיצוץ הוא כה גדול וחזק מאחר ובתוך הפצצה מצויה כמות דחוסה של איזוטופים שרק מחכים להתפרק (המשוואה הידועה של איינשטיין אשר שינתה את פני האנושות, E=mc2, גורסת כי כמות האנרגיה היא מכפלה של המאסה שהופכת לאנרגיה, במהירות האור בריבוע והתוצאה היא מספר ממש גדול עבור מאסות של איזוטופים אלו).

   

  ''

   

  לעומת הפצצה הגרעינית הבלתי מבוקרת, בכורים גרעיניים מתבצע תהליך דומה אך מבוקר (מונעים מהחומר להגיע לשלב הקרוי "מאסה קריטית" שהנו נקודת אל-חזור - בה התהליך בעצם מקיים את עצמו ומתחילה התפרקות גרעינית מלאה). יציבות התהליך בכורים מושגת דרך שימוש בחומרים יציבים יותר (חומרים בקיעים בריכוז נמוך המהולים בתחמוצת מתכת יציבה) וכן דרך ריסון התגובה באמצעות מוטות בקרה עשויים גרפיט, עופרת ותרכובות שונות בעלות יכולת בליעה של ניוטרונים (לאור הרכב זה, כור גרעיני איננו יכול להתפוצץ כפצצה גרעינית אך כן עשוי להגיע להתכה של הליבה - כפי שהתרחש בצ'רנוביל ובפוקושימה - מה שפולט קרינה וחלקיקים רדיואקטיביים לאוויר ולאדמה).

   

  תהליך הביקוע וההתפרקות בכורים ובפצצה גרעינית קרוי Fission.

  לעומתו, קיים תהליך בעל שם דומה אך כיוון הפוך - והוא Fusion - או 'היתוך' בעברית.

   

  אז מהו היתוך גרעיני ?

   

  בניגוד לפצצה - בה מתרחש תהליך של ביקוע - תהליך ההיתוך הוא תהליך בו מתמזגים שני אטומים זה עם זה ליצירת אטום חדש (אין לבלבל זאת עם יצירה של מולקולה בה האטומים נותרים שלמים ורק מתחברים זה עם זה בקשרים כימיים דרך האלקטרונים שלהם).

   

  ''

   

  בתהליך ההיתוך, בעצם נוצר גרעין חדש של אטום חדש שהוא סכום האטומים שהתמזגו אך לאו דווקא כל החומר בתהליך עובר לאטום החדש ונותר חומר עודף.

  ומה קורה לחומר העודף? הוא הופך לאנרגיה. בדיוק כפי שנפלטת אנרגיה בתהליך ההתפרקות של חומר בקיע, כך גם נפלטת אנרגיה בתהליך ההיתוך (החומר הופך לאנרגיה הודות לתנאים שבהם מתרחש ההיתוך, הוסברים בהמשך).

   

  בטבע מתרחש תהליך ההיתוך באופן שוטף לנגד עינינו בכל בוקר ובמהלך היום - בשמש (לא סדרת הטלויזיה...).

  השמש היא למעשה כור היתוך טבעי עצום בגודלו שבו אטומי מימן (ע"ע מעלה) מתמזגים זה עם זה ויוצרים אטומי הליום תוך פליטת כמות אדירה של אנרגיה (פוטונים וסוגים שונים של קרינה) שאנו והצמחים בחוץ נהנים ממנה (עד שמתפתח אצלנו סרטן העור...).

   

  ''

   

  כלומר - בעצם אם ניקח תהליך הפוך לפיצוץ הגרעיני - נוכל לקבל אנרגיה עצומה מחומרים פשוטים יחסית ותוך יצירת תוצרי לוואי שלא רק שאינם מזיקים (הליום) אלא אף שימושיים לתעשיה ומעולים להצחקת ילדים אם נושמים אותם (למי שלא מכיר, הליום גורם לקול צייצני ומשעשע). הפסולת היחידה שתווצר בתהליך היא חלקים מסויימים מהכורים שיספגו כמות גדולה של ניוטרונים ויהפכו רדיו-אקטיביים, אך פיתוחים עתידיים בתחום יניבו חומרים עמידים שהזיהום הרדיו-אקטיבי בהם יתפרק מהר יותר מפסולת גרעינית סטנדרטית ולכן יהווה פחות סיכון לטווח ארוך.

   

  (בהיבט חומרי הגלם - אם עלתה לכם/ן בראש המחשבה האם אותם חומרים כמימן מצויים בכמות מספקת, הרי שמימן הוא אחד היסודות הנפוצים ביותר ביקום ובאשר לעתיד הרחוק - בחלל קיימים לא מעט אטומי מימן שניתן יהא לאסוף אותם ולהביאם לכדור הארץ....)

   

  אז אם דיברנו על אנרגיה חלופית/מתחדשת/מגניבה - היתוך גרעיני זה הדבר....!

   

  האמנם ?

   

  אז פה קבור הכלב...

   

  התנאים היסודיים לקיומו של תהליך ההיתוך של אטומים הם לחץ עצום וטמפרטורה גבוהה מאוד (כאלו מצויים רק בשמש וברכבת ישראל בימי ראשון במהלך הקיץ) - על מנת שהחלקיקים המרכיבים את האטומים יוכלו להתגבר על כוחות המשיכה והדחיה הטבעיים הקיימים ביניהם ולהביא להתמזגותם (די דוחה ברכבת תסכימו איתי).

   

  ''

   

  מאחר וכרגע לא נדונה האפשרות ליצור היתוך ברכבת (הוועד מסרב), הרי שכל שנותר לנו הוא לשחזר את התנאים המצויים בשמש, רק הבעיה הקטנה שלנו היא כיצד מגיעים לטמפרטורות הללו וללחץ הנדרש - המתאפשר רק בשמש הודות לכוחות המשיכה העצומים שלה כנגזרת מהמאסה העצומה שלה (היא מושכת את כדור הארץ וכוכבים רחוקים יותר אליה חרף מרחקה העצום!).

   

  מסיבה זו, עד כה נוצר היתוך רק בתנאי מעבדה קיצוניים ומדובר היה באטום בודד או אטומים ספורים שחייבו השקעת משאבים עצומים ליצירת חום ולחצים שיאפשרו את התהליך.

  לעומת תנאי המעבדה, בשמש ההיתוך הוא תהליך המזין את עצמו שכן בתהליך זה נפלטת אנרגיית חום עצומה הגורמת להיתוך נוסף ולהמשכיות התהליך (זו הסיבה שהשמש איננה כבית ואם היתה כבית, הכוכב שלנו היה קופא לחלוטין תוך שניות או דקות. טוב - למען האמת זה כן יקרה אבל בעוד מיליוני שנים, כאשר יגמר החומר שבשמש ועד אז פוטין כבר ימצא פתרון לבעיה).

   

  אז מהו היתרון שבהיתוך ?!

   

  כרגע? אין יתרון.

   

  אולם - אם נצליח להגיע למצב שבו נייצר תהליך היתוך המזין את עצמו (כמו בשמש) - הרי שמצאנו מקור אנרגיה בלתי נדלה היכול לשנות את העולם מקצה לקצה ולאפשר לנו אפילו מסע לחלל ולכוכבים רחוקים.

   

  על מנת שהתהליך יזין את עצמו ויהא כדאי - על ההיתוך לייצר יותר אנרגיה מאשר זו המושקעת ביצירתו.

  (מה שכבר מבטל את האפשרות שהיתוך יתרחש במגזר הציבורי שלנו....).

   

  כלומר, אין בעצם פסול בהשקעת כמות גדולה של אנרגיה לחימום החומר וליצירת הלחצים - ובלבד שבסוף התהליך נקבל פליטה של אנרגיה הגדולה מהותית מזו שהושקעה וההפרש הזה הוא האנרגיה שנקבל לשימושנו, בעוד שהיתר יוחזר להמשך התהליך.

   

  מאחר ומדובר בטמפרטורות ולחצים אדירים - אין ההיתוך תהליך פשוט ליישום וזו גם הסיבה לכך שקיימים גופים המחפשים לייצר היתוך קר - שכשמו כן הוא : פעולת היתוך שתתבצע בטמפרטורות נמוכות משמעותית או אף בטמפרטורת החדר, על ידי יצירת תנאים שיגרמו לאטומים להתמזג ללא החום האדיר (למשל באמצעות שדות מגנטיים אלו ואחרים או שימוש בחומרי עזר שיגרמו לריאקציה כימית-פיסיקלית כלשהי).

   

  אדגיש שהמדע איננו מתייחס באהדה רבה למושג ההיתוך הקר וההתבוננות בחוקרים אותו היא כאל אלכימאים המנסים להפוך חרא לזהב (כרגע תהליך הפוך של הפיכת הזהב לחרא מבוצע כבר בהצלחה במוסדות השלטון שלנו).

   

  אז מה האנושות עושה כיום ?

   

  סוף סוף הגענו לחלק המעניין.

   

  ישנם שני פרוייקטים מהותיים בכיוון ההיתוך החם כיום, העשויים לשנות את העולם שאנו מכירים בעשור הקרוב אם יצליחו :

   

  1. National Ignition Facility השאפתני, המצוי במעבדות Lawrence Livermore בקליפורניה שבארה"ב.

  2. ITER Tokamak העצום, ההולך ונבנה בדרום צרפת כפרוייקט בינלאומי בדומה לפרוייקט ה-ATLAS שבשוויץ.

   

  כעת נעבור לסקור את שני הפרוייקטים העצומים, המציעים גישות שונות ליצירת היתוך במטרה להפוך אותו לאמצעי הפקת אנרגיה מתחדשת.

   

  NIF - National Ignition Facility

   

  מתקן 'ההצתה הלאומית' (שם הגורם למעשני הגראס לגלגל עיניים), הנו מתקן היתוך עצום שנבנה במעבדות המחקר ליברמור בקליפורניה, המשמשות בין היתר למחקר אזרחי וצבאי בתחומי גרעין ונשק.

  המתקן נבנה בהשקעה של כ-4 מיליארד דולרים ויחד עם עלות הפעלתו הגיע כבר להוצאה של כ-7 מיליארד דולר - כשכל מטרת המתקן היא להצליח לגרום 'הצתה' של תהליך היתוך מתמשך.

   

  ''

   

  המתקן מציע גישה ליצירת ההיתוך באמצעות הקרנת קרני לייזר עצומות על טריטיום ודאוטריום, כחלופה ליצירת טמפרטורה גבוהה באמצעים אחרים.

   

  לשם השגת המטרה, במתקן קיימים שני מחוללי לייזר בעוצמה אדירה המייצרים סך של 192 קרני לייזר שעוברות תהליכי הגברה וצבירה של אנרגיה במהלך מעופן ולבסוף הן ממוקדות לתוך כדור עצום. הכדור מכיל במרכזו מיכל זעיר שבו אטומי טריטיום ודאוטריום המופגזים בקרן הלייזר שהופכת במיכל לקרינה אולטרא-סגולה ולבסוף לקרני X, במטרה לגרום לאטומים להתמזג כבר, לכל הרוחות, להליום ולפלוט אנרגיה בדומה לשמש.
  (סתם לשם המחשת יחסי הגודל, המטרה שבמרכז הכדור היא בגודל מילימטרי וברגע הפגיעה של הקרניים, המטרה מתכווצת במהירות ליצירת לחץ גבוה ואז מתרחשת התגובה. כל המתקן הענק הזה נועד עבור מטרה בגודל מילימטרי !)

   

  ''

   

  ''

   

  ''

   

  הנחת היסוד במתקן היא שאם התהליך יצליח, הרי שתפלט בו אנרגיה שתספיק לטעינה מחדש של קרני הלייזר והיתרה תוכל לשמש אותנו לצרכינו.

   

  עד כה ובניגוד לתחזיות המדעיות, המתקן לא ממש הצליח 'לספק את הסחורה' וכבר שנים איננו מצליח לייצר את ההיתוך הנכסף, אך לאופטימיים שביננו אציין כי המתקן כן הפיק רמות אנרגיה גבוהות במיוחד שהולכות ומתקרבות לאנרגיה המושקעת בתהליך (כרגע מדובר באנרגיה עצומה שכן הלייזרים דורשים טעינה ארוכה והשקעת חשמל בכמות עצומה).

  גם אם התהליך יצליח לבסוף, עדיין אין פירוש הדבר שהתהליך מסחרי וזו תהא רק אבן דרך בכיוון הוכחת ההתכנות - היות והמתקן עצמו עצום ויקר והיות ונדרשות פעימות לייזר מרובות לשם המשכיות התהליך - מה שלא מתאפשר כיום עקב מורכבותם של הלייזר ומשך הטעינה הנדרש.

   

  לאור הכשלונות הרבים והחריגה מלוחות הזמנים - המתקן ניצב בפני לא מעט ביקורת שכן הוא מכלה כמות גבוהה של כספי מיסים ובתקופות של משבר, הדבר האחרון שמדינה רוצה זה לבזבז מיליארדים על פרוייקטים שאינם מגשימים את ייעודם בזמן סביר...

  גרוע מכך - גם אם אכן התיאוריה תצליח ותהפוך מעשית - עדיין אין פירוש הדבר שאנו יכולים להפסיק לתדלק את המכוניות היות והמורכבות של התהליך עשויה להעיב על התועלת שבו ולמנוע הפקת אנרגיה מסחרית.

   

  באופן אירוני מה, הצילומים של המתקן עשויים להיות מוכרים לחלקכם/ן שכן המתקן היווה את התפאורה של חדר המכונות בסרט שיצא זה מכבר לקולנועים, Star Trek : Into Darkness ושם לכאורה היווה את ליבת האנרגיה של החללית (הציניקנים יאמרו שבניגוד לסרט, כאן העסק לא ממש ממריא...).

  (ואם נמשיך בציניות, המקום השני בו צולם הסרט היה מבשלת בירה Budweiser - מה שגרר ביקורות לא מועטות היות וחדר המכונות של החללית קיבל מראה של....מבשלת בירה.... במלוא מובן המילה!).

   

  ''

   

   

  ITER - Tokamak Project

   

  בהנחה שהאמריקאים לא ממש יצליחו להמריא ובתקווה שהמקום לא יוותר רק כתפאורה לסרטים, נותרנו עם פרוייקט שני עצום בגודלו - פרוייקט ה-ITER המשתווה בגודלו רק לפרוייקט ATLAS LHC שבצרן (מאיץ החלקיקים הגדול בעולם שנבנה תחת האדמה כפרוייקט בינלאומי במטרה לגלות חלקיקים תת-אטומיים דוגמת 'חלקיק האלוהים' שהוא בוזון ההיגס, אשר קיומו לא הוכח עד כה באופן מעשי).

   

  פרוייקט ה-ITER (נגזרת של International Thermonuclear Experimental Reactor וכן משחק מילים עם הביטוי הלטיני ל-"הדרך" או "הכביש") החל את דרכו בשנת 2007 ונבנה כיום בדרום צרפת כפרוייקט בינלאומי המשלב את ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופאי, הודו, יפן, סין ודרום קוריאה. מטרת הפרוייקט בניית כור היתוך חם מחקרי שינסה להגיע להיתוך באמצעות מתקן Tokamak עצום בגודלו ויפיק פי 10 יותר אנרגיה מזו המושקעת בו.

   

  ''

   

  ''

   

  מקור השם טוקמק (Tokamak) הנו ראשי תיבות ברוסית וראשיתו בשנות ה-50, כשפיסיקאים בבריה"מ דאז הצליחו לבנות כור היתוך בצורת טבעת (Torus) שבה קיים גז פלזמה המוחזק בצורה טבעתית באמצעות שדה מגנטי.

  העקרון של כור זה הנו יצירת תווך יציב (הפלזמה) שבתוכו יואצו למהירות אדירה חלקיקים בכיוונים מנוגדים וההתנגשות ביניהם תייצר את הלחצים והחום הנדרשים ליצירת היתוך. תהליך ההאצה מושג באמצעות שדה מגנטי טבעתי המצוי לאורך דפנות החלל הטבעתי וכן במרכזו, והשדה מאלץ את החלקיקים לנוע במעגל (השדות הפנימיים והחיצוניים דוחים את החלקיקים ושומרים על הצורה). אל תוך התווך הטבעתי הזה מוזרקים חלקיקים במהירות גבוהה שהולכים ומחממים את התווך לטמפרטורה הנדרשת דרך התנגשויות.

   

  ''

   

  למיותר לציין כי הטמפרטורות הנוצרות בתהליך מגיעות עד כדי 150 מיליון מעלות צלסיוס ולא קיים כיום שום חומר המסוגל לעמוד בפני הטמפרטורות הללו (אפילו לא פולניות במיטה....).

   

  אז כיצד, בכל זאת, נוכל להכיל כאלו טמפרטורות?!

  כאן היופי שבצורה הטבעתית (טורודיאלית) והשדה המגנטי.

  בכור הטוקמק, השדה המגנטי מחזיק את טבעת הגז בטבעת ואקום המצויה במרחק מסויים מדופן הכור ואיננה נוגעת בו. לפיכך והודות לואקום השורר במרווח (שאיננו מוליך חום), החום האדיר של הגז איננו מגיע לדופן מרבית הזמן ואף כשהוא כן נוגע לעיתים (מאחר והשדה המגנטי איננו מושלם) - לא נגרם נזק היות והגז עצמו מאוד דליל ולכן אין די מאסה על מנת להעביר את החום לדפנות הכור העבות (העשויות פחמן, טונגסטן או בריליום - חומרים בעלי עמידות גבוהה לחום).

  אחד החסרונות העיקריים של כור מסוג זה הוא השלמות המדוייקת של הטבעת הנדרשת לשם יצירת מסלול מעגלי מושלם וללא עיוותים - מה שגוזר עלות ייצור והרכבה גבוהים ביותר לשם הבטחת סימטריה מוחלטת כאשר מימדיו של הכור גדלים.

   

  ''

   

  ''

   

  ''

   

  (התמונות הן של טוקמקים קטנים. פרוייקט ה-ITER הולך להיות אחד ממש ענק !)

   

  כיום קיימים כורי טוקמק מחקריים ברחבי העולם והעיקרי שבהם הוא JET האירופאי (הגדול בעולם נכון לכתיבת שורות אלו) אך הייחוד בפרוייקט ה-ITER הוא גודלו העצום שיאפשר השגת היתוך משמעותי (פי 10 יותר אנרגיה מזו המושקעת), יחד עם כמות הציוד והחיישנים שיאפשרו לשכלל את התהליך ולבחון מודלים של כורי אנרגיה מסחריים - מה שלא ניתן היה לביצוע בכורים קטנים יותר (השלב הבא אחרי ITER הוא הקמת כור מסחרי ראשון להפקת חשמל, בפרוייקט DEMO המתעתד להפיק גיגה-וואטים של חשמל).

   

  כמובן שפרוייקט ITER איננו קל לביצוע ולכן נדרש מימון עצום ופרוייקט בניה גרנדיוזי הכולל חפירה של משטחים עצומים ובניית מבנים מורכבים שהוגדרו כבר כ-'World's Largest Puzzle' עקב מורכבות הרכבתם (המתקן צפוי לעמוד בלחצים וטמפרטורות עצומות העשויות לפגוע במרקם העדין של הכור, לפיכך מושם דגש עצום על בניה סופגת זעזועים וקירור כל המתקן לטמפרטורה קבועה על מנת למנוע התפשטות והתכווצות של המבנה - מה שעשוי לגרום לפגיעה בשלמות הטבעת והרס השדה המגנטי היציב).

   

  על מנת להבהיר עד כמה העסק הזה הולך להיות גדול - כחלק מהמתקן מוקם גם מפעל שבו מתכוונים לייצר את המגנטים הטורודיאליים האדירים הנדרשים לפרוייקט, היות ולא ניתן יהא לשנע אותם ממקום מרוחק מפאת גודלם...

   

   

  ''

   

  ''

   

  ''

   

  ''

   

   

   

  עם כניסתו לפעולה בשלהי העשור, הכור יאפשר קידום מהותי במחקר של היתוך חם ואם יהיה לנו קצת מזל - נמצא פתרון שיוכל לטעון את הרכבים של המסכנים שנתקעו עם רכבי בטר-פלייס ללא תחנות החלפת הסוללות.....!

   

   

  סוף דבר...

   

  לשם הדיוק, אציין כי מתקן ה-ITER ומתקן ה-NIF אינם הפיתוחים היחידים בתחום ובעולם קיימים עוד אינספור מחקרים שונים, בטכנולוגיות דוגמת Stellarator (שהיה מתחרה הדומה בעקרון ל-Tokamak אך נפל באיכותו וכיום מבצע קאם-בק), מתקן ה-Z-Machine (העושה שימוש בקרינת X חזקה), טכנולוגיות RFP (דומות ל-Tokamak גם כן), פרוייקט PACER המטורף (הפקת אנרגיה דרך פיצוץ פצצות מימן קטנות באופן מתמשך תחת האדמה... אנשים חולים בשכל... האמריקאים חשבו ברצינות לעשות את זה אבל הגיעו למסקנה שזה לא כלכלי לייצר כל הזמן פצצות מימן) ועוד מספר פרוייקטים אחרים שכולם עוסקים בדרך זו או אחרת בהחזקת גז פלזמה בשדה מגנטי.

   

  עם זאת, חרף קיומם של 'מתחרים' - הקונצנזוס בתחום כיום נסוב סביב טכנולוגיית ה-Tokamak וגז הפלזמה בשדה המגנטי, כאשר פיתוחים בתחום הלייזר נדחקו יחסית הצידה עקב מורכבותו הגבוהה של הלייזר וזמן הטעינה הממושך שלו.

   

   

  וזהו....

   

  אלו היו כמה מילין אודות היתוך חם וקר וסקירה קצרה של שני פרוייקטים עצומים בעלי השלכה מכרעת על עתיד המין האנושי ועל בעלי רכב חשמלי.

   

  כל שנותר הוא להחזיק אצבעות ולקוות שהכסף לא ירד לטמיון ונמשיך לשלם את מס הבלו.....

   

  נסיעה טובה!

  דרג את התוכן:

   תגובות (9)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     21/4/14 20:56:

    

    

   ''

   ...והוא (נשבע) שהוא לגמרי ידידותי לסביבה חיוך

     21/4/14 20:48:

   צטט: שלויימה 2014-04-21 18:18:01

   צטט: A | v | i 2014-04-21 16:18:41

   צטט: שלויימה 2014-04-21 16:00:15

   איפה אפשר לקנות גור גרעיני ? כור תינוק...

    

   אתה מכיר את הגור בגרגור ? רגל בפה

    

   הגור המגרגר.

   זה כמו שהיה סבבא באדיס אבבא, הייתי בהאיטי וטעיתי בטהיטי ?

    

   או באנגלית - Grandfather Coming !

     21/4/14 18:18:

   צטט: A | v | i 2014-04-21 16:18:41

   צטט: שלויימה 2014-04-21 16:00:15

   איפה אפשר לקנות גור גרעיני ? כור תינוק...

    

   אתה מכיר את הגור בגרגור ? רגל בפה

    

   הגור המגרגר.

   זה כמו שהיה סבבא באדיס אבבא, הייתי בהאיטי וטעיתי בטהיטי ?

     21/4/14 16:18:

   צטט: שלויימה 2014-04-21 16:00:15

   איפה אפשר לקנות גור גרעיני ? כור תינוק...

    

   אתה מכיר את הגור בגרגור ? רגל בפה

     21/4/14 16:00:
   איפה אפשר לקנות גור גרעיני ? כור תינוק...
     21/4/14 13:56:

   צטט: זונות פוליטיות 2014-04-21 00:06:09

    

    

   ברוטוס:   פוסט פצצה

    

    

   נטוס:      אהבתי את תיאור החום ברכבת ישראל וזה מבלי לציין שיש חום גבוה יותר אחרי שהרכבת מתעכבת ומאחרת שעה בבוקר

    

    

   ..

    

   זה אגב מאוד קרוב לתהליך המזין את עצמו רק במקום מימן יש שם בעיקר גז מתאן (והמבין יבין).

   בימים שהייתי נוסע ברכבת לבסיס אני זוכר איך כולם היו מנסים לצוד בעיניהם את האדם שסרח....תרתי משמע.

    

     21/4/14 00:06:

    

    

   ברוטוס:   פוסט פצצה

    

    

   נטוס:      אהבתי את תיאור החום ברכבת ישראל וזה מבלי לציין שיש חום גבוה יותר אחרי שהרכבת מתעכבת ומאחרת שעה בבוקר

    

    

   ..

    

    

     20/4/14 20:28:

   צטט: נערת ליווי 2014-04-20 20:26:23

   כמה מילין - מעולה חיוך

   אם אתה לא חופר. אז מי אני שאחפור בחזרה <אולי תגיע בהמשך איזו פצצה חכמה>

   אבל כן היה מעניין מה שהבנתי. תודה! 

    

   תודה :)

    

   בדרך כלל הפצצה איננה חכמה (היתה לי אחת כזו חכמה באקדמיה וכולם הביטו בה בהשתאות) אבל בהיותה פצצה היא לא ממש צריכה להיות חכמה והיא כבר תמצא חכם שיהא טיפש מספיק לסלוח לה :)

     20/4/14 20:26:

   כמה מילין - מעולה חיוך

   אם אתה לא חופר. אז מי אני שאחפור בחזרה <אולי תגיע בהמשך איזו פצצה חכמה>

   אבל כן היה מעניין מה שהבנתי. תודה! 

   ארכיון

   פרופיל

   A | v | i
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין