כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  כי האדם עץ השדה

  כי האדם עץ השדה / נתן זך

  כי האדם עץ השדה.
  כמו האדם גם העץ צומח
  כמו העץ האדם נגדע.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  כי האדם עץ השדה.
  כמו העץ הוא שואף למעלה
  כמו האדם הוא נשרף באש.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  אהבתי וגם שנאתי
  טעמתי מזה ומזה.
  קברו אותי כחלקה של עפר
  ומר לי, מר לי בפה.
  כמו עץ השדה.


  כי האדם עץ השדה.
  כמו העץ הוא צמא למים
  כמו האדם גם הוא נשאר צמא.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  0

  לג בעומר הוא בבחינת חג נסתר,אשר הנהגותיו וסיבותיו מחז"ל

  0 תגובות   יום שישי , 16/5/14, 06:11

  ''

   

  לג בעומר הוא בבחינת חג נסתר,אשר הנהגותיו וסיבותיו מחז"ל

   

  ל"ג בעומר הנחגג בזמנינו בצורות שונות הוא "חג חדש" יחסית, אשר מקורו במנהג אשר התפתח החל מהמאה ה-12.זהו מנהג חדש יחסית ,מכיוון שעניינו ומנהגיו אינם מוזכרים במקורות האמוראים ואף לא בהלכות הרמב"ם וחכמי דורו.לפיכך, יום ל"ג בעומר הוא בבחינת "חג נסתר",אשר הנהגותיו וסיבותיו מלוקטים מדברי חז"ל המאוחרים יותר. ל"ג בעומר חל ביום השלושים ושלושה לספירת העומר אשר סופרים מפסח לשבועות, וחל בי"ח באייר.

   

  ל"ג בעומר נחשב ליום מפנה חשוב בתולדותיו של עם ישראל,לפיכך חז"ל קבעו להרבות בו קצת שמחה רוחנית לדורות,דהיינו,על כל אדם מישראל להיות שמח ביום ל"ג בעומר ע"פ מדרגתו הרוחנית,משום שהסיבות לשמחת יום ל"ג בעומר הן בעיקרן סיבות רוחניות.

   

  כיום,עורכים במירון בליל ל"ג בעומר חגיגה גדולה, המאופיינת בתהלוכה, היוצאת מבית עבו שבצפת, בהדלקת אבוקות ומדורות, בריקודים ובתספורת ראשונה של ילדים בני שלוש ליד הקבר – טקס ה"חלאקה".

   

  ל"ג בעומר הוא מעין חג למחצה, שכן על-פי המסורת נעצרה בו המגפה שבה מתו 24,000 מתלמידיו של רבי עקיבא [יבמות],לכן נהוג להפסיק ביום זה את מנהגי האבלות של ימי ספירת העומר, שלפיהם אין עורכים טקסי נישואין, אין מספרים את השיער ונמנעים מביטויי שמחה כמו שירה וריקודים.

   

  יש מנהגים שלפיהם מסתיימת בל"ג בעומר אבלות ספירת העומר, ויש הנוהגים להמשיך במנהגי האבלות לאחר ל"ג בעומר עד לסיום ספירת העומר בחג השבועות.

   

  על המניעים לציון יום זה קיימות מסורות לא מבוססות, המייחסות אירועים שונים ליום זה:

   

  - נפסק מותם במגפה של תלמידי רבי עקיבא.

  -חל מפנה לטובת צבאו של בר כוכבא במרד מול הרומאים והושאו משואות לבשר את הניצחון. המורדים הדליקו משואות אש על ראשי ההרים- כדי להעביר את ההודעה על פרוץ המרד. המדורות שמדליקים היום בל"ג בעומר הן זכר לאותן משואות.

  -נפטר רבי שמעון בר יוחאי (רשב"י), ובשעת פטירתו נתגלו לו סודות תורה נשגבים. על-פי המסורת, היה מחשובי תלמידיו של ר' עקיבא, ולמד מפיו בתקופת מאסרו בידי הרומאים [פסחים]. ספר הזוהר מיוחס אליו. מסורת קדומה קבעה את קבר רבי שמעון בר יוחאי ובנו במירון, ומאז המאה ה-16, על-פי מסורת הנזכרת לראשונה אצל האר"י ותלמידיו, מקובלי צפת, ל"ג בעומר מצוין כיום פטירתו.

  -קביעת יום חג לקבלת תורת הנסתר ,לפיכך עיקר שמחת יום ל"ג בעומר היא הפנמת המסר של רבי עקיבא-שעיקרו הוא:אהבת ישראל בדרך של"ואהבת לרעך כמוך '... זהו כלל גדול בתורה" [ירושלמי, סנהדרין]והדגשת הצורך במסירות הנפש של צדיקי הדור למען הנחלת לימוד התורה לכלל עם ישראל .

   

  ילדי ישראל בכל מקום ומקום נהגו כל השנים לצאת לשדות וליערות ולשחק בחץ וקשת לזכר גזירות הרומאים על מצוות הדת ולזכר מרד בר-כוכבא. ברחבי הארץ מדליקים מדורות ואבוקות לזכר רבי שמעון בר יוחאי וגם לזכר המורדים במרד בר-כוכבא, אשר הדליקו משואות על ראשי ההרים כדי להעביר את ההודעה על פרוץ המרד.

   

  במדינת ישראל יום זה הוא יום חג לילדים ולתנועות הנוער לסוגיהן. כמו כן, השבוע שחל בו ל"ג בעומר, מצוין בצה"ל כשבוע הגדנ"ע – גדודי הנוער – שהוקמו בל"ג בעומר התש"א – 1941 ועל דגלם קשת וחץ.

   

  חג שמח לכולנו!

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   אסתר רבקה
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   רשימה

   רשימה