כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  סיפורו של מקום :בית העלמין בקיבוץ שפיים

  0 תגובות   יום שבת, 7/6/14, 18:00

  ''

                                        בית העלמין  של קיבוץ שפיים [צילום אלי אלון]


  סיפורו של מקום-בית העלמין שפיים

                                                    מאת:אלי אלון


   

  לא הרחק מכביש החוף, בצדו המערבי של מרכז הקניות "חוצות שפיים" בתחום קיבוץ שפיים ממוקם בית העלמין של קיבוץ  שפיים. זהו בית עלמין אזרחי המנוהל על ידי קיבוץ שפיים. קבורים בו בצד חברי הקיבוץ וותיקי האזור, גם מספר ידוענים לא מעטים ובהם: שחקנית התיאטרון חנה מרון ובעלה האדריכל יעקב רכטר , האלוף אברהם("ברן") אדן, תת אלוף אורי בן ארי ,המדענית רננה בן גוריון ונוספים.

  בית  העלמין שפיים - תעודת זהות

  השתתפתי לא מכבר בהלוויה שנערכה בבית העלמין בקיבוץ שפיים  ו"ניצלתי" זאת לסיור ושיטוט מעמיק  בן חלקותיו וקבריו. זהו בית קברות קטן יחסית .  מטופח וירוק עם שבילים מסודרים ודרכי גישה נוחה בין בחלקות והקברים  .  הגינון בו אינו אחיד ונמסר כי  ניתנת למשפחה האפשרות לבחור את סוג הגינון סביב קבר יקירה.


  בית העלמין בשפיים הוא בהגדרה בית עלמין אזרחי שלא מנוהל על ידי הרבנות. רוב הקבורים בו הם אנשים לא ידועים לציבור הרחב. חלקם הגדול הם חברי קיבוץ שפיים וותיקי ישובים אחרים באזור השרון, שנפטרו לפני עשרות שנים. בעשור האחרון ולמעשה אף עוד  לפני כן , איפשר קיבוץ שפיים המנהל ומתחזק  את בית העלמין  קבורה גם של  אנשים שאינם חברי הקיבוץ. וגבה עבור כך ככל הנראה סכומים לא מבוטלים.  חני האחראית על בית העלמין  אומרת בשיחה טלפונית איתי  כי בית העלמין שפיים  לא מתעסק יותר  עם נושא קבורת אנשים מחוץ לקיבוץ ,"הפסקנו עם העניין" היא אומרת.  לפני כן שאלתי את אחד  מחברי קיבוץ שפיים , על בית העלמין כמו  כמה קברים יש בבית הקברות. ומה המדיניות  לגבי קבורת אנשים שאינם חברי הקיבוץ. הוא הפנה אותי להנהלת ודוברות הקיבוץ. וזאת לדעת, בקיבוצים באופן כללי לא תמיד ששים לדבר על בתי העלמין שבאחריותם שמהווים ענף כלכלי , יש לא מעט בעיות וחיכוכים עם משרד  הדתות ורשות מקרקעי ישראל וגם ויכוחים בן החברים עצמם  לגבי  מי זכאי להיקבר מי  לא זכאי. זהו סיפור בפני עצמו שלא אכנס אליו בכתבה זו.


  תולדות בית העלמין

  בית הקברות בשפיים קיים קרוב ל-80 שנה. הוא נפתח בספטמבר .1938 הנקברים הראשונים היו ארבעת  נוטרים חברי קיבוץ שפיים שנהרגו ב-18 בספטמבר  1938 במהלך אירועי המרד הערבי הגדול (1936-1939) כאשר הרכב בו נסעו עלה על מוקש ליד הקיבוץ. הארבעה: דב בורקה גולדין, צבי יוחה, מכס סיפרהלד, חובב מוגילוביץ, קבורים בקבר משותף בבית העלמין בשפיים. קברם היה כאמור הראשון שנכרה במקום זה.

   

   

  קבר י חנה מרון ואריה רכטר [צילום אלי אלון]
   

   

  חנה מרון ויעקב רכטר

   

  בן הדמויות הידועות והמוכרות הקבורים בבית העלמין בשפיים שחקנית התיאטרון המיתולוגית  חנה מרון ( 1923-2014) שנקברה  לצד בעלה האדריכל יעקב רכטר חתן פרס ישראל . קיברהם של השניים נמצאים כמעט בקצה הצפוני של בית העלמין.

  ''

   קברם של אברהם אדן ורעייתו מריים בשפיים [צילום:אלי אלון]


  במרכז בית העלמין קיברו של האלוף אברהם "ברן" אדן, (2012-1926) מניף "דגל הדיו" באום אל רשרש במלחמת העצמאות, שבין תפקידיו היה מפקד גייסות השריון, מפקד פיקוד הדרום ונספח צה"ל בארצות הברית. לאחר שהשתחרר מצה"ל היה מבקר המשטרה. לצד קבר אדן  קברה של רעייתו  מרים בת אלזה וגון פרג סמוך לקברם של האדנים שוכן  קבר של איש צבא בכיר נוסף: תא"ל אורי בן ארי (2009-1925) מפקד גייסות השריון בשנות ה-60 ובמלחמת ששת הימים היה מפקד חטיבת השריון "הראל" שהשתתפה בקרבות על ירושלים ובהמשך כיהן בתפקיד קונסול ישראל בניו- יורק. על קברו חרוטים המילים: "לוחם הפלמ"ח מפקד גייסות השריון אדם וחבר איש ספר ועט. "נוע נוע! סוף"


  ''

  קברה של רננה בן גוריון[ צילום :אלי אלון]

   

  סמוך לקברותיהם של אדן ובן ארי  שוכן קיברה של המדענית רננה לשם בן גוריון, (  2008--1925 ) בתם הצעירה של ראש הממשלה הראשון של  ישראל  דוד בן גוריון ורעייתו פולה. רננה הייתה מדענית בתחום המיקרוביולוגיה וממייסדות המכון הביולוגי בנס ציונה. היא נפטרה בגיל 83 ממחלת האלצהיימר על מצבתה נחרטו המילים "מדענית בשירותה העם".

  קברה של  המוזיקולוגית מיכל זמורה בשפיים [צילום:אלי אלון]


   

  מיכל זמורה כהן (2015-1926), 

  ידוענית  נוספת  הקבורה  בבית העלמין בשפיים: המוזיקולוגית  מיכל זמורה כהן (2015-1926), שהייתה מנהלת האקדמיה למוזיקה בירושלים ומנהלת חטיבת המוסיקה של "קול ישראל", רעייתו של השופט חיים כהן.

  ''

   קברו של אל"מ אברהם חידו בשפיים [צילום:אלי אלון]


  אל"מ אברהם חידו (1985-1944) 

  בבית העלמין קבור גם אל"מ אברהם חידו (1985-1944) שהיה בן שאר תפקידיו, סמח"ט גולני, מפקד עוצבה, וחונך ראשי מטעם צה"ל לצבא דרום לבנון .חידו נהרג ב1985 בקרב באזור גשר ערב-סלים במלחמת לבנון בשנת והוא בן 40. רעייתו תמר שהייתה פקידה שלו בגולני היא בת קיבוץ שפיים.ובשל כך נקבר בשפיים 

  בן הקבורים בבית העלמין בשפיים פרופ' גדעון דורון, שהיה פרופ' בחוג למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב, המשפטן עו"ד מיכה ויתקון, ואל"מ נאווה פלס (ליפשיץ) (2002-1942) בת קיבוץ גן שמואל שהייתה מפקדת בסיס הדרכה לנשים- בה"ד 12 ובעברה הייתה כדורסלנית ששיחקה בליגה לנשים בכדורסל. היא נפטרה ב-2002 ממחלת הסרטן. אחותה היא רונית (גיל) שרף, אף היא כדורסלנית.רעייתו של המאמן צביקה שרף.


   

                 

   

  ''

  קברו של תת אלוף אורי בן ארי  בשפיים [צילום:אלי אלון]

   

  תמונה יכולה לכלול: ‏‏פעילויות בחוץ‏‏

  קברו של מיכה ויתקון [צילום:אלי אלון]


   

  ''

   

   

   

  אין טקסט חלופי אוטומטי זמין.


  קברה של הציירת  של מיכה ויתקון [צילום:אלי אלון]

   

   

  ''

   קברם של 4 הנוטרים  שנהרגו בעלות רכבם על מוקש 1938-קבר ראשון בבית העלמין.[ צילום:אלי אלון]

   

   

  קברם של מרים אורי- אמן ובעלה  דוד אמן בשפיים [צילום: אלי אלון]

   

   

   

   

  תמונה יכולה לכלול: ‏‏פעילויות בחוץ‏‏

   קברו של המוסיקאי נועם שריף [צילום אלי אלון]

   

   


   

  כתבה נוספת על בית העלמין בשפיים


  סיפורו של מקום - בית העלמין שפיים   לסיפור המלא


   

  כתבות נוספות של כותב זה:

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות