כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  סיפורים מענינים

  ארכיון

  לדעת את קירגיסטן !!!!!!

  0 תגובות   יום שישי , 13/6/14, 09:24

  ''

  חברת  : ALFA-TOUR.KG מזמינה אתכם לבקר בקירגיסטן.אנא כנסו לאתר שלנו ותבחרו מסלול מותאם לכם

   

  http://www.alfa-tour-kg.com

  ''

  קירגיזסטן שוכנת במרכז אסיה כשהיא מוקפת במדינות קזחסטן בצפון, סין בדרום-מערב, טג'יקיסטן בדרום-מזרח ואוזבקיסטן במערב, זו מדינה קטנה יחסית למדינות הסובבות אותהץ האקלים בה יבשתי, דבר שמתבטא בהבדלים חדים בין העונות ובין שעות היממה . באוגוסט, לדוגמה, נעים במהלך היום אך קר מאוד בלילה, בעיקר בהרים. מדי פעם ירד גשם, אף על פי שרוב הזמן השמים כחולים  עם שמש מלטפת.

  מזג האוויר בדרך כלל נעים מאוד, החורף מושלג וקר  , והקיץ חם  , אולם במקומות מסוימים גשום. משב הרוחות השכיח נע ממערב למזרח, עובדה שגורמת למפל גשמים בכיוון זה, כאשר במערב יורדים יחסית מעט גשמים (300 מ"מ בשנה) לעומת החלק המזרחי, שאליו מגיעות רוחות הנושאות לחות שצברו במעבר מעל האגמים והנהרות (1,200 מ"מ גשם בממוצע שנתי) וגורמות לירידת גשמים בכמות גדולה יותר.

  האזור הררי: כשהגבהים בו נעים בין 1,500 מ' מעל פני הים לכ-7,000 מ' (הר לנין בגבול עם סין). רכס הרי טיאן שאן ((TIEN-SHAN נחשב לרכס הגדול באסיה, הוא משתרע לאורך 2,800 ק"מ ולרוחב 80 של ק"מ, והוא בעל כ-40 שיאי הרים ברום של מעל 6,000 מ'.  עמקים ספורים שוכנים למרגלות ההרים, שהם למעשה חלק משטחי הזרימה הקדומים והנוכחיים של נהרות גדולים (כמו נהר הצ'ו בצפון, שהוא הנהר הגדול והחשוב של קירגיזסטן , בעמקים מתרכזות החקלאות וההתיישבות העירונית. שטחם של העמקים קטן יחסית, ולכן לא ייפלא שחלק גדול מתושבי המקום המקוריים (הקירגיזים) הם נוודים.

  ''

  שני אגמים גדולים שוכנים בצפון המדינה. הגדול מבין השניים, איסיכול  נמצא במערב, בגובה 1,600 מ' מעל פני הים. אורכו ורוחבו המרביים מגיעים ל- 180 ק"מ ול- 70 ק"מ,.עומקו המרבי הוא 668 מ' (החמישי מבין כל האגמים בעולם), כאשר הוא רדוד בגדה הצפונית ונעשה עמוק לכיוון דרומו. בגלל גודלו, עומקו ומליחותו (שאינה גבוהה), האגם אינו קופא בחורף והטמפרטורות לא יורדות מ- 18 מעלות צלסיוס. בקיץ מגיעות הטמפרטורות לכ-24 מעלות צלסיוס, כאשר בגדה הצפונית הטמפרטורות גבוהות יותר בגלל רדידותו של האגם.
  האגם הוא תוצאה של הר געש לא פעיל שקרס אל תוך עצמו ויצר מעין מכתש. הרוחות חולפות מעל האגם, צוברות לחות וגורמות לירידת גשמים בחלק הזה של האגם, המגיעים בממוצע שנתי ל- 1,200 מ"מ. כמות הגשמים בחלק המערבי של האגם מגיעה רק לכ-300 מ"מ בשנה. אל האגם מגיעים מדי שנה בשנה בזמן נדידת העופות עשרות אלפי עופות מים.
  ייחודו מיקומו וההרים שמעטרים את האגם הקנו לו את הכינוי הנפוץ "הפנינה של רכס הטיאן שאן". כיום מתפתחת תיירות מקומית נרחבת בגדה הצפונית. בתקופה הרוסית היו האגם וסביבתו שטח צבאי סגור, באזור יש גם מכרות אורניום ומרבצי זהב.

  העיר  קרקול-השוכנת בקצה הדרום-מזרחי של האגם, התפתחה בתקופה הרוסית והפכה לעיר מחוז שמרבית תושביה רוסים. בימינו חלק מהתושבים הרוסים נטשו, ואת מקומם תפסו הקירגיזיים.מדרום-מערב לאגם זה  במרחק של שלוש שעות נסיעה, שוכן האגם השני, סון-קולבגובה של 3,000 מ' מעל פני הים ובקרבת דרך המשי המובילה צפונה לסין דרך מעבר טורוגארט. (TORUGART}   האזור מדהים ביופיו ומשרה אווירה של רוגע וחיבור אל הטבע. אגדה מקומית מספרת שכאשר אורמון חאן  אחד מהשליטים המקומיים, הגיע למקום וראה אותו לראשונה  הוא מיד הטיל על השבט שחי בסמיכות לאגם קנס בגובה של 40 סוסים (מספר לא קטן אז וגם היום) וזאת משום שהם החביאו מפניו יופי וקסם כזה. האזור משמש את הנוודים הקירגיזים כשטח מרעה בתקופת הקיץ  הצומח עשבוני ברובו, להוציא אזורי האחו הלח שמסביב לאגם. ערבות העשב במקום התפתחו ככל הנראה לאורך אלפי שנים במקביל ללחצי הרעייה שהיו במקום לאורך כל התקופות. בעלי החיים שרועים כאן הם עזים, כבשים, סוסים, יאקים ולעתים גם גמלים דו-דבשתיים.הרועים ובני משפחותיהם חיים ביורטות {אוהל קירגיזי} אוהלים גדולים הבנויים מסגרת עץ, מכוסים מבחוץ בכיסוי לבד ומבפנים מרופדים במחצלות עשויות עשב צ'י (דגן רב שנתי נפוץ באזור) ובשטיחי לבד צבעוניים ומרהיבים ביופיים. השינה היא על שטיחי לבד, כאשר המרחב מחולק על פי הפונקציות השונות (מטבח – נשים; גברים – אוכפים, נשק וכו'; ילדים וזקני המשפחה). בראש האוהל יש פתח המיועד לאוורור  ובעיקר להוצאת העשן בזמן הבישול או בעת חימום האוהל. צורת הצלב בפתח הזה שהיא תוצאה של שלד היורטה מתנוססת על דגלה של קירגיזסטן.

  ''

  ענף התיירות העפיל גם לאזור הזה, והנוודים בני המקום מציעים שירותי תיירות בדמות לינה ביורטות, ארוחות מקומיות (כולל חלב סוסים בבוקר וריבות משמש ותותי יער), דהירה ומסעות בני כמה ימים על גבי סוסים, וכן עבודות יד אופייניות הנמכרות במקום. התיירות עדיין אינה נושאת אופי ממוסחר והשהייה במקום מעניינת ומרתקת. ישנה אפשרות ללון  באחת היורטות הללו ולהנות מיחס חם ומאירוח מקומי מדהים. יש אפשרות לשכור סוסים ולרכוב עליהם לתוך המרחבים האין סופיים והיפים של הערבה אלה שלא יודעים לרכוב על סוס  ילמדו לעשות זאת בעזרתם של הסוסים הממושמעים שמצעירותם נושאים על גבם בני אדם.אזור האגם  מוכרז  כשמורת טבע. חובבי ציפורים ובעלי חיים מגיעים לכאן בתקופות האביב והסתיו כדי ליהנות מהמקום, שעמה נמנים מיני עופות כמו שחפים, אווזים, עגורים, חסידות, מרגונים, חופמים, בזים והאווז האינדיאני ההררי  שהוא מין נדיר במיוחד, וכן בעלי חיים אחרים כגון צביים, שועלים, שונרים, זאבים ,ומרמוטות.הפריחה בחודש אוגוסט מרהיבה ובשלל הצבעים הצורות השונות והריחות המשכרים מושכים אליהם מגוון של מאביקים, כשהבולטים והססגוניים מביניהם הם הפרפרים.מלבד האשוח האשוחית ועצי הערער המעטרים את ההרים בגבהים שבין 1,200-2,000 מ' מעל פני הים, גדלים כאן מינים רבים של עצים ממשפחת הוורדיים, שמהם תרבתו את המינים שמפרחיהם ומפירותיהם אנחנו נהנים. בתקופת הקיץ השווקים עמוסים במשמשים ערבים לחיך , אפרסקים מתוקים ועסיסיים, אגסים, דובדבנים, תפוחים ועוד. את הפירות גם מייבשים וניתן לקנותם בזול מאוד בשוק בבישקק עיר הבירה. עצים בולטים נוספים הם אגוז המלך, צפצפה, עץ השמן, ערבה, מיני שדר, וכליל אפגני. זהו גם אחד האזורים העשירים במיני בצל ופקעת. צומחים כאן כ-800 מינים משמונה משפחות בוטניות שונות, יותר מ-70 מינים אנדמיים לאזור. מתוך 66 מיני צבעונים הידועים בעולם, 48 מקורם מהאזור הזה. בנוסף מינים רבים של גביעונית, עריר  מיני שום (כ-40 מינים שונים), זהביות (כ-20 מינים), מיני כרכום, איריסים ונרקיסים (שכחלית ההרים ומאוד נפוצה כאן) ואחרים גדלים בר באזור. רוב המינים הם דורשי קור  ברמת דרישה שונה. חלק נכבד מצמחי הבצל הללו הובאו למכון וולקני לפני כעשר שנים כדי לבדוק אפשרויות לפיתוח זנים לנוי ולסחר בפרחים. בסך הכול ידועים כ-4,000 מיני צמחים שונים ברחבי קירגיזסטן.בראשי ההרים פורחים בתקופת הקיץ המוקדם שלל פרחים שאופייניים לאזורים האלפיניים, כמו למשל מיני אקווילגיה , פעמוניות, מיני טימין המבשמים את האוויר בריח ענוג וכמובן האדלווייס המפורסם, הגדל בגבהים של כ-3,000 מ' מעל פני הים. הסוג הזה ששייך למשפחת המורכבים  מוכרז כסוג מוגן ברוב מדינות אירופה. כאן בקירגיזסטן גדלים עדיין בשפע ארבעה מינים שונים בעיקר באזור האגם סון-קול. השם אדלווייס מקורו בגרמנית ופירושו "לבן אציל". פירוש השם הלטיני של הסוג  שמקורו מיוונית, הוא "טופרי האריה". בתקופות שונות בהיסטוריה נחשב הפרח כשייך למלכה.

  ''

  בקירגיזסטן ידועים כ-500 מינים של בעלי חיים יבשתיים ,ולמעלה מ-3,000 מיני חרקים  כמו כן ידועים כ-50 מיני דגים בנהרות ובאגמים, 25 מיני זוחלים וכ-335 מיני עופות . רוב מיני העופות מבלים באזור בתקופת החורף והאביב. מעריכים שכ-50,000-100,000 בקירגיזסטן, בעיקר באזור האגמים. מבין המינים הנדירים שמצויים על סף הכחדה נמנים דורסים רבים, ביניהם עיט השמש ובז הציידים. עיט השמש הוא דורס גדול ומרשים הנפוץ בעיקר בספרד מזרחה עד מרכז אסיה. במהלך החורף נודד העיט לאפריקה, הודו וסין. הוא נדיר בארצנו  ונודד דרכה בעיקר בסתיו ובאביב. המין בסכנת הכחדה עולמית ואוכלוסייתו העולמית מוערכת בכ-1,400 זוגות דוגרים. גם על בז הציידים מאיים גורל דומה המין הזה מבוקש מאוד על ידי בני ממון ונושאי תארי אצולה בנסיכויות המפרץ, ולכן מחירו מרקיע שחקים. ברוב מדינות העולם נאסר המסחר בעופות דורסים. למרות האיסור, סוחרי הבזים נוהגים לקנות אותם במרכז אסיה, שם קל יחסית לעבור על חוקים הנוגעים להגנת הטבע. כ-85 מיני יונקים ידועים בחבל הארץ הזה  וביניהם כבשי הרים, שונרים (מין של חתול בר), שועלים, זאבים, צביים, דרבנים, עזים סיביריות, מרמיטות ונמרי שלג.

  מקורו של העם הקירגיזי משבטים נוודים שהגיעו ממזרח סיביר (שבטים אלה מוזכרים בכתבים סיניים לפני יותר מ-2,000 שנה) והתמקמו באזורי ההרים של מרכז אסיה.
  החיים בערים ובמידה מסוימת בכפרים דומים לחיים במקומות אחרים בעולם, אך חיי הנוודים מהווים עניין מיוחד עבור המטיילים. כאמור ניתן ללון ביורטות {אוהל קריגזי} שלהם ולבלות כמה ימים בחברתם. כאן נחשפים למלאכות ולמשלוחי היד האופייניים לקירגיזיים. ילדים בני תשע-עשר רכובים על סוסים או חמורים  מנהיגים עדרי צאן או בקר ומובילים כדי חלב ומשאות ממקום למקום. נשים עמלות מבוקר עד ערב במגוון מלאכות, כולל איסוף גללים וייבושם לצורך הפקת אנרגיה וחליבה של פרות או סוסים. חלב הסוס ובשרו נחשבים מאוד במקום  את חלב הסוס שותים ללא הרתחה, ומהנותר מכינים כדורי גבינה "מיובשים" (קורוט) מעורבים עם מלח לימות החורף, אז מערבבים את הכדורים במים ושותים. מפירות העונה מכינים ריבות טעימות להפליא. בעונת הקיץ נמכרים לצדי הדרכים פירות קטנים ושמנוניים בצבע כתום בוהק, הפירות נקטפים משיח שגדל לאורך ערוצי נחלים ונהרות.

  ''

  בתקופת יולי-אוגוסט ניתן לצפות גם בגז הכבשים. מהצמר טוות הנשים חוטים להכנת אריגי לבד ושטיחים. הצמר נצבע בצבעים מרהיבים, כאשר צבעי האדום והכחול שולטים. שטיחי הלבד נמצאים בשימוש יומיומי ביורטה, אם ללינה ואם לריפוד וקישוט הדפנות הפנימיות של היורטה.
  הקירגיזים אוהבים לשיר, לנגן ולספר סיפורים. כלי הנגינה האופייני למקום הוא הקומוז שהוא כלי מיתרים פשוט  מקביל למנדולינה. הוא עשוי עץ משמש ובעל שלושה מיתרים,  כלים נוספים הם הקירקיאק, שהוא בעל מיתר אחד , והאוס-קומוז, שהוא נבל פה העשוי מתכת הנתפסת על ידי השפתיים, כשאת קצה המתכת מנענעים .  השירים הקירגיזיים המסורתיים סבים סביב סיפורי אהבה – הוא והיא – ונושאים הקשורים לצמחים, בעלי חיים ותופעות טבע. יש בפולקלור שלהם גם שירי תהילה רבים שהמפורסם מביניהם הוא הסיפור על הגיבור האגדי מאנאס, שלחם למען איחוד הקירגיזים ונגד אויביהם. שיר התהילה הזה נחשב לארוך ביותר מבין שירי התהילה הקיימים בעולם.

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   פרופיל

   dv1957
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין