כותרות TheMarker >
  ';

  ניהול עסק משפחתי משגשג - 8 רעיונות / אלי כהן

  3 תגובות   יום שישי , 4/7/14, 11:51

  ניהול עסק משפחתי משגשג תלוי בגורמים רבים שלא כולם בשליטתנו, אך מניסיוני רב השנים בניהול וליווי עסקים משפחתיים רכשתי לא מעט תובנות שהתבהרו לי כבעלות ערך רב ועשויות לסייע למנהלים של עסקים בבעלות משפחתית.

  הנה 8 רעיונות כחומר למחשבה ובדיקה עצמית: 

   

  א.      נהלו את העסק המשפחתי אך ורק לפי שיקולים של טובת העסק ואז גם המשפחה תוכל לצאת נשכרת מהצלחתו. אם תהפכו את הסדר, תשלמו מחיר כבד - בעסק ובמשפחה.

   

  ב.      הפרידו בין רווחיותו של העסק המשפחתי לרווחת המשפחה והקפידו שרווחתם של העובדים בעסק המשפחתי מקרב המשפחה לא תחרוג במידה ניכרת מזו של אלה שאינם עובדים בו. שלמו משכורות סבירות בתחומי השכר המקובל בענף שלכם.

   

  ג.       אל תכפו על מי ממשפחתכם שאינו רוצה לעבוד בעסק המשפחתי לעבוד בו ואל תהססו לפטר את מי שאינו מתאים לתפקידו. סיוע לקרובי המשפחה למציאת תעסוקה חליפית ומקור פרנסה אחר עשוי להיות פתרון חכם וזול יותר למשפחה ולעסק שלכם כאחת.

   

  ד.      הפרידו בין שאלות הירושה של ההון והעושר המשפחתי לשאלות הבעלות והניהול של העסק המשפחתי בדור הבא. התשובות לשאלות אלה אינן בהכרח זהות.

   

  ה.      עסק משפחתי משגשג יכול להתקיים דורות רבים בידי המשפחה רק אם השקיעו בכך מחשבה ותכנון והקצו לכך משאבים מתאימים לאורך זמן. אם ברצונכם להצליח בכך, פתחו חזון להעברה בין דורית של העסק המשפחתי, הכשירו את הילדים שלכם לניהול עסקי, תאמו ציפיות ביניכם וטפחו תרבות ארגונית ותקשורת שמתאימות לניהול עסק משפחתי.

   

  ו.        כאשר העסק המשפחתי משגשג והילדים שלכם, חלקם או כולם, קשרו את עתידם המקצועי והכלכלי בו, כדאי שתשתפו אותם בשאלות עתידו ותנסו להגיע להסכמה רחבה, רצוי בליווי מקצועי מתאים, לגבי ייעודו ודרכי העברת הניהול והשליטה בו לידי הדור הבא או לגבי מכירתו לאחרים.

   

  ז.       הכינו תכניות מגירה למכירתו של העסק המשפחתי וגם חלופות לתעסוקת העובדים בו למצב בו רוב חברי המשפחה יעדיפו, או ייאלצו, שלא להחזיק בו בדור הבא.

   

  ח.      עסק משפחתי, מצליח ומשגשג ככל שיהיה, הוא עסק מורכב וייחודי ומה שמתאים לאחד לא בהכרח מתאים לאחר. אל תהססו לרכוש בהתמדה ידע מיועצים ומומחים מתחומים שונים וללמוד מניסיונם של בעלי עסקים משפחתיים, בארץ ובחו"ל.

   

  מה מכל אלה אתם מבצעים ? מה לא ? מדוע ?

   

   

  אלי כהן הינו יועץ לניהול, מאמן עסקי ומגשר העוסק בליווי עסקים משפחתיים, מנהל חברת הדרכה יוצרת פיתוח ארגוני בע"מ המתמחה מאז 1994 בליווי עסקים משפחתיים. טל ישיר 050-7251251

   

    .

                                          כל הזכויות שמורות  ©

  .

  המידע במאמר הוא כללי בלבד ואינו מהווה בשום אופן יעוץ מקצועי או תחליף לייעוץ מקצועי. נא לא לעשות כל שימוש במאמר ללא קבלת רשות מראש ובכתב.

   

  הודעה לציבור: במהלך מבצע צוק איתן יינתן ייעוץ לעסקים משפחתיים שנקלעו למצוקה - חינם.


  מן התקשורת:
  עסקים משפחתיים הקיימים מאות שנים


  לדיונים:

  הערך החיובי של ניהול קונפליקטים

  בן ממשיך בעסק משפחתי

  .

  לקריאת מאמרים של אלי כהן:

  עסק משפחתי - זה קונפליקט חיי אז לוותר או להתעקש ?

  העסק המשפחתי - זה חום הלב או אש הקרב ?!

  עסק משפחתי - לפעמים גשר הוא רגש 

  עסק משפחתי - צרות של עשירים

  עסק משפחתי - מדור לדור

  עסק משפחתי - מחכמתם של מייסדים

  דרג את התוכן:

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     6/6/18 09:22:

   הנה מאמר ודיון רב משתתפים העוסק בחשיבות אישיותו וסגנונו של המנהל

   ומציג פורטרט של מנהל שרבים אוהבים לאהוב. ולא בכדי.

   האם את/ה המנהל/ת שמתאים לתיאור הזה ?

     12/4/18 15:46:

   צטט: אלי כהן 2018-04-12 15:44:19

   ש. מה הדבר החשוב ביותר להצלחת המעבר של עסק משפחתי משגשג לדור הבא ?

   ת. יש כמה דברים חשובים אך אם היינו צריכים להצביע על דבר חשוב אחד יהיה זה התקשורת הבין אישית בין בני ובנות המשפחה. תקשורת בין אישית מיטיבה היא כזו שהתפתחה בבית המייסדים במשך שנים רבות. היא מתאפיינת בפתיחות, הגינות וסובלנות שיש עימם דרך ארץ וראייה רחבה של אינטרסים עסקיים ומשפחתיים. כמובן, דרוש גם תהליך תכנון מפורט ושתפני להעברה בין דורית סדורה של העסק המשפחתי, תהליך המתאפשר בזכות כל הגורמים הנ"ל.

     21/10/14 09:03:

   מה הם הנושאים המאתגרים בניהול עסק משפחתי וחברה משפחתית ?

   שכר ומשכורות, שעות עבודה, הטבות ושיטות תגמול, תקנון המשפחה, הסדרי שליטה וניהול, מנהלים משותפים, מנכ"ל משותף, חוקת המשפחה, מדיניות חלוקת רווחים ודיבידנד, מועצת המשפחה ותפקידיה, מינוי והכשרת דירקטורים, תקשורת ארגונית, סגנון ניהולי, מסלולי קריירה, עיצוב תרבות ארגונית, מעורבות כלות וחתנים, שילוב בני זוג, עבודה של קרובי משפחה בעסק המשפחתי, יישוב קונפליקטים וחילוקי דעות, שותפות אחים, שותפות של משפחות בעסק משפחתי, הסדרי פרישה ופנסיה, שילוב ערכי המשפחה בניהול העסק המשפחתי, מכירה מלאה או חלקית של עסק משפחתי, חלוקת סמכות ואחריות בין אבות ובנים ובין הורים לילדיהם, העברה של העסק המשפחתי לשליטת הבנים והבנות בחיי ההורים, מעמד המייסדים, חזון העסק המשפחתי ואסטרטגיה עסקית, תעסוקת בנים ובנות, העסקת נכדים ונכדות, חונכות והכשרה לדור ההמשך, הסדרי נאמנות, הסכמי אמון, הערכת שווי חברה משפחתית, נכסי מוניטין והסדרי המשכיות לדור שני ושלישי בחברה המשפחתית ובעסק המשפחתי.