כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  חיים בלצן - סיפור חיו של העיתונאי והבלשן מייסד עתי"ם

  0 תגובות   יום שישי , 11/7/14, 22:50

  ''

      חיים בלצן ושמעון פרס שנת 1971 הצילום  מאלבום המשפחתי נמסר  לפרסום באדיבות ד"ר אסתרית בלצן בתו של חיים בלצן.

   חיים בלצן - סיפור חיו של העיתונאי והבלשן מייסד עתי"ם  

                                     

                                            מאת אלי אלון

                                            

   

   לפני כ-12 שנים ב-14 באוגוסט 2002 הלך לעולמו , שבע ימים ופעלים,העיתונאי הבלשן  חיים בלצן. בן 92 היה במותו. עוד  בתקופת טרום הקמת המדינה היה   עיתונאי  בעיתונים "הצפירה" "הבוקר" ו"הארץ" ולאחר קום המדינה נמנה על מייסדי סוכנות החדשות  הישראלית עתי"ם והיה מנהלה ועורכה הראשי במשך כ-26 שנים.


  חיים בלצן נולד בבסרביה  בשנת 1910  לאמו אסתר בת גור אריה קרמנשטיין . ולאביו בן-ציון בלצן (1885–1941), סוחר ,עסקן ציוני, סופר עברי ופרשן תנך,.סבו שמואל בלצן  היה מראשי תנועת "המזרחי " בבסרביה וציר מטעמה לקונגרס הציוני ה-12.

  חיים בלצן  למד  בגימנסיה "מגן דוד" בקישינב ונמנה על בוגרי המחזור הראשון שלה .בן כיתתו בגימנסיה היה המשורר נתן אלתרמן.

   

  ''

  תמונה הסטורית של משפחת בלצן מקשיניוב 1935 ,התמונה האחרונה של חיים בלצן (במרכז, עומד) עם הוריו בן ציון ואסתר שנספו אחר כך בשואה .מצידו הימני של חיים בלצן  אחיו הקטן חנוך בלצן, מהנדס בניין, שעלה לארץ והצטרף לפלמח ומשמאל אחותו, ימימה בלצן .

   

  עוד  בתקופת לימודיו בגימנסיה בקישינב והוא נער החל לעסוק בעיתונות  כשהיה בן עורכי  עלון הגימנסיה י בשם "אחדות". נתן אלתרמן כתב בירחון זה את ראשוני שיריו. לקראת סיום לימודיו בגימנסיה והוא בן 17-18 בלבד כתב  בלצן רשימות   בעיתון "הצפירה". לפניי מונח עיתון "הצפירה" מהתאריך 13 בפברואר 1928 ובו מאמר  של חיים בלצן תחת הכותרת "מכתבים מבסרביה מאת סופרנו הקבוע" המתאר את חיי הקהילה היהודית בבסרביה ואת ביקורה בקהילה של "הציירת העלמה מקסה נורדאו בתו של המנהיג המנוח מקס נורדאו" .המאמר חתום על ידי "חיים בלאצן קישונוב 8 ינואר.1928".י]

   

  בשנת 1935 סיים  חיים בלצן לימודי משפטים באוניברסיטת בוקרשט ובאותה שנה בגיל 25   עלה לארץ ישראל  ב1936 החל לעבוד ככתב בירושלים בעיתון "הבוקר" שנוסד שנתיים לפני כן ב-1934.התקופה הייתה תקופת מאורעות 1936-1939 ובלצן סיקר בן היתר  נושאים כמו,  ביקור  "וועדת פיל" בארץ ישראל , פרסום "הספר הלבן" ועוד.

   

  בהמשך מונה לתפקיד הסופר הפוליטי של העיתון וראש הסניף שלו בירושלים.ב-1937 כתב בלצן בהזמנת ועד הקהילה הירושלמי ספר בשם "שש שנות ירושלים" הסוקר את נושאי הקהילות בעיר ואת בעיותיה של העיר. 

  ביוני  1939 דווח בידיעה בעיתונות  כי חיים בלצן סופר "הבוקר", שנפצע על ידי,אנגלים לבושים אזרחית שוכב בבית חולים "ביקור חולים" ויהיה זקוק לטיפול רפואי במשך מספר ימים"  .באותה ידיעה  דווח על עוד כמה מקרים בהם הוכו באחרונה  יהודים בירושלים על ידי "ג'נטלמנים אנגלים".כותרת הידיעה: היושם קץ לתעלולי הג'נטלמנים?

  בשנת 1941 ביקר בלצן בשליחות עיתונו בקהיר וכתב שורה של רשימות  על מצבם וחייהם של החילייםהיהודים בצבא הבריטי. באותה שנה עבר בלצן לשמש כעורך חדשות במערכת  הראשית בעיתון "הבוקר" בתל אביב.

   

  במאי 1942 קיבל חיים בלצן  הסמכה ורשיון  מטעם שלטונות המנדט לשמש עורך דין. .לאחר שכמה חודשים לפני כן עמד בבחינות


   סופר  "הארץ" בטורקיה ובמרכז אירופה   

   בשנת 1942 בתקופת מלחמת העולם השניה התנדב בלצן  לצבא הבריטי ונשלח לטורקיה . בתקופת  שהותו בטורקיה שימש סופרו של עיתון "הארץ"  בטורקיה ובארצות מרכז  אירופה  ופירסם בו  סידרת מאמרים וידיעות "מאחורי הפרגוד של ארצות הכיבוש" בהם חשף בצורה מפורטת את מימדי השואה   באירופה. בלצן  עסק  בסיוע לעליית יהודים מאירופה,פעל במסגרת ארגון"הבריחה" וההעלייה ב' והיה מנהל ב"היאס "חברת הסיוע היהודית-אמריקנית למהגרים .עם שובו ארצהבשנת 1948 לאחר 7 שנים בהן שהה באירופה , התגייס לשירות צבאי  והצטרף לצוות האגף להסברה ולקשרי חוץ  במשרד הביטחון שהוקם  חודשים ספורים לאחר קום המדינה ובראשו עמד העיתונאי יצחק זיו אב.כעבור מספר חודשים השתחרר משירותו הצבאי .והחל לעסוק מעט בעריכת דין .וכמו כן כתב  מאמרים ורשימות   בעיתונים שונים בארץ. 


  בשנת 1949  נישא בלצן  לד"ר רוזליה (רות)  גַרטי (1925–1999) ילידת בולגריה השניים הכירו עוד בשנת 1946 בבולגריה. רות עלתה לארץ  ב-14.4.49 והשניים התחתנו  שבועיים אחר כך .רות שהחלה לימודי רפואה עוד בבולגריה סיימה לימודי רפואה  באוניברסיטה העברית בירושלים, היתה רופאת ילדים ומתבגרים וכיהנה החל משנת 1983 כמנהלת השירות הרפואי הציבורי בעירית ת"א.

   

  ''

   חים בלצן  בחברת עובדי עתי"ם באירוע 20 שנה לעתי"ם שנערך(12.2.1971)בבית סוקולוב [הצילום נמסר באדיבות ד"ר אסתרית בלצן]

   

  מייסד סוכנות החדשות עתי"ם ("עיתונות ישראלית מאוגדת")

  בשנת 1950 ייסד  בלצן ביחד עם שורה של עורכי עיתונים את סוכנות עתי"ם,("עיתונות ישראלית מאוגדת") והיה מנהלה ועורכה הראשי הראשון ובמשך כ-26 שנה.  בתקופת כהונתו  היתה  עיתי"ם גורם משמעותי  לא מבוטל בעיתונות הישראלית. היותו  של בלצן  בעל קשרים בנלאומיים, שולט בשפות רבות ,  סייעה לסוכנות עתי"ם לקשור קשרי גומלין עם סוכנויות חדשות ברחבי העולם ובניהם, סוכנות רוייטרס.פראנס -פרס (סי"צ)  ויונייטד פרס אינטרשיונל . עתי"ם שימשה  המפיצה הבלעדית של סוכנויות  חדשות עולמיות   אלה בישראל.

   

  בתו של בלצן ד"ר אסתרית בלצן מציינת ומבקשת להדגיש כי אביה  ראה חשיבות רבה לקיומה של עיתונות חופשית בלתי  תלויה  ו"כל חייו  נלחם ונאבק כדי שסוכנות עיתים תהיה אכן בלתי מפלגתית ובלתי תלויה  בשלטון בישראל"


   

  פעיל להנהגת כתיב עברי פונטי חד משמעי 

  בשנת 1976פרש מעתי"ם והוחלף על ידי אלתר וולנר. במסיבת הפרישה שנערכה לכבודו ב-12 ביולי 1976 בבית סוקולוב בתל אביב בהשתתפות "שגרירים,חברי כנסת ,שופטים ,עורכי עיתונים, עיתונאים ועובדי עתי"ם מרחבי הארץ" ,ברך והודה לו יו"ר מועצת המנהלים של עתי"ם שבתאי הימפלרב ודוברים נוספיםעל פעילותו רבת השנים בעתי"ם.


  בשנים שלאחר פרישתו מעתי"םהקדיש  זמנו ומרצו  למאבק להנהגת  כתיב עברי  מחודש פוניטי וחד משמעי  שעשויה להקל לטענתו  על מאות אלפים המתקשים בקריאה שוטפת .ב-18 ביולי 1976 אף נפגש בנושא זה  עם הנשיא דאז אפרים קציר  והגיש לו חוברת שהוציא ובה פירוט  הצעתו לכתיב עברי אחיד.בעיתונות שדיווחה על פגישה זו נכתב: "הנשיא הבטיח לעיין בנושא תוך יחס חיובי" בתו אסתרית טוענת  כי  לאביה היתה פגישה בנושא זה גם  עם מנחם בגין בהיותו  ראש הממשלה  אולם אין ברשותי אסמכתא או מקור לעניין זה .

   

  ממיסדי  איגוד המשתמשים בתחבורה הציבורית


  מיזם חברתי נוסף שבו עסק  בלצן הוא הקמת איגוד המשתמשים בתחבורה הציבורית שמטרתו להביא לשיפורים בתחבורה הציבורית . ב-29 במרץ 1978 נערך באולם מועצת העיר תל אביב במעמד סגן ראש העיר דוד שיפמן כנס היסוד של ארגון זה .בלצן נמנה על  חבר הנהלת האיגוד החדש.


  חיים בלצן המילונאי

  בין השנים 1990 - 2000 ערך בלצן והוציא לאור סדרת מילונים בארבע שפות: אנגלית, צרפתית, ספרדית ורוסית. המילונים נועדו לשרת קהל המתקשה בקריאת עברית ללא ניקוד, "לכל המבקש לטעום מהעברית החיה של ימינו ללא לימודים שיטתיים בה". כל מילה מופיעה גם באיות הנכון שלה, וגם בכתיב פונטי באופן שניתן למצוא אותה על פי "הצלצול" בלבד (בתעתיק לטיני מקורי).

   .


   ספר ביוגרפי  על חיו?

   

  בשנים האחרונות לחייו ביקש לכתוב ספר ביוגרפי בשם "המאה שלי"שבו  יהיו מרוכזים כל קורות חיו ,זכרונותיו כתביו ומאמריו בעיתונות .בתו אסתרית בלצן  מספרת כי הבטיחה לאביה להשלים ולהוציא יום אחד את הספר, והיא מקווה שיעלה בידה להוציא את הספר.


  ''

      חיים בלצן בחברת רעייתו רופאת הילדים ד"ר רות בלצן  בת  משה גרטי [ נמסר באדיבות ד"ר אסתרית בלצן]

   

  בשנת 1999 נפטרה רעייתו  של חיים בלצן ד"ר רות והיא בת 74. ב-14 באוגוסט  2002  הלך אף הוא לעולמו  בגיל 92.הוא נקבר בבית העלמין בקרית שאול לצד רעייתו.בהלוויתו השתתפו ראש העיר ת"א רון חולדאי,עורכים ועיתונאים. ספד לו העיתונאי  המיתולוגי גבריאל צפרוני,  שקיבל אותו לעבודה ב"הבוקר" וכך אמר: צפרוני  "דווקא בימים קשים אלה,בהם נשאלות שאלות בקשר לדמותו של עיתונאי בישראל -מקצועיותו, שפתו ואמינותו, כדאי לעלות על נס את דמותו של בלצן - עיתונאי נאמן ואציל נפש, מסור לעבודתו ולשליחותו הציבורית, ואמן אמיתי בשפה העברית".


  חיים נוי,  שהיה עורך עתי"ם  כתב למשפחה: "פטירתו של חיים בלצן מסמלת בנוסף לכאב המשפחתי את הסתלקותו של אחד מדור שאיננו עימנו עוד : עיתונאי בעל שעור קומה, המדקדק בקטנות כמו גם בגדולות, בלשן הקנאי ללשון העברית ושימורה, ומשפטן המשלב ידע זה בכלל עיסוקיו המגוונים. לחיים בלצן שמור מקום של כבוד בגלריית האישים בישראל שתרמה לעיצובה של העתונות בארץ . 

   בלצן הותיר אחריו  :שלושה ילדים(שתי בנות ובן) ותשעה נכדים  : ד"ר רויטל בלצן שסקין.רופאת שניים במקצועה וילדיה אלעד שסקין, קרין שסקין ומתן שסקין.  ד"ר אסתרית בלצן, פסנתרנית ומרצה ידועה למוסיקולוגיה נשואה למלחין פרופ'משה זורמן  וילדיה   איתמר זורמן (כנר) ,רעות זורמן, עלמה זורמן   ואביקם בלצן,(אחיה התאום של אסתרית)מהנדס ,ואיש היי-טק  , וילדיו אביב בלצן, כפיר בלצן ושחר בלצן.

   

  .''

   קברו של חיים בלצן בקרית שאול בתל אביב

   

   

   


   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות