כותרות TheMarker >
  ';

  דברים שרואים מכאן

  על מלחמה וכלכלה

  6 תגובות   יום שבת, 2/8/14, 19:02

   

   

  מאמר זה מוקדש בהערכה אין סופית ובאהבה למנהל הסניף של בנק המזרחי, אשר סרב לאשר לקצין צה"ל שגוייס בצו 8, משיכת יתר של 200 ₪....

   

  כשאנו מדברים על מלחמה – המושגים השולטים הם ניצחון מול תבוסה, ובצדק.

   

  אך ניתן לבחון את המלחמה גם במושגים אחרים, כמו לדוגמה רווח מול הפסד.

  כלל ידוע בכלכלה, שאותו המצאתי זה עתה, אומר שבכל מקום שמישהו מרוויח לירה, יש גם מישהו שמפסיד לירה.

   

  הבה נבחן איפוא את המלחמה באמצעות משקפיים של רווח והפסד.

   

  בכל מלחמה יש מרוויחים ומפסידים, ושני הסוגים מצויים גם בצד המנצח וגם בצד המובס.

   

  בדרך כלל הרווחים מתחלקים בין מעטים, בעוד שההפסדים הם נחלתו של הרוב הגדול. דוגמה טובה לכך הוא מפעל הפיס. רוב המשתתפים במשחקי ההגרלות מאבדים את כספם, ורק חלק קטן ביותר של המשתתפים זוכים להנות בגדול מן הרווחים.

   

  זה בדיוק המצב גם כשמדובר במלחמה:

  המרוויחים הגדולים מהמלחמות הם יצרני וסוחרי הנשק, נדל"ניסטים בעלי חוש ריח מפותח אשר יש להם מהלכים בקרב ראשי השלטון, וכמובן גם אנשי השלטון הקשורים איתם בקשר סימביוטי הדוק, ויש כמובן גם מרוויחים קטנים, כמו זגגים, שיפוצניקים וכד'.

   

  באשר למפסידים – מדובר ברוב הציבור, שהוא למעשה רוב רובו של העם. היינו, כל אלה שמשלמים את מחיר המלחמה  ברכושם, בהעלאות מחירים, באבדן מקורות פרנסה וכיו"ב. אלה המפסידים הקטנים.

   

  וכיוון שאנו עוסקים במושגים של רווח והפסד, השאלה המתבקשת היא מי הם המפסידים הגדולים העומדים מול המרוויחים הגדולים.

   

   המפסידים הגדולים של המלחמה הם החיילים שהצליחו לשרוד את המלחמה ולהשאר בחיים. מי שלחם וראה למלאך המוות את הלבן שבעיניים, מי שהריח את ריח האש, העשן והבשר השרוף, לא יחזור לעולם להיות מה שהיה לפני צאתו למלחמה. ניצולי המלחמה ימשיכו לשאת עמם את מוראותיה, בין אם בצורה נראית לעין ובין אם במועקות והזכרונות שיהיו מתוייקים במוחם במגירות נידחות, ויגיעו לביקור בעיקר בלילות. יהיו ביניהם כאלה שימשיכו בחייהם הרגילים, ישאו נשים ויקימו בתים. גם ילמדו וישיגו תואר כזה או אחר, אך לכל מקום שאליו ילכו – המלחמה תלך איתם. היא תשוב לבעתם בחלומות לילה ותשפיע על התנהגותם בהמשך חייהם בין אם יהיו מודעים לכך ובין אם לאו. אלה שחוזרים מן המלחמה מוכים ועצובים, ורואים בשברון לב כיצד המרוויחים הגדולים ממשיכים לחגוג ולפטם את עצמם על חשבון הלוחמים ששרדו ועל חשבון בני משפחותיהם, הם ללא ספק המפסידים הגדולים.

   

  ולא נשכח לשים בצד המפסיד – בין המפסידים הגדולים, את בני משפחותיהם של הנופלים. אלה אשר ישאו על גבם עד אחרון ימיהם את משאו הכבד של השכול, ואשר חייהם השתנו תוך שבריר שניה ולא ישובו לעולם להיות כפי שהיו עד נפילת יקיריהם.

   

  מי שהתמיד וקרא את הדברים עד כאן, שם לב בוודאי לכך שלא הזכרתי את הנופלים במלחמה. אלה כמובן מצויים בצד של המרוויחים הכי גדולים. נכון, אלה מהם שטרם נישאו והקימו משפחות, כבר לא יזכו לשאת נשים ולא יזכו לגדל ילדים, וגם לא ישלימו את לימודיהם הגבוהים. הם לא יהיו רופאים ולא מהנדסים, ולא יעשו חיל בעסקים. אבל מאידך גיסא, הם גם לא ישאו נשים, ולא יאלצו לקום באמצע הלילה כדי להרגיע ילד בוכה, ולא יתנסו בלהיות מובטלים, ובאופן סטטיסטי הם גם ניצלו מכל מיני מחלות, אשר מדרך הטבע היו מגיעות אליהם בעתיד. מחלות מקצרות חיים הכרוכות ביסורים קשים, כמו סרטן, סוכרת, מחלות לב, פרקינסון, אלצהיימר ועוד הרבה אחרות. הם גם לא יפגעו   בתאונות דרכים ואחרות, ולא יסבלו מאבדן אברים ומשנים רבות של סבל שלא יתואר, ולא יזקקו לעולם לשרותיהם היקרים של עורכי הדינין, שהרי הם כבר מתים... אבל הרווח הכי גדול נובע מזה שיותר לא יחששו ולא יקבלו התקפי חרדה כל אימת שיקבלו צלצול טלפון ממנהל סניף הבנק שלהם, אשר ידרוש מהם לסגור את המינוס בחשבון העו"ש שלהם.

   

  אז לך, מנהל סניף בנק המזרחי. כן, אתה שסרבת לאשר לקצין שגוייס בצו 8 משיכת יתר של 200 ₪, אני יכול לומר רק שלוש מלים: הלוואי שתלך לעז(ה)אזל.

   

  עודד אל-יגון

   

  ''

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (6)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     3/8/14 17:07:

   צטט: bonbonyetta 2014-08-03 11:54:10

   צטט: מזל וברכה 2014-08-02 19:13:14

   עודד - מסכימה עם כל דבריך ואוסיף עוד פן אחד לנושא רווח והפסד - איך שלא יהיה, המוסר נפגע תמיד בעת מלחמה ולאחריה. מלחמה מסיגה את רמת המוסר של הצדדים הלוחמים וכאשר המלחמות תדירות כמו כאן, איננו מצליחים להשלים את הרמה.

   את טובה מדי מזל וברכה.

    

   תודה בוני

     3/8/14 12:08:

   סורי.

   ואני (אחרי שקראתי את כל מה שכתבת ) מתייחסת להקדשה שלך באדום בתחילת הדברים:

    

   "מאמר זה מוקדש בהערכה אין סופית ובאהבה למנהל הסניף של בנק המזרחי, אשר סרב לאשר לקצין צה"ל שגוייס בצו 8, משיכת יתר של 200 ₪...."

    

   גם אותו מנהל סניף צריך לשמור או לחשוב על היום שאחרי. על החיים הפרטיים שלו. כמו עוד לא מעט אנשים בארץ הזאת שלנו. גם הוא (אולי כי אין לי מושג מיהוא) בסך הכל בורג של בורג קטן במערכת שלא תמיד מכירה את כל הפרטים ...

    

     3/8/14 11:54:

   צטט: מזל וברכה 2014-08-02 19:13:14

   עודד - מסכימה עם כל דבריך ואוסיף עוד פן אחד לנושא רווח והפסד - איך שלא יהיה, המוסר נפגע תמיד בעת מלחמה ולאחריה. מלחמה מסיגה את רמת המוסר של הצדדים הלוחמים וכאשר המלחמות תדירות כמו כאן, איננו מצליחים להשלים את הרמה.

   את טובה מדי מזל וברכה.קריצה

   המלחמה במקרים רבים מהווה תירוץ מופלא מאין כמותו ממי שלא רק אינם משיגים את הרמה אלא נוח להם מאד מהמצב הזה, והם בנוסף עוד צועקים עלייך עלי ועל עוד כמה שבמצבים כאלה אין להם מה לעשות אלא לשים לב לדברים אליהם הם שמים לב....

   הם עוד צועקים על אחרים... 

     3/8/14 11:51:
   * אני לא חושבת שיש הרבה מנהלי בנק, או בכלל אנשים שללא קשר לתפקידם מנותקים רגשית מהמציאות שלנו, ומפעילים ראש קטן ולב עוד יותר. לדעתי כדאי וצריך לכתוב זאת בגלוי עם שמות כולל מכתבים רשמיים אולי כדי לעורר את הטיפוסים הללו ולהראות להם כיצד תגובתם נראית לאנשים אחרים מהישוב. אם הם מנותקים, זה יעזור לחבר אותם לכדור הארץ הזה.
     2/8/14 19:13:

   עודד - מסכימה עם כל דבריך ואוסיף עוד פן אחד לנושא רווח והפסד - איך שלא יהיה, המוסר נפגע תמיד בעת מלחמה ולאחריה. מלחמה מסיגה את רמת המוסר של הצדדים הלוחמים וכאשר המלחמות תדירות כמו כאן, איננו מצליחים להשלים את הרמה.

     2/8/14 19:11:
   הוא אינו היחיד, הבנק הזה מתנהל במנותק מכולנו: http://sharonharpaz.wordpress.com/2011/12/13/בנקאות-היברידית-מנותקת-מהלקוחות/

   ארכיון

   פרופיל

   עודד אל-יגון
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין