כותרות TheMarker >
  ';

  plus ultra

  תגובות (1)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  RSS
    24/8/14 14:10:

  מסכימה איתך

  0

  אנטישמיות פוסטמודרנית

  1 תגובות   יום רביעי, 13/8/14, 15:43

   

  כותרת כתבה גדולה בעיתון הארץ, האומרת: "לא מבדילים בין ישראל ליהודים" (אנשיל פפר, 12.8.14) מצביעה על תופעה שקיימת לדעתי כבר מספר לא מבוטל של שנים, לפיה חל גידול במספר התקריות האנטישמיות באירופה כיוון שהיהודים מואשמים במעשיה של ישראל.

  לאחרונה, בעקבות ההרס והמוות שלא ישוערו שמדינת ישראל השיתה על תושביה הנצורים של רצועת עזה, במבצע "צוק איתן," התפשטו בעולם תופעות של ההתנכלות ליהודים. כלומר, נודעו מקרים רבים של פגיעה ביהודים, מקרים שזכו לתווית "אנטישמיות."

  יש להזדרז ולומר שבשום מקרה לא מדובר באנטישמיות קלאסית, כלומר, זו ששורשיה נטועים בנצרות ואשר לאורך מאות שנים באירופה התבטאה בשנאה שנבעה מעצם היות היהודים נטע זר בארצות מושבם: שונים בשפתם, מנהגיהם, לבושם, מאכלם ודתם. הם לא היו מעורים בחברה הכללית ונבדלו ממנה, התפרנסו ממקצועות לא יצרניים ונדמו כמושכים בחוטים סמויים של השפעה על פני העולם כולו. האנטישמיות באירופה במשך מאות שנים הייתה אכזרית, והתבטאה באפליה, השפלות (חיוב בנשיאת טלאי וכו'), כליאה בגטאות, נידוי חברתי ופוגרומים, בהם היו היהודים מוכים, נשדדים ונרצחים. לא, לא מדובר באנטישמיות הקלאסית. לא מדובר אף באנטישמיות המודרנית שהתבססה באירופה החילונית של המאה ה- 19, שאת יסודותיה הניח הרוזן הצרפתי ארתור דה גובינו, ואשר את מקום האבחנה הדתית תפשה האבחנה הגזעית; יהדות היא גזע, וגזע לא ניתן להמיר (כמו דת), הוא השתייכות ביולוגית תמידית. לכן, הפתרון לבעיה היהודית, לפי האנטישמיות המודרנית (הגזעית), הוא השמדה, וזו כידוע, אכן נוסתה באופן מעשי.

  ברוב רובם של המקרים, תופעות של פגיעה ביהודים בעשרות השנים האחרונות (מאז מלחמת 67'), הם מקרים שמקורם בשנאה ובתעוב למעשיה של מדינת ישראל, המתפרשים כ"אנטישמיות." לכן, יש לדעתי להגדיר מחדש את מושג האנטישמיות ולהפרידו מהאנטישמיות הקלאסית, שספק באם היא עדיין קיימת בעולם, ואף מהאנטישמיות המודרנית (הגזעית). האנטישמיות העכשווית, אותה אני מכנה אנטישמיות פוסט מודרנית, מכוונת אל היהודים בשל זיהויים עם מדינת ישראל ומעשיה.  הזיהוי הזה, יש לומר, בדין נעשה כיוון שמדינת ישראל מגדירה עצמה כ"מדינת העם היהודי" ולא כמדינת אזרחיה, כפי שנהוג ברבות ממדינות העולם ("מדינת העם היהודי", יש לומר, הוא מושג בעיתי מאד מבחינה משפטית, כיוון ש"עם" איננו ישות משפטית. לכן המושג הזה, שכה מרבים להשתמש בו, הוא מושג מדומיין. מדינה היא מכשיר שלטוני שלא בא לרפא את פצעי ההיסטוריה, והיא שייכת אך ורק לאזרחיה ואינה שייכת ל"עם").  חוק השבות הופך כל יהודי בעולם לאזרח בכוח של המדינה רק בשל מוצאו היהודי (כלומר, רק בשל היות אמו יהודיה), ובשל כך, מופנה הכעס על מעשיה של המדינה אל יהודי העולם, כי הרי המדינה הזו "שלהם" היא, הם חייליה בכוח, ובשמם היא פועלת כאשר היא מבצעת את מדיניותה. לאנומליה המוזרה הזו אין אח ורע בעולם. אזרחי צרפת, למשל, שרובם נוצרים קתולים, נדרשים לתת דין וחשבון על מעשיה של המדינה הצרפתית, לא הנוצרים הקתולים המפוזרים בכל העולם נדרשים לכך, להם אין שום נגיעה למדיניות של המדינה שאזרחיה הם צרפתים קתולים. כך היה עם גרמניה לאחר מלחמת העולם הראשונה והשנייה, אזרחיה נתבעו לשלם את מחיר ההפקרות של מדינתם, לא הפרוטסטנטים והקתולים שמחוץ לגרמניה. היהודים המתגוררים בכל ארצות תבל, במובן זה שונים, להם יש מדינה, ולכן הם חייבים, עפ"י ההיגיון, לספוג את הזעם (לעיתים האלים), המופנה כלפי מדינתם, כי הרי בשמם היא פועלת. בשל הזיהוי שבין המדינה ליהודי העולם הם נתפסים כשלוחיה ועוולות המדינה מושתים עליהם. על מנת לפתור הבעיה, לא צריך לחסל את מדינת ישראל, אך כן צריך לשנותה מן היסוד. דהיינו להמירה ממדינת העם היהודי, למדינת אזרחיה. ועל מנת להשיג זאת, יש לבטל בראש ובראשונה את חוק השבות, אך זה כמובן נושא לדיון אחר.

   

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   plus ultra
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין