כותרות TheMarker >
  ';

  כי האדם עץ השדה

  כי האדם עץ השדה / נתן זך

  כי האדם עץ השדה.
  כמו האדם גם העץ צומח
  כמו העץ האדם נגדע.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  כי האדם עץ השדה.
  כמו העץ הוא שואף למעלה
  כמו האדם הוא נשרף באש.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  אהבתי וגם שנאתי
  טעמתי מזה ומזה.
  קברו אותי כחלקה של עפר
  ומר לי, מר לי בפה.
  כמו עץ השדה.


  כי האדם עץ השדה.
  כמו העץ הוא צמא למים
  כמו האדם גם הוא נשאר צמא.
  ואני לא יודע
  איפה הייתי ואיפה אהיה.
  כמו עץ השדה.

  0

  ראש חודש אלול-חודש ההתבוננות והתשובה

  0 תגובות   יום חמישי, 21/8/14, 17:13

  ''

   

  ראש חודש אלול-חודש ההתבוננות והתשובה

  ראש חודש הוא היום הראשון של החודש בלוח העברי והוא תמיד עוקב אחר מולך הירח. כשם שהזרע מכיל בתוכו את הדנ"א של העץ כולו, כך היום הראשון של החודש מכיל את הכוחות השונים שיתגלו באותו חודש. באותו היום יש לכולנו הזדמנות למשוך אנרגיה וכוח מכל ההיבטים החי וביים של החודש. 

  'אלול' בלשון תרגום הוא: חיפוש, כלומר שבחודש זה מתבוננים ומחפשים בכל מעשינו בשנה שעברה כדי למצוא פשעים ולשוב עליהם בתשובה.

  אלול הוא החודש השנים עשר, המסיים את השנה בלוח העברי. ולכן במסורת היהודית הוא נחשב לחודש של חשבון נפש על השנה שעברה והכנה לקראת השנה החדשה והימים הנוראים הפותחים אותה. ומכאן המנהג להתחיל באמירת סליחות . 

  זהו החודש שבו הקב"ה יורד את שבעת הרקיעים לפני יום הדין הגדול- ראש השנה , ומחכה לשמוע את החזרה בתשובה.

  בחודש זה ניתנת לכולנו ההזדמנות להתנקות מכל השליליות שצברנו במהלך השנה החולפת, או כפי שהרב ברג מסביר, ההזדמנות לחזור בזמן, ולבטל מהשורש כל פעולה שלילית שעשינו במהלך השנה. 

  פרוש השם אלול:
  -יש הסבורים כי מקור השם הוא בשפה האכדית "elulu" ופירושו טהרה וכפרה. 
  -יש הסבורים ששם החודש נגזר מהמילה קציר, דבר המעיד על סוף תקופת הקציר החלה בחודש זה. --פירוש נוסף קושר את שם החודש לבכי וסליחה. המילה אללי פרושה זעקה ובכייה. בחודש זה מרבים בתחינות ובכיות ובבקשת סליחות.
  -אלול" --- ראשי תיבות: אני לדודי ודודי לי ". פסוק זה ממשיל את היחס של עם ישראל ואלוקים ליחס של אישה לאהובה. זו האווירה של פיוס השורה בימים אלו של בקשת סליחה מהזולת ומאלוקים.
  -'אני לדודי ודודי לי' (שיר השירים) ראשי תיבות אלול. לפי שבחודש זה ישראל מתחזקים בתשובה ומתקרבים לדודם שהוא הקב''ה, והקב''ה פושט ידו לקבל שבים.
  - 'אני לדודי ודודי לי'- סופי תיבות 4 פעמים י' שהם ארבעים, רמז לארבעים יום מראש חודש אלול עד יום הכיפורים.
  - '(ומל ה') את לבבך ואת לבב זרעך'- ראשי תיבות אלול. רמז על הסיוע מן השמים לתשובה בחודש זה.
  - 'ומשלוח מנות איש לרעהו ומתנות לאביונים'- ראשי תיבות אלול. שבחודש זה מרבים בנתינת צדקה. שצדקה תשובה ותפילה מעבירים את רוע הגזירה.

  במסורת היהודית, חודש אלול חותם את השנה כולה. זהו זמן של מאזנים וחשבון נפש. העובדה כי חודש זה הוא מעין הקדמה לימים הנוראים תורמת לאווירה ולמנהגים של בקשות סליחות וחזרה בתשובה.

  שבט גד מתייחס לחודש זה (לפי האריז"ל).

  בחודש זה המזל השולט הוא מזל בתולה - שהמאפיין הניכר ביותר שלו הוא היכולת לזהות פרטים. ניתן להיעזר באנרגיה של מזל בתולה כדי לזהות את השליליות שיצרנו ושעדיין בתוכנו, ולהתנקות ממנה.

  תכונות הנולד בחודש זה: דקדקן. בעל אבחנה חודרת. יש בו יעילות ועשייה יצירתית ומועילה (יסוד אדמה). מבקש להשליט סדר בעולם. משתדל ליעל ולשפר כל דבר שמבטיח את קיומי וגופו. 
  בודק כל דבר ומפרקו לחלקים. ביקורתי. שומר על בריאותו. רואה עצמו מחויב להעניק מהידע שלו ויכולותיו לאחרים. התיאור ששגור בפי אנשים: "אדם על הקרקע" יתאים לנולדים בחודש זה . קריר לדברים קטנים.לכן עלול בנקל ליפול לקטנוניות ודאגה וחוסר ביטחון. 
  אם ינצל את תכונותיו לטובה, יצליח באופן מעשי וישכיל תמיד להתחדש לטובה ולעזור גם לאחרים בזה (בריאת העולם היתה בחודש אלול). התנאי היסודי שלו להצליח תלוי בהתקשרותו למקור נשמתו .
  הנולד בחודש זה יצליח כשיקבל על עצמו לא לדקדק יותר מידיי ולא להתעקש יותר מידיי,על שום דבר שבעולם. זה תנאי הכרחי ,כדי שיהיה שמח באורח חייו. בפרט מול כישלונותיו וירידותיו (בכל המובנים) אם ישכיל לעשות התחלה חדשה, ולא להסתכל לאחוריו . אזי ישכיל מאוד לעצמו ואף יועיל לאחרים. 

  בספרות הקבלה והחסידות מובא משל נפלא על סגולתו של חודש אלול, משל 'המלך בשדה'. 
  המשל מסביר שבעוד שמשך כל השנה נמצא המלך בהיכלו, במקום פנימי ונסתר, שמעטים הם אלו הזוכים להגיע לשם, הרי שבחודש אלול נמצא המלך 'בשדה'. כאשר המלך בשדה, יכול ורשאי כל אחד לגשת אליו, ליהנות מזיו פניו ולהתקרב אליו. המלך מצידו, מקבל כל אחד בסבר פנים יפות ומראה פנים שוחקות לכולם. 
  הנמשל הוא :בחודש אלול ניתנת האפשרות לכל אחד להתקרב יותר אל זיו פניו ופנימיותו של ניצוץ הבורא, הנמצא עמוק בנפש אצל כולנו. לכל אחד ניתנים כוחות מיוחדים לתור ולחפש בתוך נפשו, למצוא את האוצרות היפים של נשמתו ולהוציאם אל פני השטח.

  מסיבה זו נהוג גם לתקוע בשופר בחודש אלול. תקיעת השופר מעוררת את התודעה הפנימית של הנשמה ומזכירה לה את מקורה הקדום ביצירת האדם.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   אסתר רבקה
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   רשימה

   רשימה