כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אז ככה...

  ארכיון

  TECHNOLOGY TRANSFER

  2 תגובות   יום שני, 25/8/14, 13:01

  בין יתרונותיה של כל חברה כלכלית יש לקחת בחשבון גם את מאגר נכסיה הטכנולוגיים. בעידן התרבות הטכנולוגית, הנכסים הטכנולוגיים מנוצלים על ידי החברות באופן שנבחר כטוב ביותר להגדלת  רווחיותן. חברות יכולות לייצר מוצרים ולשווק אותם באמצעות נכסיה הטכנולוגיים. כמו כן, הן יכולות להציע שירותים שונים המבוססים גם הם על נכסיה הטכנולוגיים. דרך מקובלת נוספת לניצול מרבי של הנכסים הטכנולוגיים היא באמצעות  "העברת הטכנולוגיה" (TECHNOLOGY TRANSFER).

  מזה עשרות שנים מוכר בעולם הכלכלי ערכה הרב של העברת טכנולוגיה.  העברה זו מתייחסת להעברה של כישורים, של ידע ושל העברה טכנולוגית של שיטות ייצור בין גופים מקומיים, או בינם לבין חברות בינלאומיות. מטרתה העיקרית של העברה טכנולוגית היא לוודא שתגליות מדעיות וטכנולוגיות יגיעו לאלו שיש להם את המשאבים ואת הכישורים הנחוצים להובלה היעילה ביותר של התגליות למיצוי מלא של הפוטנציאל הגלום בהן.

  העברה טכנולוגית נחשבת תהליך יסודי והכרחי בצמיחתן של מדינות מתפתחות, ושל מדינות מפותחות. צמיחה כלכלית זו תלויה בשיפור מתמיד של יעילותם של ההעברות הטכנולוגיות. ההעברה הזו נחשבת כמנוע בעל השפעה חשובה על ביצועיהן הכלכליים של חברות משגשגות ואף של מדינות. ניתן לציין שלושה גורמים חשובים שסייעו בהפיכת העברות טכנולוגיות למרכיב מוכר בסביבה העסקית הבינלאומית:

  1. הגלובליזציה של העסקים,
  2. הליברליזציה של משטרים כלכליים רבים בעולם,
  3. ההגנה על הקניין הרוחני עם הקמת ארגון הסחר העולמי.

  חברות קטנות ובינוניות (SME-SMALL, MEDIUM ENTERPRISES) עשויים להיות לקוחות פוטנציאליים להעברה טכנולוגית. חברות אלה עלולות להתקשות במימון פעולות הפיתוח של נכסים טכנולוגיים ובהשגת מימון לתמיכה הדרושה בתהליכי פיתוח הכרחיים. ומכאן שהעברה טכנולוגית עשויה לסייע לחברות קטנות ובינוניות לשפר את היתרון התחרותי שלהן, ולהוביל אותן לרווחיות כלכלית, כמו גם ליתרונות עסקיים אסטרטגיים אחרים.

  כאמור, העברת טכנולוגיות יכולה להתבצע בין חברות כלכליות במדינות שונות, בין חברת פיתוח ממשלתית לחברה כלכלית. האפשרויות לשיתופי פעולה בפעילות זו פתוחות ליוזמות חדשות רבות.

  לא רק גופים כלכליים, אלא גם גופי מחקר אוניברסיטאיים, הם ספקים להעברת טכנולוגיות. החוקרים ביחידות המחקר האוניברסיטאיות עסוקים כל העת בפיתוח של תגליות שונות. אולם אין זה מתחום התמחותם, עניינם או יכולתם לעסוק בייצור של מוצרים המבוססים על תגליות אלה.

  החשיבות הגוברת של העברת טכנולוגיות לצמיחת הכלכלה הניעה אוניברסיטאות רבות ברחבי העולם להקים משרדים המטפלים בהעברת טכנולוגיות מן האוניברסיטה אל התעשייה (TTO – TECHNOLOGY TRANSFER OFFICE).

  דוגמה אחת מני רבות להעברת טכנולוגיות מהמחקר לתעשייה היא הדוגמה הישראלית המוכרת של הקופקסון, תרופת הדגל של חברת "טבע". מקורה של הקופקסון במחקר שנערך במעבדות מכון ויצמן למדע. הסימביוזה החשובה הזו בין המחקר המדעי באוניברסיטאות לבין היצרן התעשייתי היא המהות של העברת טכנולוגיות.

  כיוון שבמהלך השנים התברר שתהליך העברת המידע הינו תהליך מורכב למדי, האיחוד האירופאי וגופי מחקר מובילים אחרים מקדישים כספים רבים כדי לבנות את המודל הטוב ביותר להעברת מידע. מודל כזה יפיק הצלחה לכל הצדדים המעורבים בתהליך חשוב זה ועשוי לפעול לטובת האנושות כולה.

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
   אכן. תודה על תגובתך.
     26/8/14 10:27:
   מדענים למשל, תמיד שאפו לשיתופי ידע ומידע, לפעמים תוך מאבק בהגבלות מדיניות ופוליטיות. היום נוספו להגבלות כם צנזורה של אינטרסים כלכליים.