כותרות TheMarker >
  ';

  ימים אחרים

  בבלוג זה נעסוק בעיניינים אקטואלים אך גם בנושאים שונים ומגוונים שאינם על סדר היום.

  השוני הקיים בבני-הנוער

  0 תגובות   יום רביעי, 27/8/14, 00:16

  כאשר מדברים על בחורים צעירים מדברים על אנשים פורקי-עול המורדים בעולם המבוגרים ,נהנים מחדוות המין ,ושותים לשוכרה.

  העיתון הכלכלי הבריטי "אקונומיסט" טוען כי חל שינוי בהתנהגותם של הבחורים הצעירים.

  כלומר: הם כותבים ברשתות החברתיות,מתיידדים עם ההורים ,ומנסים להצליח בגיל צעיר.

                            הנעשה ברוב מדינות העולם

  כך,למשל, הגדיר המגזין האמריקני  "טיים" בשנת 2008  את צעירי בריטניה כך: "לא שמחים, לא אהובים וחסרי שליטה"; אומה שנלכדה ב"מגיפה של אלימות, פשע ושכרות" פחדה מהנוער הפראי.

  סקר של ארגון הצדקה ברנרדו'ס מצא ש-54% מהתושבים חשבו שילדים "מתחילים להתנהג כמו חיות", אולי מכיוון שבתוכניות טלוויזיה כמו "סקינס" או סרטים כמו "קידלטהוד" ("Kidulthood"), בני נוער עטויי קפוצ'ונים העסיקו עצמם בעיקר בקוקאין, סקס פרוע ודקירות הדדיות. דיוויד קמרון, אז מנהיג האופוזיציה וכיום ראש הממשלה, גינה את "החברה השבורה" וטען כי "אנחנו עדים לשחיקה ארוכת שנים באחריות, בלכידות החברתית, במשמעת העצמית, בכבוד לזולת ובדחיית סיפוקים".

  בשנת 2007  הורשעו או ספגו אזהרה מן המשטרה אלף ילדים בגילים 10–17  על עבירה פלילית ראשונה באנגליה ובוויילס.

  בשנה שעברה נתון זה צנח ל–28 אלף מקרים בלבד.

  ואילו ,שיעור מקרי הרצח של בני נוער צלל, ומגיפת פשעי הסכינאות של לונדון בקיץ 2008 הוכחה כמקרה חריג, בדומה למהומות במדינה באוגוסט 2011. וכמו בכל מקום אחר, השימוש בסמים על ידי צעירים נמצא בירידה.

  הדבר שאולי הכי ראוי לציון הוא שצעירי בריטניה הידועים לשמצה נהיים מנומסים יותר: לפי סקר ממשלתי, אלה שנולדו בתחילת שנות ה–90 מתנהגים פחות בגסות רוח ורועשים פחות במקומות ציבוריים מאשר מקביליהם במחזורים קודמים.

  לעומת זאת בארצות-הברית שיעור תלמידי התיכון המדווחים על מקרים של "בולמוס שתייה" - יותר מחמישה משקאות בערב אחד - צנח בשליש מאז סוף שנות ה–90.

  עישון סיגריות בקרב צעירים נהפך לכה חריג, שיותר בני נוער - כ-23% בגילים 17–18 - מעשנים מריחואנה במקום סיגריות.

   בעשר השנים האחרונות עישון מריחואנה עלה במקצת בקרב בני נוער גדולים יותר.

  דו"ח של מכון גוטמאכר טוען כי שיעור ההריונות בקרב נערות צעירות הינו נמוך מכפי שהיה לפני שני עשורים.

   בריטניה רשמה ירידה פחותה.

  רוב מדינות אירופה לא חוו שיעורי הריונות בקרב נערות כמו אלה של ארה"ב ובריטניה בשנות ה-80
 וה-90, אך גם בהן יש כיום פחות נערות במצב זה מאשר בעבר.

  ניתן לראות כי בני נוער לא רק מחכים יותר זמן לקיים יחסי מין, אלא גם נזהרים יותר כשהם מחליטים להתחיל.

  לפי נתונים מהמרכז האירופי לבקרה ושליטה על מחלות, באיחוד האירופי בני נוער הם קבוצת הגיל היחידה שבה אובחנה ירידה בתפוצה של מחלות מין בשנים האחרונות.

  בשנת 2002, רק 13% מבני הנוער הגרמנים עדיין לא התנסו בשתיית משקה אלכוהולי, אך עד שנת 2012 הנתון הזה עלה ל–30%. בקרב בני 18–25, שיעור השותים אלכוהול לפחות פעם בשבוע נפל בשליש מאז תחילת שנות ה–90.

  וכן, ירד אופן השימוש במריחואנה  ומספר מקרי המוות הקשורים לשימוש בסמים לא חוקיים נפל במחצית מאז 2000.

                                             למה זה קורה

  קשה לשים את האצבע על גורם יחיד.

   גורמים מקשרים רבים תורמים למגמות חברתיות, והשינויים אינם אחידים - בתוך המדינות וביניהן.

   ברוב המדינות יש אזורים שבהם שיעור הפשיעה של בני נוער גבוה.

  בכמה מהמדינות לא קיימת מגמה כללית של מתינות.

  כך, למשל, אלימות ושימוש בסמים בקרב בני נוער עלו בצרפת בשנים האחרונות; בארה"ב ביצע ההרואין קאמבק בכמה אזורים כפריים, בעיקר כתוצר לוואי של ניצול לרעה של תרופות מרשם. באירופה, הסקר הבין־ארצי ESPAD (סקר אירופי לשימוש בסמים ואלכוהול בקרב תלמידים) מצא כי אף שתופעת בולמוס השתייה נפלה בקרב צעירים ברוב מדינות אירופה, היא עלתה משמעותית בקרב ילדים בקפריסין וביוון.

  אך עם זאת, יש כמה גורמים המשותפים לרוב המדינות בעולם העשיר, שעשויים לעזור לקשור בין החוויה של צעירים באוקלנד, ניו זילנד, לזו של בני גילם באמסטרדם, הולנד.

  במדינות רבות, הזעזוע מהתפשטות ההדוניזם ומחוסר המשמעת בקרב צעירים לגיל מוקדם יותר הוביל לניסיונות דרמטיים לריסון התופעות.

  למשל, בבריטניה השתמשו בצווים אזרחיים של בית משפט נגד התנהגות אנטי־חברתית שלא היתה ממש פלילית; בספרד ובאיטליה שתיית אלכוהול ברחובות נתקלה בשיטור חסר רחמים בשנים האחרונות - ולגימת יין פרוסקו במרכז מדריד יכולה להסתיים בקנס של 500 יורו; בגרמניה שולחים בני נוער שיבדקו אם חנויות ובארים מוכרים אלכוהול לצעירים מתחת לגיל המותר; ואוסטרליה הטילה מס כבד על משקאות אלכוהול המיועדים לצעירים, כמו בקרדי בריזר.

  ואולם צעדים כאלה רחוקים מלספר את הסיפור המלא: יש מגמות גדולות הרבה יותר.

  כלומר:  חלקם של צעירים בדורות המרדניים היה גדול בשנות ה–60, שבהן שיגשגו בני דור הבייבי בום שלאחר מלחמת העולם השנייה ולאחר מכן בשנות ה–70 וה–80. אותם מרדנים התבגרו בחברות צעירות. לעומת זאת, הנוער של היום הוא קבוצה קטנה יותר באוכלוסייה, והתבגרותו נעשית בקרב חברות מבוגרות יותר.

  בגרמניה, למשל, הגיל החציוני של האוכלוסייה הוא 46 ועולה מדי שנה בשלושה חודשים.

                                              יחסים טובים עם ההורים

  בסוף שנות ה–80 צמח דור חדש של הורים שדחו לגיל מאוחר יחסית את הולדת ילדיהם והעניקו להם תשומת לב רבה יותר מאשר בעבר. בשנות ה–70 האם האמריקאית הממוצעת ילדה ילד ראשון בגיל 22, ומאז הנתון עלה ל–26.

   הצעירים של היום גדלו עם הורים שהולידו פחות ילדים עשו זאת בשלב מאוחר יותר בחייהם, והתייחסו לכל התהליך ברצינות גדולה יותר.

  שיפורים אלה אינם מוגבלים להורות זוגית. חד־הוריים השתפרו אף יותר.

  כך,למשל, סקר בריטי מצא 
שב–1994 כמעט 70% מהחד־הוריים לא ידעו היכן נמצאים ילדיהם אחרי 21:00 - לעומת 35% במשפחות עם שני הורים. עד 2005 השיעור ירד והשתווה לזה של משפחות דו־הוריות.

  אם שינויים אלה יימשכו, חלק מההתלהבות שדבקה בתרבות הצעירים ב-50 השנים האחרונות עשויה להיעלם. אבל זה לא הופך את הצעירים של ימינו למשעממים.

  התמקדות בדברים שהם לא עושים מחמיצה את כמות העבודה שהם משקיעים בדברים אחרים, כמו טיפוח הרשתות החברתיות שלהם ועד אומנויות שונות שבהן הם מעסיקים עצמם בזמנם החופשי.

                                     השינוי של בני-הנוער

  עליית ה–"Ladettes" - מונח בריטי משנות ה–90 לתיאור נשים צעירות עם חוצפה שאוהבות כביכול להשתכר כלוט ולהתפרע בדיוק כמו גברים - דעכה.

  מנתוני סקר של ESPAD עולה כי ברוב מדינות אירופה נערים ונערות הפסיקו לשתות ולקחת סמים בשנים האחרונות. נתונים מבריטניה מראים מגמה דומה. דור שנהנה משוויון בין המינים גדול יותר מאי פעם עשוי, כתוצאה מכך, לתת חשיבות פחותה למאצ'ואיזם האנטי־חברתי של גיל ההתבגרות.

  נוסף על היותן תומכות יותר כיום בנשים צעירות, רוב החברות המערביות גם לבנות פחות משהיו בעבר. סקרים מצביעים על כך שברוב מדינות המערב אנשים מאוכלוסיות מיעוטים הם בעלי סיכוי נמוך יותר לצרוך אלכוהול או סמים קשים, אף שהדעות הקדומות ודפוסי הפעולה של המשטרה במדינות שונות עשויים לגרום לאנשים לחשוב אחרת.

   17% מהלבנים בארה"ב מודים שניסו קוקאין, לעומת 10% בקרב שחורים ו–11% בקרב היספאנים.

   הצפי הוא שעד שנת 2020  יותר ממחצית הצעירים בני פחות מ–18 בארה"ב יהיו שחורים, היספאנים או אסייאתים. ככל שהאומה האמריקאית נעשית לבנה פחות, נראה שהיא נהפכת אחראית יותר.

  למגמות החברתיות מצטרפות גם מגמות כלכליות.

  ניתן לראות כי התפתחותן  של עבודות הדורשות כישורים נמוכים למדינות מתפתחות ותפיסתן של עבודות הכפיים על ידי מהגרים העניקו ערך מוסף להשכלה: צעירים במדינות העשירות כיום משכילים הרבה יותר לעומת הדורות הקודמים.

  שיעור ההרשמה למוסדות חינוך והשכלה של בני 15–19 במדינות OECD עלה ב–1995–2011 ב–11% ל–83%.

   שיעור ההשתתפות במוסדות השכלה גבוהה בקרב צעירים בני 20–30 עלה ב–33%.

  לצעירים המקדישים את זמנם ללימודים במקום לעבודה בשכר יש פחות כסף להדוניזם.

  בואו נקווה שגם נערי ונערות ישראל יעברו שינויים אלו אשר יטיבו עם כל פלחי האוכלוסיה.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   יואב 16
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין