כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  משפט צבאי

  בבלוג מאמרים עם מידע על המשפט הצבאי

  האם אני חייב למסור דגימת שתן לצורך בדיקת שימוש בסמים בהיותי חייל? (כתבה שניה בסדרה)

  0 תגובות   יום חמישי, 28/8/14, 14:40

  הזמינו אותכם לחקירת מצ"ח וביקשו דגימת שתן? או פשוט באו לבסיס וריכזו את כולם ואמרו שאתם צריכים למסור דגימת שתן? האם אתם באמת חייבים לעשות כן? לאחר קריאת כתבה זו תדעו את זכויותיכם, וכמובן שבכל שאלה ניתן לפנות אלינו באמצעות הפרטים המופיעים בסוף הכתבה.


  הבסיס הוא כי אין סמכות לחייב אותכם לעבור בדיקת סמים. זה הבסיס, זה הכלל, ולכלל זה יש חריג.


  כל פעם שאתם מתלבטים אם לתת או לא לתת דגימת שתן תזכרו כי הכלל הוא שאתם לא חייבים. כמובן שכל מקרה לגופו, וצריך להבין את הסיטואציה בשביל לתת תשובה פרטנית בכל מקרה אבל זה הכלל.


  אם חוקרים הגיעו אליכם ליחידה, ריכזו את כולם בחדר מסויים וביקשו דגימות שתן – אינכם חייבים להסכים! אם חוקר מנסה ללחוץ עליכם – תקליטו אותו! אסור לו לעשות את זה! אתם לא חייבים לתת דגימת שתן, אלא אם קיים צו בעניינכם.


  הכי חשוב אל תתנו לחוקרים למרוח אתכם. החוקרים אף יבקשו ממכם לחתום על הסכמה/סירוב. אם הייתם חייבים לתת דגימה אתם באמת חושבים שהיו מבקשים את הסכמתכם? עם סירוב זה מצ"ח לא יכולים לעשות כלום, ולא יכולים על בסיס סירוב זה לזמנכם לחקירה ולמעשה מצ"ח לא יכולים לעשות בסירוב זה כל שימוש.


  אם החוקרים מאיימים כי יזמנו אתכם בעקבות כך לחקירה – אל תאמינו. למעשה תבקשו פרטים של כל חוקר שלוחץ עליכם לתת דגימת שתן. ייתכן ותיקראו לחקירה, אבל זה על בסיס מידע קודם, מה שאומר שהייתם בכל מקרה מזומנים לחקירה, ולא עצם הסירוב בפעולה של מצ"ח היא שתגרום לזימונכם.


  ומה קורה אם מבקשים ממכם דגימה בחקירה? גם אז אינכם חייבים לתת דגימת שתן, אלא אם יש צו קש"ב, של קצין בדרגת רס"ן לפחות, שמחייב אותכם לתת דגימה כזו. סירוב לצו קש"ב גורר אחריו כתב אישום בבית הדין הצבאי בעבירה שעלולה לשאת רישום פלילי ועונש מאסר של מספר שבועות. אך זה רק אם יש צו קש"ב, אם אין -  אתם רשאים בהחלט לסרב לדגימה.


  נוכח העובדה כי לסירוב יכולות להיות השלכות משפטיות, כדאי להתייעץ עם עו"ד צבאי האם לתת דגימה או לא. זכרו שאם אתם נותנים דגימה בה יש שרידים לשימוש בסמים, גם אז אתם עלולים להיות מועמדים לדין בגין שימוש בסמים, בעבירה אשר עלולה לגרור אחריה רישום פלילי ועונש מאסר. בכל מקרה הדגימה יכולה לגלות רק שימוש אחד, ולא מעבר לכך.

   

  לסיכום – ברירת המחדל היא כי אינכם חייבים לתת דגימה הבודקת אם השתמשתם בסמים אלא אם יש צו קש"ב, וכדאי להתייעץ עם עו"ד צבאי אם יש כבר הוצא לכם צו קשה להבין את השלכות הסירוב מחד, והשלכות מתן דגימת השתן מאידך.

   

  אל תתנו למצ"ח לפגוע בזכויותיכם, ותעקבו אחרינו בשבוע הבא כדי לקרוא עוד בכתבה הבאה. אנחנו פה לכל שאלה.

   

  *כותב המאמר, עו"ד אבי פינרסקי, הוא עו"ד העוסק במשפט צבאי ומשפט פלילי, אשר ייצג אלפי חיילים בפני בית הדין הצבאי ורשויות הצבא. בעבר שירת בסנגוריה הצבאית הראשית ובסנגוריה הצבאית המחוזית.

   

  www.finarsky.co.il

   

  לשאלות נוספות מוזמנים לפנות לדוא"ל finarsky.adv@gmail.com  או בטלפון 053-3373105

   

  חפשו אותנו גם בפייסבוק: https://www.facebook.com/FinarskyLaw

   

  אין לראות במאמר ייעוץ משפטי פרטני אלא מידע כללי בלבד

  דרג את התוכן:

   תגובות אחרונות

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   AviFinarsky
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין