כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  משפט צבאי

  בבלוג מאמרים עם מידע על המשפט הצבאי

  בדיקות סמים בצה"ל – ההשלכות לסירוב לבדיקת סמים מחייבת ללא סיבה מספקת וללא טענות נגד הצו (כתבה שלישית בסדרה)

  0 תגובות   יום חמישי, 4/9/14, 15:55

  הפעם נדון בהשלכות האופרטיביות של סירוב לדגימת שתן, בהנחה ואין גירסה טובה או הגנה מפני חובת הבדיקה. לא פעם יש הגנה כזאת או גירסה טובה אותה ניתן לתת, אך לצורך כך יש לנתח את הסיטואציה, דבר הנעשה בייעוץ פרטני. בכל מקרה בכתבות הבאות ניתן דוגמאות למקרים כאלו וטענות כאלו אשר ניתן לטעון אותן.

  חייל סירב לבדיקת סמים, מה יקרה לו?

  מצ"ח מנסים להפחיד כי עונש על סירוב הוא שנתיים מאסר. ובכן, הדבר נכון לגבי עונש המקסימום אשר נקבע לעבירה, ועונש המקסימום הוא שנתיים. עם זאת, כמו כל העבירות, הרי שהענישה בכל מקרה היא אינדיבידואלית וככלל לא מגיעים למקסימום.

  רף הענישה במקרים של סירוב להיבדק היא שבועות ספורים של מאסר (שבועיים-ארבעה, בד"כ), ותנאי על סירוב ושימוש בסמים מסוכנים, ככל שמדובר בהרשעה ראשונה ובעבירה יחידה.

  במקרים בהן מתעוררות טענות הרי שהעונש נמוך יותר או לעיתים הדבר מוביל לזיכוי. הטענות יכולות להיות כלפי שיקול דעת הקצין שהוציא את הצו המחייב לתת דגימת שתן, אך בהעדר טענות זה מה שצפוי לכם.

  הרשעה בעבירה של סירוב להיבדק גוררת עימה רישום פלילי, אשר בדרך כלל הוא רישום מופחת, למעט מקרים מסויימים, כמו הרשעה שניה באותה עבירה. אם חייל מורשע פעם שניה בעבירה זו סביר כי התנאי כנגדו יופעל. במקרים מסויימים, גם בהיעדר טענות ראייתיות, ניתן לסיים את התיק גם בעבודות שירות, קנס או רק תנאי, הכל תלוי בשלל הגורמים והנסיבות (לדוגמה: אם כתב האישום הוגש לאחר שחרורו של החייל מן השירות).

  עבירת הסירוב להיבדק גוררת, ככלל, הורדה מכל דרגה.

  אם אין מדובר בעבירה יחידה, מן הסתם יש לה השפעה על העונש אשר ייגזר בגין כתב האישום והעבירות הנוספות. קחו בחשבון כי סירוב לתת בדיקת שתן יכולה לשמש גם חיזוק לשאר ראיות התביעה.

  בסופו של יום המדובר בעבירה פלילית אשר גוררת רישום פלילי (מלא או מופחת), תנאי ועונש משמעותי. חשוב לזכור כי כל מקרה הוא ייחודי, בכל מקרה יכולות להתעורר טענות שונות שיביאו לביטול כתב האישום או ימתיקו את העונש, ולכן יש לנתח כל מקרה בצורה קפדנית.

  השלכות עבירת הסירוב הן השלכות משמעותיות ולכן בטרם תסרבו כדאי להתייעץ לגבי המקרה הספציפי בעניינכם, העונש הצפוי, ההשלכות על שאר התיק ועל טיעונים טובים שניתן להעלות כדי להילחם בצו שהוצג לכם.

   

  *כותב המאמר, עו"ד אבי פינרסקי, הוא עו"ד העוסק במשפט צבאי ומשפט פלילי, אשר ייצג אלפי חיילים בפני בית הדין הצבאי ורשויות הצבא. בעבר שירת בסנגוריה הצבאית הראשית ובסנגוריה הצבאית המחוזית.

   

  www.finarsky.co.il

   

  לשאלות נוספות מוזמנים לפנות לדוא"ל finarsky.adv@gmail.com  או בטלפון 053-3373105

   

  חפשו אותנו גם בפייסבוק: https://www.facebook.com/FinarskyLaw

   

  אין לראות במאמר ייעוץ משפטי פרטני אלא מידע כללי בלבד

   

  דרג את התוכן:

   תגובות אחרונות

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   AviFinarsky
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין