כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  משפט צבאי

  בבלוג מאמרים עם מידע על המשפט הצבאי

  בדיקות סמים בצה"ל – תהליך בדיקות הסמים של מצ"ח במקרה של צו קש"ב (כתבה רביעית בסדרה)

  0 תגובות   יום חמישי, 11/9/14, 11:02

  הכתבה השבוע תעסוק במקרים בהם מזומנים חיילים לחקירת מצ"ח ובמהלך החקירה מוצא צו קש"ב, המחייב חייל ליתן בדיקת שתן לצורך גילוי שימוש בסמים מסוכנים. אנחנו היום נפרט את תהליך בדיקות הסמים במקרה זה (בשונה, לדוגמה, מתהליך של בדיקות שתן אקראיות בבסיס או יחידה מסוימת, ועל תהליך בבדיקות כאלו תפורסם כתבה נפרדת).

   

  במקרה וחייל זומן למצ"ח, יש נגדו מידע מודיעיני, הוא הופלל על ידי חייל אחר ו/או הודה שימוש בסמים מסוכנים, קצין שיפוט בכיר יוציא צו, אשר מחייב לתת דגימת שתן.

   

  התהליך הוא כי ראשית כל מזומן החייל לחקירת מצ"ח, במהלך החקירה הוא מעומת עם הראיות שקיימות נגדו, בין אם מדובר על הפללות ובין אם מדובר על מוצגים שנתפסו בחיפוש, ולאחר מכן פונים לקצין שיפוט בכיר לקבלת צו לבדיקת שתן. לפני הפניה לקצין השיפוט הבכיר מבקשים בדיקת שתן מהחייל, מיוזמתו, לה הוא לא חייב להסכים. באם לא הסכים שואלים אותו מה יש לו להגיד להגנתו בטרם יוצא הצו. כל דבר אשר החייל מוסר בשימוע זה – חייב לעבור לקצין השיפוט בטרם יוציא את הצו!

   

  הליך השימוע הוא הליך קריטי. אם קצין השיפוט יתעלם מהטענות שהועלו בשימוע ניתן יהיה לתקוף את הצו! אם מועלות חששות מסויימים מצד החייל, הרי שעל קצין השיפוט להפיג אותן. לדוגמה, אם חייל טוען כי הוא חושש ש"עישון פסיבי", ישפיע על תוצאת הדגימה הרי שעל קצין השיפוט להסביר לו (או לשלוח את החוקר להסביר לו) כי הבדיקה יודעת להבחין בין עישון פסיבי לכזה אקטיבי.

   

  דוגמה אחת לטענה אשר נטענה בהצלחה, היא כאשר חייל מסר כי הינו חרד לפרטיותו, נוכח העובדה כי החוקר יראה את איבר מינו. הליך הבדיקה, לפי ההנחיות, כולל אך ורק קשר עין עם ידי הנבדק, וחל איסור להסתכל על איבר מינו. הדבר לא הוסבר לחייל (למעשה ניכר מחומר החקירה כי החוקר התעתד להסתכל על איבר מינו, כנראה כי שגה בהבנת הנחיות הבדיקה), אשר בסופו של יום זוכה בבית הדין הצבאי לערעורים, על טענה זו.

  לאחר הליך השימוע החוקר פונה לקצין השיפוט התורן בבקשה להוציא את הצו. הדבר יכול לקחת מספר שעות אך לעיתים גם יום שלם.

   

  לאחר קבלת הצו על החוקר להציגו בפני הנחקר, לתת לו לטעון טענות כנגדו (חשוב לעיין בנימוקים שעל הצו, כדי שניתן יהיה לתקוף אותם בחקירה), ולאחר מכן מבקש מהחייל לציית לו. אם לחייל אין נימוקים טובים כנגד הצו, והוא מסכים לדגימת השתן, החוקר, אשר חייב להיות מאותו המין של הנחקר, הולך עם הנחקר לחדר או לשירותים, תוך כדי שהוא שומר על קשר עין עם ידי הנחקר, מסמן את דגימת השתן ואוטם אותה.

   

  כעבור כמה דקות החוקר צריך להציג את תוצאת הבדיקה לנחקר, כאשר תוצאת הבדיקה היא ראשונית בלבד. הנחקר מגיב לתוצאה והבדיקה נשלחת למעבדה לתרעולה, שם מתקבלת תוצאת הבדיקה המדוייקת. חשוב להבין כי התוצאה הראשונית היא לא מדוייקת ויוצאת חיובים כאשר במעבדה היא שלילית, וההיפך, פעמים רבות. לאחר קבלת התוצאה מהמעבדה, אם יש צורך הנחקר מזומן שוב לחקירה להגיב על התוצאה.

   

   

  *כותב המאמר, עו"ד אבי פינרסקי, הוא עו"ד העוסק במשפט צבאי ומשפט פלילי, אשר ייצג אלפי חיילים בפני בית הדין הצבאי ורשויות הצבא. בעבר שירת בסנגוריה הצבאית הראשית ובסנגוריה הצבאית המחוזית.

   

   

  www.finarsky.co.il

   

  לשאלות נוספות מוזמנים לפנות לדוא"ל finarsky.adv@gmail.com  או בטלפון 053-3373105

   

  חפשו אותנו גם בפייסבוק: https://www.facebook.com/FinarskyLaw

   

  אין לראות במאמר ייעוץ משפטי פרטני אלא מידע כללי בלבד

  דרג את התוכן:

   תגובות אחרונות

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   AviFinarsky
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין