כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  האולימפיאדה שלי

  כפרת עוונות

  12 תגובות   יום חמישי, 2/10/14, 03:47

  כבר יחסית קר עכשיו, בעיקר בלילות, אחרי הכל זהו השבוע האחרון של ספטמבר. ביום הראשון של הסתיו, 21 לספטמבר, עוד נהנו מערב שמשי נעים. הייתי בין שמונה מאות האיש שהגיעו לערב פתיחת הקמפיין של הפדרציה היהודית בוונקובר. האורח השנה היה שחקן הטלוויזיה האמריקאי ג'ושוע מולינה. קיבלנו אותו אחרי נאום הבכורה של המנכ"ל החדש של הסניף שלנו, עזרא שנקן מקולורדו, שנחת אצלנו בקיץ ומיהר לבקר בישראל מיד עם תום סיבוב הלחימה הנוכחי. הנאום של שנקן לווה בתמונות על מסך הוידאו הענק שמעל הבמה. אחר כך הגיעו סרטוני וידיאו המתארים לאן זורמים כספי התרומות בעורקי הקהילה - הלא גדולה במיוחד - שלנו. בתי ספר וגני ילדים יהודיים, סניפי הילל המדליקים באוניברסיטאות, הזרוע הסוציאלית המטפלת בנזקקים בכל הגילאים, המתנ"ס שוקק החיים, פסטיבלי ההצגות והמופעים. הקהילה שלנו היא ברת מזל שיש לה את האמצעים הדרושים לספק את הצרכים התרבותיים, הכלכלים והסוציאלים של חבריה. בעולם המודרני שסביבנו אין זהו עניין שיש להקל בו ראש. ההבטחה הגדולה בנאום הבכורה של שנקן הייתה שגם בשנה קשה כמו זו, שבה התחלפו הראשים בהנהלת הפדרציה שלנו לראשונה מזה 7 שנים, גם בשנה שכזו, אחרי עוד מלחמה בעזה שלא ממש הוסיפה לנו נקודות בזירה הבינלאומית, עדיין התורמים הגדולים של הפדרציה הבטיחו להשוות דולר תמורת דולר על כל התרומות שיאספו מחברי הקהילה עצמה. האולם הגיב במחיאות כפיים סוערות. את הסיפורים של מלינה, פועל ותיק בשורות השדולה היהודית בצפון אמריקה, אתם יכולים לפגוש בוידיאו הזה, מפלורידה, אגב. על הבמה שלנו הוא עמד לבד. זקוק מאוד לאיזה קליפ מאחוריו. אולי בפעם הבאה. http://www.youtube.com/watch?v=lajzqey-Zw8  

   

  **

  אחת הסוגיות הכי ותיקות בדיונים של ראשי הקהילה בוונקובר היא השתתפות של הישראלים בקמפיין התרומות השנתי של הפדרציה היהודית. כבר כתבתי על הנושא הזה כאן :

  (http://cafe.mouse.co.il/post/2017294 ) באחד הפוסטים הראשונים בעיר שחצו את קו 3000 הקוראים. אני מניח שככל שעובר יותר זמן מחוץ לישראל מתחילים להבין יותר את המשמעות האמיתית של הפדרציה בחייו של האזרח היהודי בעיר כמו שלנו. מצד שני, אני מכיר גם יהודים שתורמים רק למעוזי הדת ולא למטרות חילוניות. גם זה לגיטימי. זכותו של אדם לעשות כרצונו עם כספו. אבל הישראלים, ברובם, לא תורמים ולא משתתפים. שלא במקרה מתחיל הקמפיין בדיוק בימים הנוראים. שבהם היהודי עושה חשבון נפש עם עצמו, עם סביבתו ועם בורא עולם. שאלות של שייכות למקום ולזמן, תמיד עולות על התדר בלילות שכאלו, כאשר צינה ראשונה מכסה את לילות הערב. הקור בקנדה הוא הרי סוגית ליבה ישראלית. תיקון עולם הוא אידיאל נשכח אצלנו.  

   

  **

  אני שאלתי אותם השבוע, את פורום הישראלים בוונקובר, קצת פחות משלוש מאות חברים רשומים בקבוצת הפייסבוק. בלילה הלפני אחרון של ספטמבר, בשעה תשע בערב הראה השעון הגדול שבחוץ כי הטמפרטורה היא 13 מעלות. אבל 13 מעלות בוונקובר זה לא כמו 13 מעלות לחוף הכינרת. אז שאלתי את חברי הפורום שלנו אצל מי עובד כבר החימום. שרשור ארוך של תגובות נוצר עוד באותו הלילה כולל כמה הברקות אורגנליות כמו שרק פלפל הארץ יכול לייצר. למשל, עדי ג. "מה פתאום!! לא מדליקים חימום לפני האלווין. גילוי נאות: גרתי בוויניפג שלוש שנים". אצל מירי "עובד. הכי כיף להתסובב עם גופיה בבית" לעומתה אצל אילנה ב. "בלי חימום ועם חלון פתוח בחדר השינה". אצל אלון החימום עובד רק בחדר של הילדות, ואילו אצל נעמה כל הדירה כבר מחוממת. החימום אצל זוהר קשור לבעלי הבית שגרים מעליהם, עד שהם לא מדליקים, הישראלים למטה, מתכסים בשמיכות. אורה מפעילה חימום ופותחת חלון, נהנית משני העולמות. אויר חם וצלול. ויש כאלו שגרים בבנייני דירות רבי קומות שבהם עדיין לא הודלקה ההסקה המרכזית של הבניין. הקור המפורסם שהישראלים תמיד מדברים עליו בקשר לקנדה, הוא בסופו של דבר רק עניין אישי שכל אחד מסתגל אליו בקצב שלו. בשביל וונקוברייט אמיתי הקור עוד לא התחיל. גם לא עונת ההוקי. אבל עבור הישראלים, תמיד נדמה שרובם עדיין לא ממש החליטו איפה חם להם ויותר נעים. כנראה שזהו האתגר האמיתי של הפדרציה היהודית בוונקובר, איך משכנעים את החבר'ה מרעננה וגדרה, שכאן, בקצה העולם, הקהילה היא המקום הכי חם מחוץ לבית.  

   

  **

  העורקים של הפדרציה היהודית מגיעים כמעט לכל מקום. אז כשצריך להשתתף בתפילת יום כיפור קהילתית, הולכים ביום שישי אחר הצהריים לאולם הג'ול בולרום (1495 על מערב שמונה) להגיד "כל נדרי" ביחד עם הכולל. אם אתם רוצים לבנות סוכה אתם יכולים לסור למוישה האוס (4104 על מערב 14) שם בונים סוכה ביום א', 5.10 ב 11 בבוקר, הברביקיו יתחיל לעבוד עם סיום העבודה. ב 4 אחר הצהריים עמרי כספי וסקרמנטו קינגס מתארחים בארינה למשחק ראווה מול טורנטו ראפטורס. יום ג' ה 7 לאוקטובר העימות הפומבי הראשון בין המועמדים לראשות עריית וונקובר יערך בבית הכנסת בית ישראל בחמש אחר הצהריים. מומלץ מאוד. למחרת יום ד' השמיני לאוקטובר ארוחה חגיגית בסוכה של הכולל (על ברודווי ומייפל) בשבע בערב. סוכות נופל השנה על סוף השבוע הארוך של חג ההודיה הקנדי, כך שאתם יכולים להנות מכל העולמות, ביום שני ארוחת חג ההודיה במוישה, ובחמישי חגיגת שמחת תורה ציבורית בחזרה באולם הג'ול. ואם כל זה לא מספיק בשבת 18 לחודש המוישה מארח ערב של טעימת בירה. אז אל תגידו שלא דואגים לכם, רק שתדאגו לעצמכם.

   

  **

  אז תדאגו להגיע לערב החג עם מצפון שקט ונקי. תדאגו לנקות את השולחן מכל הכעסים והאכזבות, סגרו חשבון עם השכנים ועם הבעיות שהשארתם מאחור. העולם החדש לא עוצר ולא מפסיק להתגלגל, יום כיפור הוא רק עוד אתגר אישי אחד שמחכה לכם בעולם החופשי. עולם שמאפשר לכם לבחור בדיוק את המסלול שבו אתם רוצים לצעוד ואת היעד שאליו אתם רוצים להגיע. אף אחד לא יכול להבטיח לכם שתגיעו לשם, אבל אל תפסיקו לנסות. תישארו נאמנים לערכים ולרעיונות שבהם אתם מאמינים, הם יעזרו לכם במחשכי הדרך. וכשיהיו לכם רגעים קשים, ומאחורי יום כיפור הרי ממתין לנו מסך הגשם הארוך, תדאגו שתמיד יהיו לכם כמה חברות וחברים שיעזרו לכם להעביר את הקושי. סוד ההישרדות בעולם החדש הוא נטוורקינג, טווית רשתות חברתיות היא צורך שהישראלים – שבאים מחברה מאוד משפחתית (ומיליטנטית) - כמעט לא מכירים. זוהי עבודה שלעולם לא נגמרת ואף פעם לא יודעים מהי שכרה, אבל היא חשובה מאין כמוה. ובהזדמנות זאת, אם פגעתי, העלבתי, הכאבתי, או איכזבתי מישהו בשנה היוצאת, אנא קבלו מראש את התנצלותי הכנה. גם אני, בדיוק כמוכם, רק בן אנוש שמנסה לעשות כמיטב יכולתו מתחת למסך הגשם הגדול שיורד על העיר המדהימה שבקצה העולם. צום קל ונעים (17 מעלות, בלי גשם) נוח יחסית לעונה.

   

  **

  אחד התקליטים הכי מסקרנים שיוצאים החודש מגיע מהצמד החדש You+Me שמורכבים מהזמר הקנדי דאלאס גרין והזמרת האמריקאית (חצי יהודיה) פינק. אלבום הבכורה שלהם "שדרת רוז" יוצא לאור באמצע החודש. קליפ הבכורה הנושא את אותו השם שוחרר לרשת בתחילת ספטמבר וצבר 1.8 מיליון צפיות. כולכם מוזמנים. גמר חתימה טובה חברות וחברים, אנחנו עוד ניפגש you + me ביום שמשי אחד.

   

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (12)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     6/10/14 05:42:

   צטט: יסינראל 2014-10-05 21:17:01

   שנה טובה לקיבוץ וונקובר מפזורת הקיבוצים בעולם!

   קיבוצי כל העולם התאחדו! שנה נפלאה גם לכם במדינה הגדולה בעולם

     5/10/14 21:17:
   שנה טובה לקיבוץ וונקובר מפזורת הקיבוצים בעולם!
     5/10/14 16:59:

   צטט: Zvi Hartman 2014-10-05 10:08:27

   שחר אתה לוקח אותנו לסיורי עומק של ואנקובר

   צבי ידידי, לוונקובר יש המון מה להציע, אבל עומק אל תחפש כאן. חתימה טובה.

     5/10/14 10:08:
   שחר אתה לוקח אותנולסיורי עומק של ואנקובר
     3/10/14 17:11:

   צטט: דוקטורלאה 2014-10-03 11:50:59

   גם הפעם קראתי (ושמעתי) וגם נהניתי. אני נולדתי בישראל ולא נסעתי (פרט לגיחות קצרות לאירופה) בעולם הגדול. לכן, מעניין אותי כל מה שאתה מספר על הגולה, היום - תפוצה, של יהודים. יורדים וילידי המקום ונודדים מארצות אחרות. למדתי הרבה מאד על היהודים לפני הקמת המדינה. לפיכך מעניין לקרוא על המצב כיום. אני מאחלת לך שנה טובה ומאושרת. ותמשיך להגשים את כל שאיפותיך בשנה הבאה! אגב, פעלתי כפי שהורית לי, ואכן כך הגעתי לפוסט שלך. על פי הציון, לא הצלחתי להגיע, כי הוא לא הגיב.

   יגעת ומצאת תאמין! הלא כך, ד"ר לאה היקרה. שמח למצוא אותך כאן, אכן, קהילות היהודים בארץ ובתפוצות הן תמיד נושא מעניין למחקר אנתרופולוגי. גם בימינו המודרנים, וכמובן שיש המון לספר ולחקור. אך בנתיים, גמר חתימה טובה.

     3/10/14 11:50:
   גם הפעם קראתי (ושמעתי) וגם נהניתי. אני נולדתי בישראל ולא נסעתי (פרט לגיחות קצרות לאירופה) בעולם הגדול. לכן, מעניין אותי כל מה שאתה מספר על הגולה, היום - תפוצה, של יהודים. יורדים וילידי המקום ונודדים מארצות אחרות. למדתי הרבה מאד על היהודים לפני הקמת המדינה. לפיכך מעניין לקרוא על המצב כיום. אני מאחלת לך שנה טובה ומאושרת. ותמשיך להגשים את כל שאיפותיך בשנה הבאה! אגב, פעלתי כפי שהורית לי, ואכן כך הגעתי לפוסט שלך. על פי הציון, לא הצלחתי להגיע, כי הוא לא הגיב.
     3/10/14 00:01:

   צטט: bonbonyetta 2014-10-02 20:00:48

   *
   אהבתי במיוחד את הקטע הלפני אחרון על הנטוורקינג. אשמח אם פעם תרחיב עליו ותקדיש לו פוסט לו לבדו. בכל זאת זה מושג שכתבת שישראלים פחות מכירים אז הגיע הזמן להכיר...
   חתימה טובה

    

   בונבוניטה חביבה, נטוורקינג היא עבודה שהישראלים כנראה לא צריכים. אבל כאשר אדם הוא מהגר זר וחדש בעיר זרה, או אפילו צפון אמריקאי שעובר מעיר לעיר. הדרך שלו להשתלב במעגל המקצועי שאליו הוא רוצה להשתייך היא ללכת לאין ספור אירועים חברתיים ומקצועים הקשורים במעגל שלו. לאסוף המון כרטיסי ביקור ולחלק את שלו, ועל ידי כך ליצור לעצמו רשת חברתית חדשה. זו עבודה קשה, כי צריך לעשות את זה אחרי שעות העבודה הרשמיות, וזה לרוץ ולהתרוצץ ולהתנחמד, ולא תמיד רואים למה ומדוע. אבל זה שווה בסופו של דבר את המאמץ. ככה אומרים. העיקרון אגב הוא שאחד האנשים שאתה מכיר בנטוורקינג מכיר אדם אחר שהוא בדיוק האיש שאתה מחפש וצריך. אתה רק לא יודע מי הוא, וזה כל הקסם. תודה על הביקור וגמר חתימה טובה לך ולכל היקירים לך.  

     2/10/14 23:55:

   צטט: נערת ליווי 2014-10-02 19:13:00

   פוסט מצוין. הקטע של ג'ושוע מולינה שצרפת, ובכלל. יש כנראה משהו בחגים בחו"ל שמשאירים את הטעם הטוב שלהם. בכל מזג-אוויר. והקליפ - גם הוא כל מילה. 

   אגב, לגבי נקודות שאנחנו הישראלים לא מקבלים בעולם, הסרט הישראלי  "מיתה טובה" זכה הקיץ בפסטיבל ונציה ב-2 פרסים. אז יש מקומות או תחומי עשייה בהם כן יודעים לעשות הפרדות טובות. שנה טובה וחתימה מעולה!! 

   תודה רבה נערה יקרה, הזכיה של "מיתה טובה" והשבחים שאמנים ישראלים אחרים קוטפים בכל רחבי העולם, היו כבר מזמן צריכים להדליק איזה אור של הבנה אצל הנהגת המדינה. "אבניבי" אחד שווה אלף שגרירים וקונסולים. תרבות ואמנות זה מה שהיהודים עשו מאות בשנים ועכשיו עושים בהוליווד, רק במדינת היהודים זה כל כך קשה. משום מה.

   גמר חתימה טובה נפלאה לך. 

     2/10/14 20:00:

   *
   אהבתי במיוחד את הקטע הלפני אחרון על הנטוורקינג. אשמח אם פעם תרחיב עליו ותקדיש לו פוסט לו לבדו. בכל זאת זה מושג שכתבת שישראלים פחות מכירים אז הגיע הזמן להכיר...
   חתימה טובה


   ''

     2/10/14 19:13:

   פוסט מצוין. הקטע של ג'ושוע מולינה שצרפת, ובכלל. יש כנראה משהו בחגים בחו"ל שמשאירים את הטעם הטוב שלהם. בכל מזג-אוויר. והקליפ - גם הוא כל מילה. 

   אגב, לגבי נקודות שאנחנו הישראלים לא מקבלים בעולם, הסרט הישראלי  "מיתה טובה" זכה הקיץ בפסטיבל ונציה ב-2 פרסים. אז יש מקומות או תחומי עשייה בהם כן יודעים לעשות הפרדות טובות. שנה טובה וחתימה מעולה!! 

     2/10/14 17:33:

   צטט: באבא יאגה 2014-10-02 14:53:59

   "הישראלים, ברובם, לא תורמים ולא משתתפים" אינני בטוח, אבל נדמה לי שאת "תרבות הלא תורמים" היישראלים מיבאים מהבית, שגם שם הם לא ממש תורמים, אולי בגלל ההרגשה בארץ, שיש ללא מעט ישראלים, שהם תורמים די בצבא, במסוי הגבו וכולי, אבל זו השערה בלבד. גמר חתימה טובה.

    

   בוודאי שהם מביאים את זה מהבית, באבא יקרה, זה בדיוק העניין, אנחנו גם מכירים את כל נתוני הרקע, ואת הסיבות שהפכו את המקום למאוד אינבדואליסטי, האתגר כאן הוא איך לנסות להסביר להם את חשיבות הקהילה כשחיים בניכר.

   חתימה טובה גם לך ולבני ביתך.

     2/10/14 14:53:
   "הישראלים, ברובם, לא תורמים ולא משתתפים" אינני בטוח, אבל נדמה לי שאת "תרבות הלא תורמים" היישראלים מיבאים מהבית, שגם שם הם לא ממש תורמים, אולי בגלל ההרגשה בארץ, שיש ללא מעט ישראלים, שהם תורמים די בצבא, במסוי הגבו וכולי, אבל זו השערה בלבד. גמר חתימה טובה.

   ארכיון

   פרופיל

   sbhsport
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין