כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  משפט צבאי

  בבלוג מאמרים עם מידע על המשפט הצבאי

  טכנולוגיה ומשפט צבאי – העמדה לדין על פגיעה בפרטיות והפצת תמונות אינטימיות (כתבה שניה בסדרה)

  0 תגובות   יום שישי , 24/10/14, 10:11

  בפגיעה בפרטיות ו/או הפצת תמונות אישיות, אין היבט טכנולוגי מיוחד, ולכן אין המדובר בעבירות שהן זרות או חדשות למשפט בכלל, ולמשפט הצבאי בפרט. אך בכל זאת המצב המשפטי השתנה. שינוי הטכנולוגיה הוא שהפך את העבירות הללו, לכאלו שניתן לבצע בקלות, ולעיתים לכאלו אשר מתבצעות מתוך שובבות, ועוד לפני שיכול היה החייל לחשוב, להבין ולהפנים מה הוא עושה.


  לעבירה של פגיעה בפרטיות פנים רבות. במהותה מדובר על התחקות אחרי אדם אחר והפצת תצלומיו או מידע לגביו (לדוגמה: דואר).


  עבירה של פגיעה בפרטיות יכולה להיות עבירה מסוג פשע! עם רישום פלילי, ושניתן לגזור עליה מאסר של עד 5 שנים!


  יש לזכור כי בבית הדין הצבאי מדובר בחיילים, כלומר, צעירים שגם טרם הפנימו את מלוא ההשלכות האפשריות למעשיהם, וגם כאלו אשר מכירים את כל הטכנולוגיות ואפשרויות הפצת המידע החדשות.


  אם בעבר, בשביל להפיץ תמונה היית צריך לקחת מצלמה, לצלם את התמונה, להעביר את התמונה לדיסק (פעם אפילו ללכת לפתח אותה במעבדה), ואז לתת את הדיסק או להראות אותו, לאנשים אותם אתה בוחר – היו לך הרבה מאוד "צמתים" בהם היית יכול להתחרט על המעשה ושליטה רבה בצורה משמעותית בהפצת המידע.


  היום ניתן לצלם תמונה, ולהפיץ אותה לגורמים רבים בפחות מדקה, כאשר במקרה כזה, מאבד גם המפיץ כל שליטה על ההפצה בהמשך.


  אם בעבר, עבירה של חדירה לפרטיות כללה הצצה למקלחת, היום תוך דקה אחת, אותה הצצה יכולה להסתיים גם בצילום תמונה של חיילת מתקלחת והפצתה בתפוצה רחבה בווטסאפ, ואבדן השליטה על ההפצה, כלומר, הנזק שיכול להיגרם לאותה חיילת מדקה אחת של חוסר מחשבה מעמיקה הוא עצום – וכפועל יוצא מכך כמובן חומרת האישום והעונש בפניו עומד חייל אשר ביצע את העבירה. כמובן שסיכויי גילוי העבירה גבוהים הרבה יותר.


  אין פלא אם כן, כי עבירות שכאלו הפכו לנפוצות יותר, ומדיניות ההעמדה לדין קשה יותר, הן נוכח הנזק החמור יותר אשר עלול להיגרם כתוצאה מהן והן נוכח סיכויי הגילוי הגבוהים.


  מנגד, הטכנולוגיות החדשות מציבות אתגרים ושאלות רבות לתביעה ולבית המשפט, בעניין אמינות הראיות, הוכחת האשמה של המפיץ, חוקיות החיפוש בתוכנות ו/או הטלפונים ועוד שאלות רבות.


  אתגר משמעותי הוא שקלול הנסיבות החדשות בהן הפגיעה בעבירות אלו היא חמורה ומנגד מדובר לעיתים בטיפשות של רגע, כשגם ההשלכות של הרשעה בעבירות אלו הן חמורות ומשמעותיות.


  נוכח ההתפתחות הטכנולוגית השתנו פני העבירות של פגיעה בפרטיות והפכו לקלות יותר לביצוע, וכאלו שלא ניתן להשיב אתה נזק לאחר שזה כבר בוצע. ההתפתחות בהלכות והשלכות ההרשעה מחייבות התמודדות רצינית עם העבירה באמצעות עורך דין הבקיא בדין הצבאי, הפלילי ובדיני הראיות.


  *כותב המאמר, עו"ד אבי פינרסקי, הוא עו"ד העוסק במשפט צבאי ומשפט פלילי, אשר ייצג אלפי חיילים בפני בית הדין הצבאי ורשויות הצבא. בעבר שירת בסנגוריה הצבאית הראשית ובסנגוריה הצבאית המחוזית.

   

  www.finarsky.co.il

   

  לשאלות נוספות מוזמנים לפנות לדוא"ל finarsky.adv@gmail.com  או בטלפון 053-3373105

   

  חפשו אותנו גם בפייסבוק: https://www.facebook.com/FinarskyLaw

   

  אין לראות במאמר ייעוץ משפטי פרטני אלא מידע כללי בלבד

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות אחרונות

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   AviFinarsky
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין