כותרות TheMarker >
  ';

  היום שהיה

  בלוג אינפורמטיבי בעיקר, מבחר נושאים מכל העולם, וגם קצת מפרי עטי..

  0

  השוטה הבר מזל הגדול בהיסטוריה

  2 תגובות   יום ראשון, 26/10/14, 07:23
   
  כאשר כתבתי את הרשומה על יצירות ספרות מוזרות, אחד הסופרים בלט יותר מאחרים, הוא סיקרן אותי כל כך, שהייתי חייבת לחקור קצת אודותיו, והנה, מצאתי שהאיש הזה באמת תופעה מרתקת, קבלו אותו:
   
   
  ''
   
  טימותי דקסטר נולד ב- 22 בינואר שנת 1747 במדליין, מסצ`וסטס. הוא היה אדם חסר השכלה וחצי אנאלפבית שכבר בגיל 8 החל לעבוד בחקלאות ובגיל 16 החל לעבוד כשוליה לעיבוד עורות.
  בגיל 20 עבר לגור בעיר ניובריפורט, שם היתה לו מכת המזל הראשונה כאשר אלמנה עשירה בשם אליזבת פרוטינגהם, בת 31 התאהבה בו. הם נישאו, היא אפשרה לו להתעמק בעולם העסקים, הוא בזבז בעונג  את כספה ולא עבר זמן רב שהחל להציג את עצמו כאיש עסקים ממולח. הרעיונות ה*מבריקים* שלו פתחו פתח ללעג מצד שכניו והמתחרים שלו, אך אלילי המזל עזרו לו לקלוע בול בכל מה שיזם.
   
  הוא נחשב על ידי רבים כשוטה, טמבל ובור, ולכן תמיד שיכלו, נהגו לתת לו עצות רעות כדי לצחוק עליו ולגרום לו לבזבז את עושרו.. יותר נכון לתחילת דרכו, את עושרה של אשתו.
  כאשר המהפכה האמריקנית הסתיימה, דקסטר רכש כמויות אדירות של מטבעות ישנות אשר היו כמעט חסרי ערך, כאשר הסחר עם אנגליה חודש, ערכם של המטבעות עלה ודקסטר הכפיל את הונו.
   
  הוא רכש שתי ספינות והתחיל לסחור עם איי הודו המזרחית ואירופה. מונחה על ידי אלה שבזו לו, שיכנעו אותו לשלוח פחם לניוקאסל שבאנגליה. בואו נזכר שלניוקאסל היו מכרות של פחם ולמעשה העיר היתה ה"כוכב" בסחר זה. זה היה כמו למכור קרח לאסקימוסים. אך דקסטר התמים לא ידע פרט חשוב זה. כאשר הגיעו הספינות עם כמויות הפחם הגדולות עליהן, רצה הגורל שמכרות הפחם שבתו, הביקוש רק הלך וגדל וכך מטען הפחם של דקסטר נמכר כלחמניות חמות במחיר מצוין.
   
  זמן מה לאחר מכן, מישהו אמר לו שעסק טוב זה למכור מחבתות וכפפות צמר לאזורים טרופיים של איי הודו המערבי, וכך, דקסטר, שלא ידע שבאיים האלה מזג האוויר לוהט ומשוכנע שזה עסק מעולה, שלח מטען ענק של מחבתות.
  אף אחד באיי הודו המערבי לא ידע עבור מה נועד החתיכת מתכת העגולה עם ידית, מעולם לא ראו כלי כזה, אך זה לא הפריע ליצרני הדבשה לרכוש את כל המחבתות ולאמץ אותן כמצקות עבור המפעלים שלהם. המחבת נחלה הצלחה אדירה. 
  רצה הגורל הטוב שוב לתת לו מכת מזל, כאשר ספינות רוסיות הגיעו לנמלי איי הודו המערבית וקנו את כל זוגות כפפות הצמר. 40,000 זוגות שלא נותר אפילו זוג אחד לרפואה. הוא צבר רווחים עצומים והפך לעשיר מופלג. הוא המשיך בעוד עסקים קטנים, מעולם לא נכשל באף אחד מהם.
   
  בין לבין הוא קנה מניות גרועות במחיר מצחיק, שבאורח פלא עלו לאחר זמו קצר, מכר אותן, ולחשבון הבנק שלו התווסף עוד ועוד כסף.
  ככל שהונו גדל יותר, הוא הרוויח עוד ועוד אויבים בחברה הגבוהה, לא רק דחו והתכחשו לו כאדם, גם הקנאה, איך מישהו בור, חסר השכלה ומגושם, מסוגל לבעוט ברצפה ולתת לזהב לנבוע ממנו, זה ייאש בעיקר את שכניו הסוחרים.
   
  בהזדמנות אחרת הוא קנה מזיפות לוויתנים, ללא מטרה מוגדרת, אבל עם כל כך הרבה מזל שתעשיין מהאזור התעניין בחומר הזה וקנה את כל הכמות כדי ליצר מהן מחוכים לנשים. שוב פעם יצא דקסטר כאשר ידו על העליונה, הוא לא רק הגדיל את המורשת שלו, אלא גם את זעמם של כל הסוחרים המצטיינים האלה..
   
   
  ''
  האחוזה עם גן הפסלים..
   
  האיש האקסטרווגנטי החל לקנות נכסים גדולים בצ`סטר, ניו המפשייר, הוא רכש אחוזה בניובריפורט, קישט אותה בצריחים, מאוזוליאום אישי, כיפה מלכותית מוכתרת ע"י בז מוזהב וגן עם יותר מ-40 פסלי עץ של אנשים מפורסמים, ביניהם ג`ורג` וושינגטון, ויליאם פיט (האב), נפוליאון, תומס ג`פרסון וכמובן.. טימותי דקסטר (שבשלב זה הדביק לשמו את תואר האצולה "לורד"). דמותו בפסל הציגה כיתוב גאה: "אני הראשון מהמזרח, הראשון מהמערב והפילוסוף הגדול ביותר בעולם המערבי". כנראה שאנשים נהרו לאחוזה כדי להתפעל מהאוסף שלו. (היום האחוזה היא סניף של הספריה הציבורית).
   
   
  ''
  האחוזה היום, שהפכה לסניף הספרייה הציבורית
   
   
  לדקסטר הייתה גם דרך ייחודית לטפל בעניינים פנימיים, מנהלת משק הבית שלו. לוסי, השחורה והמגנה, הוצגה כבתו של נסיך אפריקאי. בין עובדי הבית היה גם בחור מוגבל שכלית, חוזה עתיד וה"משורר האהוב" עליו, ג`ונתן פלאמר.
   
  יחסיו עם אשתו, בתו ובנו, לא היו טובים במיוחד. מתחים משפחתיים ניכרו כאשר דקסטר החל להפיץ בקרב אנשים שבאו לבקרו את הידיעה שאשתו מתה - למרות שברור שהיא עדיין בחיים - הוא לא חסך במילים כדי לתאר אותה כ"אשה שיכורה ורגזנית" שמתהלכת בבית כרוח רפאים. וכך הוא התנהג אליה, במקום לריב איתה, העמיד פנים שהיא מתה ומה שנותר ממנה זו הרוח רפאים.
  האיש הפך למוזר יותר ויותר וכך המתחים גברו.
   
   
  מסוחר לסופר
   
  ''
   
   

  בגיל 50 הוא החליט לכתוב ספר על עצמו, הכותרת המוזרה - כמוהו - "חוסר הגיון עבור החכמים או אמת לאמיתה בשמלה מחוספסת". כפי שציינתי בתחילת הרשומה, דקסטר בקושי ידע קרוא וכתוב, וגם כך נראה ספרו. הספר דן על האוטוביוגרפיה שלו, מתובלת בכמה הרהורים פוליטיים, הכנסייה ואשתו. הספר היה יכול להיות בסדר, לולא היה שהספר מכיל 8,847 מילים ו-33,864 אותיות, כתובים ללא שום סימני פיסוק ואותיות דפוס ששולבו בטקסט באופן אקראי.

   

  ''

   
  תחילה דקסטר הפיץ את עבודתו כמתנה, אבל היא צברה פופולריות במהירות והודפסו עוד 8 מהדורות. בגלל שחלק מהקוראים מחו על הקושי של קריאה ללא סימני פיסוק, המהדורה השנייה כללה עמוד נוסף עם 13 שורות של סימני פיסוק שהקוראים יכלו "לתבל בהם את הטקסט" לפי טעמם. היום ספרו (מ-2 המהדורות המקוריות), עם ביטויים לא ממש מובנים וחסרי משמעות, מוערך ונחשק מאוד על ידי אספנים, הוא יקר מאוד. (אפילו לאחר מותו הוא ממשיך לצבור הון חיוך).
   
  הלוויתו של דקסטר
   
  עוד שריטה גדולה שהייתה לדקסטר, היה לדעת כמה אהוב ונערץ הוא או להפך, כמה שנוא וכמה בזים לו. הייתה רק דרך אחת לגלות זאת, הוא סידר את ההלוויה של עצמו.
  הוא הזמין את ארון הקבורה שלו והודיעה על מותו, מוודא שכולם באזור ידעו זאת.
  3,000 אנשים הגיעו לטכס, אשתו, שלא הזילה אפילו דמעה אחת, הרי היא ידעה שמדובר בתרמית, ספגה את כעסם (ומאוחר יותר אף מכות) של אלה שגינו אותה על חוסר כבוד חמור. דקסטר, שלא הופיע בהלוויה כדי לא לגרום לכעס בקרב המשתתפים, נפטר ב-1806.
   
  ביתו של דקסטר הפך לבית מלון ומאוחר יותר לספרייה. הסופות דרדרו את רוב הפסלים בגן, השאר נמכרו או נשרפו, הפסל היחיד ששרד ושניתן לזיהוי, הוא הפסל של ויליאם פיט. הספר הקטן המוזר שלו, הוא היום, מורשתו העיקרית של דקסטר.
   
  ועל זה נאמר שהיה לו יותר מזל משכל. אבל לדעתי, היה לו חוש אינטואיטיבי מעולה לעסקים, כך שאפשר לומר שהוא הצליח יותר מהרבה אנשים ששורפים שנים בלימודי מנהל עסקים.
  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     30/10/14 11:03:
   מה זה הדבר הזה? זה אמיתי?!!! ואם זה אמיתי על זה נאמר המציאות עולה על כל דמיון!!!
     26/10/14 09:15:
   ללא ספק לבחור יש קארמה מוצלחת ביותר.... נראה כי מהיום שנולד, הסתובב עם בייגלה מעל ראשו.

   ארכיון

   פרופיל

   מיסיס הייד
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין