כותרות TheMarker >
  ';

  פוליטיקה זעירה

  בעיקר על החוויה הפוליטית וקצת על אהבות אחרות-כיצד מתנהלים הדברים במאה ה-21 בין אידאולוגיה למסחר. על האדם כחיה פוליטית, על תרבות ואידאולוגיה. על נושאים שברומו של עולם ועל זוטות מן הקרקעית.

  ארכיון

  0

  ירח דבש קצר - סרקוזי והצרפתים

  10 תגובות   יום רביעי, 13/2/08, 22:31
   

  כבר זמן מה זה ברור שמשהו חורק במלכתו של סרקוזי. הפופולאריות שלו בצניחה, הסקרים לא מחמיאים, חשיפת היתר מתחילה לעלות לו ביוקר. לקראת הבחירות העירוניות שתתקיימנה ביעוד פחות מחודש. ברחבי צרפת ישנה אף תחושה של תבוסה באוויר. 

  אין דוגמא טובה יותר על מנת להבין את הלך הרוחות מאשר לעקוב אחר קורות המאבק על ראשות העיר בנואיי סור סיין, פרבר עשיר של פריס. נואיי זו העיר בה החל סרקוזי את דרכו הפוליטית בגיל 22 כחבר מועצת העיר ושש שנים מאוחר יותר כראש העיר. בשנת 1983 נבחר העורך הדין הצעיר ניקולא סרקוזי בן העשרים ושמונה, לעמוד בראש העיר שאולי איננה גדולה במיוחד, אך בין תושביה ניתן למצוא ריכוז מכובד של עשירי צרפת. נואיי התאימה לשאיפותיו של סרקוזי ,היא הייתה התגלמות תוכניותיו לחדור אל לב ליבה של האריסטוקרטיה הצרפתית לצבור את הקשרים ואת הכוח הפוליטי שיאפשרו לו יום אחד להיות נשיא צרפת. סרקוזי כיהן במשך כעשרים שנה כראש העיר של נואיי עד למינויו לשר הפנים בשנת 2002 בממשלתו של רפארין.

  לקראת הבחירות העירוניות השנה, הצניח סרקוזי את דוברו דויד מרטינו כמועמד המפלגה לבחירות בנואיי. בסוף שבוע זה הוסרה מועמדותו של מרטיניו לראשות העיר, לאחר שנציגי המפלגה בנואיי ביניהם בנו בן ה22- של סרקוזי התנערו מתמיכתם בו, בעקבות הסקרים האחרונים, שהבהירו שהוא יובס בסיבוב השני של הבחירות. התנהלותו של סרקוזי סביב הבחירות בנואיי מעלה כמה שאלות לגבי התנהלותו של הנשיא ואולי אומרת משהו על יהירותו הגוברת. סרקוזי היה בטוח שהוא יכול לעשות בעירו ככל העולה על רוחו. להציג בה בבחירות מועמד שלו שאינו קשור לעיר באופן טבעי, ולגרום לתושבי העיר להצביע לו. אך ההחלטה להצניח מישהו מטעם, לא התקבלה יפה בעיר ועוררה חוסר נחת. שלבסוף הובילה להדחתו של הדובר מרטינו. לאחר הדחתו של מרטינו החליטה מפלגתו של סרקוזי לתמוך במועמד הימין שנותר במרוץ.

  להחלטה זו, התווסף  נדבך נוסף היום, כאשר ארנו טווילה, מי שהיה סגן ראש העיר תחת סרקוזי במשך שנים ארוכות ושנאלץ לוותר על כוונתו לרוץ לראשות העיר, בשל לחציו של סרקוזי, הודיע שהוא מתכוון לרוץ לראשות העיר כמועמד עצמאי. אירוע כמו זה, במחוז הבחירה הטבעי של סרקוזי, בו גרף קרוב לשמונים אחוז מן הקולות בסיבוב הבחירות השני לנשיאות, בהחלט מדליק אצל צרפתים רבים נורות אזהרה ומעלה סימני שאלה על דרך קבלת ההחלטות שלו. 

  החשיבות הגדולה של כל הסקרים המראים על ירידת הפופולאריות של סרקוזי ועל השחיקה  במעמדו , קשורה בעיקר ליכולתו של סרקוזי לבצע את הרפורמות אשר לשמן ובזכותן נבחר. כל נקודת פופולאריות מגדילה או מקטינה את סיכויו של הנשיא לבצע מהלכים דרמטיים, וחלון ההזדמנויות של נשיא צרפת לבצע רפורמות ולהוביל מהלכים גדולים איננו רחב. הצניחה של מעמדו בסקרים וחוסר האמון שמביע הציבור יכולים לעלות ביוקר לתוכניותיו. ככל שהנשיא ייחלש, ליריביו יהיה קל יותר להוציא את ההמונים לרחובות ולחסום בגופם את הרפורמות הצפויות.

  הבחירות העירוניות שתתקיימנה בעוד ארבעה שבועות הן לכן מבחן חשוב לכוחו של הנשיא וליכולת התמרון שלו. הציבור הצרפתי מצביע לרוב בבחירות העירוניות והאירופאיות הצבעת מחאה או, תמיכה בשלטון. וכפי שמורים הסקרים בשלב זה יש לסרקוזי הרבה מאוד סיבות לדאגה. סרקוזי ידע, שלאחר תשעה חודשיים בשלטון הפופולאריות שלו תהייה בשפל, אך הוא לא שיער את הנסיבות. סרקוזי הייה בטוח שבמאבק על הרפורמות תיפגע מאוד הפופולאריות שלו, כחלק מן המאבק הציבורי לעצירת הרפורמות. אך המציאות היא שונה המאבק האמיתי על הרפורמות תרם החל ולכן הפגיעה בתמיכה בו מעלה סימני שאלה רבים על יכולתו לקדם את הרפורמות.       

  המפתחות להבנת ירידת הפופולאריות של סרקוזי הן כלכליות ואישיות.  מפתח אחד הוא התחושה שכוח הקנייה נשחק ושהכלכלה הצרפתית מדשדשת והמפתח שני, וכנראה המרכזי, הוא התחושה שהחיים הפרטים של הנשיא תופסים מקום נכבד מדי מזמנו. ההחלטות הרומנטיות שלו נתפסות כקפריזיות מדי וכל התנהגותו ודרך קבלת ההחלטות אינה מוצאת חן בעיני הצרפתים.

  כדי להדגים ולו באופן סמלי, את מידת חשיפת היתר של סרקוזי, בבדיקה של מספר האזכורים בחיפוש פשוט בגוגל בעברית , שיראק בן השבעים ושש שמאחוריו שנים ארוכות בפוליטיקה וארבע עשרה שנים כנשיא צרפת מוזכר קרוב לחמישים אלף פעם בעוד סרקוזי שנבחר לנשיא לפני כתשעה חודשים בלבד,  כבר זוכה לקרוב למאתיים אלף איזכורים. בין התפיסה של סרקוזי , אם אני כל הזמן בתנועה וכותבים עלי סימן שאני קיים לבין התפיסה הפוליטית הצרפתית הקלאסית, שהוודאות נובעת מן הספק, מתחילים להיווצר סדקים ראשונים. הצרה היא, שאין פתרון לבעיה באופק. סרקוזי סומך רק על עצמו ואיננו יודע או איננו מבין את המשמעות של להוריד פרופיל. דוגמא לכך היא פרשת הודעת הטקסט (SMS) ששלח לכאורה הנשיא אל רעייתו לשעבר.

  סרקוזי החליט לתבוע את השבועון שפרסם באתרו את תמליל ההודעה שהוא שלח לאשתו לשעבר, שבוע לפני החתונה עם קרלה ברוני הודעה האומרת, "חזרי אלי ואני מבטל את הכל". ללא כל קשר לאמיתות הפרסום, כל התעסקות נוספת של סרקוזי בסיפור הזה מזיקה לו. שלא לדבר על כך, שהוא האשם הישיר בחדירת העיתונות לחייו הפרטיים. ההודעה שפורסמה באתר האינטרנט של השבועון מעולם לא הייתה זוכה לחשיפה לפני ימי סרקזוי, ימים בהם עיתונאים צרפתיים לא פרסמו דבר הנוגע לחיי האישות של נשיאיים גם כאשר הרומנים שהם ניהלו השליכו על התנהלותם הפוליטית.   

  מה שקורה עתה, לסרקוזי , הוא שהצרפתים שהתלהבו מהשינוי ומן הרעננות שהוא מייצג , לפתע נבהלו מן העוצמה מן הקצב ומן הצורה בה הוא מקבל החלטות. נשיאי צרפת הקודמים תמיד הקפידו להישאר מעל הפוליטי ולתת לראשי הממשלה שלהם ללכלך את הידיים, סרקוזי רצה את כל הקרדיט לעצמו ועתה הוא מתחיל לשלם את המחיר.

  עד לבחירתו לנשיאות דבר לא דבק בו, הוא הצליח לצאת מכל עניין מחוזק, מכל פרשה שידו על העליונה. הוא נתפס כקוסם, כאשף התקשורת הפוליטית, אך לפתע כשאתה נשיא, קשה להישאר טהורים, בייחוד שהתקשורת עוסקת כל העת בחייו האישיים ולא בגורל המדינה.

   כן הצרפתים רוצים שינוי, כן רובם מוכנים לרפורמות דרמטיות, אך הם לא בטוחים שהם רוצים כל שבוע ללכת לישון בערב עם סיסליה ולקום בבוקר עם קרלה.

  כמובן שלסרקוזי יש עוד זמן ולדעתי, גם את הכישורים להצליח להוביל את הרפורמות שבהן הוא מעוניין, כל עוד הוא ידע להתגבר על ייצרו ולא יתפתה למרות ירידתו בסקרים לרדוף אחר מדדי הפופולאריות.      

  דרג את התוכן:

   תגובות (10)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     14/2/08 21:01:

   אין ספק שצרפת משתנה

   הטענה שלי היא פשוטה שבמקרה של סרקוזי הוא הביא את זה על עצמו

   הוא ניסה מתחילת דרכו לנשיאות ב-2002 לרתום את אשתו ולהציג את עצמו ואת סיסליה כמודל אמריקאי של זוג הרץ לנשיאות. והוא רתם את חייו האישיים לפוליטי ובכך הפך את האישי לציבורי.

    

   כמובן שהזוגיות שלו השתבשבה בדרך. יאמר לזכות הצרפתים שהעובדה שאשתו של סרקוזי בגדה בו ועזבה עם גבר אחר, לא באמת הזיזה להם בקלפי,אומנם היא חזרה אליו, אך לכלום היה ידוע שהזוגיות שלהם היא שברירית או רק תכסית.   

     14/2/08 20:47:

    

   צטט: מוליק בנטמן 2008-02-14 20:22:50

   ממערכת הבחירות הנוכחית כהונתו של הנשיא קוצרה לחמש שנים

   כך שנותרו לו מעט יותר מארבע שנים עד המערכה הבאה.

    

    

    חשיפת היתר שלה הוא זוכה איננה כמו המקרה של דיאנה מסיבה אחת מרכזית, בצרפת הייתה מסורת ארוכה של אי התעסקות עם החיים הפרטיים של אנשי ציבור, גם כאשר עמדו על הפרק מינויים קלוקלים והחלטות תמוהות.  

    

    

   לגבי קיצור הכהונה, לא ידעתי .

    

   ההדגשה של הפסקה לא מסתדרת לי עם מה שקורה עכשיו , אולי אמריקניזציה של העיתונות הצרפתית , אבל עובדתית חייו הפרטיים של הנשיא לא יורדים מעל סדר היום של העיתונות המשודרת .

    

   הפסקה במצורפת מתוך הפוסט שלך רק מחזקת את  ההנחה שלי .

    

   ההודעה שפורסמה באתר האינטרנט של השבועון מעולם לא הייתה זוכה לחשיפה לפני ימי סרקזוי, ימים בהם עיתונאים צרפתיים לא פרסמו דבר הנוגע לחיי האישות של נשיאיים גם כאשר הרומנים שהם ניהלו השליכו על התנהלותם הפוליטית.   

   מסתבר שהמציאות משתנה תחת עינינו הפקוחות .

     14/2/08 20:22:

   ממערכת הבחירות הנוכחית כהונתו של הנשיא קוצרה לחמש שנים

   כך שנותרו לו מעט יותר מארבע שנים עד המערכה הבאה.

   קודמו בתפקיד לא היה נמושה, אבל ללא ספק שנותיו האחרונות היו בעיתיות, בייחוד לאחר האירוע המוחי שפגע באופן משמעותי בתיפקוד שלו.

   כמו במקרה של סרקוזי המבחן הגדול הוא היכולת להוביל לרפורומות. מרגע שבשנת 95 שיראק הרים ידים, נשיאותו הייתה בעיתית. לכן בשנת 97 נבחרה ממשלה סוציאליסטית. הניצחון ב-2002 לא היה צפוי, בטח לא באופן שבו הוא התרחש. חשיפת היתר שלה הוא זוכה איננה כמו המקרה של דיאנה מסיבה אחת מרכזית, בצרפת הייתה מסורת ארוכה של אי התעסקות עם החיים הפרטיים של אנשי ציבור, גם כאשר עמדו על הפרק מינויים קלוקלים והחלטות תמוהות.  

   צטט: אינדיאנה 2008-02-14 19:47:45

   חובת ההוכחה מוטלת על כתפיו , בל נשכח שיש לו עוד למעלה משש שנים עד לתום הקדנציה וזה המון זמן .

   לזכותו יאמר שהוא איש פעלתן ואינו נמושה מתרפסת כמו קודמו בתפקיד , אדם מאוס ביותר.

   שלדעתי בשנים האחרונות לכהונתו פגע בצרפת הרבה יותר משתרם לה.

   החל ממדיניות חוץ לא מאוזנת כלפי ארה"ב דרך סקנדלים במסדרונות השלטון שהפכו אותו לנשיא מקורקע הממתין לתום הקדנציה .

    

   אני מסכים שחשיפת היתר שסקרוזי זוכה לה אינה תורמת לו, אבל במקביל למען ההגינות , אני לא חושב שהוא רוצה בה בדיוק כמו שהנסיכה דיאנה לא חפצה במנוסה מצלמי פפראצי.

    

    

    

     14/2/08 19:47:

   חובת ההוכחה מוטלת על כתפיו , בל נשכח שיש לו עוד למעלה משש שנים עד לתום הקדנציה וזה המון זמן .

   לזכותו יאמר שהוא איש פעלתן ואינו נמושה מתרפסת כמו קודמו בתפקיד , אדם מאוס ביותר.

   שלדעתי בשנים האחרונות לכהונתו פגע בצרפת הרבה יותר משתרם לה.

   החל ממדיניות חוץ לא מאוזנת כלפי ארה"ב דרך סקנדלים במסדרונות השלטון שהפכו אותו לנשיא מקורקע הממתין לתום הקדנציה .

    

   אני מסכים שחשיפת היתר שסקרוזי זוכה לה אינה תורמת לו, אבל במקביל למען ההגינות , אני לא חושב שהוא רוצה בה בדיוק כמו שהנסיכה דיאנה לא חפצה במנוסה מצלמי פפראצי.

    

    

     14/2/08 18:02:

    

   צטט: נמרוד הלוי 2008-02-14 14:57:05

   חוץ מהחברה הדוגמנית שלו אין בו שום דבר טוב.

    

   הדברים הטובים שלו לטעמי

   כושר ביצועי

   כריזמה מזן מסוים

    וקרלה

    

   הדברים הרעים

   הוא בדרך להותיר אחריו צרפת אחרת, אולי מצליחה יותר אבל עם פחות קסם

    

     14/2/08 14:57:
   חוץ מהחברה הדוגמנית שלו אין בו שום דבר טוב.
     14/2/08 10:42:

    

   צטט: כנרת רוזנבלום 2008-02-14 10:07:27

   מולי (או מוליק? איזה מהם?),

    

   שוב תודה שאתה דואג להאיר לי את העולם שבו אני חיה.

    

   יש לי בעיה קטנה בהבנת הנקרא: מה זה בדיוק ..."שהוודאות נובעת מן הפסק"?

   כמובן שהבעיה בהבנת הנקרא שלך היא בעצם בעיה שלי

   ספק ולא הפסק.

   מולי או מוליק מה שיותר מוצא חן בעיניך שניהם תקפים (מסיבות היסטוריות)

     14/2/08 10:07:

   מולי (או מוליק? איזה מהם?),

    

   שוב תודה שאתה דואג להאיר לי את העולם שבו אני חיה.

    

   יש לי בעיה קטנה בהבנת הנקרא: מה זה בדיוק ..."שהוודאות נובעת מן הפסק"?

     13/2/08 22:42:

   תודה,

   אני שמח לראותך

   אני מקווה שאתה עומד בפרץ הימים האחרונים.

    

     13/2/08 22:36:

   הי,

    

   שמח שחזרת לכתוב - ועוד פוסט ארוך ומנומק.

    

   ליאור 

   פרופיל

   mouli bentman
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין