כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  יוֹמַנּוּת - "לאן הדרך הולכת"

  יומנות - כשמו כן הוא. יומן אמנות. שמו של היומן מתאר את הדרך אשר מוליכה אותי ימין ושמאל לפנים ואחור. דרך האמנות שלי, היא הדרך אשר בה אני שואלת. תהליך היצירה הוא שאלה, תמיד שאלה, והתוצר הוא התשובה הזמנית עד ליצירה הבאה.
  ברשומותיי כאן אספר על יצירתי, על חקירתי, על האמנות שבאמנות וגם על מה שביניהם.

  0

  איך שאון של חול יכול לתקתק בשקט? ומה זה בכלל?

  10 תגובות   יום שלישי, 28/10/14, 13:19

  איך שאון של חול יכול לתקתק בַּשקט?

  ומה זה בכלל?


   

  ''

   

  הוא יכול. אם מחליטים שאלה המילים שבונות שיר, אם מחליטים למשל שזה, כן, שם ספר השירים החדש שלי שיצא לאור בימים אלה.

   

  ובכן, רשימה הזאת באה בעצם לספר לקוראי (אם עדיין נשארו כאן, אחרי שימים רבים אני נעדרתי מכאן), שסוף סוף יצא ספר שירתי. הרבה סיפורים יש לספר בתוכו בין שיריו, הרבה סיפורים וסרטונים שמלווים את תהליך הפקתו, הרבה אירועים שהיו בדרך, הרבה שאלות והתלבטויות ובעיקר לבטים גדולים בבחירת השירים, השערים, השמות, הרישומים ועוד ועוד.

   

  על כל אלה אני מספרת בהרחבה וברצף בדף שפתחתי בפייסבוק אשר נקרא כשם הספר עצמו – אפשר להגיע לדף – והרי הקישור הישיר 'שאון של חול מתקתק בַּשקט'  - לסמן את סימן 'אהבתי' המסורתי והידוע ולעקוב אחר המסע המקודש של הספר שעושה את הרעש שלו בשקט, ובאזור השקט.


  אם כן, מהו, ספר השירה הזה? מה יש בו? איך?


  תחילה למען ההגינות והגילוי הנאות אציין שהספר הוא בהוצאת 'חדרים' והוא אחד מעשרת הספרים שהשתתפו בפרוייקט 'ספרא טבא' – פרויקט מעניין בפני עצמו, שעליו אספר ברשומה אחרת. המו"ל והעורך הוא יאיר בן חיים ואת העריכה בצענו יחד. יאיר מצא לנכון לתעד את כל המפגשים שהתקיימו בינינו למן התחלת התהליך. לשמחתי הוא תיעד רגעים נדירים שהיו במהלך העריכה, שיחות שנעו בין שיחות חולין לשיחות עמוקות על עריכה, שם דנו בתפיסות שונות של עריכה.

   

  להלן דוגמא של אחד מאירועי העריכה שלנו, זה שהיה בין הראשונים.

   

   

  http://cafe.themarker.com/video/3056683/

   

  לאחר מכן השתכללנו, כלומר יאיר שכלל והשתכלל ומצא דרכים נוספות לתעד זאת וזה היה יפה, בסופו של דבר ננצרו שם רגעים מעניינים שלעולם לא היינו יכולים לשחזר אותם ( קטעים נבחרים מאותם מפגשי עריכה יפורסמו בנפרד).

   

  ומה יש בספר?

   

  ספר שירה זה מכיל כמאה וחמישים שירים אשר נבחרו מתוך מאות והם מתוך יבול שירים שנכתבו על ידי בעשור האחרון. הספר עצמו מחולק לחמשה שערים וכל שער עוסק בנושא מסוים. לשערים נתתי כותר, הכותר לקוח מתוך אחד השירים – קטע של משפט, ולעתים נתתי לשער שניים או שלושה כותרים יחד.

   

  כך זה נראה.

   

  http://cafe.themarker.com/image/3158284/

   

   

  http://cafe.themarker.com/image/3158286/

   

   

  ולהלן פירוט הכותרים:

   

  מְשָׁלַחַת מילה כברית  / אדמתי השפה  - שירים שעוסקים בשירה, בשירתי שלי, ובשפה.


  לעשות בחפץ כפיים / הקו שהלכתי אחריו / חותם על בד  - שירים שמתכתבים עם היותי ציירת, התכתבות עם ציורים ועבודות יצירה משלי ומשל אחרים. שיח בין אמנות ושירה.


  הקול יפה לבשמים / בחצר תיאטרון הנפש – שירים בנושאים אישיים. נקודת מבט אישית נשית.


  צורת הזמן / הזמן נקט עמדה  -  שירים הגותיים שעוסקים בזמן ובשאלות חיים. שירים אלה גם מעוצבים פיזית.


  עם הרוח בלחישה – שעל בשער עיר – שירים שעוסקים בנושאים חברתיים ותרבותיים.

  •  

  באחת מרשימותיי אני מספרת כיצד בחרתי שמות לשערים, וכיצד התקשיתי לבחור שם לספרי. שם אני מספרת שבחירת השערים זרמה ממני בקלות רבה, עד כדי כך, שאפילו רציתי לתת לשערים שם אחד, שניים ואפילו יותר. לעומת זאת נעצרתי והתקשיתי לבחור את שם הספר.

  שהרי זה ברור, שער זה קל. היו לי הרבה אפשרויות, חמשה שערים והרבה שמות לכל שער. ואילו לספר צריך לבחור אחד בלבד וטוב. זה כבר היה קשה.

  ברשימה זו ניתן לקרוא בהרחבה על תהליך בחירת השם – בעזרת השם או בחירת השם

   

  להלן השיר שממנו נלקח שם הספר

   

  http://cafe.themarker.com/video/3158311/

   

   

  http://cafe.themarker.com/image/3158295/

   

   

  בסרטון הנ"ל אנו חוגגים את הרגע שבו ניתן השם. אירוע קטן של הרמת כוסית. כי כן, סוף סוף. ואני קוראת לאירוע הזה, מתן השם 'ברית מילה' – כידוע, בברית נותנים שם, וכאן אנו עוסקים במילה בשירה וכורתים עמה ברית.

   

   

  http://cafe.themarker.com/video/3158290/

   

   

  הספר מלווה ברישומי פחם. אלה הם רישומים מסדרת 'סקיצות מהירות' אשר אותן רשמתי עוד בימיי כסטודנטית לאמנות בשנת 1983.

   

  גם בחירת הרישומים הייתה לא פשוטה. בתור ציירת שיש לה קילומטרז' לא קטן בציור ובאמנות פלאסטית, הרי שהייתה לי כאן הזדמנות פז לשלב בספרי ציורי צבע שלי, ובמיוחד הציורים שעליהם אני מדברת בשיריי ואתם מתכתבת. זו הייתה הזדמנות לחשוף שוב את הציורים ובמיוחד לאור העובדה שהם שם, הרי במילים הם כבר שם?

   

  עצרתי את עצמי על אף הפיתוי והחלטתי שזה ספר שירים, זה לא אלבום אמנות. החלטתי לתת לשירים את הבמה המלאה כפי שאכן ראוי שיהיה בספר שעניינו שירה. בנוסף חשבתי שזה גם חסר טעם מבחינה תוכנית ואסתטית. שירים הם סוג של כתב - יד אישי, אותנטי, רישומי ולפיכך מצאתי לנכון לשלב בספר רישומי פחם, סוג של רישומים אינטימיים, לא ראוותנים. רישומים שהם סוג של שיח שבו הצייר משוחח עם עצמו מאין יומן אישי פרטי.

   

  כך הגעתי לסדרת רישומי פחם שלי משנת 1983, אותם רשמתי בתחילת דרכי בעולם האמנות. אלה הם רישומים שעורכים, כל אחד, שתי דקות. רושמים מול מודל שמשנה את תנוחתה בכל שתי דקות. אלה רישומים כמו סוג של הרהורים. מהבטן, מהר, קצר, רגשי. זוהי התנסות מאד מעניינת, כמו גם סוג של אימון.

   

  והנה, אני הציירת שכבר הציגה בעשרות תערוכות את מיטב ציוריי, מרשה לעצמי להציג בספר שירה הראשון שלי רישומי בוסר (לכאורה הם בוסר). יותר מזה, אז בזמנו בתחילת דרכי כמעט התביישתי ברישומים אלה, חשבתי שהם קשקוש. היום אחרי הרבה שנים של עבודה ואחרי עשרות רישומי ראליסטיים טובים, אני מתבוננת בהם שוב וחושבת שהם טובים לעניינם.

   

  ובכן, רישומים אלה, 'לעת בלותם הייתה להם עדנה'. לא שהם ירדו לתהומות נשיית הזיכרון, לא שהם נשכחו, לא שהם נותרו כתרגילים חסרי תועלת, הם חזרו לתודעתי, ויחד אתה יצאו לעולם הרחב, ומעתה הם על הדף בספר, ועל המדף בכל ארון ספרים שירצה אותם.

   

  את הרישומים שילבתי באופן אקראי בין דפי הספר, ואני מדגישה אקראי. להם יש והיו את החיים שלהם, לשירים את החיים שלהם והספר הוא הצומת ונקודת המפגש שבהם הם נפגשים לראשונה. הרישומים, שמרגישים לי כמו סוג של הרהור מהיר חטוף ומאד אישי, מתאימים לדעתי לשכון ליד שירים שגם בהם יש מן הרהור האישי, החטוף ( הגם שהשיר בהבדל מהציור, עוד עובר עיבודים רבים לעומת הבוסר המכוון של הרישומים)?

   

   

  ''

   

   

  ''

   

  ובכן, עתה הם שוכנים זה אצל זה, זה ליד זה וייתכן שהם גם משוחחים ביניהם, ברוח  טקסטים משוחחים. שהרי בעולם הטקסטים אין מוקדם ומאוחר, השיח שלהם הוא בין תחומי, על זמני, ורב זמני. וייתכן שהם כבר דברו ביניהם מזמן, ואנחנו לא ידענו, ואני רק עזרתי להם לקיים עכשיו את הפגישה הממשית. שם בתוך הספר.

   

  אז זה סיפור הרישומים שבספר. אבל זה לא הכול. יש גם כריכה.

   

  ובכן, מה שמים בכריכה? גם כאן הפיתוי שלי כציירת היה גדול. אגו של אמן הוא אגו של אמן. הנה יש לי הזדמנות לפרסם את אחד מציורי בכריכה של ספר. רבים מחבריי המשוררים מבקשים ממני לתת להם מציוריי לכריכת ספרם, ואני אכן נותנת להם. אני גאה לראות את ציוריי למשל בכריכה של ספרו של רון גרא 'אח',

   

  http://cafe.themarker.com/image/3158303/

   

   

  או על כריכת כתב העת 'עבריתון' – ועוד.

   

   

  http://cafe.themarker.com/image/3158305/

   

   

  מכאן שאם נכון לי לספק דימויים לכריכה של אחרים, הרי שעל אחת כמה וכמה זה נכון לגבי ספרי שלי.

   

  הכריכה, כך ידעתי, כרוכה בבחירת שם הספר. ברגע שאדע סופית את שם הספר, אדע גם איזה ציור יהיה שם. ואכן, ברגע שנבחר סוף סוף השם 'שאון של חול מתקתק בשקט' – ידעתי שהציור הישן (שוב ציור ישן) מתערוכת היחיד שלי 'כן-לא-שחור-לבן' ,משנת 1994, אשר שמו 'גלגל ענק', הוא הציור שיהיה בכריכה. ציור ששרד את מתקפת הגריסה שעטה על אותה תערוכה מפורסמת ( אפשר לקרוא על הגריסה – כאן –  כן, לא, שחור , לבן – זה לא רק משחק).

   

   

  ''
  שם היצירה 'גלגל ענק' - 1990, נורית צדרבוים. מתוך תערוכת היחיד  'כן, לא, שחור, לבן'

   

  ובכן, הציור נבחר מיד ועתה היה עלי לערוך גראפית את הכריכה. עוד סיבה למסיבה, עוד תהליך יצירתי. ערכתי מספר ניסיונות, נהניתי מכל רגע ולבסוף נבחרה הכריכה.

   

  באלבום הזה ניתן לצפות באפשרויות השונות שהצעתי וכמובן בבחירה הסופית.

  שאון של חול מתקתק עצמו לאט לאט

   

  והבחירה הסופית כמובן

   

  דבר נוסף שמאפיין את ספרי ואולי אף מייחד אותו מודגש בדרך מסוימת בפרק שלו קראתי 'צורת הזמן'. שם בפרק זה אני עוסקת באופן פילוסופי משהו בשאלות של זמן, של עולם, של חיים ושל אדם. שירי הזמן שלי לא רק מדברים על זמן דרך מילים, אלא גם מעוצבים. לפיכך קראתי לפרק 'צורת הזמן'. נתתי לו צורה באמצעות מבנה פיזי של השיר. האופן הזה שבו אני נותנת לשירים שלי גם צורה פיזית מופיע ברצף לאורך כל הספר.

  ניתן לקרוא על כך בהרחבה ברשימה שלי שנקראת -  שירים מציירים ושירים מצויירים

   

  להלן מספר דוגמאות לאותם 'שירים מצויירים'

   

  ''

   

   

  ''

   

  ''

   

   

  ובכן, כל הסיפור הזה, הארוך כאן, ואני מקווה שהגעתם לסופו הוא בשביל לספר דבר אחד חשוב, ולומר, גם כאן, שספרי 'שאון של חול מתקתק בשקט' – כבר באוויר, כבר על המדפים.

  והיכן ניתן לרכוש אותו?

  1. בחנויות אלה:
  • "יוּדָן- חורב 16 חיפה (מול 'מרכז חורב') – טל" - 04-8246033בתל אביב
  • "תולעת ספרים– רחוב מזא"ה 7 תל-אביב – טל' - 03-53579072.
  • "תולעת ספרים– רחוב כיכר רבין 9, תל אביב. טל' - 03-52984993.
  • "בוק שוק" – רחוב ברודצקי 15 ת"א (רמת אביב ) טל' - 072-3227805ברמת גן
  • "פורת ספריםברחוב ביאליק 38, רמת-גן – טל" - 03-6723731בירושלים
  • "שטיין ספרים– המלך ג'ורג' 43 – ירושלים – טל" – 052-82655042.
  • "דני ספרים– יפו 57 - ירושלים – טל" – 02-62482933
  • "הולצר ספרים– יפו 91 ירושלים – טל" – 072-3225570

  ובנוסף גם בחנות הספרים של אתר 'חדריםhttp://www.hadarim4u.com/#!------/cv5u

   

   

  1. לפנות אלי באופן אישי לכתובת המייל – nuritart@bezeqint.net
  2. אפשר גם דרך הפייסבוק ' שאון של חול מתקתק בשקט'

  מה בספר ואיפה ניתן לרכוש

   

  ואתם מוזמנים לרכוש את ספר השירה, אני לא אובייקטיבית ובכל זאת אני מבטיחה שעות של הנאה.

  ולמי מכם שרוצה לטעם מקצת מהשירים שנמצאים בספר הנה כמה סרטונים שבהם אני קוראת משירתי. ניתן לצפות גם בהם, בזמנכם החופשי ( אם יש דבר כזה היום).

   

  http://cafe.themarker.com/video/3158278/

   

   

   

  http://cafe.themarker.com/video/3158277/

   

   

  © כל הזכויות שמורות לנורית צדרבוים

   

   

   

   

   

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (10)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     1/11/14 20:38:

   צטט: נערת ליווי 2014-10-31 02:36:30

   מרתק. לחלק מהסירטונים אחזור. וכיף לראות אותך שוב פה עם תכנים מהסוג הזה.

   הי, יקירה. תודה. וכשאת אומרת שתחזרי, אני יודעת שאת גם מתכוונת לכך. מקווה שאחזיק מעמד להישאר ולכתוב.

     1/11/14 20:37:

   צטט: שולה ניסים 2014-10-29 17:52:54

   איזה יופי. :)

   תודה שולה. אני שמחה לגלות, עם חזרתי לכאן, שיש אנשים שנשארו כאן.

     31/10/14 02:36:

   מרתק. לחלק מהסירטונים אחזור. וכיף לראות אותך שוב פה עם תכנים מהסוג הזה.

     29/10/14 17:52:
   איזה יופי. :)
     29/10/14 17:09:

   צטט: צח אור 2014-10-28 19:06:45

   אויייייי וכי חשבת שאקרא את כל המשא הארוך הזה "איך בי המשיגנע???". מגניב חיוך

    

   אבל כמו שכתבת "איך שאון של חול", אז אענה לך "מי שאמר לשמן שידלוק יאמר למים שיידלוקו". 

    

   ולמרות שלא קראתי את משאך, אעניק לך ניצוץ ירוק זוהר, ולו בכדי המאמץ הבכיר.

   צח או או אור או מי שלא תהיה ( ועדיף שאנשים יכתבו את שמם האמיתי - כך בעיני), הא לך תגובתי.

   ראשית עלי להסביר מדוע השתהיתי להגיב. ובכן, אני מגיבה לאנשים שבאמת קוראים את מה שאני כותבת.

   ברור לי שחלק מרשימותיי ארוכות, אך ממה שהבנתי במהלך השנתיים האחרונות, מי שעולם התוכן שלי מעניין אותו, לא נלאה לקרוא בהן, ואף חושב/ת שהן מעניינות. אכן, כתיבתי אינה מיודעת לכל אחד, והיא לא נוקטת באמצעים כאלה או אחרים כדי להיות פופולרית. אני כאן, וכותבת כאן, כדי לשרת את העולמות שבהם אני עוסקת, קרי תרבות/אמנות /שירה. אנשים שתחומים אלה מעניינים אותם באופן רציני, עשויים למצוא עניין בדברים שאני כותבת. ומאחר ואתה הכרזת שלא קראת את דבריי, חשבתי שאין לי מה להגיב למי היה חביב מאד והעניק לי כוכב ירוק, ואף השתעשע בלשונו. עד כמה שזה חביב, אני בכל זאת כאן, לא בשביל הכוכבים, אלא בשביל התוכן. כמוך, ראשית כותבת להנאתי ושנית, שמחה שיש מצטרפים שמתעניינים. יחד עם זאת, כאשר אני מזהה כוכבית, אני נוהגת להודות גם עליה. באשר אליך, לא ידעתי אם אתה אמיתי. עדיין איני יודעת, עושה רושם שכן, ובכן תודה שהסתקרנת. ואני בהחלט מבינה את מי שאין לו כוח/סבלנות/זמן ועוד לקרוא רשימות ארוכות. חיוך ואינני יכולה להבטיח שלהבא רשומותיי תהיינה קצרות יותר. כל עוד יש לי מה להגיד הגודל (האורך) לא קובע. חיוך

     28/10/14 23:45:

   צטט: perach1 2014-10-28 23:07:04

   בהצלחה עם הספר החדש הכולל גם את הרישומים היפים !

   תודה פרח. מרענן לפגוש "פנים" מוכרות.

     28/10/14 23:44:

   צטט: שטוטית 2014-10-28 22:12:50

   קצת עמוס אבל כל הכבוד ליצירה שלך נורית יקרה:)

   הי שטוטית יקרה, תודה על תגובתך. נכון עמוס, אבל יש לי מטרות תיעוד ( כידוע לך). שמחתי לראות שאת עוד כאן.

     28/10/14 23:07:
   בהצלחה עם הספר החדש הכולל גם את הרישומים היפים !
     28/10/14 22:12:
   קצת עמוס אבל כל הכבוד ליצירה שלך נורית יקרה:)
     28/10/14 19:06:

   אויייייי וכי חשבת שאקרא את כל המשא הארוך הזה "איך בי המשיגנע???". מגניב חיוך

    

   אבל כמו שכתבת "איך שאון של חול", אז אענה לך "מי שאמר לשמן שידלוק יאמר למים שיידלוקו". 

    

   ולמרות שלא קראתי את משאך, אעניק לך ניצוץ ירוק זוהר, ולו בכדי המאמץ הבכיר.

    

   ארכיון

   פרופיל

   נורית-ארט
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין