כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  משפט צבאי

  בבלוג מאמרים עם מידע על המשפט הצבאי

  לחטט במייל של המפקד – זה לא סתם מעשה קונדס! (כתבה שלישית)

  0 תגובות   יום חמישי, 30/10/14, 21:09

  הפיתוי לחטט בדואר האלקטרוני של אדם אחר, חבר או מפקד. מדובר ביצר סקרנות, וכן, גם חטטנות. היצר הוא טבעי...

   

  מדובר במקרים אשר יכולים לאפיין גם חיילים מצטיינים, אשר להוטים, לצורך העניין, לדעת מה כתבו עליהם המפקדים, בדואר שרשמו לאחרים, אולי בחוות דעת או טיוטות לחוות דעת שבמחשב שלהם.

   

  במקרים אחרים, על קצה אחר של הספקטרום יכול בהחלט להיות מקרה, בו חייל משנה את חוות הדעת של המפקד שלו באמצעות גישה ממחשב אחר, גישה אשר לא נתונה לו, ומבצע שינוי אשר לא בסמכותו, או מנצל גישה שכזו לשנות את הרישום.

   

  סך הכל מדובר במקרים אנושיים, אבל אם בוחנים אותם מהפן הפלילי, מקרים כאלו, לעיתים ובנסיבות מסויימות, יכולים להסתיים בכתב אישום, רישום פלילי ולעיתים אף עונשי מאסר. כמובן שהשאלה אם מדובר בעבירה, או מה יקרה בגין מעשה שכזה תלוי במקרה הפרטני.

   

  חלק מהעבירות המופיעות בחוק, אשר מסדיר את העבירות בגין חדירה לחומר מחשב, ועבירות קשורות אחרות (חוק המחשבים, תשנ"ה-1995), הן גם עבירות מסוג פשע. כדאי לשים לב לכך כי מחשב במוגדר בחוק כ" מכשיר הפועל באמצעות תוכנה לביצוע עיבוד אריתמטי או לוגי של נתונים, וציודו ההיקפי, לרבות מערכת מחשבים, אך למעט מחשב עזר", ולא רק אותו מחשב שולחני או נייד בו אנחנו נתקלים, כך שבהחלט ניתן להאשים מישהו שחדר ללא רשות למכשירו הסלולרי של חברו או מפקדו.

   

  תיקים כאלו כבר הוגשו בבית הדין הצבאי, הוגשו ונדונו, וככל הנראה המגמה תהיה התרחבות בתיקים אלו.

   

  מקרים כאלו יכולים להיגמר בכתב אישום או דין משמעתי, הרבה פעמים הדבר תלוי בחומרת העבירה, בנסיבות העבירה, ולעיתים ביכולתה של התביעה להוכיח את העבירה בבית הדין או בית המשפט, נוכח הקושי אשר מתעורר לעיתים בהגשת ראיות טכנולוגיות. קושי זה חשוב ורצוי לעורר כבר בתחילת הדרך, אם אפשר אז בחקירה הראשונה.

   

  מקווה שפעם הבאה שיצר הסקרנות יתעורר בכם, תיזכרו בכתבה זו ותתגברו עליו, אך אם לא – כדאי לפנות לייעוץ משפטי של עורך דין בקיא כדי לנסות למזער את הנזקים, אשר יכולים להיות רבים, עמוקים ומשמעותיים.

   

  *כותב המאמר, עו"ד אבי פינרסקי, הוא עו"ד העוסק במשפט צבאי ומשפט פלילי, אשר ייצג אלפי חיילים בפני בית הדין הצבאי ורשויות הצבא. בעבר שירת בסנגוריה הצבאית הראשית ובסנגוריה הצבאית המחוזית.

   

  www.finarsky.co.il

   

  לשאלות נוספות מוזמנים לפנות לדוא"ל finarsky.adv@gmail.com  או בטלפון 053-3373105

   

  חפשו אותנו גם בפייסבוק: https://www.facebook.com/FinarskyLaw

   

  אין לראות במאמר ייעוץ משפטי פרטני אלא מידע כללי בלבד

  דרג את התוכן:

   תגובות אחרונות

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   AviFinarsky
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין