כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  משפט צבאי

  בבלוג מאמרים עם מידע על המשפט הצבאי

  הטבעונים בצה"ל

  0 תגובות   יום חמישי, 13/11/14, 15:51

   

  טבעונות היא כבר מזמן לא טרנד.

   

  טבעונות היא תפיסה, שמי שמחזיק בה, כשכיום מדובר בציבור אשר הולך ומתרחב, אשר לפיה לא מוסרי לאכול מוצרים שמקורם הוא מן החי, וגם לא מוסרי ללבוש בגדי עור או צמר, נוכח העובדה כי טבעונים מאמינים כי מקורם של בגדים אלו הוא בסבל שנגרם לבעלי החיים.

   

  אם כך – נראה כי טבעוניים ייתקלו בקשיים לא מועטים בשירותם הצבאי. הקושי הראשון הוא כמובן האוכל. לפי פקודות הצבא יש לספק מנות צמחוניות לחיילים, אך לא מנות טבעוניות. הדברים ברורים, בישול מנות טבעוניות, בנפרד, יוצר קושי והכבדה על המטבח הצבאי, אך פועל יוצא מכך הוא כי טבעוניים נתקלים בקשיים משמעותיים בחדרי האוכל הצבאיים.

   

  נוכח העובדה כי הפקודות מכירות בכך כי יש קושי לספק לחיילים טבעוניים מזון ראוי, הפקודות קובעות תוספת כלכלה לחיילים טבעוניים, כאשר חיילים טבעוניים בבסיס פתוח מקבלים תוספת נמוכה יותר מהחיילים הטבעוניים בבסיס הסגור.

   

  חשוב לציין כי חייל שהצהיר על עצמו כטבעוני ובחר לקבל תוספת כלכלה – אינו יכול להיכנס לחדר האוכל!

   

  קשיים נוספים אשר נתקלו בהם הטבעוניים הם בגדים ומוצרים שמקורם מהחי (נעלי עור וכומתת צמר).

   

  נוכח העובדה כי מפקדים ידעו בעבר על הבעיה בהספקת המוצרים והבגדים, ננקטה מדיניות של יד רכה כלפי חיילים טבעוניים אשר "נתפסו" ללא כומתה או עם נעליים שאינם תקניות.

   

  כיום הצבא מספק נעליים וכומתות שאינן עשויות עור וצמר והבעיה נפתרה. מנגד הצבא נתקל בבעיה של ניצול לרעה של ההתחשבות שהייתה בעבר, ולכן ההנחיות ברורות – שוטר צבאי לא יקבל טענה של חייל שנתפס בנעליים אזרחיות או ללא כומתה, כי מדובר בעמדה אידיאולוגית נוכח היותו טבעוני.

   

  נראה כי על אף שבהחלט חיילים טבעוניים יכולים להיתקל בקשיים, הרי שכיום עם קצת גמישות מדובר באי נוחות בלבד.

   

  כדי שחייל יקבל את זכויותיו כטבעוני יש תהליך אשר צריך לעבור, וניתן להתחילו כבר בלשכת הגיוס, או עם הגעת החייל ליחידה, דרך מש"קית הת"ש. כדאי בהחלט לעשות כן בלשכת הגיוס, נוכח העובדה כי ביחידה התהליך עלול לקחת זמן.

   

  למרות כל הניסיון של הצבא לבוא לקראת חיילים טבעוניים ולהקל על שירותם, הרי שמה שנראה נוח בתאוריה – במבחן המציאות נראה נוח פחות.

   

  תהליכי האישור לוקחים זמן, לא כל המפקדים מכירים את ההקלות, לעיתים הפניה למש"קית הת"ש נדחית נוכח העובדה כי החייל בהכשרה ועוד קשיים רבים.

   

  אך אם החיילים מכירים את זכויותיהם כטבעונים, עומדים עליהן ולא מנצלים את היותם טבעוניים לרעה הצבא הוא ידידותי לטבעונים, או לפחות הוא משתדל...

   

  אם אתם נתקלים בפגיעה בזכויותיכם אל תעמדו מנגד, ותדרשו את שמגיע לכם.

   

   

   

  כותב המאמר, עו"ד אבי פינרסקי, הוא עו"ד העוסק במשפט צבאי ומשפט פלילי, אשר ייצג אלפי חיילים בפני בית הדין הצבאי ורשויות הצבא. בעבר שירת בסנגוריה הצבאית הראשית ובסנגוריה הצבאית המחוזית.

   

  www.finarsky.co.il

   

  לשאלות נוספות מוזמנים לפנות לדוא"ל finarsky.adv@gmail.com  או בטלפון 053-3373105

   

  חפשו אותנו גם בפייסבוק: https://www.facebook.com/FinarskyLaw

   

  אין לראות במאמר ייעוץ משפטי פרטני אלא מידע כללי בלבד

   

  דרג את התוכן:

   תגובות אחרונות

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   AviFinarsky
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין