כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  משפט צבאי

  בבלוג מאמרים עם מידע על המשפט הצבאי

  כתבה שניה בנושא הרישום הפלילי בבית הדין הצבאי - מי יהיה חשוף לרישום פלילי מופחת?

  0 תגובות   יום חמישי, 27/11/14, 17:07

  אחת המלחמות הנפוצות בתיקים צבאיים היא המלחמה על הרישום הפלילי. הנאשמים בבית הדין הצבאי הם בדרך כלל חיילים ואנשים נורמטיביים, ולא מדובר בעבריינים, הרישום הפלילי יכול לסגור דלתות רבות בפניהם, בשלב שבו הם בונים את עתידם.

   

  נאשמים רבים כלל לא מודעים לכך כי הרשעה בבית הדין הצבאי עלולה לגרור אחריה רישום פלילי, ונדהמים לגלות רק בדיעבד כי הוכתמו ברישום פלילי.

   

  ההבדל בין רישום פלילי מלא לרישום פלילי מופחת הוא דרמטי מאוד.

   

  שבוע שעבר סקרנו באילו מקרים תגרור הרשעה בבית הדין הצבאי רישום מלא ובאילו היא תגרור רישום מופחת. יש גורמים ריבם אשר יכולים להיות חשופים לרישום פלילי, ובעיקר מקצועות או תפקידים הדורשים רישיונות, ואפילו תפקידים שלא חשבתם עליהם (לדוגמה מדביר מזיקים אינו יכול להיות בעל רישום פלילי), ולכן רישום פלילי מצר את צעדיהם של המורשעים במקרים רבים מאוד.

   

  הרישום המופחת, כשמו כן הוא – מופחת.

  הבדל אחד משמעותי ומרכזי הוא התקופה שבה נמחק הרישום הפלילי. רישום פלילי מופחת נמחק לחלוטין תוך חמש שנים (ואילו הרישום המלא נמחק בצורה מוחלטת תוך 17 שנים)

   

  הגורמים היחידים שיכולים להחשף לרישום הפלילי המופחת מצויינים בסעיף 404א (ב) לחוק השיפוט הצבאי, התשט"ו – 1955, כאשר מדובר בעיקר על גורמים מתוך מערכת אכיפת החוק (בתי משפט, בתי דין צבאיים, קציני מבחן וכו'), מי שממנה לתפקידים ציבוריים מאוד מוגדרים ומצומצמים והפסיכיאטר אשר בודק התאמה של מי שמבקש רשיון נשק. לרשימה מלאה ניתן לעיין בחוק, או כמובן לפנות אלינו בכל שאלה.

   

  ההבדל בין רישום פלילי מלא או מופחת יכול לשנות את כל עתידו של מי שנאשם בבית הדין הצבאי, והיכרות עם החוק והאפשרויות להימנע מרישום פלילי הן קריטיות.


  כותב המאמר, עו"ד אבי פינרסקי, הוא עו"ד העוסק במשפט צבאי ומשפט פלילי, אשר ייצג אלפי חיילים בפני בית הדין הצבאי ורשויות הצבא. בעבר שירת בסנגוריה הצבאית הראשית ובסנגוריה הצבאית המחוזית.

  www.finarsky.co.il

   

  לשאלות נוספות מוזמנים לפנות לדוא"ל finarsky.adv@gmail.com  או בטלפון 053-3373105

   

  חפשו אותנו גם בפייסבוק: https://www.facebook.com/FinarskyLaw

   

  אין לראות במאמר ייעוץ משפטי פרטני אלא מידע כללי בלבד

   

  דרג את התוכן:

   תגובות אחרונות

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   AviFinarsky
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין