כותרות TheMarker >
  ';

  "דברים שרואים משם, לא רואים מכאן"

  בחודשים האחרונים אני מבחין בדאגה רבה בפער הולך ומתרחב בין המציאות מבוססת העובדות כפי שאני רואה אותה לבין תמונת המציאות של קובעי המדיניות ומעצבי דעת הקהל בישראל.
  מטרתי בבלוג זה לאפיין את התופעה, להדגים את העיוותים אותם אני רואה בתפיסת המציאות ולהציע פרספקטיבה שונה תוך התבוננות ביקורתית מבחוץ ושימוש בעובדות מהעבר הקרוב והרחוק כדי להאיר את ההווה ולהעריך את העתיד. כמו כן, אציע דרכים אופרטיביות שיאפשרו לראות את המציאות כהוויתה מבעד מסך "הספינים" ויאתחלו תהליך של חזרה למציאות שנושא עמו תקוה לשינוי.
  חשוב לי להדגיש שאין בכוונתי להביע דעות על בסיס "ערכי" או "מוסרי", אלא על בסיס ניתוח קר ועובדתי (גישת Real Politic). הערכת העתיד תתבצע על בסיס ניתוח מגמות קיימות והערכת הסתברויות לתוצאות אפשריות.

  איסטרטגיה חדשה לשמאל: בידול בין ימין מעשי לימין אידיאולוגי.

  0 תגובות   יום שלישי, 2/12/14, 14:44

  בקרב הימין בישראל היתה מאז 1967 חלוקה אידיאולוגית לשתי קבוצות עיקריות:

   

  הראשונה, לה אקרא "ימין אידיאולוגי", דוגלת בזכות היסטורית על כל הארץ בעיקר מנימוקים דתיים. קבוצה זו תמיד תמכה בהתנחלויות בכל השטחים.

  השניה, לה אקרא "ימין בטחוני", דוגלת עקרונית בחלוקת הארץ, אך פוסלת הקמת מדינה פלסטינית בעת הזו משיקולים בטחונייים (לא נתן לסמוך על הפלסטינים לקיים הסכם, חשש מהשתלטות חמאס או דעא"ש, "טילים על נתב"ג", "נגיע להסכם שהפחסטינים יהיו שוודים",  וכו.)

   

  עד לעשור האחרון, הליכוד כמפלגת השלטון ייצג באופן מובהק את הימין הבטחוני ועמדתו ביחס להתנחלויות היתה תמיד בהתאם לנוסחאות: "השטחים שנכבשו ב-1967 הם פקדון" ו- "ההתנחלויות לא יהוו מכשול להסדר". גם כאשר הוקמו התנחלויות, זה נעשה במטרה "לשפר עמדות" וליצuר "קלפי מיקוח" לקראת מו"מ. הכוונה היתה ברורה: אם ימצא פרטנר פלסטיני אמין שאתו נתן להגיע להסכם שלום על כל הנושאים שבמחלוקת, אזי ישראל תפנה התנחלויות כדי להתכנס לגבול עליו יוסכם.

   

  באותה תקופה, המפד"ל כמייצגת הציבור הדתי-לאומי הייתה מפלגה מתונה שלא היתה עדיין מחויבת לתנועת ההתנחלות. במשך שנים רבות, לא היו בכנסת מפלגות שייצגו את "גוש אמונים" ותנועת ההתנחלות. לאחר מכן יוסדו "התחייה" של גאולה כהן ו- "צומת" של רפול כמפלגות מתנחלים. המשקל האלקטורלי של תנועת ההתנחלות הסתכם במספר מנדטים בודדים.

   

  בעשור האחרון, תנועת המתנחלים השכילה לחדור לתנועת הליכוד ובהדרגה להשתלט עליה מבפנים, תוך טשטוש ההבדל בין  הימין האידיאולוגי לימין הבטחוני. בשנים האחרונות התהליך הושלם עם סילוק אחרוני המתונים מרשימת הליכוד והאבחנה בין הימין האידיאולוגי לימין הבטחוני אבדה. בהתאם לכך, מדיניות ממשלת ישראל הנוכחית מייצגת באופן מובהק את מחנה הימין האידיאולוגי.

   

  שאלת המפתח היא: האם הציבור הימני בישראל, המהווה רוב מוחלט, הוא ימני אידיאולוגי או ימני בטחוני?

   

  לפי הערכתי, למרות שכח תנועת ההתנחלות ללא ספק התחזק, רוב מוחלט בציבור הימני הוא בטחוני ולא אידיאולוגי.

  אני לא מכיר אף סקר שנעשה בשנים האחרונות לבדוק שאלת מפתח זו ובהחלט הגיע הזמן לכך!

   

  השאלה המרכזית בסקר כזה תהיה מהסוג:

   "אם היה נתן להגיע להסכם שלום מלא עם הפלסטינים ועם כל מדינות ערב, על בסיס מדינה פלסטינית מפורזת בקוי 1967 עם תיקוני גבול מוסכמים, תוך פתרון קביל לכל סוגיות הליבה כולל הכרה הדדית, ירושלים ובעית הפליטים, ואם היו מושגים הסדרי בטחון לשביעות רצוננו בערבות המעצמות, מדינות ערב ומועצת הבטחון – אם כל התנאים הנ"ל היו מתקיימים, האם היית תומך בהסכם או מתנגד לו?"

   

  מדוע האבחנה בין ימין אידיאולוגי לימין בטחוני כה חשובה? כי מדיניות ממשלת ימין בטחוני תהיה שונה לחלוטין מהמדיניות הקיימת ולהלן רק מספר דוגמאות:

   

  א.  ממשלת ימין בטחוני היתה מקבלת באופן עקרוני את התוכנית הסעודית/ערבית.

  ב.  ממשלת ימין בטחוני היתה ממצה כל אפשרות והופכת כל אבן בניסיון להגיע להסכם עם הפלסטינים, אפילו אם יתברר שלא נתן להסכים בכל הנושאים (ראה פוסט נפרד בנושא זה).

  ג.  ממשלת ימין בטחוני, המכירה באמת ובתמים בצורך לחלוקה לשתי מדינות, היתה לפחות מגיעה להסכם בנושא הגבול.זה עדיין לא אומר הקמת מדינה פלסטינית, במקרה ולא נתן להגיע להסכם מספק בשאר הנושאים. נושא הגבול הוא יחסית פשוט ולא נושא עמו מטענים כבדים כמו המקומות הקדושים בירושלים או נושא הפליטים, שהוא במרכז הנרטיב הפלסטיני.

   בכל זאת, הסכם חלקי המסדיר את הגבול בין ישראל למדינה פלסטינית עתידית נושא בקרבו יתרונות עצומים לישראל:

   

  1. ישראל תוכל לתקן את תואי החומה ולהשלימה ובכך למנוע סופית הסתננות לא חוקית לתחומי המדינה לצורך פיגועים, עברינות או עבודה בלתי חוקית.

  2.  ישראל תוכל לבנות ללא הגבלה בהתנחלויות שיכללו בתחומה, לאף אחד לא תהיה התנגדות.

  3.  ישראל תתחיל במבצע פינוי/פיצוי שיחזיר לישראל את כל המתנחלים שממזרח לגבול המוסכם. העלות תהיה אסטרונומית, אך הקהילה הבינלאומית ואפילו מדינות ערב, שיהיו כאמור שושבינות להסכם, יעמידו תקציבים למטרה זו.

  4.  לאחר פינוי המתנחלים, יחסך מצה"ל העומס הניכר הכרוך בהגנה על ההתנחלויות. כמו כן, צה"ל יוכל להקטין במידה משמעותית את סדר הכוחות ולהתרכז בהגנת הגבולות ומתקנים חיוניים, תוך חסכון משמעותי בכ"א ותקציב שיוכל להיות מופנה להסבת צה"ל לצבא קטן וחכם יותר.

  5.  מעבר לחסכון בתקציב צה"ל, יווצר חיסכון עתק בתקציב המדינה הזורם לשטחים בדרכים כאלו ואחרות.

  6.  החיכוך בין ישראלים (מתנחלים או צה"ל) לפלסטינים ירד באופן דרסטי, ויבלום את מעגל השנאה הגובה מחיר בשני הצדדים.

  7.  יוסרו חסמים בטחוניים וכלכליים שיאפשרו השקעה כלכלית אדירה ממדינות ערב והקהילה הבינלאומית בשטחי המדינה הפלסטינית העתידית, דבר שיגרום לשפור ברמת החיים ויקטין את המוטיבציה למאבק.

  8.  מובן מאליו שכל הלחץ הבינלאומי על ישראל יוסר: יופסק החרם על ההתנחלויות. יתבטל המאמץ המתגבר לחרם כללי הן במישור המדיני והן ע"י מוסדות אקדמיים, חברות עסקיות ובודדים.

  9.  התכנסות לגבולות מוסכמים תיצור אוירה של אמון ורצון טוב שתשפר את הסיכויים להשגת הסכם כולל.

   

  אם המרכז והשמאל ישכילו לבדל בין הימין האידיאולגי לבין הימין הבטחוני, המפה הפוליטית בישראל תשתנה באופן דרסטי. הליכוד והבית היהודי יהיו מפלגות מתנחלים שיתמודדו על מאגר קולות מוגדר. ישראל ביתנו תזוז בהכרח למרכז ותוכל להשתתף בממשלה שתוקם על בסיס החתירה לפתרון שתי המדינות.

   

  אני רוצה להדגיש: ציבור גדול ומפלגות רבות הן סקפטיות לגבי הסיכוי להגיע להסכם. זה ברור ומובן. היחוד באסטרטגיה שהצעתי הוא שנתן לשכנע את רוב הציבור בארץ שפתרון שתי המדינות הוא הדרך העדיפה אם ישמרו האנטרסים הבטחוניים של מדינת ישראל. ציבור כזה ישמח לתת מנדט לממשלה שתבטיח להפוך כל אבן בניסיון להגיע להסכם חלקי או מלא.

   

  הפוסט הבא בסדרה יקרא: "ישראל חוזרת למציאות"– יש פרטנר פלסטיני! (ויש הוכחות).

  ובו אראה שלא רק שיש פרטנר, אלא שהסכם מסגרת הוא בהישג יד.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   עמיאנונימי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין