כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  קולנוע ביתי | מערכות סטריאו - טיפים וסיקור

  שיווק ושירות התקנות למערכות קולנוע ביתי | מצלמות אבטחה | זרועות ברקן | מקרנים ועוד

  מגוון מערכות קולנוע ביתי, רסיברים, רמקולים, עיניות שליטה למכשירים נסתרים ועוד… הכל במחירים הזולים ברשת.

  כל מה שרצית לדעת על מקרנים לקולנוע ביתי ולא העזת לשאול

  4 תגובות   יום ראשון, 7/12/14, 22:02

  כל מה שרצית לדעת על מקרנים לקולנוע ביתי ולא העזת לשאול

  צפה בסרטים על המסך הגדול, בבית, עם מערכת קולנוע ביתית מושלמת עבור כל תקציב. אין תחליף להנאה ממסך ענק ומערכת שמע איכותית כשמדובר בהנאה מסרטים או משחקים אבל קולנוע ביתי הוא תחביב יקר מדי. המדריך הבא הוא בדיוק מה שאתה צריך, אז שלוף את רשימת הקניות שלך וסרט מדידה בזמן שאנחה אותך בשלבי תכנון המערכת הקולנוע הביתית שלך, החל מבחירת וילונות מתאימים ועד לאלמנט העיקרי - המקרן עצמו.

   

  מקרן ונורת המקרן

   

  טוב, אי אפשר לצפות ממך להמתין לסוף המאמר עד שנגיע לפקטור החשוב ביותר במערכת אז נתחיל במקרן. מקרנים לקולנוע ביתי הם מהמוצרים האלה שאתה באמת מקבל את מה שאתה משלם עבורו. ללא קשר לתקציב, המקרן יהיה המוצר היקר ביותר שמרגיב את מערכת הקולנוע שלך. חוק ברזל: לעולם אל תרכוש מקרן "על עיוור", אם לא פורסים בפניך חדר תצוגה, דאג לאתר תמונות באיכות גבוהה, סרטונים, סקרים והשוואות אונליין ממקורות אמינים.

   

  רוב המקרנים ינועו בין 720P או 1080P כשמה שמפריד ביניהם במקרה הטוב הם כמה מאות שקלים כשההבדל יכול לנוע גם באלפים, תלוי באיכות ובדגם כמובן. זכור שבהקרנה על מסך גדול, ההבדל באיכויות התמונה הולך להיות משמעותי - כך שאם אתה יכול להרשות לעצמך ומתכנן הקרנה על מסך גדול מאד אתה תמצא שההשקעה הנוספת תשתלם לך. כמו כן, דאג לרכוש מקרן שממש מקרין ברזולוציית 1080P ולא רק "תומך 1080P" - משמע, הפחתת האות לרזולוציה נמוכה יותר. התמונה הבאה היא הקרנה של מקרן אופטומה GT750 ומדגימה כיצד הפיקסלים נראים לעין בהקרנה על מסך גדול:

   

  גודל פיקסלים במקרן קולנוע ביתי אופטומה GT750

   

  במפרט הטכני של המקרן, אחד הפרמטרים שתבחין בו לעיתים תכופות נקרא "ערך לומן" ("lumen value") מלבד מקרים בהם הערך נמוך כל כך עד שמביש לציין זאת במפרט. "לומן" ("Lumen") הוא מדד לכמות האור שנפלט על ידי המקרן או במילים פשוטות יותר - בהירות (עוצמת הארה של מקרן). ערך לומן נמוך נע סביב 1500 או פחות ואומר שפליטת האור תהיה גלויה רק בחדר חשוך. 3000 לומן ומעלה יהיה גלוי גם באור יום, אם כי מיותר לציין שכל הקרנה, מכל מקרן ביתי, תיראה טוב יותר בסביבה חשוכה. התמונה הבאה מציגה הקרנה של מקרן 3500 לומן:

   

  הקרנת מקרן אופטומה על קיר

   

  נקודה נוספת שראוי לציין היא דגש על אורך החיים של הנורה (במפרט הטכני מצויין בשעות) ועלות החלפתה. מקרנים צריכים נורות חזקות במיוחד והחלפתן עלולה להגיע עד למחיר של שליש מהעלות הראשונית של המקרן. נורות מדורגות לפי מספר שעות העבודה שלהן (בדרך כלל סביב כמה אלפים) והן בדרך כלל מחזיקות בין שנה לשנתיים בשימוש מתון יחסית. במידה וחדר הקולנוע הביתי שלך ערוך לחושך מוחלט, יתכן ותוכל להעביר את המקרן למצב שימור אנרגיה מבלי להשפיע על התמונה יתר על המידה. למעשה, מבקרי איכות מקצועיים אומרים שעוצמת בהירות מלאה אפילו מסנוורת מידי בחלק מהמודלים בעלי ערך לומן גבוה.

   

  בנוסף להחלפת הנורה, מומלץ לנקות את מסנני האוויר אחת ל-3-6 חודשים או להחליף אותם במידה ושבקו חיים.

  לבסוף, התרחק ממקרנים "אולטרה-ניידים" או מבוססי טכנולוגיית LED; הם אומנם עשויים להחזיק יותר מעמד מבחינת אריכות ימים אבל איכות התמונה שלהם מחרידה ותפוקת הנורה היא כ-10% מתפוקת הלומן של נורה רגילה.

   

  הערה זריזה על יחס תמונה: מסך רחב פירושו יחס של 16:9, מעולה למשחקים, סרטים ושימוש כללי. הימנע ממקרנים ישנים שתומכים XGA, WXGA או SXGA בלבד מאחר וכל אלה בעלי יחס מירבי של 4:3 ופחות מ- 1080P.


  פריסה כללית ושיקולים מבניים

   

  הבעיה הגדולה ביותר שעמדה בפניי בתכנון חדר קולנוע ביתי היא שמקרנים זקוקים "למרחק זריקה טוב" וככל שתעניק להם מרחק רב יותר, כך יוכל מסך ההקרנה להיות גדול יותר. ערך זה הוא קבוע - מקרן מדגם X, במרחק Y מטרים מהמסך ייתן לך תמונה בגודל Z באינצ'ים.

   

  כמובן שמרחק הזריקה משתנה מדגם לדגם, יצרן ליצרן - ברגע שמצאת מקרן העונה על צרכיך, העזר בכלי החישוב המועיל הזה על מנת להחליט באיזה מרחק על המקרן להיות מוצב לצורך קבלת תמונה בגודל מסויים.

   

  חישוב להתקנת מקרן לקולנוע ביתי על הקיר או תקרה

   

  במקרה הנ"ל, הצבת מקרן אופטומה דגם GT750 במרחק 3 מטרים תביא לתמונה אלכסונית בגודל מדהים של 5 מטרים. עם גודל מסך כזה, אפשר לפתוח עסק ולגבות תשלום! זה מה שנקרא "זריקה אולטרה-קצרה", כך שאין צורך בהצבה רחוקה לקבלת תמונה גדולה.

   

  מיותר לציין שמקרנים לבית זקוקים גם לקו ברור עליו יוכל האור לנוע, כל עצם בדרך כמו ראש או רגליים של צופה ישבש את התמונה כמובן. הדרך הטובה ביותר להימנע ממצבים כאלה הוא להתקין את המקרן לתקרת החדר בעזרת זרוע תקרתית למקרן. במידה ותזדקק לזרוע, עלויות זרועות למקרנים נעות בסביבות ה- 400 - 600 ש"ח (יש גם יקרים יותר, תלוי באיכות ובאורך). ניתן להשתמש בשולחן או שידה נמוכים אם מדובר במקרנים בעלי זריקת אור קצרה במיוחד או אם השימוש במקרן הוא זמני.

   

  לקבלת התמונה הטובה ביותר, על המקרן להיות ממוקם במרכז המסך. כמובן שתוכל גם למקמו בצד אבל התמונה שתתקבל תהיה מרוחה לגמרי ופשוט מומלץ לא לעשות זאת - אל תעשה את זה בבקשה.

   

  וודא שהמקרן זוכה לאוורור נאות מכל הצדדים; אל תמקם אותו בתוך כלי כלשהו כך שתחנוק לו את פתחי האוורור, אחרת החום המצטבר יזיק משמעותית לנורת המקרן וליתר הרכיבים, מקרנים נוטים להתחמם מהר מאד.

   

  לבסוף, במידה וברשותך מעט כסף מיותר (כי מצאת מקרן ראוי בתקציב נמוך ממה שתכננת), פנק את עצמך בכורסא נוחה, אולי מיניבר נחמד ויתר שטויות לשיפור נוחות ופינוקים. כך או כך, ספה רגילה ונוחה עובדת מצויין עבור רוב האנשים.

   

  וילונות לחדר קולנוע ביתי

   

  ישנן שתי סיבות עיקריות לשימוש בוילונות החשכה כהים בחדר קולנוע. סיבה ראשונה היא העובי ודחיסות החומר ממנו עשוי הוילון שמונע חדירה של אור בצורה טובה יותר מרוב הוילונות הרגילים. הסיבה השניה היא אסטטית לחלוטין, לאלו המעוניינים למקסם את חווית הקולנוע הביתי ולא מתפשרים על דבר מלבד חושך מוחלט. לא במקרה קוראים לוילונות "וילונות להחשכת חדרים". כפי שציינתי קודם, מקרנים בעלי לומן נמוך יחסית, יתקשו להפיק תמונה בהירה ואיכותית אם החדר לא חשוך דיו.

   

  כיום, הסיבה הראשונה לא כל כך רלוונטית שכן מקרנים בעלי ערך לומן גבוה יפיקו תמונה יפיפיה גם בחדר מואר ומסך הקרנה יעצים את התמונה אף יותר אף על פי שכל המערך יראה הרבה יותר טוב בחדר חשוך כמובן. באופן כללי, אתה לא ממש חייב את הוילונות המיוחדים אלא אם כן אתה ממש, ממש מתעקש על חווית הקולנוע.

   

  מסך הקרנה

   

  המקצוענים יאמרו לכם שהמקרן הוא רק חצי מהמשוואה ואתה חייב מסך הקרנה איכותי להשלמת התמונה והפקה מירבית. כמובן שלהפקת מלוא התמורה עבור כספך, על המקרן, המסך והחדר להתאים. במידה ותרכוש מסך, הימנע מדגמים שמחזירים את האור ישירות אליך (מה שנקרא High-Gain) כיוון שיש להם נטייה לייצר "אזור חם" של אור חזק באמצע המסך ותמונה באיכות ירודה בצפייה מהצדדים. מסכי הקרנה איכותיים מעניקים איזון טוב בין גודל, איכות ומחיר. כתחליף, תמיד תוכל להשתמש בקיר הלבן שלך אף על פי שזה לא הכי מומלץ.

  לא לכולנו יש את האפשרות להוציא כל כך הרבה כסף על מקרן איכותי ומסך בנוסף, ולמען האמת, קיר לבן מט יעניק לך מרחב הקרנה אדיר. בהקרנה על קיר רגיל, תוכל להנות מעד 95% מאיכות התמונה שמפיק המקרן כך שתוכל מצד אחד לחסוך כסף בתמורה לאיבוד חלק מאיכות התמונה.

   

  מערכת שמע סראונד

   

  "קולנוע ביתי" מאבד את ההגדרה אם לא מורכב מ-5 רמקולים היקפיים וסאב וופר רצפתי. משמע, זוג רמקולים קדמיים, רמקול מרכזי (רמקול סנטר), זוג רמקולים היקפיים ורמקול סאר-וופר (מה שנקרא "מערכת 5.1"). אם לא די בכך, מערכות 7.1 כמו גם 9.1 הופכות יותר ויותר פופולריות. תקציב סביר של 6,000 - 8,000 ש"ח יכול להקנות לכם סט רמקולים איכותיים ורסיבר טוב למערכת השמע ביתיתהתמונה הבאה מדגימה את אופן הצבת הרמקולים של המערכת:


  אופן התקנת רמקולים לקולנוע ביתי 5.1 בסלון

   

  העברת הכבלים מהרמקולים השונים וחיבורם לרסיבר עלולה להיות החלק הבעייתי ביותר בהתקנת המערכת הקולנוע הביתית, בטח ובטח במידה ולא הכנת לצורך כך הכנות מראש. במידה ואינך בטוח כיצד להעביר את החיווט בצורה הנוחה והטובה ביותר, תוכל להעזר במתקין מערכות שמע מקצועי בעלות סמלית של כמה מאות שקלים עבור ביקור בית. במידה ותבקש התקנה מקצועית, עלויות ההתקנה נעות בין 500 - 1,000 ש"ח ואף יותר, תלוי באזור המגורים, אופן ההתקנה, הציוד הדרוש, הזמן הנדרש וכו'.

   

  לסיכום:

   

  מערכת קולנוע ביתית היא השקעה שתעניק לך חוויות אדירות בשנים הבאות ותשפר את הנאתך ממשחקי ספורט למיניהם, סרטים, משחקי קונסולות ואפילו סתם צפייה בחדשות. לכל הפחות עשה לעצמך טובה, מגיע לך, רכוש לעצמך מערכת הקרנה שכוללת מקרן איכותי ותשתמש בו להתפנק לבדך או בחיק משפחתך. והכי חשוב - תהנו!

  1. לחץ על הקישור למעבר לכתבת Ynet: עזבו אתכם מפלזמה, כך תבחרו מקרן ביתי - "החלטתם לקנות מקרן לבית, אבל גיליתם שהמבחר הרבה יותר גדול ממה שחשבתם. איך מחליטים מה המקרן הנכון לבית? המדריך הבא יעזור לכם לעשות קצת סדר."
  2. לחץ על הקישור הבא למעבר לכתבת Ynet: כיצד למקם נכון את הרמקולים בסלון? - "קניתם מערכת סטריאו או קולנוע ביתי? תתחדשו. למיקום הרמקולים בחדר ואופן הצבתם יש משקל משמעותי בהשגת צליל איכותי והפקת המיטב מהמערכת שלכם - ההסברים לפניכם."

  מקרן קולנוע ביתי HD91 אופטומה - יוטיוב

  מקווה שעזרתי לכם להבין מעט יותר ולהערך בהתאם.

  תמיר, צוות סראונד סאונד

   

  המאמר נכתב עבור בלוג סטריאו סאונד מערכות © "כל הזכויות שמורות"

  תגיות: מערכות קולנוע ביתי , מקרנים לקולנוע ביתי , מקרני קול , מערכות סטריאו ביתי , רסיברים , כבלים HDMIמקרן לקולנוע ביתי, מקרן לחדר ישיבות, מקרן מומלץ לקולנוע ביתי, מקרן HD מומלץ, קולנוע ביתימקרן תלת מימדמקרן 3Dמקרן LEDמקרן לד HD.

  דרג את התוכן:

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     16/8/17 10:28:
   טיפים מעולים למי שמחפש השכרת מקרנים לאירועים וכאלה.
     12/1/15 02:32:
   אפשר להגיד שהשכלתי :)
     26/12/14 14:20:
   אהבתי. מושקע.
     21/12/14 11:02:

   האם אתה ממליץ  המקרן הבא?

   ארכיון