כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  האולימפיאדה שלי

  שנת העפיפון

  22 תגובות   יום רביעי, 24/12/14, 01:14

  אז זהו, נגמרת לנו עוד שנה, עוד אחת חומקת מתחת לכנף של הציפור הזאת, וגם אתם איתנו, אתם שעוד נשארתם בין השורות, עכשיו, אחרי שרוח קיץ חמה הורידה לנו את האויר מתחת למנועים. העיקר שאנחנו עדיין כאן, ממשיכים את המסע האישי שלנו, של כל אחד ואחד מאיתנו, לעוד שנה חדשה, 2015 קוראים לה, ואנחנו – אף אחד מאיתנו - עוד לא יודעים איך היא תיראה, ואיך היא תריח, איזה גלים ואיזה פסגות היא תביא איתה, לכן כל מה שנותר לנו הוא לקוות לטוב, כמו תמיד, ולקוות לשנה טובה. כי איזו מין שנה הייתה זו 2014, זאת שעוזבת אותנו בימים אלו בשיבה טובה, שנה די מוזרה, קצת מטורפת, קצת לא יציבה, שנה שכל אחד יזכור אחרת, ועדיין לכולנו יהיו כמה זכרונות משותפים ממנה. החיים שלנו הרי מורכבים מאירועים, רצף של אירועים יכול להפוך לסיפור, יש סיפורים שמתחילים ונגמרים, ויש סיפורים שהופכים לאירועים משני חיים. כאשר אנחנו עוברים אירוע משנה חיים, העולם מזדעזע לנו מתחת הרגליים, ויש לזה גם השפעה נפשית ורגשית עלינו ועל חיינו. בחייו של כל אדם קורים כמה אירועים משני חיים, עם הספר שלנו היה הראשון שתיעד את הביוגרפיות הללו לספר, שעד היום הוא רב המכר הגדול ביותר בהיסטוריה האנושית, התנ"ך, שהופץ בהצלחה רבה בקרב כל משפחות העמים והארצות. מאז ועד היום העולם אוהב מספרי סיפורים יהודים, אולי זו היכולת שלנו לעבור אירועים משני חיים ולצאת מהם מהצד השני אחרים ושונים. בחנוכה אנחנו קוראים את פרשת "מקץ", החצי השני של סיפור חייו של יוסף, החל מבור הכלא, דרך פתרון החלום ועד לאיחוד עם אחיו ופרשת גביע הכסף הגנוב. כתבתי פעם שיוסף הוא הגיבור התנ"כי האהוב עלי, אולי זה לא מקרה שכל חיי הייתי מוקף ביוספים. בכפר היו לנו איזה שישה, שבעה. בקהילת וונקובר יש לי לפחות שמונה שאני צריך לתייג תחת שמות משפחה שונים. במיוחד בשנה שכזו. מטורפת כזאת, קצת לא יציבה, שנה שבה השתנה העולם, ואנחנו השתננו, אולי לא כולנו, אולי לא באותה הרמה, כולנו עברנו עוד שנה, אלה שלא עברו, כבר לא ישתנו. רק מי שחי יכול עדיין להשתנות. אז תברכו את 2015 בפנים יפות, הנה השתנתה לה עוד שנה. חיים, נקודה.קום.

   

  **

  הנה הילדה הזאת בת ה 19 משבדיה,"מלכת העננים", טובה לו, שקורעת את כל המצעדים עם הסיפור על ה "הרגלים" שהיא אימצה אחרי האירוע משנה החיים שהיא עברה. החבר שלה עזב אותה. נו, טוב, אז אולי בגיל 19 הכל נראה קשה, אפילו לילדה טובה כמו טובה. עפיפונה אמיתית.אבל האמת היא שמאורעות משני חיים - מזעזעים את כולנו. אז  תקשיבו לה, בהבנה והתחשבות, גם לכם זה יכול לקרות. אולי זה מה שהפך את השיר הזה ללהיט גלובלי.

  ''

  **

  הגרסה הנוכחית של וורד במחשב שלי לא מספרת לי כמה מסמכים הפקתי בשנה החולפת, פעם הייתה קיימת הפונקציה הזאת, אולי באמת היא מיותרת. כי הרי היום, כולנו מייצרים כל כך הרבה מדיה, פוסטים בפייסבוק, תגובות למאמרים, אימיילים במיליונים, מי עוד סופר כמה מסמכים הוא מייצר בשנה? מה שחשוב הוא מה השגנו בשנה החולפת? מה ייצרנו? מה עשינו ואיך השתננו? ולצורך כך יש כל מיני מדדים ופרמטרים שיכולים לספר לנו איפה היינו ומה עשינו, איך נראה המסע שלנו. במסע האישי שלי אני נכנס לשנה העשירית שלי מאז שעזבתי את מולדתי ובאתי לכאן, אל הצד השני של כדור הארץ. נשמע מקום קסום ומרתק, וונקובר, אי שם לפני עשור. שלא יהיו לכם אשליות, גם פה חיים מצ'ק לצ'ק, רודפים אחרי מעגל החיים, גם בחו"ל אנשים עובדים קשה בשביל החופשות שלהם. ועכשיו אחרי ירידת מחירי הנפט נראה שהרבה קנדים יצטרכו לוותר על חלק מהחופשות שלהם. לפחות ככה אומרת הסטיטסיק קנדה שפרסמה החודש – במסגרת סיכומי השנה – כי חובם של משקי הבית בקנדה קפץ לשיא חדש. "זוהי הסכנה השקטה של הכלכלה הקנדית" קבע הבנק המרכזי בהודעה שלו לעיתונות, שבו צויין כי החוב הממוצע עומד כעת על 161.5 אחוז. כלומר, על כל דולר של נכס, הקנדי הממוצע חייב 1.615 דולר לבנק. במונחים מקומים זה נראה חמור מאוד.

  http://business.financialpost.com/2014/12/15/canadians-household-debt-hits-record-162-of-disposable-income/

   

  **

  הכלכלה הזאת היא שמרנית מאוד, שונה מאוד מנוטלי הסיכונים מהמזרח התיכון, כאן הכל זז הרבה יותר לאט וכמה שיותר בטוח, שינויים זה דבר שקורה כאן נורא לאט. אבל דוח שנתי צריך להגיש כל שנה, וכשאני אגיש את הדוח שלי השנה, אני אראה שאם הייתי צריך לדמות את עצמי לעצם מעופף השנה, אז הרי שלא הייתי ממש ציפור, הרבה יותר מתאים שנת העפיפון. באמת שאין לי מושג איך הגעתי עד הלום רק בעזרת הרוח. כי מצד אחד, שלוש שנים אחרי "האירוע משנה החיים" שעברתי, כמו 42 אחוזים מהקנדים, גם אני חי מצ'ק לצ'ק, נאבק על חיי בעיר הקרה והקשוחה הזאת. עיר שההכנסה המשפחתית הממוצעת בה נמצאת במקום ה 22 בטבלת 30 הערים הגדולות בקנדה. טורנטו מקום אחד לפנינו, מונטריאול אחד מאחור. ערי הנפט של קלגרי ואדמנוטון הובילו את הרשימה ביחד עם אוטווה, עיר הבירה והממשל. אז מה אנחנו כאן, בסך הכל? עפיפונים ברוח, סוגרים שנה, שלוש מאות מטר מחוף הכלבים.

   

  **

  אבל מצד שני גם כאשר אתה מרחף על אויר אתה עדיין מוצא את עצמך נוחת על פסגות מפתיעות. יכול להיות שכאשר האדם הוא למטה, כמו בשנת הסכין למשל, יכול להיות שבשנים כאלו אנשים יותר מתעניינים בך, מתוך רחמים או אמפתיה, מאשר בשנים שבהם אתה עורך הקרנת בכורה לסרט הקצר שלך במסגרת פסטיבל הסרטים היהודי של וונקובר. שנים שבהם במסגרת מעגל החיים אתה מוצא את עצמך ערב אחד לוחץ ידיים לראש העיר הנבחר, גרגור רוברטסון, ושבוע אחר כך אתה מדליק נר של חנוכה ביחד עם מעגל של חברים במועדון הכדורגל של וונקובר, בבית מכובד על צלע ההר, עם כיבוד כיד המלך ושירים אל תוך הלילה הרטוב, הפקות יוסי חבושה בע"מ. אבל אחרי שנכבים האורות והחגיגה נגמרת, אתה עף הביתה, רק בעזרת הרוח, עפיפון.

   

  **

  בעולם שמעבר להרים השתוללה השנה מגיפת האבולה, הדיקטטור ולדימיר פוטין הוציא 50 מיליארד דולר מבני עמו על אירוח אולימפיאדת החורף בסוצ'י. שני מטוסים נוסעים מלזיים נעלמו בשתי טיסות שונות. פוטין סיים לעשות סקי והחליט לצאת למלחמה באוקראינה, באפריקה נולד לעולם בוקו – חראם בחודש אפריל, ביוני הגיח לאוויר העולם אחיו המזרח התיכוני הידוע בכינוי דאעש (ISIS) מעניין שאף קומיקאי ישראלי עוד לא עלה על ראשי התיבות של הארגון הזה שאוסף אליו גם כל מיני רפי שכל מאומות המערב. אשכרה מפגרי העולם התאחדו. ביולי ברזיל חטפה 7 – 1 מגרמניה בבית, משחק השנה לכל הדעות. כעבור שבוע יצאה ישראל לעוד מבצע בעזה וסיימה אותו אחרי שבעה שבועות בתוצאה 2100 – 71, קרענו להם את הרצועה. באוגוסט האמריקאים החלו להפציץ את דעאש מהאוויר, בספטמבר כבר נוצרה קואליציה של צבאות שהחליטו לנצל את ההזדמנות ולתת לחילות האויר שלהם הזדמנות להרביץ גיחות "על רטוב". באוקטובר הגיע הטרור לקנדה, עם התקפת התאבדות של נרקומן מוסלמי אומלל על בניין הפרלמנט באוטווה. בנובמבר דיווחו לנו כי העולם עומד בפני נזק חמור ובלתי הפיך אם יימשך זיהום האוויר האנושי, בדצמבר הגיע הטרור גם לאוסטרליה, עוד מזוקן מבולבל מתוצרת איראן. מה יש שם במים? ארה"ב חידשה את היחסים עם קובה, אז קים ג'ונג-און ביטל לסוני את ההקרנה של "ראיון. סוף", אפילו אובמה חטף קריזה. זו היתה השנה של כולנו.

   

  ***

  ב 2014 נפרדנו לשלום מפיליפ סימור הופמן, שירלי טמפל, ריצ'רד מולר נילסן, הארולד ראמיס, מיקי רוני, גבריאל גרסיה מארקס, בוב הוסקינס, אלי וואלך, רובין וויליאמס, ריצ'רד אטינבורו, ג'ואן ריברס, מיק ניקולס, וג'ו קוקר, שהצטרף ברגע האחרון. ובישראל הרכנו ראש על אריק שרון, אסי דיין, מנחם זילברמן, שולמית אלוני, לופא קדוש, חנה מרון, איצ'ה מנחם, אברהם שלום, דויד עזריאלי, ניצן שירזי, מני פאר, אברהם הפנר, מייק הררי, שלמה להט, ותנחום כהן מינץ. יהיה זכרם ברוך.

   

  **

  היו לנו המון סרטים טובים, ומוזיקה נהדרת ב 2014, אנחנו עוד נגיע אל האוסקרים, שום דבר לא בורח. רק חופשת החורף מחכה מעבר לפינה. העיר מתרוקנת מיושביה בימים אלו, 1.6 מיליון איש אמורים לעבור בנמל התעופה העירוני שלנו בימי החג. רבע מהפייסבוק שלי מגיע ממסעדות תל אביביות על הטיילת, עם שמש נעימה של חורף ישראלי, בנתיים באתר "הארץ" המחודש, זרקו את הבלוגים של הקפה החוצה, הלכה מקפצת הרייטיינג. טוב צריך לעשות מקום לפוליטיקאים הכולמניקים כי אתם שוב פעם הולכים לקלפי והרבע השני של הקיר נראה כמו שידור חוזר של תעמולת הבחירות מלפני שנתיים. מאחל לכם שתתבגרו ותבחרו לפי האופי של הדמות לא לפי הקישקושים שהיא פולטת, מבלי להתייחס לאף אחד מהמועמדים השונים, אני כבר לא אזרח ולא יודע בדיוק על מה הם מדברים ומה הם מציעים. אני יודע מה אנחנו יכולים להציע לכם. שקט. השנה האזרחית נגמרת, העיר מתרוקנת, חושך ברחובות ושקט מסביב. ככה סוגרים את השנה בוונקובר, תהיו ילדים טובים, ותשארו באויר.

   

  **

  אולי פיספסתם את "מסלולים חלופים", להקה אמריקאית מקונטיקט, שהשיר שלה "שום דבר עוד" היה חלק מהפסקול האולימפי בסוצ'י, ומאז מסומן חזק ברשימה שלי. בבקשה. זה כל מה שאני מנסה להיות בשנה החולפת, ובזאת שנכנסת. שתהייה לכולכם 2015 נפלאה ומוצלחת.  

   

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (22)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     1/1/15 19:13:
   הספקתי עוד להוסיף אותו, פיליה יקרה, תפס את השבוע האחרון. יהי זכרו ברוך, שנה נפלאה לך, חברה.
     1/1/15 11:58:

   בינתיים לרשימת העוזבים, הצטרף גם ג'ו קוקר. 

   לא מצרפת שיר שהוא ביצע [גם כי לי קשה כרגע לבחור]

    

   ש-2015 תהיה שנה טובה. מלאה ביצירה. ותוסיף אצלך רק דברים טובים!!

     31/12/14 20:48:
   תודה רבה צבי, מאחל לך את אותו הדבר.
     31/12/14 19:19:
   שנה טובה שחר, ורק חדשות טובות
     30/12/14 17:13:
   תודה רבה חני, ברוכה הבאה ושנה טובה גם לך.
     30/12/14 06:45:
   שנה אזרחית נפלאה חובקת עולם....שתהיה הכי טובה
     28/12/14 23:17:
   שנה טובה גם לכן, מייד אין צ'יינה :)
     28/12/14 20:06:

   איש העולם הגדול - שנה אזרחית טובה!

     26/12/14 06:31:
   רק שלא נסיים את זה על ענף של עץ, או על חוט חשמל חס וחלילה...:) תודה רבה ושנה טובה באבא יוגה. מחכה להציץ בשנה שלך.
     25/12/14 23:26:
   עפיפונים ברוח- יש להם גמישות, קלילות ומישהו בדרך כלל מחזיק את החוט - לא רע, בכלל לא רע. נהניתי להציץ בשנתך, תודה
     25/12/14 16:57:
   תודה גילה, באמת אין כאן אבק, האויר נקי כי אין מפעלי תעשיה, והאנשים שקטים כי החיים מאוד קבועים ונטולי הפתעות. שמח שאני יכול להעביר משהו מכל זה אליכם.
     25/12/14 07:25:
   לרשומות שלך יש ניחוח של מקום רחוק שאין בו אבק, ואתה מנתר כמו ציפור מאופק לאופק ולוקח את הקוראים לטייל במרחבי העולם היפה שלך.
     24/12/14 18:12:
   תודה בונבונייטה, מחזיר לך בחזרה וכמובן גם לחיות המחמד.
     24/12/14 18:08:

   *
   שנה
   בריאה
   מוצלחת
   שמחה
   ומלאת נחת

     24/12/14 17:38:
   נערה חמודה, תודה רבה, שנת "טובה לו" גם לך :)
     24/12/14 17:36:
   אבל בפירוש ציינתי, ד"ר לאה יקרה, ש"קרענו להם את הרצועה", זה שמתפתח פרק חדש...נו טוב, זה לא חדש ובטח לא "פרק ב'", זוהי אחת הסדרות המצליחות בתולדות האנושות, "היפים והאמיצים" גרסת המזרח התיכון, פרק 5775, שתהיה שנה נפלאה. ותבדקי את הקליפ של ד"ר טובה, הילדות של העולם משוגעות עליה.
     24/12/14 17:30:
   תודה רבה מכבית, אני משתדל להביא לכם חדשות מהחזית :) כדי שתשארו מעודכנות/ים. שנה אזרחית נפלאה.
     24/12/14 17:26:
   סיכום השנה הוא כמובן בעיניים של המסכם. עלינו עברה שנה קשה, מלחמה ממושכת שלא הסתיימה בהכרעה. בימים אלה, ישנה התעוררות מחדש של האוייב, התגובות שלנו רציניות, ואולי "מזמינות" פרק ב' ...הלוואי שאתבדה ותהיה השנה הבאה שנת רגיעה ושלווה.
     24/12/14 10:12:

   טובה מלכת העננים. 

   ולגבי סרטים ומוזיקה, מוסיפה את האחרון שהצטרף לחבורה למעלה :)

    

   ''

    

   שתהיה שנת עפיפונים מעולה!!

   יופי של סיכום שנה, שחר. תודה על המבט האחר, שאתה מספק כאן, וחשוב יותר מרייטניג כלשהו. שתהיה לנו 2015 טובה יותר מקודמתה, אינשאללה.
     24/12/14 02:39:
   שנה נפלאה שטוטית, שמח שאת עדיין איתנו.
     24/12/14 02:25:

   שחר יקר,

   הפעם השתדלתי לקרוא כמעט הכל.

   רוצה לאחל לך שנה טובה ומוצלחה ולהגיד לך

   שאני לא שולחת לינקים אפשר להגיע לבד

   (לא שיש לי התנגדות לשליחת לינקים רק ציינתי זאת)

   אז  שנה נפלאה לך

   ''

   ארכיון

   פרופיל

   sbhsport
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין