כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  האולימפיאדה שלי

  בחצר האחורית של סנטה

  12 תגובות   יום שני, 5/1/15, 15:30

  זהו זה, החג נגמר. בשעה שאתם קוראים את השורות הללו, עשרות מיליונים מתושבי העולם המערבי עושים את דרכם בחזרה למשרדים ולעבודה. יום שני הראשון של חודש ינואר ידוע בכינויו "שני המצוברח". 12 ימים של שקט מבטיח חג המולד למאמיניו הנוצרים, או לפחות לכך הם מייחלים. עכשיו אחרי שמאות אלפי תרנגולי הודו הוקרבו לאלת השפע, מיליוני בקבוקים של שמפניה נגמעו אל גרונות נרגשים, מתנות נפתחו בנשימה עצורה, וסוודרים צבעוניים החליפו ידיים, עכשיו נגמרו החגיגות וכולם חוזרים אל המשרדים והמחשבים, אל מזג האוויר הנוראי שבחוץ, אל חשבונות החיוב של כרטיסי האשראי, עכשיו חוזרים לשגרה. שכמו תמיד מתחילה ביום שני המצוברח הכי גרוע של השנה. יש את יום שני המצוברח שאחרי הלייבור דיי, זה שמכריז על סיומו של הקיץ, שבהחלט מדכא רבים. אבל אין תחרות ליום שני הראשון של ינואר, המלך השחור של השנה שמביא את הבלוז להמונים. מכה אפורה.

   

  **

  כתושבים של חבר העמים הבריטי, אזרחי קנדה מקבלים מדי שנה את איגרת החג של המלכה אליזבת השנייה, המופת שלנו והדוגמא לחיים טובים ונכונים. את האיגרת כותבת המלכה בעצמה והיא משודרת ברדיו מאז פתח ג'ורג' החמישי את המסורת הזאת ב 1932. השנה נגעו לליבה של המלכה המתנדבים הרבים שנרתמו ונסעו לסייע למדינות אפריקה להילחם במגיפת האבולה שהרגה כ 7500 בני אדם במערב היבשת השחורה. עוד קראה לנו המלכה לעשות פיוס בליבנו ולהשלים עם כעסים ומחלוקות. באי הבריטי, היא הביאה כדוגמא את הפיוס בסקוטלנד לאחר משאל העם, ואת הביקור שלה בבלפאסט, בירת צפון אירלנד. היא הזכירה כי השנה צוינה 100 שנה להפסקת האש הספונטנית שקטעה את מלחמת העולם הראשונה בערב חג המולד 1915 כשחיילים בריטים וגרמנים עצרו את הלחימה לכבוד חג המולד, כמתואר בקליפ של פול מקרטני "חלילי השלום". אם יש לכם שמונה דקות פנויות תקשיבו לגברת הזקנה, היא תזכיר לכם שגם במקומות הבלתי צפויים ביותר ניתן למצוא תקווה, והכי חשוב זה לנסות ולמצוא פיוס בלב.

   

  ''

  **

   

  אחרי שהמלכה יורדת מהמסך מגיעה דמות לא פחות מפורסמת, סנטה קלאוס. סבא חורף המפורסם שמביא מתנות לילדים מסביב לעולם. הוא מככב במיליונים של ספרים, סרטים, ציורים ומסעות פרסום. בבוקר חג המולד מציעה סוכנות החלל של ארה"ב לרשתות הטלוויזיה מעקב צמוד אחרי המזחלת של סנטה בשמיי הכדור. אלינו, בצפון מערב הפסיפי הוא מגיע רק בסוף. אולי כי בעצם הוא מתחיל את דרכו מכאן, מהקוטב הצפוני. שבו עובדים הגמדים בירוק בסדנאת המתנות של סנטה, עמוק בארץ השלג הנצחית, כאן רותמים את הכרכרה ל 12 איילי הצפון שנושאים אותה אל ילדי העולם. כנראה שהשנה סנטה עזב את הממלכה שלו מוקדם מהרגיל, אחרת אי אפשר להסביר את מרחץ הדמים שהתרחש בחצר האחורית שלו, בחג המולד הזה. באלברטה המושלגת והקפואה, הפרובינציה השכנה שלנו, הטקסס של קנדה, ארץ הנפט והבקר, הבית של ראש הממשלה סטיבן הרפר וחבריו השמרנים. מה שהלך שם בשבועיים האחרונים יספק המון עבודה לשוטרים, לעורכי הדין, לפסיכולוגים, ולשירותי המאסר והענישה. נזכרתי השבוע איך בדצמבר 2008 כאשר צה"ל יצא למבצע "עופרת יצוקה", אחת מהאחראיות עלי במשרד הקנדי, רשפה לעברי "איך אתם מעיזים להרוס ככה את 12 ימי השקט של חג המולד?", סצינות קטנות בחייו של מהגר חדש. לפחות השנה אי אפשר להפיל את התיק עלינו, הדם שנשפך לא קשור אלינו. אולי השטן קפץ לביקור בחצר האחורית של סנטה, אחרת קשה להסביר את הרצף הזה. אז קחו אוויר, הנה זה בא.

   

  **

  הרוח הרעה החלה לנשוב ביום שני ה 22 לחודש. בשמורת הילידים פול, כשעה נסיעה מערבה מאדמונטון, שם נמצאה ילדה בת שש שוכבת ערומה וחסרת הכרה בשלג שליד הנהר. תוך פחות מיום עצרה המשטרה הפדרלית את ג'יימס קליפורד פול בן ה 21 שאין לו כתובת קבע, כפי שציינה המשטרה, שנעזרה בציבור בלכידתו של החשוד, שיהנה מכתובת קבועה לשארית חייו על חשבון משלם המיסים הקנדי. על פי הדיווח הילדה שיחקה עם חבריה בשלג שמחוץ לבית, עד שהוריה הבחינו שהיא נעלמה למשך כשעתיים. המשטרה ציינה כי הילדה הכירה את החשוד שהיכה אותה באכזריות כזאת שהיא שקעה בתרדמת של יומיים לפני שהצליחה לחזור להכרה. המשפט יערך בהמשך השנה. אל דאגה, פרקליטי הכתר ירדפו וישיגו צדק לכל האזרחים באשר הם שם.

  http://www.theglobeandmail.com/news/alberta/alberta-girl-6-in-critical-condition-after-weekend-assault/article22176420/

   

  **

  אדמונטון, בירת אלברטה, לא הספיקה להתאושש מהסיפור של שמורת פול, ושבוע אחר כך התעוררה העיר לרצח ההמוני הגדול ביותר בהיסטוריה שלה. לא פחות מתשע בני אדם מצאו את מותם במסע רצח והתאבדות של אזרח אחד שנטרף תחת ערימות השלג. הדמות המרכזית במסע הרצח הזה, שמזכיר מיד את "פארגו" של האחים כהן, הוא תושב העיר, יליד ויאטנם בן 53, העונה לשם פו לאם. על פי חקירת המשטרה מר לאם רצח שבעה מבני משפחתו בארבע לפנות בוקר של ה 29 לדצמבר, כל הגוויות נמצאו בבית אחד ברחוב 180. בתשע וחצי בבוקר הפקיד מר לאם שני פעוטות, אחת מהן ביתו, בבית של קרוב משפחה בצד הצפוני של העיר. אחר הצהריים נוסע לאם לביתה של מכרה שלו, בשם סידני דונג ורצח אותה, כנראה שלא בכוונה תחילה. כאן נכנסת המשטרה לתמונה ולאם מקושר לרצח ההמוני. למחרת בצהריים מאתרים השוטרים את המכונית שלו מחוץ למסעדה בעיירה פורט סאסקאצ'וואן, 25 ק"מ צפונית לאדמונטון. אחרי שנוצר עימו קשר ירה לאם בראשו וחיסל את הפרשה האיומה בהתאבדות. לאם הגיע לקנדה כפליט בשנת 1979, בשנת 2000 נסע לארץ מולדתו ומצא כלה חדשה וצעירה ממנו בהרבה, טיין טרונג, 35, שלוש שנים מאוחר יותר היא הגיעה לקנדה. ב 2009 לאם עשה ספונסרשיפ לכל המשפחה של טיין והם עברו לגור איתו. המשטרה טוענת שלאם עזב את הבית לאחרונה, כנראה על רקע רומן של אישתו הצעירה. הוא חזר במהלך החג ורצח את אישתו, את בנם בן השמונה, ועוד 5 מדיירי הבית, הוא חס על שני הפעוטות. במשטרה מעריכים שהקוקטיל הטרגי הזה נרקח משילוב של עסקים כושלים, רומנטיקה של פועלי דחק, לחץ כלכלי וחברתי וערמות של שלג מקפיא עצמות. אשכרה "פארגו" לערב החג. http://www.edmontonjournal.com/news/edmonton/Police+identify+victims+mass+killing+shooter+wife/10697443/story.html

   

  **

  יחסית לשוטרים של אדמונטון, לשכנים מקלגרי עבר החג קצת יותר בקלות. הרוג אחד ותשע בני אדם פצועים במהלך קרב יריות שהתפתח במסיבת לשנה החדשה בבית פרטי בשכונת קילרני בצד הדרום מערבי של העיר. לאחר שכל הפצועים פונו לבית החולים זיהתה המשטרה את ההרוג בתקרית החריגה בשם עבדולאי אחמד בן ה 27 שהגיע לקנדה בתור ילד פליט מסומליה. למשטרה אין עדיין קצה של חוט בחקירת האירועים – כמו באירוע באדמונטון, גם כאן, הבדלי שפה מאתגרים את השוטרים הקנדים – מה שכן ידוע הוא שבמקום היו כחמישים בני אדם, רובם מקהילת יוצאי אפריקה בעיר, בשעה 2 וחצי לפנות בוקר הגיע למקום מיניבוס ממנו ירדו אורחים רבים, בחמש החל קרב יריות לא אקראי בתוך הבית, חלק מהיריות נורו מהבית החוצה. קרובת המשפחה של ההרוג מסרה כי הוא מאוד אהב את קנדה.

    http://calgaryherald.com/news/crime/police-continue-probe-of-new-years-party-shooting

   

  **

  יצאתי ביום שישי לארוחה בבית של ישראלים, דיברנו על מזג האויר ועל מזון ומשקה, על סרטים ועל ספרים, על חגים ומועדים ועל חינוך ובריאות, על תרבות ואמנות ועל ימים קשים וימים קצת פחות קשים. הינו לנו אורחים קנדים ועירבננו וויסקי מאלברטה עם גרעינים שחורים מעפולה. כשהגענו לפוליטיקה סיפרתי לבעלת הבית על ההודעה לעיתונות שהוציא ממשלת הרפר בערב החג. מעין סיכום שנתי של כל התנאים והשינוים בחוק שאמורים להכנס לשנה החדשה, 2015. יש הטבת מס חדשה למשפחות ואפשרות לחלק את נטל המס בין בני הזוג לטובת בעל המשכורת הנמוכה יותר, יש חוקי עישון חדשים באונטריו, וכבר מותר לבצע הפלות בניו ברנזוויק. הסכם סחר חופשי חדש עם דרום קוריאה יוצא לדרך, ויש מנגנון פיקוח חדש על רכבות משא ומכסים גבוהים יותר על סחורות מ 72 מדינות שהתקדמו בסולם התחרותיות העולמית. כולי תקווה שהבמבה, שכל כך פופולרית בפורום שלנו, תינצל מהמס החדש. לו יהי.

  http://www.cbc.ca/news/canada/new-for-2015-family-tax-breaks-smoking-rules-and-more-in-effect-jan-1-1.2879894  

   

  **

  אבל הנקודה שהסברתי לבני שיחי מסביב לשולחן היא שכאן, בארץ המייפל, אנחנו שולחים את הפוליטיקאים שלנו לאוטווה כדי שיבלבלו אחד לשני את המוח. ככה הם יושבים שם רוב השנה ולא מציקים לנו עם השטויות שלהם, הם לא כוכבי תקשורת ולא ייצרני חדשות, הם פקידי ציבור וממשל שחיים על חשבון משלם המיסים, משרתי ציבור. הם מתייצבים בפנינו כמה פעמים בשנה ומציגים לנו את עבודתם, ואחר כך הם חוזרים לשם ואנחנו לעבודה שלנו. ככה מתנהלת דמוקרטיה, גם במדינות מערביות אחרות. "אתה צודק לגמרי" אומרת לי בת שיחתי והולכת להכניס דיסק של אסף אבידן (אצלנו בפברואר). תארו לכם איך החיים יכולים להראות בלי כל ההמולה שמייצרים הטיפוסים הללו שבעיקר עסוקים בלהסביר לכם למה המצב הולך ונהיה גרוע משנה לשנה. כי מרוב בחירות גורליות לא רואים את ההחלטה היחידה שעם ישראל צריך להגיד לאומות העולם. אחרת לעולם לא יבוא הפיוס שאליו מייחלת הגברת הזקנה מארמון בקינגהאם.

   

  **

  סדנת ציור אינטואטיבי עם זוהר ח. יוצאת לדרך בשמיני לחודש ב J. בעשירי לחודש הסרט הישראלי "שבעה" בבית המדרש. ערב שירה בציבור ב 11 לחודש עם מירים ב. וחבריה ב J. ב 12 לחודש ערב אינפורמציה לקבוצת החתירה בסירות דראגון לקראת התחרות בישראל בסוף מאי, פרטים אצל דינה וו. ב 13 לחודש שובר הקופות הישראלי "אפס ביחסי אנוש" בהקרנה ב J. ב 20 לחודש הסרט הקצר שלי "פתק בעץ האלון" בהקרנה ציבורית במוישה האוס, ביחד עם "ימי חג" של ארל קריגר ו"אנחנו הולכים לעשות סרט" של אלכסנדר קונבייס. כולכם מוזמנים. בשלישי לפברואר מגיע אלינו שגריר ישראל באו"ם, מר רון פרוסור בבית ישראל. ינואר רטוב לכולם.

   

  **

  "היי רוסטה" היא להקת אינדי של שבעה חברים מניו פאונדלנד, הם מנגנים משנת 2000, והלהיט שלהם "קינטסוקורוי" היה אחד השירים המקסימים בשנה האחרונה. מקור המילה הוא באמנות היפנית של פיסול בזהב. משהו דומה למעשי בימים אלו. פירגנו להם הרבה כאן, אז גם אני מצטרף, בכיף. פיוס אחים ואחיות, זו המילה לשנה החדשה.

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (12)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     7/1/15 22:02:

   צטט: באבא יאגה 2015-01-07 16:48:22

   אכן אפשר להתרגש עם המלכה, משום מה נזכרתי בפליטים הסורים המסכנים, שהחורף עושה בהם שמות, רבים, בעיקר ילדים מתים מהכפור, המתנדבים שם, דווקא מועטים, אם כי שמעתי אפילו על כמה ישראלים בשורותיהם. שיהיה לנו חמים

   אכן מצער הדבר לשמוע, על חפים מפשע שסובלים כך. שרק יהיה חם לכולנו. גם בירושלים הנצורה. :)

     7/1/15 21:59:

   צטט: נערת ליווי 2015-01-07 11:36:12

   החורף הגיע גם לכאן. הבוקר כבר סגרו חלק מהדרך לירושלים..

   8 הדקות של הגברת הזקנה היו בהחלט שוות צפייה וגם הקשבה,

   לגבי יום שני ה-1 לחודש - הזכרת לי משהו אחר מאזור שונה. שם זה יום ראשון.

   מדכא לא פחות...

    

   * * * 

    

   לגבי "אפס ביחסי אנוש", מקווה שגם "מיתה טובה" יוקרן אצלכם. כי הוא מצוין!!

   פיוס, נשמעת בהחלט יופי של מילה לשנה החדשה. ו כ מ ו ב ן שאני מחכה לשמוע איך הייתה ההקרנה של "פתק בעץ אלון" ב-20 לחודש.

    

   ש נ ה ט ו ב ה !! 

    

   שנה טובה מותק. את תשמעי על ההקרנה ועל המשך העלילות, אין רגע דל, אתם תתגברו על הסופה יהיה בסדר.

     7/1/15 16:48:
   אכן אפשר להתרגש עם המלכה, משום מה נזכרתי בפליטים הסורים המסכנים, שהחורף עושה בהם שמות, רבים, בעיקר ילדים מתים מהכפור, המתנדבים שם, דווקא מועטים, אם כי שמעתי אפילו על כמה ישראלים בשורותיהם. שיהיה לנו חמים
     7/1/15 11:36:

   החורף הגיע גם לכאן. הבוקר כבר סגרו חלק מהדרך לירושלים..

   8 הדקות של הגברת הזקנה היו בהחלט שוות צפייה וגם הקשבה,

   לגבי יום שני ה-1 לחודש - הזכרת לי משהו אחר מאזור שונה. שם זה יום ראשון.

   מדכא לא פחות...

    

   * * * 

    

   לגבי "אפס ביחסי אנוש", מקווה שגם "מיתה טובה" יוקרן אצלכם. כי הוא מצוין!!

   פיוס, נשמעת בהחלט יופי של מילה לשנה החדשה. ו כ מ ו ב ן שאני מחכה לשמוע איך הייתה ההקרנה של "פתק בעץ אלון" ב-20 לחודש.

    

   ש נ ה ט ו ב ה !! 

     6/1/15 19:34:
   בובונייטה יקרה, אלו לצערנו מגבלות המקום והזמן, אבל באמת שזה היה שבוע עמוס במיוחד, בדרך כלל שקט אצלנו, חוץ מתלונות על מזג האויר. תודה על הביקור.
     6/1/15 19:06:

   *
   פוסט שלך תמיד מורכב מכמה סיפורים שעומדים בזכות עצמם כל אחד לחוד, שחבל לא לתת לכל אחד מהם את המקום הראוי לו.


   רק בריאות

   צוחק

     5/1/15 23:14:

   צטט: שחר י 2015-01-05 23:01:15

   סוג של חיים נורמליים, שם בקצה הלבן הרחוק...

   גם נורמליות היא עניין יחסי...:) מבלי להכנס לצבעים כאלו ואחרים.

     5/1/15 23:01:
   סוג של חיים נורמליים, שם בקצה הלבן הרחוק...
     5/1/15 21:44:

   צטט: --()-- 2015-01-05 21:15:26

   אתה בטוח לגמרי ששני מצוברח כל כך? נראה שיש בכל זאת כמה הורים טרוטי עיניים ששמחים להחזיר את הילדים למוסדות הלימודים ולהתפנות בעצמם לחברת מבוגרים :)

   יש כל מיני סוגים של הורים, () יקירתי, יש כאלה שנסעו מחוץ לעיר למפגשי משפחות חגיגים, יש את אלו שנסעו לחופשות שמש וים, ויש את אלו שהכניסו את הילדים לקייטנת חורף במתנ"ס הקרוב, כך או כך, כל קבוצות ההורים נפגשות הבוקר במשרד בעיניים טרוטות ואדומות, כי אסור להקל ראש בכמויות האלכוהול הנצרך כאן במהלך החגים.

     5/1/15 21:41:

   צטט: דוקטורלאה 2015-01-05 21:05:07

   לסיכום דבריך - צרות יש בכל מקום. אצלנו, כידוע תקופת בחירות. יש אירועים ופישולים מכל הסוגים. המפלגה השלטת, הליכוד, בבחירות הקודמות נעזרה בהצבעה מוקדמת לרשימה של הנבחרים, במערכת מחושבת, והיא נפלה כולה. הפעם הם החליטו לפרוס קלפיות שייספרו בשיטה ידנית. לאחר שהכריזו על התוצאות, התברר שהיו קלפיות שספרו שם פעמיים, והכפילו את מספר הקולות שקבלו הנבחרים, והיו קלפיות שלא ספרו אפילו פעם אחת, ומספר זה נגרע מהסיכום הכללי של קולות הנבחרים. לכןהחליטו לערוך תיקונים. אבל במקום לספור הכל, ספרו רק כמה קלפיות. זה הרגיז נבחרים שהאמינו כי קבלו יותר קולות, הם יגישו ערעור. והתוצאה (כנראה) ספירת כל הקלפיות, בפיקוח חיצוני. הרי לך קומדיה נוסח ישראל. וחוץ מזה - כל טוב!

   ד"ר לאה היקרה, מרכז הליכוד הוא קריקטורה של הדמוקרטיה הישראלית לדורותיה, עוד משנות השמונים העליזות. בעוד כאן אנחנו מדברים על מסע של רצח ודם שאין לו תקדים בהיסטוריה של אלברטה. מצד שני, יש שם מינוס 40 כבר שבועיים, כך שאולי כן, יש לזה איזה קצה של הסבר. :)

     5/1/15 21:15:
   אתה בטוח לגמרי ששני מצוברח כל כך? נראה שיש בכל זאת כמה הורים טרוטי עיניים ששמחים להחזיר את הילדים למוסדות הלימודים ולהתפנות בעצמם לחברת מבוגרים :)
     5/1/15 21:05:
   לסיכום דבריך - צרות יש בכל מקום. אצלנו, כידוע תקופת בחירות. יש אירועים ופישולים מכל הסוגים. המפלגה השלטת, הליכוד, בבחירות הקודמות נעזרה בהצבעה מוקדמת לרשימה של הנבחרים, במערכת מחושבת, והיא נפלה כולה. הפעם הם החליטו לפרוס קלפיות שייספרו בשיטה ידנית. לאחר שהכריזו על התוצאות, התברר שהיו קלפיות שספרו שם פעמיים, והכפילו את מספר הקולות שקבלו הנבחרים, והיו קלפיות שלא ספרו אפילו פעם אחת, ומספר זה נגרע מהסיכום הכללי של קולות הנבחרים. לכןהחליטו לערוך תיקונים. אבל במקום לספור הכל, ספרו רק כמה קלפיות. זה הרגיז נבחרים שהאמינו כי קבלו יותר קולות, הם יגישו ערעור. והתוצאה (כנראה) ספירת כל הקלפיות, בפיקוח חיצוני. הרי לך קומדיה נוסח ישראל. וחוץ מזה - כל טוב!

   ארכיון

   פרופיל

   sbhsport
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין