כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  מה בין מסחר, ניהול השקעות ומשפט מנק' מבט רב זוויתית.

  נסיוני בענף הפיננסים וניהול ההשקעות והעיסוק בתחום מן ההיבט המשפטי כעו\"ד , מעניקה לי נקודת מבט מעניינת על הנעשה בשוק ההון "מבפנים" וגם "מבחוץ" .

  בבלוג תוכלו לקרא על מסחר בני"ע ,ניהול וייעוץ השקעות ומגוון היבטים מקצועיים ומשפטיים הנוגעים לתחום הניהול הפיננסי. אמנם בלוג משפטי אך לא רק.

  משרדי מתמחה בין היתר בייצוג תובעים ונתבעים בהליכים משפטיים מול בנקים ומוסדות פיננסיים תוך התמחות בנושאים הנוגעים לפעילות בתחום ניירות ערך ,שוק ההון ,תיקי השקעות וייעוץ בנקאי ופיננסי . כמו כן המשרד עוסק בנושאים מסחריים ובמתן ייעוץ משפטי ורגולטורי לחברות פיננסים ומיזמים בתחום המסחר וההשקעות.


  מגדל המוזיאון ,בית הפרקליטים ,ברקוביץ' 4 ,תל אביב.
  טל. 03-6935310 dant@tsuk-law.com

  0

  הוגשה תביעה ייצוגית כנגד חברת יוטרייד פרימיום בע"מ

  1 תגובות   יום ראשון, 25/1/15, 15:39

   

   

  אציין תחילה כי יוטרייד כחברה אינה העניין והיא אינה מעניינת אותי באופן ספציפי. כעו"ד העוסק בשוק ההון אני יוצא כנגד התופעה של חברות האלגו טריידינג הפועלות ללא פיקוח ורגולציה והגורמות לנזק ולפגיעה בציבור המשקיעים. 


  כיוון שכך התביעה הייצוגית כנגד יוטרייד הוגשה על מנת להגן על האינטרס הציבורי ובמטרה להציף בפני בית המשפט את הבעיה כך שיכריע בשאלת חוקיות הפעילות של ניהול תיקים במסחר אוטומטי ( אלגו טרייד ) ללא רישיון כחוק, ויקבע את המדיניות הרצויה.


  יצוין כי סמוך לאחר הגשת התביעה יוטרייד שינתה  את התנהלותה: שונו ההסכמים עם הלקוחות באופן משמעותי ושונו הפרסומים שבהן טענה החברה שאין צורך ברישיון כחוק. 

   

  בהקשר דומה  ב 2.8.15 , חצי שנה לאחר שהוגשה התביעה, פרסמה הרשות לניירות ערך אזהרה לציבור בדבר ניהול השקעות ממוחשב במסחר רובוטי אלגו טריידינג.  

   

  הרשות מציינת כי " שירותי ניהול התיקים הממוחשב כאמור מחייבים בדרך כלל קבלת רישיון ניהול תיקים מרשות ניירות ערך ועמידה בהוראות המנויות בחוק. גורמים המבצעים פעילות זו ללא רישיון ניהול תיקים פועלים לכאורה בניגוד להוראות החוק. יודגש גם כי רישיון לניהול זירת מסחר או רישיון לייעוץ או לשיווק השקעות אינו רישיון מתאים לפעילות זו. "

   

  אם כן "באיחור מה" מביעה הרשות לניירות ערך, בעקיפין, את עמדתה לפיה הטענה המועלית בתביעה הייצוגית היא מבוססת  וכי החברות הפועלות בתחום נדרשות לרישיון.

   

  על התביעה באופן כללי

   

  בבקשה הייצוגית על סך 50 מליון ש"ח שהגשתי בשם עמותת יושרה נטען כי סוג המכשירים הפיננסיים הנסחרים ואופי הפעילות שמבצע בית ההשקעות עבור לקוחותיו ( מסחר בהפרשי מטבע חוץ rolling spot forex , באמצעות מסחר אלגוריתמי - אלגו טרייד ), דורש קבלת רישיון לניהול תיקי השקעות, בעוד שלחברה אין רישיון כזה.

   

  במסגרת הבקשה נטען כי אם בית המשפט ייקבע כי החברה צריכה רישיון הרי שתוצאה מסתברת של ההפרה היא ביטול ההסכמים, עליהם חתמו לקוחות החברה, והחזר כספים למי מהלקוחות שנגרמו לו הפסדים.

   

   

  ת"צ 41192-01-15  המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב -יפו.

   

   

  פרטים נוספים בנוגע לתביעה הייצוגית כנגד יוטרייד פרימיום בע"מ  ביום 20.1.2015  הוגשה למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב מטעם עמותת יושרה תביעה ובקשה לאישורה כייצוגית כנגד יוטרייד . עמותת יושרה הוקמה על ידי ובין מטרותיה מטרותיה קידום האכיפה כנגד מעוולים בשוק ההון.


  בבקשה נטען כי, לכאורה, יוטרייד מנהלת תיקי השקעות ללא רישיון כחוק ומטעה את לקוחותיה במספר מישורים. לטענת העמותה באם ייקבע כי יוטרייד מפרה את החוק בעצם פעילותה עליה לפצות את כלל משקיעי החברה בנזק המלא שנגרם להם תוך החזרת המצב לקדמותו.


  העמותה העריכה את כלל נזקי והפסדי לקוחות יוטרייד, מיום הקמתה, בסך של 50 מיליון ש"ח.


  טרם הגשת התביעה פעלה העמותה באופן אינטנסיבי במטרה לאתר תובע ייצוגי מתאים שנגרם לו נזק כספי  מהשקעתו בחברה על מנת שתגיש בשמו את התביעה.


  העמותה לא איתרה תובע מתאים שכן לקוחות יוטרייד שפנו אליי מכוח היכרותי את הנושא בשל ניהול  תביעה אחרת כנגד יוטרייד, חששו מן הסיכון שטמון בניהול תביעה ייצוגית ו/או מעוצמתה הכלכלית של יוטרייד.


  בשל ההכרה בדחיפות הגשת התביעה ובשל החשיבות הציבורית הרבה של מניעת פעילות שנטען כי היא , לכאורה, בלתי חוקית, ואף בשל היותה של התביעה עקרונית ותקדימית והנוגעת לפעילות חברות האלגוטריידינג , החליטה העמותה להגיש את התביעה אף שהנה עמותה חדשה ואינה עומדת, לכאורה, בקריטריונים להגשת תביעה ייצוגית ( עמותה הרוצה להגיש תביעה ייצוגית צריכה לפעול במשך שנה לפחות ).


  העמותה אף חששה כי באם לא תוגש התביעה יוטרייד עשויה להפסיק את פעילותה ואז לא יהיה ניתן לתבוע פיצוי בגין הפסדים שנגרמו ללקוחותיה. במצב שכזה עשויה להיגרם פגיעה בציבור שכן גם אם התביעה תתברר בדיעבד כמוצדקת הדבר לא יסייע למשקיעים שישארו עם שוקת שבורה.


  מאחר וההליך הייצוגי הוא הליך הבא לשרת את טובת הציבור ברגע שמוגשת תביעה ייצוגית לא ניתן בדר"כ להפסיק אותה וזאת גם אם התובע הייצוגי  פורש מסיבה כזו או אחרת מניהול התביעה.


  המשמעות הנה שברגע שהוגשה התביעה יוטרייד תצטרך להשיב לה ולהתמודד עם הטענות המועלות כלפיה ומכאן החשיבות הציבורית הרבה של עצם הגשת התביעה ללא המתנה נוספת לשם איתור תובע ייצוגי מתאים.


  לאחר הגשת התביעה פנה אליי לקוח של יוטרייד לו נגרמו הפסדים . לקוח זה נמצא מתאים לשמש כתובע ייצוגי ועל כן פנתה העמותה לבית המשפט על מנת לבקש את החלפתה של העמותה בתובע הייצוגי החלופי.


  בית המשפט המחוזי לא ייחס חשיבות מהותית לכך שהעמותה הנה עמותה חדשה  וקבע כי סוגיה זו אינה רלוונטית בשלב זה של הדיון ואין צורך להכריע בה. כמו כן מאחר ובקשת ההחלפה נעשתה, כאמור, בשלב מאד מוקדם של ההליך  ומשיקולי יעילות משפטית בית המשפט המחוזי קיבל את בקשת העמותה והורה על החלפתה בתובע החלופי .


  יצוין כי במסגרת התביעה הייצוגית העמותה לא הסתירה שהיא עמותה חדשה אלא ציינה במפורש כי למרות זאת התביעה מוגשת בשל חשיבותה הציבורית הרבה ולאחר שפעולות לאיתור תובע ייצוגי מתאים לא הניבו תוצאות


  יוטרייד לא השלימה עם החלטת בית המשפט המחוזי להחליף את העמותה בתובע החלופי ופנתה לבית המשפט העליון בבקשת רשות ערעור. בית המשפט העליון ביטל את החלטת בית המשפט המחוזי וקבע כי הגשת התביעה באמצעות העמותה אינה תקינה, היות והעמותה לא היתה קיימת במשך שנה לפחות, וכי התנהלותה בהקשר זה לא הייתה הולמת . במסגרת החלטתו בית המשפט העליון לא התייחס לשיקולים שעמדו לעיניי העמותה בהגשת התביעה והמפורטים לעיל.


  החלטת בית המשפט העליון לא עסקה בטענות כנגד החברה אלא בעניין הטכני של הגשת התביעה בשם מי. מדובר בתביעה בעלת השלכות עקרוניות וטובת הציבור בכללותו הנה שההליך המשפטי יתנהל, באופן ובתנאים שיקבע בית המשפט.


  עדכון :


  ביום 20.10.2015   קיבל בית המשפט המחוזי את בקשתם של התובע החלופי ושל העמותה למחוק את בקשתה הייצוגית המקורית של עמותת יושרה ולקדם את הדיון בבקשה ייצוגית חדשה שהוגשה מטעם התובע החלופי ע"י ב"כ אחרים. החלטת בית המשפט המחוזי.

   

  התביעה מתבררת במסגרת הליך  ת.צ  7608-09-15   המחלקה הכלכלית, בית המשפט המחוזי בתל אביב.

  נקבע כי על יוטרייד להגיב לתביעה בתוך 60 יום כשלאחר מכן ייקבע מועד לדיון.

   

  עדכון :

   

  ביום 21.12.2015 נתנה החלטת בית המשפט המחוזי בבקשת הרשות לניירות ערך להפסיק את פעילותה של יוטרייד בשל היותה של החברה מפרת חוק מאחר ולדעת הרשות ניהלה תיקי השקעות ללא רישיון.

   

  בית המשפט קיבל את בקשת הרשות והורה לעצור את פעילות יוטרייד.

   

  ביום 24.12.2015 ניתן צו פרוק זמני לחברת יוטרייד, זאת לאחר שהתברר שהחברה חייבת כ 50 מיליון ש"ח למשקיעים. מאוחר יותר הוכרז בעל החברה אביב טלמור כפושט רגל.

   

  לאור חדלות הפירעון של החברה והכרזתו של בעל המניות שלה כפושט רגל התביעה הייצוגית נפסקה. עילת התביעה הייצוגית, לפיה החברה ניהלה תיקי השקעות בניגוד לחוק, אומצה על ידי הרשות לניירות ערך שפעלה להפסקת פעילותן של כל חברות האלגוטריידינג שפעלו באופן דומה וללא רישיון.

   

   

   

   

   

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     16/2/15 15:22:
   ןמה בנוגע לאלה שהרוויחו בעסקאות? האם יוטרייד פרימיום לא תוכל לדרוש החזר של הרווחים לפחות כדי לכסות על ההפסדים? האם לא מן ה"הוגנות" להחזיר להם? עד כמה ש"הוגנות" נשמעת כל כך אירונית במקרה שכזה...