כותרות TheMarker >
  ';

  חוק ו/אי סדר

  אזהרת רווח בבנק לאומי או "מהפך"

  1 תגובות   יום רביעי, 25/2/15, 16:39

  בנק לאומי לישראל בע"מ חויב בקנס בסכום אדיר של 1.3 מיליארד ₪ לרשויות המס האמריקאיות כי סייע לאזרחים אמריקאיים בהעלמת הכנסות. באתר רשות המיסים של ארצנו הקטנטונת מוגדרת העלמת מס כ"עבירה פלילית ופשע חברתי". יוצא, שבנק לאומי בצע עבירה פלילית ופשע חברתי ולא עניין אותו שמדובר בטובה בידידותיה של ישראל. למרות זאת, בין השורות שנכתבות בעניין, נרמז, שזה לא עניין חמור כל כך, שמדובר בסך הכל בסיוע ליהודים טובים להשקיע בישראל וכי המדינה ידעה ועצמה עין ובכלל, מוטב לשלם ולשכוח.

   

  האמת היא, שממש בא לי לשכוח. אבל בהתחשב בזה שאל קפונה נכלא בגין עבירות מס, יכול להיות שיהיה מי שיאמר שמה שנעשה בבנק לאומי דומה למשל, למה שעשה פולארד וכולנו יודעים כמה שנים הוא נמק בכלא בשל כך. אם בנק, בידיעת בכירים, סייע לאזרחים אמריקאים להונות את מי שאמורה להיות בת בריתנו החשובה ביותר, אם כל זה קורה, אולי לא כדאי שנשכח. לכן, היועץ המשפטי לממשלה אף הודיע שיחקור בעניין ולא בכדי. הוא אמור לחקור אבל בחקירה שכזו, ראוי שיגלו התלהבות שתזכיר ולו במשהו, את ההתנגדות לקיצור עונשה של אתי אלון שיושבת בכלא כבר 12 שנים בגין סכום דמיוני אמנם, אבל סכום שהוא בסופו של דבר רק כשישית מגובה הקנס שהוטל על בנק לאומי!!

   

  כיון שכך, מוטב לנו שנתפלל ונייחל שהחקירה תהיה מאומצת ויעילה. חשוב לשים לב, שאין זה ודאי שנדרשת חקירה מורכבת יותר מדי למרות שכדי לגרום לנו לחשוב כך, נשכרו כבר שירותי טובי הפרקליטים. כלומר, ברור שיש לברר מה קרה לכללי האחריות התאגידית בבנק, מי ידע, מי שתק, איך קרא שקציני הציות נאלמו, איך קרה שאיש לא קם ואמר די כאשר עובדים ומנהלים נשלחו לשדל ולסייע בביצוע עבירות, צריך לברר איך בנק ישראל שתק כאשר יכול מאוד להיות שהבנק השני בגודלו במדינה לא רק יכול ועבר עבירות חמורות אלא אולי אפילו יכול היה להתמוטט לו הרשויות האמריקאיות היו סלחניות פחות, צריך לברר הרבה מאוד דברים אבל בכל זאת, אין יותר מדי מה לחקור אשר לפחות לחלק מהמסקנות הנדרשות וחייבים לנקוט בצעדים הן בתחום הפלילי והן בתחום האזרחי ולא רק על דרך של תובענות ייצוגיות שיסתיימו בפשרה בעוד כמה שנים. תביעות כאלה יעשירו, בצדק, כמה עורכי דין אבל לא מהן יושב ללקוחות הבנק ולציבור את שהסקנדל הזה עלה ויעלה להם ומהן לא יושב לציבור האמון בראשי הבנקים המצוי בשפל חסר תקדים. בסך הכל בנק לאומי הודה, המעשים איפה ידועים וחקירה אם תיעשה למשל, בחדרי חקירות ולא בבתי מלון, יכולה להשיג תוצאות אבל גם העמדה מהירה לדין יכולה לסייע ואני מקווה שכתבי אישום יוגשו במהרה בימינו.

   

  ואחרון, לא נקמה צריכה להניע את הענין אלא תיקון. כיון שכך, אחת המסקנות הנדרשות היא שמתבקש שינוי בעוד עניין. העולה מפרשת העלמות המס בבל"ל הוא גם, שנדרש שינוי אשר לשפה בה עולם המשפט ובפרט מערכת האכיפה, כלומר לשכות ההוצאה לפועל, מנהלות את ענייניהן עם הבנקים. שם, בלשכות ההוצאה לפועל ובודאי שבאולמות בית המשפט, שם דרוש מהפך של ממש. 

   

  כי מהפרשה הזו עולה כי בנקאים נכבדים, ששכרם האדיר מוצדק לא אחת במורכבות עבודתם, באמון שנדרש לביצועה, אינם, איך לאמר בעדינות,  הם אינם כאלה שניחנו במידה רבה מידי של יושר אישי. כשזה המקרה, אין לקבל עוד שדוקא אדם שכל חטאו הוא שהוא לא שלם חובו לבנק, גם אם זה קרה בשל כישלון עסקי, אולי אפילו כי נפל קורבן לנוכלים, עלול לאבד את ביתו, את מכוניתו, שכרו יעוקל והכל בפרהסיה, תוך שקלונו הנחזה יהפוך לנחלת הכלל.

  אדם שכזה, שלא עבר כל עבירה שהיא, יוחזק כנוכל, כפושע והיחס אליו יזכה, יהיה מחפיר. הבנק לעומת זאת, יוחזק תמיד, לא אחת עפ"י דין, כמי שרשומותיו אמינות למשל, כמי שרק תובע את שמגיע לו, אלא אם כן יוכח באותות ובמופתים, אחרת וזאת למרותת שכולנו יודעים שאדם בחייו משלם לבנק בעמלו ובריבית הרבה יותר ממה שהבנק הואיל להעניק לו באשראי יקר מפז. זה המצב עפ"י דין וזה המצב גם אחרי פרשת העלמות המס. בבתי המשפט עדיין מאמינים שהבנקים הם החמצן של המדינה ולכן, לא קל לשכנע שופט או רשם שמנהל סניף אינו דובר אמת או שנכון לבטל תנייה דרקונית ב"הסכם" כפוי בין בנק ללקוח. חמור מכך, הסיכוי שלא להיות מחויבים בריביות היסטריות ממש בשל איחור בתשלום, נמוך עוד יותר וחוב של עשרות אלפי שקלים בודדים עלול להמיט אסון על משפחה שלמה בתוך שנים ספורות. אפילו הלוואה לרכישת רכב שפספסת תשלום בה יכולה להוליד די מהר, חוב אדיר. מיני הטבות כגון אלה יש להם לבנקים בבתי המשפט שלנו וזה, זה צריך להתשנות, זה חייב להשתנות.

   

  צריך שישתנה השיח הזה בו הבנק הוא המוחזק כדובר אמת יותר מלקוחותיו, כראוי יותר מהם לדבר מה כלשהו. ההנחה הזו, שלפעמים היא גלויה ולפעמים היא נסתרת, הגיעה שעתה לעבור מן העולם ויותר מאשר כמלוא הנימה. משנוכחנו, שהבנק הגדול בישראל מינה עבריין לעמוד בראשו וזה מרצה כיום עונש מאסר והבנק השני בגודלו, עבר עבירות שהן לכאורה, חמורות, וכי בנקים נוספים יבואו ככל הנראה בעקבותיו, כשזה המקרה, חייבים לזכור, בכל דיון ודאי דיון משפטי, שחייב לבוא שינוי של ממש ביחס לבנקים. חייבים להתייחס הרבה יותר בזהירות להנחות העבודה הנוהגות אשר לאמון שראוי לרחוש לתאגידים הבנקאיים. לכל הפחות, יש להבין, שאולי לא תמיד הלקוח צודק אבל גם הבנקים, אפילו הגדולים שבהם, נפלה בהם שלהבת וכשזה המקרה, מוטב לשפר משמעותית את היחס שמעניקה מערכת האכיפה ולא אחת גם מערכת המשפט לאלה שנדמה שהם אזובי  הקיר, כלומר לנו, הלקוחות, אלה שנדרשים לשירותיהם ומשלמים עליהם מאוד מאוד ביוקר.

   

  לשון אחר, ספק אם ב- 17.3.15 יתחולל מהפך, פוליטי, אבל מעבר לכך, אם חפצים אנו במהפך של ממש, חשוב הרבה יותר שהוא יקרה ביחס לבנקים מאשר בשאלה מי יהיה זה שיקים כאן ממשלת שיתוק חדשה. מהפך ביחס לבנקים אעז ואומר, בעתיד לבוא, יביא למהפכים רבים נוספים. הוא יעמיד את את הלקוח בראש הפירמידה, כפי שראוי שיהיה ואילו הבנקים יועמדו במקום בו מנהליהם הציבו אותם, מקומם של מי שיושרתם כבר אינה עניין ודאי, היא עומדת בצל של ספק, כי  העומדים בראשם, בשל שכרון כוח או תאוות בצע, מעלו באמון הציבור.

   

   

  בעז ברזלי, עו"ד

  רח' בצלאל 1 רמת גן

  boazlaw@zahav.net.il

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     25/2/15 17:54:

   בקשר לסיפור עם בנק לאומי והקנס,
   אתה צודק.

   רק ששמעתי כי זה לא רק בנק לאומי.
   בנק לאומי הגיע להסדר עם ארה"ב,
   נראה מה יקרה עם הבנקים האחרים...

   ארכיון

   פרופיל

   boazlaw
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין