כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  האיש בקהל

  "חופש הוא היכולת לקבוע ש2 ועוד 2 שווה ל4"
  ג'ורג' אורוול

  בחרתי לפתוח את הבלוג הזה כי אני מאמין שלכל אדם יש זכות להחזיק בדעתו ולהביע אותה, כי אני מאמין ויחד איתי כל השותפים לבלוג הזה שאי אפשר להשתיק את חופש הביטוי. חופש הביטוי גדול מאיתנו, חופש הביטוי הוא היכולת לקבוע ש2 ועוד 2 שווה ל4, הוא הדמוקרטיה והחיים עליהם אנו נשענים. אנו הם מגניה החדשים של חופש הביטוי, האנשים בשוליים שלא נכנסים לעיתון ושכותבים מתוך אמונה שיש למילים כוח. כלבי השמירה של הדמוקרטיה עסוקים במציצת עצמות שהממשל זורק להם ואילו אנו מתמקדים באמת ולא מפחדים להיות בעלי עמדה ברורה. אנחנו נראה את דעתנו ונודיע לכם כשנעשה זאת, אנו לא נתחבא מאחורי תדמית של אמת אלא נציג את האמת כמו שאנו רואים אותה.
  אנחנו לא נעצור ונמשיך ללכת, אנחנו לא נשתוק. חופש הביטוי הוא זכותנו וזכות הציבור לדעת היא זכותכם. אנחנו הגיס החמישי של הדמוקרטיה, אנחנו אנשי הצללים, אנחנו האיש שבקהל.

  לימודים תחת לחץ/ עידו פילץ

  0 תגובות   יום רביעי, 11/3/15, 12:54

   

  מערכת החינוך מלחיצה, עושה שימוש ציני בחומר לימוד לרווחים פוליטיים והתלמידים הם אלו שנופלים בין השורות.

   

  אני אוהב ללמוד. אני רואה בלימודים כמשהו משחרר, משהו שנועד לספק את יצר הסקרנות הטבעית של בני האדם, משהו גדול מאתנו. סקרנות ולמידה הן הדברים שדוחפים את האנושות קדימה, מאיצות אותה לשיאים שלה, מאחדות אותה תחת הבנה אחת משותפת ומאפשרות לנו להתקדם הלאה בצעדת המילניום לעבר מקום טוב יותר מזה שהיינו בו בעבר. לימודים הם דבר חשוב, אפילו קריטי לקיומו של העולם שלנו, זה דבר מדהים שמאפשר לנו להרגיש הרבה יותר טובים מכל מי שמסביבנו (אל תעלבו אבל אני יותר חכם). גם בתי ספר הם דבר נהדר וגם מורים ותלמידים והכל מצוין ברעיון, אפילו אתאטורק אמר פעם "רק מורים יכולים להרים ולהפיל אומות שלמות״. יש בחינוך כוח, ומתוך החינוך גם למורים ולבתי הספר ולמערכת החינוך. לכל אלו יש כוח עצום על עיצוב הדור הבא של האנושות וחלק בניסיון לעשות את הדור הבא יותר טוב.


  אז למה, תסבירו לי למה, מחביאים מאתנו דברים? למה עושים את הלמידה יותר קשה?
  ולעזאזל אתכם למה, אבל למה, מבחנים ובגרויות ושעות נוספות?
   

  נתחיל בראשון, למה מחביאים מאתנו דברים. מי ששולט בעבר שולט בעתיד ומי ששולט בהווה שולט בעבר. תחשבו על זה, מערכת החינוך היא סך הכול עוד גוף פוליטי שתפקידו הוא לחנך את תלמידי מדינת ישראל לתוך תבנית ישרה של עקרונות אותם רואה משרד החינוך כעניין מהותי לעתיד המדינה. בגלל זה זה עניין גדול כאשר שר החינוך אומר שהוא לא מאמין בפתרון שתי המדינות ובגלל זה סביר להניח שתעדיפו חילוני מאשר חרדי שישליט סדר על משרד החינוך. וכן מסתירים מאתנו דברים, מנסים לשלוט בעבר. אני יודע על לפחות נושא אחד כזה, אבל זה נושא חשוב, יש שיאמרו קריטי להבנת ההיסטוריה הישראלית ולהבנת הסכסוך בו אנו נמצאים באופן תמידי עם הפלסטינים. הממשל הצבאי (אני רואה את המורות לאזרחות והיסטוריה קמות וצועקות עליי). הממשל הצבאי התרחש מקום המדינה עד 1966 ויש שיאמרו (ואני ביניהם) שזהו הכתם הגדול ביותר על חייה של מדינת ישראל. הממשל הצבאי התקיים בכפרים ובערים הערביות בטענה (ואני מצטט את בן גוריון) ״שיש לשפוט את הערבים לפי מה שהם יכולים לעשות ולא לפי מה שהם עשו״. תחת הממשל הצבאי נאסר פרסום של עיתונים שלא תאמו לעמדות השלטון, היה שימוש ציני בערבים כדי להרוויח קולות ע״י מפלגות בת למפלגות גדולות כמו מפא״י, התקיים עוצר ונלקחו יותר משתי שליש מכל האדמות הערביות (שתבינו לפני קום המדינה היהודים החזיקו ב8% מהאדמות). הנושא הזה והתופעות שהתלוו לו עדיין משחקים נושא חשוב בסכסוך, לקיחת האדמות ותופעת הפליטים שנוצרה עקב המלחמה והממשל הצבאי הם נושאים קונקרטיים גם היום (זכות השיבה). למה אני אומר את כל אלו? כי אני לא מבין איך נושא כזה חשוב נעלם מספרי ההיסטוריה של משרד החינוך ומשיעורי אזרחות, כי אני לא מבין איך מדינה דמוקרטית יכולה לשכוח מהדבר הזה לחלוטין. ארה״ב מלמדת על העבדות ומלחמת האזרחים, היא מלמדת על הפרות של זכויות אדם ואילו אנחנו שוכחים מאלו כאילו היו עלה נידף ברוח. את האמת ואני מודה, אני לא בטוח אם מסתירים מאתנו מידע בשביל רווח פוליטי ובשביל ליצור עוד קולות או כי זה גורם לנו להיראות רע. אולי שניהם, כנראה שניהם.


  ועכשיו לנושא השני. למה משרד החינוך בוחר להקשות על התלמידים ופה באמת, אבל באמת, אין לי מושג. הטענה שהאתגרים יחשלו אותנו ושדרך האתגרים האלו נאגור כלים להתמודד עם העתיד, עם הצבא והאוניברסיטה זוהי טענה מטומטמת. אני מצטער לכל מי שמחזיק בה אבל זה נכון. אני לא למדתי לעשות סיכום מספר לימוד מהבית ספר, אני נאלצתי ללמוד איך לבד. אני לא למדתי בבית ספר לעשות את העבודות לאוניברסיטה בבית ספר ולא את העבודות לבית ספר, למדתי את זה לבד. לא למדתי איך לנהל את הכסף שלי, את זה אני עדיין לא יודע. אתם מבינים את הדפוס. כלים ממשיים בעלי הכרח לקיומנו כאזרחים במדינה הזאת ומעבר לכך כאזרחים מלומדים ונבונים אנחנו או מאמצים לבד או לא מקבלים. האתגרים האלו לוקחים מהתלמידים זמן בו הם אמורים לחיות, האתגרים האלו שואבים מאתנו אנרגיה ומשאירים קליפה ריקה בסוף היום. הטענה שלי היא שהלחץ לא הגיוני, ממרר חיים ושוחט נפשות. אין לו תכלית אמיתית, אם היית רוצה להכין מישהו ללחץ כן, אז אולי אפשר לומר את הטענה החוזרת ונשמעת של ׳קשה באימונים קל בקרב׳ אך אין פה אימון, לא על הדף ולא על שום דבר אחר. הלחץ הוא יותר מדי והוא פשוט לא עוזר הוא רק הורס את כל מה שאתם מנסים לבנות.


  ועכשיו לנושא האחרון, הבגרויות וכד'. המבחנים הם לא למידה, הם אפילו לא בודקים ידע. מבחנים ובגרויות בוחנים שלושה דברים בלבד: כמה שעות אתה יכול לשנן חומר בעל פה לפני שאתה קורס, כמה אתה טוב בלכתוב את מה ששיננת ולבסוף אם תצליח לעשות את זה תחת זמן מוגבל. לא יותר ולא פחות זה מה שזה בודק. אני אומר את זה כי אני לא מכיר ילד אחד שזה לא נכנס לו מהאוזן לתחת ומשם החוצה מהאוזן השנייה, אני לא מכיר תלמיד שזוכר את החומר על מלחמת העולם הראשונה או את התוכן של הצהרת כורש או את הקמצן של מולייר. המחוננים מבניהם זוכרים קמצוץ יחד עם אלו שאיבדו את שפיותם תוך ניסיון לשנן את החומר ואילו השאר בלעו את הגלולה בשביל המבחן ודקה אחר כך הקיאו החוצה הכול. וזה מגעיל. זה מגעיל שהרעיון של מערכת החינוך הוא לא לחנך, הוא לא לעודד ידע וסקרנות והוא לא כלום חוץ מלמד את הדור הבא איך להיות בינוניים ואיך לשנן את החומר.


  אני לא נגד המורים ואני לא נגד ההורים שדוחפים קדימה. אין לכם ברירה, אתם או חלק מהמערכת או מודאגים לעתיד ילדיכם. אבל העתיד בידיים שלכם, אתם בונים אותו, אתם מחנכים, אתם מעבירים את הלפיד הלאה ואתם אלה שמרימים אומות שלמות. הגיע הזמן שמשהו ישתנה, הזמן הזה הגיע לפני המון זמן.


  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   תגובות אחרונות

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   AnonNymous
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין