כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  האיש בקהל

  "חופש הוא היכולת לקבוע ש2 ועוד 2 שווה ל4"
  ג'ורג' אורוול

  בחרתי לפתוח את הבלוג הזה כי אני מאמין שלכל אדם יש זכות להחזיק בדעתו ולהביע אותה, כי אני מאמין ויחד איתי כל השותפים לבלוג הזה שאי אפשר להשתיק את חופש הביטוי. חופש הביטוי גדול מאיתנו, חופש הביטוי הוא היכולת לקבוע ש2 ועוד 2 שווה ל4, הוא הדמוקרטיה והחיים עליהם אנו נשענים. אנו הם מגניה החדשים של חופש הביטוי, האנשים בשוליים שלא נכנסים לעיתון ושכותבים מתוך אמונה שיש למילים כוח. כלבי השמירה של הדמוקרטיה עסוקים במציצת עצמות שהממשל זורק להם ואילו אנו מתמקדים באמת ולא מפחדים להיות בעלי עמדה ברורה. אנחנו נראה את דעתנו ונודיע לכם כשנעשה זאת, אנו לא נתחבא מאחורי תדמית של אמת אלא נציג את האמת כמו שאנו רואים אותה.
  אנחנו לא נעצור ונמשיך ללכת, אנחנו לא נשתוק. חופש הביטוי הוא זכותנו וזכות הציבור לדעת היא זכותכם. אנחנו הגיס החמישי של הדמוקרטיה, אנחנו אנשי הצללים, אנחנו האיש שבקהל.

  הצד המכוער של המאבק לשוויון האישה/ עידו פילץ

  0 תגובות   יום חמישי, 12/3/15, 12:07
  אני הולך לדבר על נושא לא פופולרי כל כך אז אל תדאגו: פמניזם. הנושא לא פופולרי לדעתי כי לקחנו רעיון שבתחילה היה טוב (להילחם לשוויון זכויות של נשים) והפכנו אותו לתפיסת עולם ששמה דברים מסויימים כמו רגישות מעל דברים כמו האמת. הפמניזם שהתפתח במאה ה19 וזה שקיים היום שונים לחלוטין, היום בעקבות המהפכה בתחומים כמו פוליטיקה נשים מרגישות יותר חופשיות ואילו חלקן תופסות את הדיכוי כמוגבר. אני אומר את כל אלו כי אני רוצה להסביר מאיפה אני בא, אני מאמין בשוויון זכויות לכל בני האדם באשר הם, ללא הבדל דת, מגדר, גזע, מין והעדפה מינית. אני מאמין שבני האדם נולדו שווים ולכן יש להילחם למען השוויון הזה אבל אני מתחיל לפחד כי זה נראה כאילו פמניזם שואף להיות הנגטיב המוחלט של שוביניזם (כלומר אפליית גברים).
  לפי הפמניזם האפליה הקיימת כנגד נשים צריכה להסתיים וצריך לתת שוויון הזדמנויות לנשים. קיימים זרמים שונים כמו הזרם הרדיקאלי והמרקסיסטי שכנראה מנוגדים לחלוטין לדגם הליבראלי, כלומר קיימות השקפות שונות בכל הנוגע למילה הזו. אבל בבחינת ההיסטוריה וההתייחסות הנוראית של גברים לנשים אנחנו מאבדים מבט לגבי מה שקורה היום: נשים מרוויחות 2 שליש ממה שגבר מרוויח, אין ייצוג מספיק של נשים בפוליטיקה, סטנדרטים לא מיצאותיים של יופי מוצגים בטלוויזיה ועוד אלפי דרכים קטנות וגדולות דרכן נשים מופלות. אני מכיר באפליה, רובנו מכירים בה ומאמינים שיש משהו שצריך להשתנות, אך מה שאנו לא מסכימים איתו אלו התפיסות הרדיקליות של שנאת גברים והכללת המאבק וכמונו גם לא כל הפמיניסטיות. בעצם אני צריך להתוודות, מה שגרם לי להתחיל את הכתבה הזו מלכת תחילה היה פוסט בפייסבוק שהוא מנוגד לחלוטין לדעות שלי, פוסט קטן בקבוצה גדולה בשם שולפת ציפורניים. בפוסט היה כתוב (ואני מצטט) ״לא מובן לי איך זה שקומץ של 95% מהגברים מוציא שם רע לשאר״. כמובן זה היה כתוב בציניות כדי להפריך טיעון שמוכר להרבה נשים עליו הן כועסות כל כך כי זה שולל הכללה (אתם יודעים אותה הכללה אותה הפמיניזם מנסה לשלול לגבי גברים בכל הנוגע לתכונות נשיות רעות או טובות כדי לאפשר להן מרחב אישיות רחב יותר מעדינות ושתיקה), אבל לא סתם הכללה. אלא את הכללה לפיה כל הגברים אונסים ורוצחים, או שורקים לנשים ברחוב או דברים כאלה (ויש הרבה כאלה).
  התפיסה הראשונית הזו, לפי קבוצה שמונה כשמונה אלפי חברים בפייסבוק משקפת משהו שהרבה זמן יותר מדי נשים לא היו מוכנות להודות בו. לפעמים הקבוצה שתופסת עצמה המשחררת מכבלי הדיכוי והנורמות העתיקות דואגת להשתמש באותה שיטה בה השתמשו נגד הנשים כדי ליצור נורמות וסטיגמות חדשות. כך יוצא שאנשים כמוני שחיים בעידן ׳פטריארכלי׳ מתמודדים עם התפיסה לפיה כל גבר אונס ורוצח בדרך מיסתורית בתוך תוכו. וכן גם אני יודע מה התחושה של ללכת ברחוב בלילה ולפחד, התחושה לא שייכת רק לכן, וכן אני יודע מה זה כשמפלים אותי כי יש לי תכונות שלא מתאימות למגדר שלי וכן אני מכיר את כל זה. זה לא שייך רק לנשים
   
  תפיסה נוספת של הפמיניזם (ששוב לא כולן מחזיקות) היא ההכללה הכוללת של התפיסה הפמיניסטית (תפיסה שאני צריך לומר כל הכבוד לעמוד שולפת ציפורניים כי הוא מתנגד לה). לפי תפיסה זו המאבק של נשים הוא המאבק הכולל והעולמי למען שוויון הזכויויות של כל אחד, שחורים ואסייתים, הומואים ולסביות ובפשטות רבה יותר אני יכול לומר לכם בוודאות כמעט מוחלטת שזה לא. המאבק לשוויון לא שייך להן כמו שהוא לא שייך לשחורים. חבורה של נשים לבנות שטוענות שדרכן העולם ימצא דרכו לשוויון מוחלט ומדהים הוא פשוט מוטעה וגזעני, כאילו המאבק שייך להן וכאילו התנועה שייכת להן. מבחינת חלק משמעותי מספיק כדי שנשמע ממנו אנחנו רואים שהמאבק הפך ממאבקה של האישה לשוויון למאבקן של הנשים הלבנות לעמוד בראשית הפירמידה מעל כולם.
  בעיה נוספת שיש לי בכללי עם הפמיניזם זו התפיסה לגבי המסגבירים (מסביר שהוא גם גבר) אנשים שאומרים לנשים איך להתנהג או מדברים על הבעיות של אונס ושוויון מגדרי. כן לגבי כל העניין של לאמר לאנשים איך להתנהג זה לא בסדר לחלוטין אבל בחייכן,  אונס הוא בעיה חברתית וכמוהו גם שוויון מגדרי. בעיות חברתיות נפתרות ברמה החברתית, ביחד, עם גברים ונשים. גם גברים וגם נשים צריכים להתמודד ביחד עם הבעיות ולפתור אותן והעניין הוא שרוב המסגבירים נמצאים בצד של לנסות לעזור לפתור את הבעיה אבל במקום לתת להם מקום מתוך רצון לשוויון מוציאים אותם החוצה ויורקים עליהם. זאת מתוך תפיסה שהם חלק מהבעיה ולא חלק מהפיתרון. 
  לא, אני לא פמיניסט, כן אני מגביר ולא אני לא מתבייש באלו. אני רוצה שוויון לכולם, ללא הבדל של דת גזע ואמין ואני לא מאמין שהפמיניזם יפתור את אלו. אני רק מקווה שיום אחד הקבוצה הזו בין שכם היא טועה ושגם היא עושה דברים שאינם בסדר. כאילו בחייכם אישה עשתה הפלה בגלל שהתינוק היה ממין זכר והיא לא רצתה להביא עוד מפלצת לעולם. משהו ברצינות לא בסדר פה. הכוונה שלי היא לא לשלול את המאבק הנשי, אני מאמין בלגיטימציה שלו, אלא לקחת את המאבק הנשי ולהבין שהוא חלק מהמאבק של כולנו לשוויון.
  הדבר שהכי מדהים אותי שאפילו מעבר לדברים שציינתי, לסטיות מהמטרה המקורית, יש דברים קיצוניים עוד יותר. זה מפחיד אותי שאידאל שכל כך שואף לשוויון שולל אותו תוך כדי בדרך כל כך אירונית. אני לא יכולתי לדמיין שככה התנועה שבמשך כל כך הרבה שנים הערכתי תתפתח, שתנועה שחשבתי עליה בצורה מסויימת אחרי קצת מחקר הפכה לאחרת ויש לי תחושה שהטיעון אותו הפמיניסטיות כל כך שונאות הוא הרי ״לא כל הגברים״ יופיע פה בצורתו החדשה: 
  ״לא כל הפמיניסטיות״.
  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   תגובות אחרונות

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   AnonNymous
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין