כותרות TheMarker >
  ';
  0

  מרעיון למיזם כלל עירוני- בהובלת פרלמנט הילדים של קריית גת

  1 תגובות   יום שני, 16/3/15, 11:22

   

  כתבה: זהבה חן, המכללה לאיכות השלטון

   

  קריית גת- סיכת הביטחון שלי

   

  במהלך שבע השנים האחרונות, אני מלווה,תהליכים של טיפוח שדרת מנהיגות ערכית בקריית גת, בשיתוף פעולה עם העירייה  ובעיקר עם מחלקת הנוער בניהולה של בתאל רויטל סוויסה. כל שנה אנו מעלים רעיונות למיזמים חדשניים שאותם אנו יוזמים יחד עם קבוצות המנהיגות בעיר. מיזמים שמתמקדים בנושא איכות שלטון, כמו: כתיבת קוד אתי של נוער קריית גת, העלאת המודעות לטוהר הבחירות לרשויות המקומיות, הקמת קפה - אתיקה לנוער, מאבק להפחתת מחיר כרטיסי הנסיעה לסטודנטים בקווי התחבורה של "מטרופולין", טיפוח אתר ארכיאולוגי ושמירת הנכסים הארכיאולוגיים של קריית גת ועוד.

  אני מאמינה שפרויקט חינוכי- מנהיגותי- אזרחי מוצלח הוא פרוייקט, שהשפעתו  לטווח של שנים רבות. זיכרון של פרוייקט חינוכי מרשים כזה מ- 1998 נחרט בזיכרוני וחשבתי שהוא יכול לשמש מודל השראה לפעילות השנתית של פרלמנט הילדים בקריית גת. רעיון המיזם  פותח יחד עם שרי אמזלג, רכזת מנהיגות בקריית גת, אושר על ידי מחלקת הנוער והעירייה והוצג בפני נציגי פרלמנט הילדים, שהתנדבו להוביל אותו כפרוייקט שנתי... ויצאנו לדרך...

   

  הרקע לרעיון:

   ב- 1998, בעיירה קטנה בארה"ב,  נסגר מפעל שפרנס את רוב התושבים בעיר. התושבים שהיו קהילה נוצרית הומגנית מבחינה דתית, מצאו עצמם ללא מקורות פרנסה ומצב האבטלה והייאוש חלחל לבתים והשפיע גם על הילדים. בעיירה זו לא היו יהודים, שחורים או בעלי אמונה אחרת. בתוך כל המציאות הזו, החליטה מורה באחת הכיתות בבית הספר ללמד את תוכנית הלימודים באופן שונה ובכך להעצים את תלמידיה. התוכנית הייתה לימודי "השואה" שהייתה רחוקה וזרה לילדים.

  למורה היה רעיון: כל תלמיד היה צריך לחקור,לחפש, לכתוב, ולהציג בפני הכיתה, סיפור ש"תפס" אותו  מתקופה זו. לאחר הפרזנטציה, היה על התלמיד לתלות בעזרת אטב נייר ( paper clip), על קיר מיוחד בכיתה את סיפורו.

  מאחר שכל הקיר התמלא בסיפורים עם אטבים, עלה רעיון נוסף, לאמן את התלמידים בכתיבת מכתבים בארה"ב ובעולם ולבקש שישלחו לכיתה סיפורים עם אטב. התלמידים התלהבו והחלו לקבל מאות מכתבים עם סיפורים צמודים לאטבים. מכל המכתבים המרגשים, התקבל מכתב מקלינטון נשיא ארה"ב ששלח להם אטב מוכסף משולחנו עם חותמת הנשיאות.

  מיותר לציין איזו העצמה קבלו התלמידים, בתקופה שלא הייתה הזוהרת מבחינתם בהיבטים המשפחתיים. אין ספק שתהליך חינוכי זה השפיע עליהם, שם אותם בפרופורציות על החיים, וטיפח אצלם חשיבה ביקורתית יצירתית וכישורי חיים.

  סרט על הפרויקט: https://www.youtube.com/watch?v=xDJ70lp0SmA

   

  הרעיון:

  סיפור ה- paper clips , מהווה השראה כיצד קהילה קטנה, מובטלת ולא חשובה במיוחד, הפכה להיות קהילה מפורסמת וממותגת ערכית בזכות מורה אחת, כיתה אחת וכשלושים תלמידים, דרך סיפורים נוגעים ללב, אטבי נייר, ערכים והמון מוטיבציה.

   

  רעיון ה- paper clips מהווה השראה למיתוג העיר קריית גת- ברצוננו לשים את תושבי קריית גת, על הפאזל האנושי והתרבותי שלהם, במרכז חגיגות ה-60. ברצוננו לחזק את תחושת השייכות של הילדים והנוער לעיר שלנו ולכן העלנו את רעיון : קריית גת- סיכת הביטחון שלי.

   

  מדוע בחרנו בסיכת בטחון?

  על פי הגדרת מילון אבן שושן:

  סיכה: סמל קטן מחובר למחט שתוקעים אותו בבגד לאות שייכות לארגון מסוים, תכשיט על בגד.

  סיכת ביטחון: סיכה מיוחדת הנתקעת בבגד וחודה נסגר בתוך מכסה מיוחד באופן שאין חשש שהסיכה תשרוט את הגוף או תזוז ממקומה.

  סיכת הביטחון היא סימבולית לנוער ולתושבים: קריית גת מהווה את מקור השייכות, הזהות, הבית, העוגן והביטחון לתושביה. סיכה אפשר לעצב, לבחור מה היא תהיה, לאן תתחבר, מה המשמעות שלה ( סמל, תכשיט, עוגן, ביטחון...)

  הובלת תהליך ערכי שיעורר עניין ציבורי רחב, בעיר, בארץ ובעולם. תהליך בו קריית גת תהפוך למוקד עניין לקורותיה ולסיפור הייחודי שלה.

  הגימיק שנבחר לתהליך הוא סיכת ביטחון:  כל מספר, כותב מכתב או מתעד יתבקש לצרף סיכת ביטחון פשוטה או יצירתית.

   

  את התהליך יובילו השנה נציגי פרלמנט הילדים העירוני בהדרכת שרי אמזלג, רכזת מנהיגות בקריית גת ומנחי הקבוצה המלווים קרין מוכסון, דן קוקולינסקי ורעות שליאן. בהמשך, יצטרפו לפעילות קבוצות מנהיגות נוספות בעיר  שיפעלו במספר אפיקים: מפגשים בין דוריים בין צעירים למבוגרים- תיעוד סיפורי הנשים והגברים שהקימו וביססו את העיר קריית גת, הכשרת נוער וילדים לכתיבת מכתבים, כשהמטרה למען אותם למנהיגים בארץ ובעולם ולשאול אותם מה קריית גת מהווה בשבילם ואם יש להם סיפור אישי על הקשר שלהם לקריית גת, פנייה למפעלים,ארגונים, מוסדות, קובעי מדיניות, לבקש חומר מיוחד על הקשר לקריית גת, הפעלת כיתות במתכונת יצירתית של הכנת דגל/לוגו/ פוסטר: קריית גת- סיכת הביטחון שלי, כל החומרים שיאספו ימוינו, יועלו באתר שיותאם לפרויקט. ויהוו תשתית לתערוכה עירונית עתידית לקראת 60 שנים לקריית גת, מיתוג, שיווק ופרסום- הקמת וועדת נוער מיוחדת או וועדה של מועצת הנוער שתפקידה יהיה לעסוק בנושא זה במהלך השנה.

   

  * בהזדמנות זו גם תודתנו למר בני שליט, מנהל סניף בנק הפועלים בקריית גת שיחד עם קשרי קהילה תומכים בפעילות המכללה לאיכות השלטון, כבר שנים ארוכות, בפעילות החינוך הבלתי פורמאלי בקריית גת.

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   זהבהחן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין