כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  נחנך לוח הנצחה לאיש "ההגנה" יהודה ארזי

  0 תגובות   יום שלישי, 17/3/15, 15:21

  נחנך לוח הנצחה לאיש "ההגנה" יהודה ארזי 

                                    מאת אלי אלון

   

  מול  חזית מלון רמת אביב המיתולוגי  בתל אביב שאיש הרכש של "ההגנה" יהודה ארזי היה בן מיסדיו ומבעליו - הוצב שלט הנצחה לזכרו .

   

  ''

  לוח הנצחה ליהודה ארזי  מול "סמינר הקיבוצים בתל אביב [צילום אלי אלון]

   

  על רקע רעש המכוניות הרבות החולפות בדרך נמיר בתל אביב ,נערך בסמוך לתחנות האוטובוסים מול הכניסה לסמינר הקיבוצים, טקס הסרת הלוט מלוח הנצחה לזכרו של איש הרכש  וההגנה המיתולוגי יהודה ארזי. הלוח הוצב במקום שבו הייתה הכניסה לרחבת מלון רמת אביב מלון שכבר אינו קיים ושהוקם על ידי ארזי עם כמה שותפים לפני 64 שנים. 


  חולדאי : תל אביב יפו,  זוכרת בהערכה רבה את ארזי
  פתח  את האירוע ראש העיר רון חולדאי שאמר: "יהודה ארזי לו הגיע הנה לביקור לא היה מכיר את המקום הזה ,המקום בו הקים לפני 64 שנים את מלון רמת אביב, אבל זהו כנראה גורלם של חלוצים כמו מייסדי תל אביב  שהקימו עיר בלב החולות כך יהודה  ארזי הקים מלון על גבעת חול באמצע הלא כלום, כשרק הוא כנראה  ראה את הפוטנציאל הפיתוח שבו.חיו הקצרים מידי  של ארזי יכולים לספק עלילות לכמה וכמה מחזורי חיים החל מהיותו איש משטרה שחקר את רצח ארלוזרוב דרך עלילותיו כאיש רכש והעפלה ובמדינת ישראל שזה עתה  קמה,  פתח קריירה חדשה  כיזם תיירות והקים את מלון רמת אביב שהפך עד מהר לשם דבר ושימש  בית הארחה הלא רשמי של מדינת ישראל . התארחו בו נשיאים,ראשי ממשלות וכוכבים הוליוודיים. היה מלון חדשני  שהוקם בכוונת מכוון צמוד ליד שדה התעופה שדה דב ולנהר הירקון.כשניפתח המלון היה שיא לוקסוס כל דירה בו הייתה מצוידת באמבטיה נפרדת וגם היה טלפון.

  העיר תל אביב יפו, אמר חולדאי, זוכרת בהערכה רבה את יהודה ארזי את מלונו רמת אביב ואת תרומתם היחידות לפיתוח התיירות בעיר ולכן אנו כאן  מציבים את לוח ההנצחה לזכרו.

  דוד גולומב : ארזי היה שילוב של תעוזה אומץ ושל היקף
  דוד גולומב בנו של איש ההגנה אליהו גולומב, סיפר בדברים שנשא בטקס  כי יהודה ארזי היה בן בית בבית אליהו גולומב בשדרות רוטשילד בתל אביב  והוא  זוכר אותו עוד משחר ילדותו. "היה בו שילוב של תעוזה עד הרפתקנות, של אומץ ושל היקף".אמר דוד גולומב.

  ''
  בתו של יהודה ארזי רות ארזי  ובעלה  השופט גבריאל בך [ צילום אלי .אלון]

  רותי ארזי :"אבי היה אדם  מרשים מאד בכישרונו  ובהופעתו 
  בתו של יהודה ארזי רות ארזי בך רעייתו של  גבריאל בך שופט בית משפט העליון לשעבר  אמרה בטקס:"על יהודה ארזי ,האדם,ועל חיו ופעלו כמי שהיה מראשי ההגנה, הרכש וההעפלה  דובר וסופר בספרים,במאמרים בכנסים וכל מי שהכיר אותו  וגם מי ששמע וקרא עליו מדבר עליו בהתפעלות וביראת כבוד .ואני מסכימה אתם ."אבי היה אדם יוצא דופן מרשים מאד בכשרונו  בהופעתו ובנוכחות החזקה שלו והקדיש את לבו ומרצו לאורך כל שנות חיו  חייו תוך סיכון חיים  מתמיד למען המדינה שבדרך.
  כידוע יהודה ארזי בדרכים לא דרכים בארצות שונות בכל פעם בתחפושות שונות ובתחבולות רבות הצליח ולהבריח להביא  ארצה כלי נשק בכמויות גדולות שהייתה להם תרומה מכרעת לניצחון כוחותינו במלחמת השחרור. הצטרפנו לאבי וחיינו  בוורשא במשך כשנתיים עד פרוץ מלחמת העולם השנייה אבא הצליח לחלץ אותנו ברגע האחרון מהתופת .יום לפני פרוץ המלחמה  הצלחנו לברוח מפולין ברכבת האחרונה .שבנו ארצה אבי נהג להעביר במכוניתו כלי נשק   ועסק בחלוקת נשק להגנת קיבוצים תוך ניצול היותו  קצין  המנדט הבריטי  .עד שהבריטים גילו את פעילותו והחלו בחיפושים אחריו  וקבעו פרס כספי למי שיסגירו. והוא נאלץ להתחבא בדירות שונות .מספרת רותי של ארזי: "אני ידעתי איפה הוא מתחבא. בן השאר התחבא בדירות אליהו גולומב, דב הוז ומשפחות ידועות נוספות. התקופה לא הייתה קלה  עבורנו ורווית מתח. הבריטים נהגו לערוך מידי פעם חיפושים בביתנו.  אומרת רותי ארזי.

  בהמשך נשלח  ארזי על ידי  אליהו גולומב ו"ההגנה" לאיטליה לעמוד בראש המוסד לעליה ב' ובמסגרת זו  היה אחראי לעליית 20 אניות והעלה ארצה אלפי מעפילים.  מספרת רות ארזי : "לאחר שנתיים של פעילות באיטליה  נשלח אבי  לארצות הברית על ידי בן גוריון  להביא ארצה כלי  נשק מכל הבא  לקראת המלחמה הקרבה ובאה. ולמרות האמברגו שהטילו האמריקאים  על הבאת נשק לארץ  הצליח יהודה ארזי לשלוח  ארצה  כלי נשק  בכמות לא מבוטלת  שכללה רובים מכונות ירייה ואף טנקים ומטוסים שתרמו תרומה  נכבדה לעמידתם  ולניצחונם של כוחותינו במלחמת השחרור" .לכשהוכרזה המדינה, מספרת רות ארזי " שלח אלינו אבי יהודה ארזי   מברק  מארצות הברית ובו 4 מילים "אשרי שזכיתי לרגע הזה"

  רותי ארזי: "לאחר  שתמה מלחמת השחרור והוקמה המדינה  החליף אבי את חזון הקמת המדינה בחזון אחר  מתוך ראיה שהתיירות תהיה אחד מענפים החשובים בכלכלת המדינה הוא הגה  והקים וטיפח  את  מלון רמת אביב ונתן לו את שמו   שלימים הפך לשמה של השכונה כולה. מנהיגי מדינות  ואמנים ושחקנים פקדו את המלון ומפגשים חשובים בן מנהיגי הארץ והעולם  התנהלו בן כתליו המקום היה שוקק חיים .במיוחד זכור לי אירוע מיוחד שהתרחש בגן היפיפה של בית המלון הייתה זו חתונתי עם גבי (גבריאל בך לימים פרקליט המדינה ושופט בית משפט העליון.) כמעט  60 שנה חלפו מאז ואני זוכרת כל רגע  כל שיר כל ריקוד מהחתונה. ואת הפנים  הקורנות מאושר של אבא מביטות עלינו ומלוות אותנו בברכתו  עד היום הזה".

  רות ארזי: "שנים ספורות לאחר הקמת המדינה אבי  חלה. בחגיגות העשור למדינה כשהמחלה כבר גברה ונבצר ממנו להשתתף בהן בשל מחלתו, הוא קיבל  ממנהיגי  המדינה מתנה שהייתה   מאד משמעותית עבורו. היה זה אלבום העשור אלבום תמונות עם הקדשה  אישית של מנהיגי הארץ ותפילה להחלמתו".

  בחודשי חיו האחרונים מספרת רות ,"כשהוא עדין נאבק במחלתו דיבר איתנו  על המשימה הבאה שלו אם יחלים , והיא לטפל בעליית יהדות רוסיה. הוא אמר לנו  על מחלתו" אם מישהו יצא מזה חי זה יהיה אני" .אך בפברואר 1959 הוא נפטר בליל סערה .רק בן 51 היה, אך חיו היו מלאי משמעות ומעש.בן גוריון אמר עליו אם צה"ל עמד וניצח במלחמת הקוממיות יש ליהודה ארזי חלק בפלא אדירים זה"

  בטקס  נשאו דברים  נרגשים  גם נכדיו של יהודה ארזי :מיכאל בך ואורלי בך. הנחתה את הטקס המרגש שרי ישראלי מדוברות עירית תל אביב.

  כחודש לפני הטקס נפטר בנו של יהודה ארזי
  כחודש לפני שנערך טקס הסרת הלוט מלוח הנצחה ליהודה ארזי נפטר בנו דני  ארזי ממחלה קשה.   רותי ארזי :"אחי דני  היה גאה באביו  ותמיד התעניין אסף בהתלהבות כתבות עליו ושמר כל כתבה על אביו ובוודאי היה גאה ומתרגש שזכרו של אביו מונצח .כואב לי מאד  שלא זכה להשתתף בטקס" ,אומרת אחותו רות ארזי.

  כתבות נוספות של כותב זה:

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות