כותרות TheMarker >
  ';

  האולימפיאדה שלי

  תקופת החיץ

  14 תגובות   יום רביעי, 25/3/15, 21:05

  האביב הגיע אלינו בלי שום חדשות מסעירות, בלי שום מהפך דרמטי, בלי שום פסטיבלים וקרנבלים יוצאי דופן. אצלנו האביב מביא גשם, הרבה הרבה גשם. כשאתם מדמיינים "חורף קנדי" אתם חושבים על משהו בנוסח סיביר. כן, יש הרבה מקומות בקנדה, שהחורף הזה היכה, ועדיין ממשיך להכות בהם, בכמויות עצומות של שלג. אבל אצלנו, החורף היה יחסית קל, האביב הוא זה שבאמת קשה, במיוחד למהגרים מישראל, כי האביב שלנו, הוא העתק של החורף שלכם. רק בלי הוירוסים האגרסיבים של ישראל ובלי דיווחי החדשות הדרמטים על מרתפים מוצפים. אביב אצלנו זה ימים ארוכים – כי עברנו כבר לשעון קיץ – עם מטחי גשם שנמשכים כמה שעות ואז מבליחה השמש לאיזו שעה קלה שבה כולם יוצאים החוצה כדי לקבל ויטמין די. אחר כך חוזר הגשם ונשאר ליומיים הבאים, עד שמערכת העננים חולפת, ונכנסת מערכת חדשה. כתבתי פעם שיותר מכל וונקובר מזכירה ציורי נוף של רמברנט, אבל אני לא יודע עד כמה הדימוי הזה עוזר לדמיון שלכם, מזל שאפשר למצוא הכל באינטרנט, הנה קטלוג ציורי הנוף של המאסטר ההולנדי, שממש מזכירים את העיר הדו קוטבית שלנו. http://www.rembrandtpainting.net/complete_catalogue/landscape/bridge.htm

   

  **

  סערת הבחירות בישראל נשמעת מכאן כמו סופת רעמים רחוקה אי שם מעבר להרי הסלעים. ביום שאחרי, כלי התקשורת בקנדה התמקדו בעיקר בהצהרות של ראש ממשלת ישראל ערב הבחירות, הצהרות שעליהן הוא כמובן התנצל, מיד אחרי הבחירות, ומיד אחרי ששוחח בטלפון עם נשיא ארה"ב וראש ממשלת קנדה, סטיבן הרפר שמיהר להצהיר שקנדה תומכת בפתרון "שתי מדינות לשני עמים", שמקובל כיום על רוב העולם המערבי, אבל לא מקובל על ידי עם ישראל. זהו הקונפליקט, או סיכסוך הליבה, בין תושבי ישראל ובין העולם המערבי. איך שלא תסובבו את זה, זהו שורש הסיכסוך. בעיה.

  http://www.cbc.ca/news/canada/canada-supports-two-state-solution-stephen-harper-tells-benjamin-netanyahu-1.3004891

   

  **

  משפט רוסי עתיק יומין גורס שכל עם זוכה למנהיגים שמגיעים לו. אני לא רוצה להכנס לפוליטיקה ישראלית, כי אני כבר לא חי בישראל. אבל באופן כללי מה שקורה לפוליטיקאים במאה ה 21 היא שאחרי תקופת מסוימת בשלטון הם הולכים ומאבדים את הקשר עם הבוחרים שלהם. בשבועות האחרונים מתחולל ויכוח ציבורי גדול בקנדה מסביב להצעת החוק 51-C , החוק החדש נגד טרור שמנסה ממשלת הרפר להעביר. מתנגדי החוק – שהולכים וצוברים עוצמה – טוענים שהוא מעניק כח רב מדי למנגנוני הביטחון, שיכולים לפלוש לפרטיות האזרח – לצותת לטלפון, למחשב, ולבצע מעקבים אחרי אזרחים כמעט ללא פיקוח משפטי. קנדים רבים רואים בחוק כזה כמשהו שמנוגד לרוח הקנדית המפורסמת של הגנה על זכויות אזרח ועל פליטים ומבקשי מקלט למינם שמילאו את הארץ הענקית הזאת במשך 150 שנים. אז נכון שבחסות הרוח הקנדית המפורסמת חיים כאן לא מעט אנשים שמבוקשים בארץ המוצא שלהם, אמריקאים, אירופאים, אסייאתים, בני ישמעאל ובני יעקב. קנדה מכסה את כולם בשמיכה לבנה. אבל עכשיו בא הרפר ומעיז להפר את השלווה עם החוק החודרני שלו שמאיים לפגוע בזכויות היסוד. המחאה נגד החוק הגיע השבוע לשיא חדש כאשר מפגינה אמיצה התפרצה לפרלמנט באמצע דיון בחוק והעזה לחטוף את תשומת הלב מהפוליטיקאים בחזה חשוף עם כתובת כנגד החוק. את הלינק אני צריך להביא לכם מאוסטרליה, כי בקנדה הסיפור צונזר.

  http://www.9news.com.au/world/2015/03/24/13/22/topless-protestor-chased-around-canada-parliament

   

  **

  בנתיים בוונקובר מתחילה השבוע ספירת חסרי הבית השנתית. מאז 2002 כאשר הבינו בעיר "בעלת איכות החיים הטובה בעולם" כי מדובר בבעיה אקוטית שאין לה פתרון קצר טווח, החלו לספור כאן באביב את מספר חסרי הדיור שמציפים את הרחובות שלנו. אין תושב שלא מכיר אותם.

  http://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/city-of-vancouver-s-annual-homelessness-count-begins-monday-night-1.3006112

  בספירה שנערכה בשנה שעברה נמצאו ברחובות וונקובר 2777 חסרי בית, מתוכם 410 צעירים מתחת לגיל 25, ו88 ילדים מתחת לגיל 19 מלווים בהורה. החלוקה המגדרית של חסרי הבית היא 73% גברים ו 27% נשים, וקבוצת הגיל הגדולה ביותר היא 45 – 54 המהווה 25% מכלל חסרי הבית. 582 חסרי בית זיהו עצמם כאבוריג'ינלים (ילידי קנדה) כשליש מכלל הנדגמים, ופי 15 מגודלם היחסי בכלל האוכלוסיה (2%). משכורות נמוכות (47%) ושכר דירה יקר (42%) היו התשובות הנפוצות ביותר לשאלת הסוקרים "מה מונע ממך מלמצוא מקום לחיות בו?". בנתיים מצאה הממשלה פתרון חלקי לבעית חולי הנפש שגרו ברחובות בהעדר בית חולים פסיכיאטרי בעיר מאז 2002. השבוע נפתח מרכז חדש עם 56 מיטות בפינה הדרום מזרחית של וונקובר.

  http://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/taylor-manor-opens-for-homeless-struggling-with-mental-health-issues-1.3006368

  למעלה מ 30 מיליון דולר השקיעו הרשויות בהחכרת הבניין ל 30 השנים הבאות. אמחייה.

   

  **

  אז נכון שלהרבה מאוד אנשים בישראל החיים הם קשים ומעצבנים ברמות שקשה לתאר, ונכון שאני לא מתכוון להצטרף לנימה הכללית בעיתונות הישראלית שמנסה לשכנע אתכם שבכל העולם יש בעיות. הצרות שלכם הן לא הצרות שלנו. רובנו לא רואים את חסרי הבית מהרגע שבו נסגרת הדלת של הגארז'. אבל החיים יכולים להיות קשים בכל מיני צורות ובכל מיני דרכים. לכו תראו את "סיפורים פרועים" הארגנטינאי בקולנוע. הסרט הכי טוב שראיתי השנה בקולנוע. לא ממש מבין איך הוא הפסיד את האוסקר לסרט הזר ל "אידה" הפולני שלא ממצה את הפונציאל הסיפורי שלו. Wild tales לעומת זאת, מביא את הטמפרמנט הארגנטינאי אל שיאים חדשים של דרמטיות ויזואלית מופלאה באדיבותו של הבמאי העולה דמיאן זיפרון, שכורך שישה סיפורים קצרים על נקמה, לצרור ססגוני ודינמי של אנשים שיכולים להביא לכם את הסעיף, כאילו הרגע הדייל סירב למכור לכם שוקולד בטיסה לוורנה. הסיפורים של זיפרון מלאים אמירות אלגוריות על החברה המודרנית שבה אנו חיים, על חיי האדם והערך שלהם, על המנגנונים שמנהלים אותם ועל הערכים והמוסכמות שעל פיהם אנחנו מתנהלים. לרגע אחד מתוק אפילו מופיע "הללויה" של "חלב ודבש" בפסקול הסרט, כדי להזכיר את ימי הזהב של האמנות והתרבות הישראלית, כשהעולם כולו חיבק אותנו. רוצו לראות את "סיפורים פרועים", רק כדי להזכר שהחיים יכולים להיות מעצבנים גם בלי מירי רגב ויאיר גרבוז.

  ''

   

  **

  ליל הסדר מגיע אלינו וכמיטב המסורת הקהילה היהודית של וונקובר מציעה לכם שפע של אופציות לפסח שיערך השנה ביום שישי, השלישי לאפריל. ערב לפני הסדר "שערי צדק" מזמין אתכם לסעודה איטלקית כדי שהמשפחה תוכל לנוח מהבישולים. בליל הסדר עצמו, שישי 3 לאפריל, ממתינים לכם שולחנות בחב"ד (8 שולחנות ברחבי הפרובינציה, כולל קלונה, וויסטלר, ויקטוריה, וויט רוק, וריצ'מונד), "בית המדרש" בנוסח ספרדי, הכולל (בג'ול בולרום, גרנוויל ושמונה) לכולם. למחרת, שבת 4.4, סדר שני (כן, ככה זה בחו"ל) ב "בית ישראל" למשפחות צעירות החל מ 5 אחר הצהריים. ובשמונה בערב ב"שערי צדק" בשיתוף עם הכולל. ב 7 לאפריל בשש וחצי בערב סדר לגברים בלבד ב"טמפל שלום" כולל דיונים על גבריות ויהדות בעידן המודרני. במוצאי שבת 11.4 החל מעשר בלילה המימונה המסורתית של וונקובר, בביתו של הרב אקוקה. ביום א (12.4) הקומיקאי רנדי צ'ראס בבית ישראל (5:30 אחה"צ). טקס יום הזכרון יערך השנה ביום ג' 21.4 ב JCC, למחרת קונצרט יום העצמאות עם הופעה של הזמר והיוצר מיכה ביטון באולם צ'אן שבגבעת האוניברסיטה. ביום א' (3.5) ארוחה חגיגית לציון 90 שנה לאוניברסיטה העברית עם הקונסול מניו יורק עידו אהרוני, הפרופסור נועם שובל והופעה של צחי הלוי (כוכב הסרט "בית לחם"), החל מ 7:30 בערב ב "בית ישראל". סחתיין!.

   

  **

  טובי בנינו 1 : כוכב הקולנוע המקומי, ראיין ריינולדס, חוזר החודש לצלם בוונקובר את "דדפול" עוד שובר קופות מבית מארבל, כאלה מצלמים כאן הרבה, אולם הפעם בצעד חסר תקדים הסכימה עריית וונקובר לבקשת ההפקה ורחוב ג'ורג'יה בדאון טאון יסגר לתנועה בין ה 6 – 16 לאפריל בין חמש בבוקר לשלוש אחר הצהריים. ההפקה של אולפני פוקס מכניסה 37.5 מיליון דולר לקופות הפרובינציה ומעסיקה 1100 איש, עדיין תארו לכם את רח' בן יהודה בתל אביב סגור לעשרה ימי עבודה בשביל צילומי סרט. המציאות עולה על כל דמיון.

  http://www.theglobeandmail.com/news/british-columbia/ryan-reynolds-deadpool-to-close-vancouvers-georgia-viaduct-in-april/article23550255/  

  טובי בנינו 2 : כוכב הכדורסל הגדול ביותר בהיסטוריה של קנדה, סטיב נאש, שגדל בויקטוריה והיום מחלק את חייו בין וונקובר ולוס אנג'לס, הודיע השבוע על פרישה ממשחק פעיל בגיל 41, אחרי 18 עונות באן.בי.איי שבהן זכה פעמים בתואר השחקן המצטיין של הליגה והרוויח 128 מיליון דולר, למרות שמעולם לא זכה באליפות, נאש תולה את הנעליים ויתרכז מעתה ברשת מועדוני הכושר שלו, בניהול מועדון הכדורגל המקומי שלנו, הוויטקאפס, (הוא מחזיק 25%), ובחברת ההפקה שלו. במסיבת העיתונאים ביקש נאש שתזכרו אותו בתור "שחקן קבוצתי ותחרותי". אי אפשר להגיד את זה יותר טוב.

  http://www.ctvnews.ca/sports/captain-canada-10-highlights-from-steve-nash-s-nba-career-1.2291529

   

  **

  "אהובתי, חיפשתי כבר בכל הירידים. אהובתי, שאלתי כבר את כל הנוודים. שעוברים ורואים דרך כל הנשמות, זה קשה, הם אומרים, לכולם פנים דומות. עבר עוד חורף, מי יודע, את אולי שונה, מתעייף, מאבד כבר את האמונה. אנשים, מצביעים, הוא לבד, היא נעלמה, ואני, כמו שוטה, שוב קורא בשמה, שוב קורא בשמה. לא, לא אל תדאגי, מחכה, איפה שתהיי, את, לקחת את נשמתי, את תמיד, תמיד תהיי איתי". (משינה) אבל אלו דברים שאי אפשר לתרגם עבורם, לקנדים, כי במדינה רב תרבותית תקשורת בין אישית היא האתגר הכי גדול. אז בנתיים אני אשים לך כאן את ג'וני שועלי ולהקת רעש. כי גם לי לא תמיד ברור "מה את מבינה?". חג שמח לכולכם.

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (14)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     8/4/15 09:53:
   ברוך שובך, מכבית, חסרת לנו בנוף. פסח שמח ואל תוותרי על הסרט הזה, חזק ביותר! חזק!
   או! סופסוף הקפה מאפשר לי להגיב, ממש נס. אז תודה על הפוסט, ועל ההמלצה לסרט - התלבטתי אם לצפות בו.
     6/4/15 00:15:
   איזה רי-מיקס של סי היימן, פיליה, יש לכם קצב שמה, כאן זה אחרת. חג שמח ומלא מרור גם לך וליקירייך, לא נפסיק לזוז.
     6/4/15 00:07:
   אצלכם זו בעיה אחרת. אבל רק שתדעי שגם קנדה מגרשת מבקשי מקלט, אם היא אינה משוכנעת באמיתות הטענות שלהם. ישראלים למשל, אינם יכולים לבקש מקלט בקנדה מפני מלחמה. כל מה שעושים להם, פותחים להם תיק, מסדרים דירה קטנה ועבודה בסטארבקס, ואחרי שנתיים של עבודה ודיונים משפטים מעלים אותם על המטוס לישראל. ככה זה עובד, באבא יוגה. רק שתדעי :)
     3/4/15 18:58:

   אצלנו חוגגים הערב את לילהסדר.

   לא שמה לך עכשיו את חד-גדיא כי אתה מכיר אותו בע"פ, אבל בזכות האמירה של מיסטר הרפר, וכיון שאצלכם האביב מעט קריר. שיר על קיץ. שאחרי תקופת החיץ.

    

   ''

    

   חג שמח ושתמיד נמשיך לשיר! :)

     2/4/15 23:52:
   "קנדים רבים רואים בחוק כזה כמשהו שמנוגד לרוח הקנדית המפורסמת של הגנה על זכויות אזרח" - הלואי עלינו, אצלנו מכינים את גרושם של מבקשי מקלט לרואנדה ואוגנדה - שלא יהיה לנו שחור בעיניים חג שמח
     2/4/15 18:25:
   אין לי מושג מה עושים שם --()-- היקרה, מעולם לא הייתי ולא זכור לי אירוע כזה בעבר, אבל לפחות על פי הפרסום, האירוע כולל בעיקר דיונים על מהות הגבריות היהודית בגולה ב 2015, אז בטח יגישו רק כיבוד קל וכאלה, ולא ארוחה מלאה. שאלתך חשובה בהחלט, אהבתי את הראש
     1/4/15 22:18:
   תגיד, ב... סדר הזה שלגברים בלבד, הגברים גם מבשלים?
     1/4/15 10:32:
   תוכן פוגעני? אצלי? חס וחלילה, אני ניגש מיד לבדוק, אני הרי מגיע אליך ממקום שבו אפשר לנשום.
     31/3/15 20:46:

   לא הבנתי למה שמת תחת תוכן פוגעני. ואם אתה לא כותב על פוליטיקה, אז ברור שאין מצב שאני אוסיף על כך מילות... את אידה ראיתי ואת הסרט שציינת לא. וכמו שכתבת, כל עם מקבל את מה שמגיע לא (זה לא משפט פוליטי. זה משפט שלך) אז מותר לצטט אותך. לנו דווקא היה מזג-אוויר אביך יום-יומיים אחרי הבחירות. זו עובדה, אבל אם כבר עידכונים מהארץ, עם קצת קשר לקולטורה, סייד קשוע, נטש אותנו לתת הרצאות מעבר לים למחוז בו יש לא מעט שלג. והוא, הוא אחד שכתב פה לא מעט בארץ הזאת. אביב חביב שיהיה לכם שם. או כמו שחבר שלי קורא למקום שלכם מקום שבו אפשר לנשום. 

     27/3/15 17:13:
   זה שיורד גשם לא הופך את האביב לפחות פסטורלי :) מר רוח היקר, תחשוב הפוך, אצלנו אין אובך אף פעם !
     27/3/15 10:48:
   האביב שלכם נשמע מדכא. מקלקל לי את הדימוי הפסטורלי של קנדה...
     26/3/15 19:13:
   החיים אינם מסע קל, אבל במיוחד בערב הפסח, צריך לזכור שהיינו כבר במצבים הרבה יותר גרועים. וישנם עמים שעדיין נמצאים שם, עמוק בתוך הבוץ. כך שיש גם קצת יין בכוס, ואפשר ומומלץ להביט בחצי הזה שלה. חג שמח ד"ר לאה לכל באי ביתך.
     26/3/15 11:12:
   אפשר לסכם: בכל העולם יש צרות ומצוקות. איש אינו רוצה להתחלף עם זולתו. ולך, וליקיריך חג פסח שמח! בצעירותי, נהוג היה לומר בשכונה : פסח כשר! זו היתה הברכה המקובלת. אולי צריך להוסיף משהו: "שלא יהיה יותר גרוע"...

   ארכיון

   פרופיל

   sbhsport
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין