כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  plus ultra

  פלוס אולטרה? מאין צמח השם

  תגובות (3)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  RSS
    25/5/15 17:41:
  באמעצות חשיבה ביקורתית ניתן לפתח חשיבה חומלת.
    30/3/15 11:26:
  תודה לך. ראיתי הטקסטים המומלצים. אני מעוניין יותר בחשיבה ביקורתית מאשר בחשיבה בנוולנטית.
    30/3/15 06:08:

  אולי יעניין אותך: השטן שבינינו

  אולי גם זה: אויבים לא עוד

  0

  חיים בהכחשה

  3 תגובות   יום שני, 30/3/15, 00:33

   

  הכחשת שואה היא במקומותינו הנאלח שבחטאים שאדם יכול לחטוא בהם. לי באופן אישי מכחישי השואה "לא מזיזים" – יתבוססו בקיאם, האמת על השואה היא אמת מבוססת ותישאר כזו גם אם יכחישוה השכם והערב. מי שרוצה להכחיש שיכחיש, יבושם לו. אבל הטענה העיקרית כנגד מכחישי שואה היא שהמוטיבציה שלהם אינה היסטורית, אלא הפצת שנאה. יש בזה, אכן, לא מעט.

  רבים מאד בינינו חיים בהכחשה לגבי המציאות האיומה שאנו משיתים על הפלסטינים בשטחים. לגביהם המציאות שם היא המצאה של השמאל הקיצוני, והמציאות תמיד פנים רבות לה, לכאן וגם לכאן – יש "כן," אולם תמיד יש גם "אבל." ועוד הם טוענים שאם עוול אנו משיתים, הרי לא ניתן להתעלם ממעשי הפלסטינים ובאחריות התורמת שיש להם למצבם העגום. כלומר, הם גם נתונים תחת משטר כיבוש צבאי ואפרטהייד (כן, לא חוזר בי, ואם אדרש גם אוכיח), ובחוצפתם הם גם לא נחמדים- יש להם אחריות תורמת. לא ניתן להתעלם מהעובדה שגם ההכחשה הזו של המציאות בשטחים, מלווה בהפצת שנאה, גם אם לא תמיד מודעת.

  ועכשיו לשד העדתי. ראשית השם שדבק בו: "שד." הרי כולנו אנשים רציונאליים ויודעים ששדים ורוחות הם יצורים מיתולוגיים ושייכים לעולם הדמיון, הם לא באמת קיימים. וכן, במסורות עממיות, השד הוא נציגו של השטן שבא להרע לבני האדם. במסורת היהודית העממית הוא לעיתים קרוי "דיבוק," וזכור הצדיק עזריאל ממירופול שניסה לסלק אותו מגופה של חנה רובינא כשציווה "דיבוק צא" והוא ענה, ל"ע, "לא אצא." בסוף הדיבוק יוצא והיא מתה.

  מי שטבע את המונח "שד עדתי" ידע מה הוא עושה. באמצעות הקישור אל מיתולוגיית השדים המדומיינים, רצה לומר שמה שאנו קוראים אפליה של עדות המזרח בארץ מאז קום המדינה, הוא בחזקת דמיון, שד, דבר שלא היה ולא נברא והוא רק גורם נזק, סוג של "מזיק." במילים אחרות, לפנינו עומדת הכחשה, נוספת. האם היא מלווה בהפצת שנאה?

  ועכשיו יש למטבע ההכחשה שני צדדים: הצד הראשון הוא הכחשת מציאות החיים הפלסטיניים והכחשת אחריותנו הבלעדית לה, והצד השני הוא הכחשת האפליה נגד עדות המזרח והכתרתה כשד שלא היה ולא נברא. 

  הציונות, שהולדתה באירופה, כרתה ברית עם המערב כנגד המזרח. היא הולידה את מדינת ישראל, מדינה שבמהותה שוללת את הזכויות הלגיטימיות של הערבים הפלסטינים ובאותה נשימה זיהתה בעבר הלא רחוק את יהודי ארצות האיסלם, המכונים עדות המזרח, כיהודים ערבים. הברוטאליות הבוטה והגלויה שהופנתה כלפי הערבים הפלסטינים, הוחלפה בברוטאליות מתוחכמת וסמויה כלפי היהודים יוצאי ארצות האיסלם, כך נולד השד הבלתי נראה שלכאורה לא קיים.

  הציונים האירופים תפסו (ולא מעטים עדיין תופסים) את בני עדות המזרח כלבנטיניים, בלתי משכילים, פרימיטיביים, עניים, מרובי ילדים, נעדרי מסורת ליברלית ודמוקראטית, פטריאכליים שוביניסטיים, בעלי הוויה טרום מודרנית וחסרי יכולת השתלבות בליברליזם המערבי-אירופי הקיים בישראל. את הפער בינם ובין המודרניות השלטת מנסה הממסד בטובו לצמצם על מנת להקל על השתלבותם. יחד עם שיח צמצום הפער, פיתחה האליטה הישראלית הלבנה אידיאולוגיה המטילה את כל האשמה על מצבם העגום על המזרחיים ועל תרבות המוצא שלהם. אם הם יתאמצו, אומרת האידיאולוגיה הזו, הם יצליחו – מי שמתאמץ בכל מאודו, מצליח. עובדה. המזרחיים, בכלל לא חיים בחיים האמיתיים, אלה של הלבנים הליברליים והמשכילים. אבל האידיאולוגיה של האליטה השלטת שהמציאה פה את כור ההיתוך, לא החלה בימינו, אנחנו רק שיבוט של מנסחיה הראשונים. הנה בן-גוריון שתיאר את העולים מארצות האיסלם כעשוקי חינוך, כינה את המרוקאים פראים, ואת יהודי המזרח השווה לשחורים שהובאו לאמריקה כעבדים: "איננו רוצים שישראלים יהפכו לערבים. מחובתנו להיאבק ברוח הלבנט, המשחיתה יחידים וחברות, ולשמר את הערכים היהודיים האוטנטיים כפי שהתגבשו בגולה." איזו גולה? שאלה מיותרת, אירופה כמובן. ויש לתת את הדעת גם לזיהוי בין יהודי ארצות האיסלם לערבים, המביאים את סכנת הערביות לפתחם של הישראלים. אבא אבן דיבר על "החדרת רוח מערבית [ביהודים המזרחיים], ולא להניח להם לגרור אותנו לתוך מזרחיות בלתי טבעית." ועוד הוסיף וטען שעדיפותם המספרית "של עולים ממוצא ספרדי תאלץ את ישראל להשוות את רמתה התרבותית לזו של העולם השכן." מי שלא מסכים, מאנשי האליטה האירופית, עם דברי אבא שיקום, אני רוצה לראות אותו. "הנוכל" שאלה גולדה מאיר הזכורה לטוב, "להעלות עולים אלה לרמת ציוויליזציה נאותה?" זוכרים את אמנון דנקנר המיוסר שנאלץ לחיות עם מזרחיים בלתי אנושיים: "עזבו אותי, אין לי אחות...מניחים אותי בכלוב אחד עם בבון אחוז אמוק ואומרים לי או-קיי אתם עכשיו ביחד ותתחילו לקיים דיאלוג...ואומרים לי:דבר איתו יפה, זרוק לו בננה, ככלות הכל אנשים אחים אתם." הנה לכם ביטוי אותנטי של תפיסת הציביליזציה והתרבות בשיח ההגמוני של האליטה השלטת, יהודי המזרח כמוהם כבבונים החיים על העצים. ועוד לא אמרנו אף מילה על גרבוז. התרבות ההגמונית קיטלגה את תרבות המזרח והניחה אותה במגירה הנושאת את השם "מהווי יהודי המזרח", הווי המסתכם בדרך כלל בעשייה פולקלורית טרום מודרנית, שהציונות נטלה על עצמה לשמר (במוזיאונים וכו') וגם להצעיד את נושאי הווי זה שבאו מחברות כפריות נחשלות ומנותקות מההוויה הטכנולוגית (שדימו את המטוסים שהעלו אותם ארצה למרבד קסמים), אל הקדמה והמודרניות ההכרחיים לקיום חיים יצרניים במדינת ישראל.

  אותו תהליך היסטורי שנישל פלסטינים מרכושם ומזכויותיהם הטבעיות, נישל את יהודי ארצות המזרח מתרבותם והפך אותם פליטים בארצם. התהליך המקביל יסודו בדיכוי כוחני אותו השליטה הציונות האירופוצנטרית על כל סביבותיה. כלפי הפלסטינים טיפח הממסד איבה ובנה את פולחן הביטחון הלאומי כנגד ההתנגדות הפלסטינית לכיבוש, אותו כינה טרור. כנגד המזרחיים יצר הממסד את הפער התרבותי בקטלגו אותם כנחשלים ופרימיטיביים האחראים במידה רבה לגורל עצמם. הזעם העמוק הנטוע בלב המזרחיים כלפי הממסד הישראלי, הוא לא רק על היחס לו הם זכו בעבר אלא גם על המערך החברתי הנוכחי שמייצר, משכפל ומשמר את נחשלותם.

  ואשוב לדברי בהתחלה. החברה הישראלית חיה בהכחשה כפולה: זו המסתירה ומעלימה את הדיכוי המשית מציאות חיים בלתי אפשרית על הפלסטינים, וזו המתעלמת מהאופן הבוטה, האכזרי והמתנשא שבו יהדות ארצות האיסלם נטחנה בכור ההיתוך הציוני האירופוצנטרי. לא מדובר פה בשד מסיפורי לילה ולילה שקופץ מידי פעם מהבקבוק. מדובר, כפי שאמרתי במציאות כואבת ולא סימפאתית של ייצור ושכפול של תרבות שלמה המשמרת את נחשלות המזרחיים. אלו הם שני צדדיו של אותו מטבע, מטבע השנאה.

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   plus ultra
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין