כותרות TheMarker >
  ';

  מעמד האישה

  ארכיון

  תגובות (8)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  RSS
    13/4/15 23:23:
  טוב שהעלית
    12/4/15 09:28:
  פוסט חשוב מאד ! מסכים עם כל מילה . שכחת לציין את יוכבד , אמו של משה , שהפרשנים אומרים , על עמרם בעלה שעזבה מפני הגזירה של "כל הבן היאורה תשליכוהו" ואמרה לו בתו מרים : פרעה גזר על הזכרים ואתה גוזר גם על הנקבות ? והשיבה אותו לחיק אשתו . כך שלנשים יש אפילו יתרון וזכות יתירה על הגברים .
    4/4/15 21:55:

  צטט: ברוךהלוי-סגל 2015-04-04 21:51:55

  תודה לך ציונה היקרה על הפוסט רב ההשראה. אכן מומלץ להוסיף להגדה את בת פרעה ולציין את פועלה ביד ושם כחסידת אומות העולם, אבל לא רק בת פרעה נעדרה מן ההגדה. גם מקומו של משה נפקד בהגדה של פסח. מככבים בה בעיקר רבנים. רבי אלעזר בן עזריה, רבי עקיבא ורבי טרפון ועוד רבים אחרים, אבל מקומו של משה בן עמרם נפקד, בל אחטא בלשוני, אולי משום שלא הוסמך לרבנות ואולי משום שהיה נסיך מצרי. חג שמח לך וליקיריך, ברוך
    4/4/15 21:51:
  תודה לך ציונה היקרה על הפוסט רב ההשראה. אכן מומלץ להוסיף להגדה את בת פרעה ולציין את פועלה ביד ושם כחסידת אומות העולם, אבל לא רק בת פרעה נעדרה מן ההגדה. גם מקומו של משה נפקד בהגדה של פסח. מככבים בה בעיקר רבנים. רבי אלעזר בן עזריה, רבי עקיבא ורבי טרפון ועוד רבים אחרים, אבן מקומו של משה בן עמרם נפקד, אולי משום שלא הוסמך לרבנות ואולי משום שהיה נסיך מצרי. חג שמח לך וליקיריך, ברוך
    4/4/15 18:11:
  תודה על הדברים שהעלית. חג שמח
    4/4/15 17:43:

  מעניין.

  תודה וחג שמח.

    4/4/15 07:46:
  מעמדה של האשה , מעמדה הנחות, מופיע בכל הכתבים העתיקים.אישית, לא הייתי מתקנת זאת על ידי הגדת נשים לדוגמא, אלא על ידי לימוד ההגדה המקובלת ותוך כדי הצבעה על העדר מכוון של הנשים. מעולם מאטריארכלי שהיה לפני דורות רבים, עבר עולמנו לעולם פאטריארכלי, והגברים מגינים עליו ואינם מאפשרים שיוויון בין המינים. אך בחברה החילונית ומעט אף בחברה הדתית ישנה עלייה דרמאטית של נשים, ואני צופה שבדורות הבאים תהיה חלוקה שווה של סמכויות, והמדובר רק בעולם חילוני. בעולם הדתי, של כל הדתות, תישאר נחיתותה של האישה.
    4/4/15 07:08:
  מקסים , חג חרות שמח.

  ארבע בנות: חכמת לב, מורדת, תמה, ושאינה יכולה לשאול - נשים וההגדה של פסח

  8 תגובות   יום שישי , 3/4/15, 23:33

  נשים מכינות לפסח ואת הפסח : מנקות, מכבסות, תולות, מבשלות ומנקות. עבדות של אביב. "אישה עבריה" כתב יל"ג [1] במאה ה-19"מי יידע חייך / בחושך באת ובחושך תלכי / ... / אך חיי העברית עבדות ניצחת, /  מחנותה לא תצא אנה ואנה, / תהרי, תלדי, תניקי, תגמולי / תאפי ותבשלי ובלא עת תיבולי". 

  מצב הנשים השתפר מאז, אך דווקא לקראת חג החירות זוכות או נוטלות עליהן נשים עבדות. ומה שבאמת אותי מקומם הוא שמההגדה נפקד מקומן.

  "בין רבי אליעזר ורבי הושוע ורבי אלעזר בן עזריה ורבי עקיבא ורבי טרפון שהיו מסובין בבני ברק, ומספרים ביציאת מצרים .. אין אישה. ובין ארבעת הבנים אחד חכם, אחד רשע, אחד תם ואחד שאינו יודע לשאול, אין רשעה או חכמה או תמה. אין אם או אחות לאחים." [2] חוה פנחס כהן.

  קבוצת “ילתא” - הרבות והסטודנטיות לרבנות בתנועה המסורתית קונסרבטיבית. [הכינו] “הגדת סדר נשים"... זהו חיפוש אחרי אמירה נשית ישראלית עכשווית.” לדוגמא בטכסט מוזכרות ארבע בנות: חכמת לב, מורדת, תמה, ושאינה יכולה לשאול. “כל אחת מבטאת דרך יציאה משעבוד לחרות [3].

  גם בהגדה הפמיניסטית לפסח [4] נזכרות ארבע נשים: "כנגד ארבע בנות דיברה התורה:
  חכמה, מה היא אומרת? איך אני יכולה לעורר נשים נוספות להצטרף למאבקנו.
  אדישה, מה היא אומרת? אין לי עניין במאבקכן.

  תמה, מה היא אומרת? השגנו את כל מה שהיה נחוץ לנו וכעת ננוח.

  וזו שאינה יודעת לשאול, עלינו להכיר לה את מאבקנו".

  בהגדה הזאת נזכרות גם שפרה ופועה ומרים אחות משה. 

  בהגדה הפמיניסטית נזכרת גם הגיבורה האמיתית של פסח, זאת שבלעדיה לא היתה יציאת מצריים מתרחשת, הלא היא בת פרעה. "אנו זוכרות את בת פרעה, אשר רחמה על התינוק העברי שהפך למנהיג עמינו.”

  בישראבלוג כותבת חיה אשכנזי סיפור "לכבוד אחת הדמויות היותר נשכחות בסיפור הדרמטי והצבעוני של יציאת מצרים, והיא המצרית... בת פרעה שאימצה את התינוק, בסיכון, משה בן עמרם, וגידלה אותו כנסיך בארמון המלך" [5]  
  לא רק התינוק היה בסיכון אלא גם בת פרעה סיכנה את עצמה. נדמה בנפשנו את המצב: חיילי פרעה עוברים מבית לבית [או מחושה לחושה] ומחפשים תינוקות זכרים. הם מצווים להשמידם. כָּל הַבֵּן הַיִּלּוֹד הַיְאֹרָה תַּשְׁלִיכֻהוּ וְכָל הַבַּת תְּחַיּוּן (שמות א' 22)!  אין הכתוב מספר לנו אם הושלכו ליאור תינוקות, אבל אנחנו יכולים לשער שהיה מי שמילא את צו השליט. זהו גנוסייד של ממש: פרעה מצווה להשמיד ולאבד כל זכר כדי שלא תהייה המשכיות לעם.
  בתו של פרעה יורדת ליאור.

  "וַתֵּרֶד בַּת פַּרְעֹה לִרְחֹץ עַל הַיְאֹר"

  היא בוודאי יודעת על הצו. הרי אביה הוא שציווה על ההשמדה הטוטאלית של הבנים העבריים. ואף על פי כן, כשהיא יורדת לרחוץ עם נערותיה ורואה את התינוק בתיבה היא מרחמת עליו ומצילה אותו:

  "וַתֵּרֶא אֶת הַתֵּבָה בְּתוֹךְ הַסּוּף וַתִּשְׁלַח אֶת אֲמָתָהּ וַתִּקָּחֶהָ: וַתִּפְתַּח וַתִּרְאֵהוּ אֶת הַיֶּלֶד וְהִנֵּה נַעַר בֹּכֶה וַתַּחְמֹל עָלָיו וַתֹּאמֶר מִיַּלְדֵי הָעִבְרִים זֶה". בת פרעה יודעת שזהו ילד עברי, שהרי היא אומרת זאת בפה מלא.  ובזכות זה שהיא הצילה את משה היו דרשנים שביקשו לגייר אותה. [6] היא נדרשת לאומץ בלתי יתואר. נערותיה עימה.
  "וְנַעֲרֹתֶיהָ הֹלְכֹת עַל יַד הַיְאֹר"
  הן עלולות להלשין עליה.

  בת פרעה מסכנת את עצמה ואת מעמדה. איננו יודעים אם מי מנערותיה דיברה בה סרה, איננו יודעים אם מי מנערותיה סיפרה לשלטונות מה שקרה. איננו יודעים מה עבר במוחה של בת פרעה זולת חמלה ואולי רגש  נשי–אמהי.
  איננו יודעים אם שבה חרדה אל הארמון. הכתוב מקמץ במילים. לנו נותר הדימיון שממלא את הפערים. ובת העריץ המצרי, לא רק הצילה את משה ממוות, ולקחה לו מינקת מן העבריות, "את אם הילד" אלא גם גידלה אותו כבנה בארמון. לאחר שהילד נגמל הוא הובא אליה, לארמון המלך שציווה על הריגתו.

  וַיִּגְדַּל הַיֶּלֶד, וַתְּבִאֵהוּ לְבַת-פַּרְעֹה, וַיְהִי-לָהּ, לְבֵן
  איזה אומץ. איזו התרסה.

  איננו יודעים מה התרחש בינה ובין אביה. אנחנו רק יודעים שמשה התחנך בארמון וגדל כנסיך מצרי.
  אילו הייתה בת פרעה חיה במאה ה-21 הייתי מציעה לתת לה, לזאת שבזכותה לא הושמד משה ובזכותה יצאנו ממצריים, את אות חסידת אומות העולם. שהרי כמו חסידי אומות העולם היא סיכנה את עצמה למען עמנו. 
  אבל אם זה לא אפשרי אז לפחות להכניסה לתוך ההגדה שבזכותה אנחנו קוראים אותה בכל שנה. 

  חג שמח!  

   

  ''

  דרג את התוכן:

   פרופיל

   cleopatra9
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין