כותרות TheMarker >
  ';

  רווית ביקורות קולנוע

  בלוג ביקורות סרטים וקולנוע.

  0

  אלוהים ישמור את סמוטריץ'

  1 תגובות   יום שישי , 17/4/15, 11:18

  פוסט זה נכתב בעבר עבור אתר אחר, אך לא התקבל, כנראה עקב הכתיבה המתלהמת (מתוך הזעם), לכן אפרסם אותו כאן. אשמח לתגובות וביקורת. 

   

  ''

   

  הבחירות האחרונות הביאו עלינו את הפיל הגדול שאנו תמיד נוטים להתעלם ממנו. לא, אלו לא הפלסטינים, ולא התחום החברתי כלכלי, אלה אנחנו. הדתיים, החרידים, החילונים, האשכנזים או המזרחיים, כולנו כאן ולכולנו יש חילוקי דעות בעייתיים. אך האם "הבית היהודי" מייצג את הימין הקיצוני או את הדתיים הקיצוניים? ואם כך או כך, מדוע הוא סופג מצביעים משני הקהלים? ולמי הוא תורם יותר? מהו התכסיס? מי נופל בתכסיס? אשתף אתכם באירועים שעברתי לאחרונה בבית ספרי, במסגרת אירוע טרום בחירות בו הובא האדם שמייצג את המפלגה שמעולם לא הבנתי את כוונתיה, בצלאל סמוטריץ'. 

   

  האירוע היה בבית ספרי, באזור המרכז, מקום בו כל התלמידים חובשי כיפה ומקיימים מצוות, וסוף סוף נגלה לעיני עד כמה הדת הולכת באופן חד משמעי עם דעות פוליטיות מותאמות וזהות. כמה שקהילה מגובשת המובלת באופן עיוור אחרי חינוך שמרני ואמונות חד משמעיות יכולה באותה הדרך להיות מובלת על ידי מפלגה קיצונית באמצעות ססמאות זולות ודרכים זדוניות. את הימין הקיצוני בדיון ייצגו שני אישיות פוליטיות; מיכאל בן ארי ובצלאל סמוטריץ'. שניהם ימניים, שניהם חובשי כיפה על ראשם, שניהם אוהבים את אלוהים נורא ואחד מהם הוא איום של ממש, ואני לא מדבר על בן ארי, אלא דווקא על הבחור הסימפתי ממבט ראשוני בניהם, הלא הוא בצלאל סמוטריץ'. 

   

  אני מעולם לא חשבתי שדת אמורה להשפיע על דעה פוליטית עד שראיתי את השוני שבי מחברי. תמיד הייתה בי הזדהות אל המועטים, בין אם אלו הפלסטינאים, הפליטים או החד מיניים, ותמיד ידעתי שאנחנו איננו אלוהים, ישראל איננה מדינת הלכה ואנו לא נקבע לאדם אחר כיצד יחיה ומהם זכויותיו כל עוד הוא אדם. הבית היהודי, "המפדל" לימים, עם הססמא הנודעת "לא מתנצלים" די מאיים על האמונות שלי. כבר התפרסמו דעותיהן הקיצוניות של חברי המפלגה בכל כלי תקשורת אפשרי, ולצערי אפשר להגיד שהיא מייצגת באופן די מכליל את הקהילה הדתית. מיום ליום כוחה של המפלגה גדל, יותר ויותר אנשים מהשכבות הדתיות יותר או פחות נסחפים בקסמה ומסכת הדעות הפרימיטיביות שהייתה למפלגה בעבר התהפכה במסווה החדשני ופורץ הדרך מאיים על המפה הפוליטית החדשה של ימינו.


  אז מה היה שם בפאנל? נכחו זאב אלקין, אלעזר שטרן, מיכאל בן ארי וסמוטריץ'. וויכוחם היה מובן מאליו, תלמידי הישיבה מחאו כפיים ונשאו תשואות לאדם הימני ביותר הנמצא בפאנל, גם אם היא נחשבת כישיבה עירונית, והוא כאמור מיכאל בן ארי. הוא האדם המושלם לפאנלים פוליטיים בסגנון זה, סגנון ההתבטאות הפשוט והדיבור אל התלמידים בגובה העיניים עושה את שלו, ובאופן מפתיע גם אלעזר שטרן הצליח לסחוף לא מעט תשואות הערצה (בהובלתי אם נודה באמת) למרות שכשנכנס אל אולמנו אף אדם לא עמד וגם כשקיבל את תשואותיו היו הן מועטות.


  הדיון שהיה בבית ספרנו עסק הרבה בסכסוך הפלסטינאי-ישראלי, קצת בכלכלה וקצת מאוד בדתות. הדבר המעניין שקרה בעקבות הדיון הוא פוסט פייסבוק זניח שנחשפתי אליו הטוען שלא משנה עד כמה הישיבה ממוקמת במרכז, עדיין התלמידים יהללו את האדם הימני הקיצוני ביותר, גם אם מעודד אירועים של נוער גבעות ותג מחיר. מורים בבית הספר אף הגיבו על הפוסט בהתלהמות, ''אתה טועה'', ''אלו היו בסך הכל מחיאות כפיים'', וגם טענו שלאחר האירוע התלמידים ישבו לדבר עם מר סמוטריץ' המהולל (אפילו שלחו תמונות המוכיחות את הגדולה שבעניין!) , הם בסדר, הם בריאים. זאת אומרת, למחוא כפיים למיכאל בן ארי מראה על חוסר שפיות ועל בושה לבית הספר, אבל כשיושבים לשיחה עם אדם שדוגל בסיפוח שטחים פלסטינאים ללא מתן זכויות משפטיות זה בסדר, שלא נדבר על מצעד הבהמות, הזרמת כספי השיכון ובניית ההתנחלויות באופן לא חוקי והמדיניות האכזרית כלפי הפליטים. חבל ששכח לציין שהדיון של הבחור עם התלמידים היה מבולבל ומגוחך על "האם צריך להעיף את הערבים מהארץ או לא". ברצינות.  


  כשנשאל בן ארי מן התלמידים על קיצוניותו לא ענה ממש תשובה עניינית, אך כשענה בצלאל סמוטריץ' על שאלה זהה טען טיעונים פוליטיים מטופשים להחריד בתחפושת מכובדת ואינטליגנטית. "ניתן לספח שטחים של הפלסטינאים ללא מתן זכויות משפטיות, עושים את זה ברחבי העולם וזוהי פעולה לגיטימית לחלוטין", בהמשך כשנשאל על הדרך אמר, "אני מאמין שהקדוש ברוך הוא שבשמיים יוכל לפתור את הבעיות הללו בקלות וימלא את הדרך המלאה". במילים פשוטות, הוא אמר שהוא ינסה לעשות את הפיתרון ההזוי הזה, ואם לא יצליח, אלוהים יעזור לו. המורים חייכו, ההורים בוודאי שמחו לשמוע את התשובות והתלמידים כמובן נשאו תשואות. 

   

  הפחד העיקרי מכל הסיפור הוא שהתחפושת של הבית היהודי שמציגה דעות קיצוניות והזויות בדרך שנשמעת הגיונית ותבונתית עובדת. גם אחר כך כשדנו באינטימיות התלמידים והמורים על בצלאל, הדיון השטחי והלא מעמיק באלוהים שיציל אותו מכל צרה פוליטית, והפתרון הלא ריאלי לבעיית השטחים, המורים נטו לעמוד לצידו בהסכמה ולא הרימו אפילו תו פנים אחד של התנגדות. אפילו כשהזכרתי בעקיפין את "מצעד הבהמות" אותו יצר סמוטריץ' לפני כשנה אחד המורים אמר בלעג שזה נשמע כמו "רעיון מצויין". אף אדם לא הילל את אלעזר שטרן על טיעוניו הענייניים והבוגרים, בית הספר כולו ככולו תומך במפלגה שנחשבת לחדשנית ולנאורה ביותר, "הבית היהודי", מבלי לחשוב לרגע ממתי לקחנו בעלות על אלוהים, ממתי הוא צץ בכל פינה כשצריך וממתי כיבוש נוסף נחשב להגעה להסדר מדיני. 


  בשורה התחתונה, אם אתם כבר ימנים קיצוניים, עדיף להצביע ל''עצמה יהודית'' בייצוגו של בן ארי מאשר ל''בית היהודי'' בייצוגו של סמוטריץ'. דרכם של עצמה לישראל, כהנא, מרזל וחבריו התגלתה מזמן כלא אמינה ולא מציאותית ובסופו של דבר גם עם עשרה מנדטים לא יוכלו ליישם שמינית מתכניתם. לעומת זאת, הבית היהודי, מפלגה קיצונית לא פחות, היא גם בעלת תכנית מדינית פוגענית אשר תוביל אותנו לאבדון, ובכל זאת, היא מציגה אותה בדרך שנשמעת לאוזן הפשוטה, הימנית והדתית כאחת שאפשרית ליישום, כאחת שלא תוביל אותנו למדינה דו לאומית או למדינת טרור ופשע, והעובדה שהמורים, התלמידים ואפילו ההורים בפה אחד הקשיבו לטיעוניו ההזויים של בצלאל והסכימו עם כולם מראים שבהחלט יש לנו ממה לפחד. 

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     29/4/15 21:33:
   בנט חותר להפוך את מדינת ישראל לבית כנסת מבוצר. בסידור הזה הוא יוכל להיות השליט.

   ארכיון