כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';
  0

  עיקרון עצמאות שיקול הדעת המינהלי

  0 תגובות   יום שבת, 18/4/15, 13:34

  עצמאות שיקול הדעת המנהלי

   

  עתירות לא מעטות הוגשו לבית המשפט העליון (בשבתו כבג"צ) בדורותיו הראשונים לאחר הכרזת העצמאית; "עקרון עצמאות שיקול הדעת המנהלי" היא אחת ההלכות הראשונות שגובשו בתחום המשפט המנהלי, ושנקבעו על ידי בית המשפט העליון במדינה המתגבשת והמתהווה; הלכה אשר הייתה מאוד דומיננטית מאוד בעת ההיא, אך קרנה ברבות השנים, בעיקר בשל הסייגים שהוכנסו להלכה, וגם על רקע הקושי שקיים לעתים להוכיח השפעה של הדרג המיניסטריאלי על הפקיד הממונה.

   

  הלכת "עצמאות שיקול הדעת המנהלי" קובעת למעשה כי הפקיד הממשלתי שהוסמך על ידי המחוקק, לבצע פעולה מסוימת, חייב להפעיל את שיקול הדעת שהוענק לו בעצמו, וההחלטה מוטלת עליו בלבד. חל איסור על אותו פקיד ממשלתי להיכנע לתכתיבים של גורמים חיצוניים, או להוראות שהגיעו מידי רשויות מנהליות אחרות. נוסף על כך, אין הוא חייב להישמע לממונים עליו, ובכלל זה לשר הממונה על משרדו. נהפוך הוא: הסתמכות על הוראות הממונים יש בה כדי לפסול את החלטתו של הפקיד המוסמך, כאשר הוכח שלא הופעל על ידיו שיקול דעת עצמאי.

   

  בפרשת מיכלין (בג"צ 70/50) קבע בית משפט העליון הלכה ברורה ומפורשת, כי אין סמכות לגורם הפוליטי הממונה, להתערב או להכניע את שיקול דעתו של הגורם הפקידותי המוסמך. על פי ההלכה זו, אמור הפקיד בעל הסמכות הישירה להפעיל שיקול דעתו העצמאי, ולא להיכנע תכתיבים של השר הממונה. גישה זו נותנת למעשה יתרון ועדיפות לגורם המקצועי על פני הגורם הפוליטי בכל הנוגע להפעלת הסמכות.

   

  נראה בברור כי המטרה של בית משפט העליון בהלכה זו (שהתבססה על המשפט האנגלי המקובל), הייתה לחזק את עצמאות המנהל: "אם ניתנה סמכות לפקיד ידוע לשקול ולהחליט על דעת עצמו ולפי שיקול דעתו הוא, הרי איננו מחויב לפעול לפי הוראות שקיבל מאת הממונים עליו".

   

  יצוין כי בפרשת חורב (בג"צ 5016/96, 5025, 5090, 5434) ביקש כב' השופט (כתוארו אז), ד"ר משאל חשין, להביא לביטולה של ההלכה בעניינו של מיכלין, אך עמדתו נותרה כדעת מיעוט, לאחר שדעת רוב הרכב השופטים הייתה שיש לאמץ את דעתו של הנשיא, פרופ' אהרן ברק, לעניין הפגמים שנפלו בהליך המנהלי בפרשה זו, וזה כלל לא נדרש לסוגיית תקפותה של ההלכה.

   

  לאור תקופה של ההלכה ניתן לפיכך, במקרים המתאימים, לתקוף באמצעות עתירה מנהלית או עתירה לבג"צ, החלטה אשר לדעת העותרים הוכוונה מלמעלה, למרות שהסמכות מסורה בידי הפקיד בלבד.

   

  להרחבה:

  עיקרון עצמאות שיקול הדעת המינהלי

   

  ''

  עו"ד אדיר בנימיני

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   caravaggio30
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין