כותרות TheMarker >
  ';
  0

  ישראלים ממוצא אתיופי מלמדים שיעור מאלף בדמוקרטיה

  6 תגובות   יום שבת, 16/5/15, 13:18

  ישראל אדנה יסמני


  בימים אלו, אנו מבטאים בקול גדול את אי-ההסכמה עם המדיניות המנוהלת כלפי ישראלים ממוצא אתיופי זה שנים רבות. הצעירים הרבים שגדשו את ירושלים בתאריך ה-30-04-2015 ושלושה ימים לאחריה כבשו את לב תל אביב, לא היו זקוקים ליותר מדי זמן התארגנות- מאז הופץ הסרטון ברשתות החברתיות; המראה הזה בו שוטר מכה צעיר ממוצא אתיופי על לא עוול בכפו אינו מחזה נדיר במחוזותינו, אולם, בניגוד לפעמים קודמות בו הטילו ספק במהימנות המתלונן, הפעם מצלמת האבטחה תיעדה את כל האירוע מתחילתו ועד סופו, וגרסתם של שני הפושעים במדים הפכה לא רלוונטית. עם זאת, ולמרבה האירוניה, נגד המפגינים שנעצרו כבר הוגשו כתבי אישום, ואילו השוטרים הסוררים (על אף שאחד מהם פוטר) עדיין 'חפים מכל אשמה' למרות הראיות.


  ''


  אלימות שוטרים כלפי אזרחים ממוצא אתיופי- זה הקצה. מה שמתחיל בשכונות חלשות והזנחה פושעת של הרשויות המקומיות ובהתנהגות ברוטליות מצד חלקים נרחבים מהחברה הישראלית; ממשיך במערכת חינוך קלוקלת ומדירה, בסירוב העסקת אקדמאים בתפקידים ההולמים את כישוריהם, הגם שהם ראויים ומתאימים. ביד הקלה 'על ההדק' הניתנת לרשויות הרווחה ליטול לידיהם את הדרור בנתק ילדים מהוריהם; ומסתיים במערכת משפט מעוותת המשחררת לחופשי 'דורסים סדרתיים' ורק מפני שהקוֹרְבָּנוֹת הם ממוצא אתיופי.

   

  לכל התחלואות הללו דרוש טיפול שורש:

  משמע, נשב עם הנושאים והנותנים לאחר שנתיש אותם בסבבי מחאות, ולאחריו ננסה להבין מדוע מתקשה המדינה ליישם את ההחלטות שלה בנוגע לישראלים ממוצא אתיופי וממה בדיוק סובלת החברה הרבגונית הזו. נבחן גם באיזה אופן אנחנו יכולים לסייע לכל דורש להתגבר על הפחדים העמוקים השוכנים בו. בד בבד אנו מזעזעים בהם את תבניות החשיבה החשוכות ששרטטו עבורנו. בימי מחאה אלו הובהר באחת, לכל אותם ספקנים באשר ליכולתנו; והנה, ישראלים ממוצא אתיופי מבטלים את כל מה שהתיאוריות הגזעניות למדו אותם על האדם השחור. ובפנייה לכל קטני האמונה נאמר: תשפשפו את העיניים ותמשיכו לרבוץ מול המרקע ולצפות ב "בית ישראל" זוקפים קומה ומלמדים אתכם דמוקרטיה מהי?! וכל זה בזמן שאתם נותרים אדישים מול נורמות חברתיות פסולות המתקיימות במדינה הזו לעייפה.

  ''

  אנו מאמינים ומקווים שבסופו של תהליך, לאחר משא ומתן בין מובילי המאבק לבין משרד ראש הממשלה, שככל הנראה יהיה שונה מסבבים קודמים, בהם פיזרו לנו משרדי הממשלה הבטחות ללא כיסוי בחותמת מצדם של "נציגי העדה"- אלו שמעולם לא נבחרו מטעמנו, ומי שהאינטרסים שלהם משרתים לרוב את הממסד ולא את טובתם ורווחתם של יוצאי אתיופיה.  ובכן, הפעם, מובילי המחאה יוצאים אל הקרב בתמיכה וברכת הצלחה מכלל בני הקהילה האתיופית- הנציגים הלגיטימיים- יגיעו לשולחן ההידברות בדרישות ברורות מבלי להיכנע למס שפתיים ו"מריחות".  צעירים ממוצא אתיופי מודל 2015 מאמינים שהפעם כל האמצעים העומדים לרשותם כשרים והם ישתמשו בכלים הללו עד אשר תגווע הגזענות המשתוללת כלפי אזרחים ממוצא אתיופי: אלימות משטרתית ובתי כליאה לנערים ביחס לא פרופורציונלי ביחסנו לאוכלוסיה- הא בהא תליה. הסללה לבתי-ספר נפרדים. סלקציה במועדונים. השתכרות בשכר נמוך והדרת אקדמאים מתעסוקה ההולמת את כישוריהם. אי הכרה בסמכות הכהנים לקיים פולחן כנהוג במורשתנו. שכונות מגורים נפרדות. תקציבים ללא פיקוח שאינם מגיעים לייעודם ועוד (כל אלו מתנהלות ומתבצעות כמדיניות לא כתובה, ומאידך כהסכמה חברתית וממסדית תוך כדי קריצה בין השתיים).

   

  ובתקווה: לאחר שימצא פתרון אמתי לכל אלו- נחל לצעוד בנתיב חדש המבוסס על ערכים שוויוניים; נעלה על הנתיב בו עקרונות הצדק, שוויון הזדמנויות ועזרה הדדית הם נר לרגלנו. 

  ''

  צילום: בני וודו

  למי מכם שעדיין מתקשים להבין, אזכיר ואומר; הקשר שלנו עם חלקת האדמה הזו אינו ניתן להפרה, הוא נישא בחלומם של אימותנו ואבותינו זה דורי דורות, תוך כדי ניסיונות לקיימה עוד טרם העלייה הראשונה- תרמ"ב (1882). חלום השיבה למולדת ההיסטורית הוגשם על ידי חלוצים יהודים אתיופים שסללו את הדרך ופתחו את שערי העלייה. וזאת- למרות ההתנגדות העיקשת של ממשלות ישראל להותיר אותנו "מעבר לנהר הסמבטיון". החזון העתיק הזה הוגשם על אפם וחמתם של קברניטי המדינה. כמו שהורינו פעלו וחתרו להשגת יעדם- להגיע לביתם למולדתם, לארץ ישראל; חרף רצון המדינה, כך ניצבים אנו היום לממש את עקרון הצדק וללמדכם שיעור מאלף: מי אנחנו "בית ישראל" שהיינו אור עם "הגויים" באתיופיה,  ומי אנחנו הצעירים האוחזים בגאווה את לפיד התקווה היחיד שיש בארץ החשוכה הזו.  

  ''

  ועתה, משך חמישה עשורים מאז הגיעו החלוצים מאתיופיה לישראל ויותר משלושה עשורים מאז החלו העליות הגדולות, אנו חלק מרכזי ובלתי נפרד מהנוף הישראלי. התמודדנו מול חברה ומדיניות אטומה שנהגו בנו משך שנים בציניות, בחשש ובספקנות לגבי מה שאנו יכולים להשיג. ניצבנו פעם אחר פעם מול גילויי שנאה ואלימות. אבל, בעת הזו אנו קוראים לרוח חדשה- כזו שתרתום אנרגיות מרעננות עבור העתיד המשותף שלנו בארץ הזו. זה הזמן לשקם את ההריסות וביחד לבנות חברה ערכית יותר. לחוקק בצורה ברורה וצלולה חוקים נגד אפליה: על רקע דת, מין, גזע, צבע עור, השתייכות לקבוצה, העדפות מיניות או מוגבלות כלשהי. 

   

   

  ואנחנו תמיד זוכרים שחוזקנו האמתי אינו רק בשירות הצבאי ועמידה על הגבולות,  עושרנו האמתי- הוא בערכים שלנו. ועכשיו- גם אתם יודעים זאת!

  דרג את התוכן:

   תגובות (6)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS

   .
   אני מודה לך על הפוסט המיוחד שהעלת.
   מאחל שיפור במצב באופן מידי.
   לצערי הרב, לאורך שנות ההיסטוריה בארץ ישראל,
   הותיקים והצברים, לא מכבדים איש את רעהו - ויותר מכך קהילות שעלו לארץ במשך הימים.
   מקוה שנלמד מהטעויות ונממש בצורה נאותה את עניין קיבוץ הגלויות.

     26/9/15 14:32:

   צטט: רחלי בן-צור 2015-08-27 02:17:13

   מקווה שדברים נפתרו או יבואו על פתרונם. אנו עם אחד.

    

   יד על הלב, את באמת בטוחה שהם שייכים לעם שלנו ?

    

     27/8/15 02:17:
   מקווה שדברים נפתרו או יבואו על פתרונם. אנו עם אחד.
     27/6/15 11:42:
   ד.צמרת, אתה דוגמה טובה לשטיפת מוח תקשורתית, העולים בשנים האחרונות מאתיופיה זכאים לעלות מכורח "חוק הכניסה", והם כאן על פי חוק. כשאתה אומר נוצרים, אתה אולי מתכוון לעליות ממזרח אירופה, מארצות הברית ומדרום אמריקה- משם הגיעו "יהודים" רבים והם חופשיים במדינת ישראל. לגבי החינוך, אין מדובר רק בבתי ספר, החינוך מתחיל מהבית וכנראה משהו בראייה את האתיופים לוקה בחסר, אכן מדובר בבורות אזרחית וממסדית כלפי הישראלים אתיופים, אינכם מכירים אותנו, אבל מרגישים טוב עם עצמכם לקבוע ולהחליט עבורנו. החברה הישראלית חייבת לעבור תיקון ולהבריא את עצמה.
     27/6/15 10:29:
   העולים מחבש מתחלקים לשניים היהודים והנוצרים שממשלת ישראל העלתה באותה עיסקה. לדעתי עשו שגיאה שהעלו את הלא יהודים. מאידך עליכם להפסיק להתרפס בפני הממסד הדתי ולשלוח את ילדיכם לחינוך הדתי, שם מתחילה האפליה וכך גם רמת החינוך של ילדיכם.
     22/5/15 21:47:

   הסרטון שהופץ ברשתות החברתיות

   הציף משהו שכנראה היה קיים

   רק שהיתה התעלמות ממנו בעבר

   וכעת כשזה רץ ברשת

   לא היה ספק שזה יוביל לגל מחאה

   גם טענת השוטרים שלמעשה ביקשו ממנו לפני כן להתפנות

   מהמקום והוא לא עשה כן 

   לא מצדיק אלימות שכזו

   הבעיה הגדולה נעוצה בכך 

   שהזילזול במגזר זה של האתיופים

   התחיל מזמן ואף אחד לא נתן את הדעת

   למיגור האפליה

   הן במערכת החינוך, הן ברשויות הן במשרדי הממשלה

   והן בשיווק העם האתיופי

   שהוא חלק מעם ישראל

   וכל עוד לא ישתנה יחס החברה אליהם

   זה ילך ויחמיר מדור לדור