כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  נחנך רחוב אורי בן ארי בירושלים

  0 תגובות   יום שישי , 19/6/15, 07:59
  ''
  ראש העיר ניר ברקת,חברת מועצת העיר יעל ענטבי ובני משפחת  אורי בן ארי מסירים הלוט משלט רחוב החדש [צילום:באדיבות יעל ענתבי]

  נחנך רחוב אורי בן ארי בירושלים

   
  מאת: אלי אלון

  בשכונת פסגת זאב בירושלים נחנך היום (18.6.15) אחר הצהרים  בטקס חגיגי רחוב על שמו של תת אלוף אורי בן ארי שלחם על ירושלים כמפקד בפלמ"ח -"הראל" בתש"ח ובמלחמת ששת הימים תחילה דחתה ועדת השמות העירונית את הבקשה שהוגשה לה לקריאת שם רחוב בעיר על שם אורי בן ארי בנימוק של "העדר זיקה יחודית לירושלים" ,אולם בעקבות מחאות וביקורת   על ההחלטה התקיימו בוועדת השמות העירונית ואצל ראש עירית ירושלים ניר ברקת דיונים נוספים בנושא והוחלט  לבסוף  לאשר קריאת שם רחוב בירושלים על שם אורי בן ארי.

  ''
    בצילום מימין לשמאל :ראש העיר ניר ברקת,,מילכה בן ארי אלמנתו של אורי בן ארי ,יעל ענתבי  חברת מועצת העיר [צילום:באדיבות יעל ענתבי]
   
  בטקס חנוכת הרחוב נשאו דברים ראש העיר ירושלים ניר ברקת,יעל ענתבי  חברת מועצת העיר, אל"מ צביקה דהב פקודו של בן ארי ,מילכה בן ארי רעייתו של אורי בן ארי ,,אודי רמבה -יו"ר מינהל פסגת זאב, בקהל היו חבריו לנשק של אורי בן ארי מחטיבות הראל פלמ"ח- מלחמת העצמאות הראל -ששת הימים,מפקדי חטיבת השריון,ובני משפחה.
   
  יעל ענתבי :קריאת הרחוב היא  למעשה אמירת תודה לאורי בן ארי 

  יעל ענתבי חברת מועצת העיר ירושלים,  אמרה בדברים שנשאה בטקס: "התאספנו כאן היום לקרוא לרחוב על שמו של אורי בן ארי, משחרר ירושלים.שבזכותו ובזכות מעשיו אנו למעשה יכולים להתאסף כאן היום במקום זה.לכן המחווה של קריאת שם רחוב על שמו של אורי היא למעשה אמירת תודה לו ולמשפחת בן ארי.אורי לחם על צפון ירושלים במסגרת הקרב על נבי סמואל של חטיבת הראל עוד במלחמת העצמאות. אז ההשתלטות נכשלה עם אבדות רבות לכוחותינו. והשטח של צפון ירושלים נותר בידי הירדנים.במלחמת ששת הימים עשה אורי את התיקון של מלחמת העצמאות וכמפקד חטיבת הראל המשוריינת החטיבה הבקיעה את הכניסה לירושלים מכיוון גבעת הראדר ונבי סמואל צפונה עד לתל אל פול.את הרעיון לקריאת רחוב על שם אורי בן ארי הציע  לי ד"ר יוסי שפיינר ומרגע זה עשינו את כל מה שהיה צריך עד למימוש הרעיון. רחוב זה מצטרף לרחוב הארבעה ולרחוב סיירת דוכיפת שהיו גם הם  חלק מחטיבת הראל.
  ביום העצמאות לפני שנה קראנו לתושבי פסגת זאב לצאת לסיור בעקבות אורי בן ארי וכיבוש צפון ירושלים. סיור שהגיעו אליו עשרות רבות של תושבים על מנת ללמוד את מורשת הקרב של אורי.

  אביגדור קהלני :אין יותר מתאים מאורי בן ארי שרחוב יהיה על שמו  בירושלים.
  אביגדור קהלני, גיבור ישראל, לא יכול היה להגיע לטקס בגלל מחויבות קודמת.אלה הדברים שכתב קהלני ליעל ענתבי  על אורי בן ארי:יעל הקריאה את דבריו בטקס.

  "תא"ל במיל אורי בן ארי ז"ל היה מפקד נערץ בצה"ל. הוא היה מטאור בקידומו המהיר. הוא לחם על פריצת הדרך לירושלים במלחמת ששת הימים ובמלחמת השחרור עם פלוגתו בירושלים. אין יותר מתאים ממנו שרחוב יהיה על שמו רחוב  בירושלים. אורי היה מפקד נועז, איש עם חזון, איש כריזמטי באופן מיוחד ואנחנו הלוחמים הצדענו לו.אין ספק שדמותו חייבת להיות מולנו כמשחרר העיר ירושלים ולוחם על קיומה".תפקידנו כאן לשמר את מורשת אורי בן ארי ולשמור על הרציפות הטריטוריאלית של צפון ירושלים לבל תנותק שוב.   
   
   
  ערב לזכרו של אורי בגבעת התחמושת 
  לאחר טקס הסרת הלוט משלט הרחוב החדש התכנסו בני משפחתו ,חבריו פקודיו מוקירי זכרו באתר גבעת התחמושת לערב לזכרו . בן הבאים לערב הזכרון , איש ידיעת הארץ יהודה זיו ,שמעון כהנר "קצה" איש הצנחנים המיתולוגי, ,ואיש הפלמ"ח ומי שהיה מפקד בכיר בצה"ל, תת אלוף ישכה שדמי .אלוף גרשון הכהן,ההיסטוריון נחום ברוכי,מנהל אתר גבעת התחמושת סא"ל (מיל)מעוז כתרי ומחט חטיבת הראל הנוכחי אל"מ חגי.עמר
   
   
  התמונה של ‏אליעד אלון‏.
  מימין לשמאל:יהודה זיו ,שמעון כהנר "קצה" , תת אלוף (מיל)ישכה שדמי [צילום א.אלון]. 
  אורי בן ארי -סיפור חיו מתוך אתר "יד ושם: .
  אורי בן ארי היה תת אלוף במילואים ושירת כדיפלומט בשירות החוץ של מדינת ישראל. בן ארי נולד בברלין בשנת 1925 בשם היינץ בנר. אמו נפטרה בילדותו. בנעוריו חווה בן ארי את התנכלויות הנאצים. הוא ספג מכות בכיתתו, ממורים ומתלמידים כאחד. ב"ליל הבדולח" היו הוא ואביו עדים לשרפת בית הכנסת בו עלה לתורה. במרס 1939 עלה בן ארי בגפו לארץ ישראל במסגרת עליית הנוער והתחנך בקיבוצים עין גב ומעגן מיכאל. אביו ויתר בני משפחתו נספו בשואה.

  אורי בן ארי לחם בכל מערכות ישראל, ממלחמת העצמאות ועד יום כיפור. בשנת 1946 התגייס בן ארי לפלמ"ח, ובמערכה על ירושלים במלחמת העצמאות היה מפקד פלוגה בחטיבת "הראל" של הפלמ"ח. "פלוגתו של אורי בן ארי הסתערה על המשלט [גבעת המסרק], ואל מול אש מקלעים. בטווח רימוני יד נשברה התנגדות הערבים" (יצחק לוי,תשעה קבין). בירושלים ובדרך אליה כונה בן ארי "מלך הפורצים". 

  בן ארי עמד בראש הכוח שכבש את הר ציון ולחם כתף אל כתף עם דדו (דוד אלעזר) בראש הכוח שניסה לפרוץ אל העיר העתיקה. בפעולה הכושלת לכיבוש נבי סמואל, בה נפלו 38 לוחמים, חילצה פלוגתו מהשטח פצוע קשה, תחת אש. הפצוע היה יוחאי בן נון, מפקד חיל הים לעתיד. 

  בן ארי היה סגן מפקד הגדוד השביעי של הפלמ"ח בחטיבת הנגב, וכן ממייסדי גייסות השריון ותורת השריון בצה"ל. במבצע קדש היה מפקד חטיבה שבע, חטיבת שריון סדירה. במלחמת ששת הימים פיקד על חטיבת השריון "הראל" שהשתתפה בקרבות על ירושלים, ובמלחמת יום הכיפורים שירת כסגן מפקד פיקוד דרום, בדרגת תת אלוף.

  לאחר שחרורו מצה"ל כיהן בן ארי כקונסול הכללי של ישראל בניו יורק. בן ארי תיאר את חוויותיו בגרמניה הנאצית בספר אוטוביוגרפי למחצה, בשם "בטבעת החנק". בן ארי סיפר כי חש חובה, כיהודי וכאדם, להשאיר בכתובים את קורות הנוער היהודי בגרמניה, שעליו עבר מכבש השנאה התהומית הנאצית.

  עדותו של בן ארי, המופיעה במוזיאון לתולדות השואה ביד ושם עוסקת בשבר של יהדות גרמניה. על מה שקרה לאביו לאחר שהצביע נגד היטלר בבחירות, מספר בן ארי: "המתנתי לו [לאבי] מחוץ ל"לוקאל", למקום שבו עמד הקלפי, וחיכו לו בחוץ מאות אנשי אס-אה, וכל מי שיצא בלי התג הזה [אישור על הצבעה להיטלר] הוכה כמעט עד מוות, כולל אבי, ובשביל להוסיף לו עוד קצת השתינו עליו גם, ואני את כל זה כמובן ראיתי. הייתי בן שמונה. זה לא שבר אותו, אבל זה שבר לו את האמונה הזאת, שיהודים יכולים להיטמע, להתבולל, בעם הגרמני. הוא חווה את זה על בשרו, באופן אישי, הוא לא היה צריך שמישהו יספר לו את זה." 

  אורי בן ארי נישא למילכה, והיה אב לחמישה ילדים וסב לעשרה נכדים.נפטר בשנת 2009. הובא לקבורה בבית הקברות בשפיים 

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות