כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אתיקה אזרחית

  תכני הבלוג: דמוקרטיה, אתיקה, חברה, חינוך, היסטוריה, ערכים וספרות יפה

  0

  שואפים להגיע הכי גבוה שאפשר

  1 תגובות   יום שני, 13/7/15, 12:14

  "שואפים להגיע הכי גבוה שאפשר"

   על מכינת "כרם אל"- המכינה הקדם צבאית הדרוזית בדלית אל כרמל

   כתבה, זהבה חן.

   

  מכביש שש למחלף אליקים, מעפילה במעלה הכרמל בכביש החוצה שמורת טבע שגוני נופיה משתנים עם עונות השנה. ריחות עצי ההסקה רומזים לי שהגעתי למבואות הכפר דלית אל כרמל, וכאן מתחילים המפגשים השבועיים שלי עם תושבי המקום.

  סוגרת שמונה שנות תהליכים, שקולים ומדודים, לטיפוח שדרת מנהיגות אזרחית מקומית: התוכניות רבות ומגוונות לקהלי יעד שונים ובשיתוף פעולה עם המנהיגות המקומית. הפעם בחרתי להתמקד במכינה הקדם הדרוזית, שאותה אני מלווה מטעם המכללה לאיכות השלטון, מגיבוש רעיון הקמתה וחזונה.

  כבר בדיונים הראשונים, היה ברור לכל השותפים, שמנהיגות אתית ואיכות שלטון הם יסודות חשובים בתכני הלימוד של המכינה הקדם צבאית. יחד עם מוניר מאדי, מנהל המכינה וצוות המדריכים, גיבשנו תוכנית שנתית שכותרתה ותכניה הם "איכות שלטון". תוכנית המכשירה את החניכים, מדי שנה, למנהיגות ערכית ואחראית  ומקנה ידע אזרחי רלוונטי בכל הנוגע לשיטה הדמוקרטית בישראל.

  מיקום המכינה הוא מקום מעורר השראה ואין חיבור חזק ממנו להדגיש את ברית החיים של החברה היהודית והדרוזית. במתחם יד לבנים, ניתן לשרטט תחנות היסטוריות מימי הנביא המשותף אליהו ומלחמתו בנביאי הבעל בכרמל, דרך כתיבת ההמנון הלאומי על ידי נפתלי הרץ אימבר ממרפסת ביתו ההיסטורי של מעסיקו סר לורנס אוליפנט, חדרי הזיכרון של יד לבנים המתעדים את חיי הלוחמים הדרוזים שנפלו במערכות ישראל ושלטי אולמות הכנסים הנושאים את שמות ראשי ממשלות ומצביאים ישראליים.

  פרק המנהיגות החשוב והמשמעותי שאנו נוהגים ללמד ולדון עליו, במפגשים הראשונים, מספר את הסיפור ממנו התחיל הכול: סיפורם של משה ויתרו והקשר ביניהם המכיל בתוכו משמעויות של קשר דם, קשר ערכי, קשר לאומי. משמעויות של קשר שאותותיו ניכרים עד היום הזה והם תוצאה של ההשפעה ההדדית של מנהיגות יתרו ומשה, תרומתם לשיטה הדמוקרטית ולהבנת משמעות צמדי המילים "צדק- חברתי".

  המפגש עם 35 חניכים שמגיעים מכפרים דרוזים שונים בגליל, הינו מפגש חוויתי כל פעם מחדש. כל מפגש משמח ומרגש אותי, לפגוש חבורה בעלת מוטיבציה ורצון להתקדם ולתרום, באופן המשמעותי ביותר בשירות הצבאי, תוך שהם מקדישים מזמנם שנה תמימה לכוון ולהגיע לתפקידים "הכי גבוה שאפשר" ( ביטוי שאני שומעת מהם באופן תכוף).

  הסקרנות והעניין הרב שחניכי המכינה מגלים בתחומי האתיקה השלטונית והאזרחית, מובילה אותנו, את צוות המכללה לאיכות השלטון , לפתח תכנים חדשים המותאמים לחניכי המכינה הקדם צבאית. תכנים שאותם אנו מיישמים, בהמשך, בקבוצות מנהיגות שונות ברחבי הארץ כמו: כנס שנתי של סגנונות מנהיגות אתית, סמינר דמוקרטיה ואתיקה וסדנאות ליזמות אזרחית.

  יחד עם הרצון האדיר של החניכים ללמוד ולהכשיר עצמם במגוון תחומים, המכינה עוסקת רבות בחינוך למעורבות חברתית ומרגש כל פעם מחדש לראות את המיזמים ההתנדבותיים בהם החניכים מעורבים, אם בכפר הילדים בחורפייש או בשיקום יערות הכרמל. בכל המיזמים ההתנדבותיים כמו בסדרות האימון, מלווים את החניכים, באופן צמוד, מנהל המכינה ושני המדריכים המסורים יונס נסרלדין וודיע ביבר.

  התמזל מזלי לעבוד עם אנשים נפלאים אלה, אני נפעמת כל פעם מחדש מהגישה החינוכית של אנשי הצוות במכינה, הרואים בתפקידם שליחות חינוכית ארוכת שנים והמקדישים זמן פרטי שלהם לביקורי משפחות וחניכים, בהענקת יחס אישי לכל חניך בהקשבה, בעצה טובה והכנתו לקראת ראיונות ומבדקים. עבודה חינוכית, ממוקדת מטרה, שמתבצעת במסירות רבה, חורגת משעות עבודה מקובלות ומוגדרות והגולשת באופן קבוע לסופי השבוע. למשימה זו, מצטרפת משימה נוספת שלקחו על עצמם אנשי הצוות והיא ליווי ותמיכה בכל בוגר בזמן שירותו הצבאי ובכך משמשים דמויות אב או אח בוגר שאליהם ניתן לפנות בכל עניין.

  השנה הסתיימה שנת לימודים של עוד מחזור של חניכים נפלאים, שאני בטוחה שיתרמו מיכולותיהם וכישוריהם למדינת ישראל ולחברה הישראלית כולה. זאת ההזדמנות שלי להודות לצוות המכינה המופלא ולחניכים המדהימים, על עוד שנה מרתקת. שמחתי להכירכם ואני מאחלת לכולכם שתהיו בריאים, שתשמרו על עצמכם, בהצלחה במסלולים שבחרתם ונתראה במסיבות הסיום של המחזורים הבאים וכמובן באזרחות!

  תודה גם לעמיתי מהמכללה לאיכות השלטון, ד"ר שי נחושתאי התורם מידיעותיו ומומחיותו בתחומי האתיקה השלטונית והדמוקרטיה במכינה הקדם צבאית כרם- אל. 

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   זהבהחן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין