כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  היום שהיה

  בלוג אינפורמטיבי בעיקר, מבחר נושאים מכל העולם, וגם קצת מפרי עטי..

  0

  סופי ספרים וסרטים שלא נדע לעולם

  12 תגובות   יום חמישי, 20/8/15, 11:22

   

  פעמים רבות שאנו צופים בסרט או קוראים בספר, אנחנו לא מודעים לכך שהסוף במקור, היה אמור להגמר אחרת. אולי דמיינו מה היה קורה לו... אבל בטח לא דמיינתם שבמקור, בוגארט נשאר עם הבחורה בקזבלנקה, שאחאב צד את מובי דיק ושפינוקיו מסיים את חייו בחבל תליה!
    
  הכינו את הפופקורן וקבלו אוסף של סרטים וספרים ידועים שסופם במקור היה להסתיים אחרת.
    
   
   
    
  אנה קרנינה - 1877
   
  ''
   
  לב טולסטוי פרסם בפעם הראשונה את הרומן המפורסם שלו בהמשכים בשנת 1875, במגזין בשם רוסקי וסטניך (השליח הרוסי). מעניין לציין שבגרסה ראשונה זו, אנה לא מתה והמאהב שלה, הרוזן ברונסקי, חזר שוב אליה. זה היה תנאי של העורך מיכאל קטקוב שנכפה על טולסטוי, שטען כי הפרסום נועד לנשים מהמעמד הבינוני שלא יכלו לסבול אירועים טרגיים וכואבים. לכן, קרנינה לא התאבדה בקפיצה לפני הרכבת הדוהרת, עד שהסיפור יצא לאור בפורמט של ספר בשנת 1877.
   
   
   
  חיזור גורלי - 1987
   
  ''
   
  הסרט המפורסם על גבר נשוי שיש לו יחסים מחוץ לנשואים עם אשה שהפכה אובססיבית כלפיו, היה אמור להסתיים באופן פטליסטי יותר. הדמות של גלן קלוז, כאשר הבינה שמאהבה (מייקל דאגלס), השלים עם אשתו ובתו ושלעולם לא תראה אותו שוב, הייתה אמורה להיכנס לתוך אמבטיית מים חמים ולשחוט את עצמה. אבל המפיקים חשבו שהמסקנה הזו תהפוך את קלוז לקורבן ואותו לבן זונה, כך שהם אילצו להסריט סוף אחר בו קלוז הופכת מאשה היסטרית לפסיכופתית אשר מנסה לרצוח את כל משפחתו.
   
   
   
   
  פינוקיו - 1882
   
  ''
   
  מי שקרא את הספר הזה של קרלו קולודי, סביר להניח שהופתע לגלות שמחצית הראשונה של הספר הוא חספוס וריאליזם כמעט נוראי, שבו הדמות המפורסמת מתנהג כמו נוכל ללא בושה, ואילו החלק השני של הסיפור הופך להיות יותר אידאליסט ואדיב. הסיבה? המחבר היה אמור לסיים את הסיפור שלו בפרק 15,כאשר פינוקיו נתלה ע"י השועל והחתול כעונש על שאיפותיו. הוא אפילו כתב את ההשתלשלות לסיום האכזרי: "לא היו לו כוחות להוסיף עוד מילה. עצם את עיניו, פתח את פיו, מתח את רגליו, היטלטל חזק ונשאר נוקשה". מזועזע, המו"ל אילץ אותו למחוק את הקטע הזה ולכתוב עוד 20 פרקים בעלי אופי יותר ילדותי.
   
   
   
  בית הבובות - 1879
   
  ''
   
  כל מי שמכיר את יצירתו זו של איבסן, יודע שהסוף מסתיים כאשר הדמות הראשית, נורה, עוזבת את בעלה וילדיה. אבל המחבר נאלץ לשנות את הסוף, כדי שיוכל להציג את היצירה. השחקנית אשר גילמה את התפקיד הראשי, אלמה ורינג (כוכבת גדולה באותה תקופה), סירבה לשחק את התפקיד בטענה שאשה הגונה יכולה לעזוב את בעלה, אבל מעולם לא את ילדיה. איבסן נכנע ללחץ, ובמשך שנים רבות הופעות היצירה הסתיימו כאשר נורה עוזבת ביחד עם ילדיה. רק בשנות ה-30` סוף היצירה שוחזרה כבמקור.
   
   
   
  אשה יפה - 1990
   
  ''
   
  אמנם קשה להאמין, אך בתסריט המקורי, הדמות של ריצ`רד גיר היה נשוי, ובסוף הסרט הוא נפרד בצער לב מהנערת ליווי שגילמה ג`וליה רוברטס, והוא חזר לאשתו. אבל אחרי "מבחן סינון" ראשוני (הקרנת מבחן המתבצעת בפני צופים הקראיים). תגובת הקהל היתה כל כך שלילית, עד שנאלצו להסריט סצינות חדשות כדי להפוך את גיר לרווק חתיך ובסוף הסרט לבחור להישאר עם אהובתו.
   
   
   
   
  ספר הג`ונגל - 1894
   
  ''
   
  בגרסה הראשונה שכתב רודיארד קיפלינג, מוגלי נהרג ע"י הנמר. המחבר רצה להעביר מוסר השכל שבסופו של דבר כוח הג`ונגל יטרוף כל אדם. אבל המו"ל הפעיל לחץ על קיפלינג כדי לשנות את הסוף לפחות אפל, בו הגיבור הראשי מצליח להפסיק את מרחץ הדמים החתולי בכך שעדר של שוורים מוחץ אותו.
   
   
   
   
  הניצוץ - 1980
   
  ''
   
  בתסריט, דמותו של ג`ק ניקולסון, אבדה בתוך המבוך (בזמן שבנו ואשתו בורחים מהמקום), אך לא הראו אותו מת. בהמשך היתה אמורה להיות עוד סצנה שבו האם מאושפזת בבית חולים, מתאוששת מהתמוטטות עצבים שעברה בגלל עקב האירועים המחרידים שקרו בזמן שהילד שיחק בשקט במסדרון.
  ואז, כדור צהוב (כמו זה שהרוחות הטילו בבית מלון בסצנה קודמת) מתקרב ומתגלגל לעבר ניקולסון. סוף כזה היה אמור להישאר במעורפל: לתת להבין לצופים שניקולסון לא מת וממשיך להטריד את משפחתו בבית החולים, או שהוא מת והוא ממשיך להטריד את משפחתו מהעולם הבא. בכל אופן, האיום נמשך.
   
   
   
   
   המלך ליר - 1605
   
  ''
   
  זה אולי נראה מטורף לגמרי, אבל בשנת 1780, המו"ל היוקרתי וחזק סמואל ג`ונסון, ששנא את הדרך הטראגית שהסתיימה יצירתו של שייקספיר (למעשה כל הדמויות מתות), ביקש ממחבר אחר, נחום טאי, לשכתב את החלק המקורי. הוא ביקש למחוק את הקטעים האכזריים ביותר ולהוסיף השתלשלות חדשה שבה קורדליה וליר נשארים ביחד והיא, בתו הטובה של המלך, מתחתנת עם הדוכס גלוסטר. באופן פרדוקסלי, לגירסה ממותקת זו - היתה הצלחה גדולה והגירסה המקורית של שייקספיר - לא הוצגה שוב עד אמצע המאה ה-19.
   
   
   
  אי המטמון - 1883
   
  ''
   
  בכתב היד הראשון של רוברט ל. סטיבנסון, המשלחת גילתה בסוף הסיפור, שלא קיים אוצר כלשהו חבוי באי. סוף סקרסטי מדי לתקופה ההיא, כדי להראות כמה הרוגים וקורבנות היו לשווא (בחיפוש אחר העושר).
   
   
   
   
  התפוז המכני - 1971
   
  ''
   
  התסריט  לגרסה זו של הרומן הזה מאת אנתוני ברג`ס על אלימות עירונית, הסתיים עם הגיבור הסדיסטי אלכס, כאשר הוא כביכול משוקם: נשוי, עם ילדים וחי חיי משפחה מאושרים לכאורה.
  אבל הסצנה האחרונה הראתה איך אלכס יוצא מדי פעם מביתו בתירוצים מתחסדים, כדי לבצע איזה מעשה אולטרה-אלים. סוף זה הוחלף באחד פחות מפורש ויותר מרומז. אלכס, לכאורה נרפא, מחייך ברשעות כאשר הוא נשאר לבד.
   
   
   
   
  מלכת אפריקה - 1951
   
  ''
   
  בתסריט המקורי של ג`יימס אייג`י, הדמויות של המפרי בוגרט וקתרין הפבורן מתים בטביעה בזמן שהם מנסים להטביע את הספינה הגרמנית. היה זה הסופר פיטר וירטל ששכנע את ג`ון יוסטון לתת לגיבורים המקסימים לשרוד. "הקהל לא יקבל את זה שלאחר שרדו את מפלי המים, תנינים ומחלות חום, שתי דמויות עם כל כך הרבה אומץ, ימותו בצורה כה אבסורדית", אמר לו.
   
   
   
   
  מובי דיק - 1851
   
  ''
   
  הרעיון הראשוני של הרמן מלוויל היה שקפטן אחאב וצוותו יצודו את הלוויתן הלבן הגדול. אך כאשר האובססיה הושלמה, זו שהפכה לסיבה היחידה לקיומו, איש הים היה שם קץ לחייו כאשר הוא עולה על סירה ואובד בתןך הים העצום. מי שקרא את הספר יודע כי בסופו של דבר הלוויתן שורד לאחר שהוא מטביע את הסירה עם כמעט כל הצוות בתוכה (שורדת רק דמות אחת: ישמעאל).
   
   
   
  דרקולה - 1897
   
  ''
   
  הסופר האירי בראם סטוקר תכנן סוף באווירה יותר משוחררת  מאשר זה שפורסם ברומן שלו "דרקולה". במוחו היה הרעיון שהגיבורה, מינה הארקר, עוזבת את ארוסה, ג`ונתן, נכנעת מרצון ומתמסרת למפלצת כדי שיהפוך אותה לערפד ותישאר איתו לנצח. אך העורך שלו גרם לו לנטוש את הרעיון, תוך שהוא מציין שהשתלשלות כזו היא כחומר נפץ בחברה הוויקטוריאנית הפוריטנית.
   
   
   
   
  האדם השלישי - 1949
   
  ''
   
  בתסריט של גרהם גרין, הדמות של ג`וזף קוטן, מגלה שחברו הפך לסוחר סמים מסוכן, הוא מלשין עליו במשטרה ונשאר עם החברה שלו. יותר מאשר סוף טוב, לבמאי קרול ריד נראה שסוף כזה הוא ציני מדי ואילץ את הסופר לכתוב סוף אחר בו הנערה עזבה אותו לאחר שגילתה את הבגידה שלו. כנראה שגרהם גרין נשאר עם קצת טינה בעקבות השינוי, כי שנים לאחר מכן, באחד מספריו האחרים, "האמריקאי השקט", הוא כתב שהאיש המלשין כן נשאר עם חברתו של הנבגד.
   
   
   
  משחק הדמים (רמבו) - 1984
   
  ''
   
  זו היתה ההרפתקה הראשונה של רמבו, והסוף המיועד בסרט (שצולם אך מעולם לא הוצג) הגיבור בגילומו של סילבסטר סטאלון, מת מירי בשוגגשל חברו הקולונל טראומן (ריצ`רד קרין)
  דרג את התוכן:

   תגובות (12)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     26/8/15 23:15:

   צטט: אפרת ש. 2015-08-20 15:18:37

   הרבה הפתעות! במיוחד: פינוקיו, ספר הג'ונגל (סרט האנימציה הטוב ביותר),

   מלכת אפריקה, והאדם השלישי, שמבחינתי זו אחת מיצירות המופת

   של כל הזמנים (וגרהם גרין שהוא סופר מעולה).

   הסוף של הסרט הרבה יותר מתאים לאוירה של הסיפור, כך שאני שמחה

   שזה מה שקרה.

   יופי של סקירה.

   -----------------------

   תודה אפרת, שמחה מאוד שאהבת! :) גם אני הופתעתי למצוא כל כך הרבה סופים שונים שהיו במקור. ומסכימה לגמרי לגבי האדם השלישי, ובכלל אני גרופית לא קטנה של סרטים קלאסיים וקולנוע שחור.

     26/8/15 23:12:

   צטט: א ח א ב 2015-08-21 08:44:27

   כדי שסיפור יימכר , כסרט או ספר ויעבור מסך, צריך לגרום לקורא,צופה להזדעזע, אבל לא יותר מידי. אנחנו רוצים להאמין שהמציאות לא כזו מחורבנת. ...טולסטוי ושאר הכותבים לא דפקו חשבון למולי"ים ולשיקולי פופולריות.
   -----------------
   נכון מאוד, כבר קרה שצפיתי בסרט והתאכזבתי מאוד מהסוף המר.. לא שאני רוצה לראות תמיד הפי אנד, אבל צריך למתן לפעמים סופי סרטים קיצוניים מדי, כפי שהסברת. :)
     23/8/15 17:35:

   צטט: ~בועז22~ 2015-08-21 09:50:48

   בניגוד לחיים (שהרי..., בחיים - כמו רק בחיים...), ה"סופים" ביצירות נשלטות בידי המחבר (או המו"ל...) והוא משמש בחייהם הוירטואליים, כאלוהים..., והם - כמריונטות...
   -----------------------
   בדיוק ככה, מצד שני, גם בחיים, יש הרבה תהפוכות... :)
     23/8/15 17:33:

   צטט: לולה lola 2015-08-22 09:36:51

   מרתק!
   ------------
   תודה לולה!
     23/8/15 17:32:

   צטט: רחלי בן-צור 2015-08-23 01:18:05

   מעולה! תודה.
   -------------
   תודה רחלי, שמחה שאהבת :)
     23/8/15 01:18:
   מעולה! תודה.
     22/8/15 09:36:
   מרתק!
     21/8/15 09:50:
   בניגוד לחיים (שהרי..., בחיים - כמו רק בחיים...), ה"סופים" ביצירות נשלטות בידי המחבר (או המו"ל...) והוא משמש בחייהם הוירטואליים, כאלוהים..., והם - כמריונטות...
     21/8/15 08:44:
   כדי שסיפור יימכר , כסרט או ספר ויעבור מסך, צריך לגרום לקורא,צופה להזדעזע, אבל לא יותר מידי. אנחנו רוצים להאמין שהמציאות לא כזו מחורבנת. ...טולסטוי ושאר הכותבים לא דפקו חשבון למולי"ים ולשיקולי פופולריות.
     20/8/15 15:18:

   הרבה הפתעות! במיוחד: פינוקיו, ספר הג'ונגל (סרט האנימציה הטוב ביותר),

   מלכת אפריקה, והאדם השלישי, שמבחינתי זו אחת מיצירות המופת

   של כל הזמנים (וגרהם גרין שהוא סופר מעולה).

   הסוף של הסרט הרבה יותר מתאים לאוירה של הסיפור, כך שאני שמחה

   שזה מה שקרה.

   יופי של סקירה.

   רעיון מצוין לפוסט, שאפו! כרגע קצת קשה לי להתחבר לסרטים המסוימים עליהם את מדברת. אולי מחרכך. הרי חופש עכשיו...
     20/8/15 12:44:

   וואו. מעניין. הגרסה המקורית של פינוקיו ממש מזעזעת.

   אפשר להוסיף?

   הסרט האמריקאי "אישה שטן" מ-1989 מבוסס על הספר She Devil של פיי וולדון האנגלייה.

   בסרט האמריקאי, רות, הדמות שמגלמת רוזאן בר נוקמת בבעלה עד הסוף ובמקביל מפתחת קריירה עצמאית מצליחה, מטפחת את עצמה ונראית הרבה יותר טוב משנראתה בתחילת הסרט.

   בספר, ובסדרת הטלוויזיה הבריטית שנעשתה על פיו, היא לא מסתפקת בכך. אחרי שהבעל נזרק לכלא והקריירה של מרי פישר - הצ'ילבה שלה - בקרשים, רות עוברת שורה של ניתוחים פלסטיים, כולל אחד שנועד לקצר את רגליה ולהנמיך את קומתה, כשבסופם היא נראית כבבואה של מרי פישר. מיותר לציין שהיא מחופפת לגמרי.

   את כל זה קיצצו בהוליווד.

   ארכיון

   פרופיל

   מיסיס הייד
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין