כותרות TheMarker >
  ';

  חוק ו/אי סדר

  על הדמוקרטיה להגן על עצמה גם מפני בנק לאומי

  1 תגובות   יום שבת, 29/8/15, 19:20

  בנק לאומי, הבנק השני בגודלו בישראל, בחר להתיר תסבוכת בה הוא נמצא מול רשויות המס בארצות הברית, באמצעות הסדר בו התחייב לשלם לרשוית המס 1,300,000,000  ₪ (מיליארד ושלוש מאות מיליונים). ההסדר הוא פרי עצה שקבל הבנק מיועציו המשפטיים, (עצה עבורה שלם להם עוד 300,000,000 ₪ (שלוש מאות מליונים)). הם הבהירו למנהלי הבנק, שמוטב לבנק לשלם הון עתק כדי שלא להסתבך עוד יותר עם רשויות המס של ארצות הברית של אמריקה בשל כך שהבנק סייע לאזרחים אמריקאיים בהעלמת הכנסות.


  בעקבות ההסדר, בנק ישראל בחן את העניין ואף טרח לחבר דו"ח. אך כאשר כל מה שבנק ישראל מציע בדו"ח ה"חריף" שלו, כי נוכח ההסדר ראוי שיושבו חלק מהבונוסים שקבלו בכירי בל"ל[1]מוצב רף נורמטיבי נמוך כל כך, שמוטב לצחוק כדי לא למות מבושה. זהו רף שראוי יותר לחלם, שלא לאמר לסדום, מאשר למי שמתיימרת להיות מדינת חוק.  הטעם לכך הוא, שההסדר האמור הוא ללא צל של ספק, אקדח מעשן וכשנמצא אקדח מעשן, לא די בהשבת בונוסים, השבת הבונוסים גם אינה אופציה, היא הכרח מיידי. נדרשת גם חקירה ולאחריה, ראוי שיוגשו כתבי אישום נגד האחראים למעל.

   

   

  כי גם אם נניח שבבנק ישראל לא הבינו מבעוד מועד את חומרת הדברים, המצב השתנה בחתימה על ההסכם שבין בל"ל לרשויות האמריקאיות. ההסכם הוא הודאה באשמה והדברים פשוטים בתכלית. בנק ישראלי סייע לאזרחים אמריקאים לבצע עבירות של הלבנת הון והעלמת הכנסות. הוא עשה כן בדרכים מגוונות שמעידות, לכאורה, על כוונה פלילית. גם אם אנסה להתעלם ממשלח ידם המשוער של כאלה שמעדיפים שלא יידעו כיצד צברו את הונם, ברור שמדובר במעשים חמורים ביותר. אם יש ספק בדבר ניתן לראות שהעלמת הכנסות מוגדרת גם באתר רשות המיסים שלנו כפשע חברתי ועבירה פלילית[2]. מכאן שהחתימה על ההסכם, היא בהכרח, הודאה במעשים חמורים ולכן, מדובר, ללא ספק, באקדח מעשן.

   

  הואיל ובדיקה לא מסובכת במיוחד הראתה שעל קת האקדח ישנן טביעות אצבע ברורות, של בכירים לשעבר בבנק  דרישה זו של בנק ישראל שיושבו בונוסים שניתנו לאותם בכירים, היא בדיחה עצובה. היא שקולה לפניה לחשוד ברצח שיואיל רק לשלם עבור הקליעים שנמצאו בזירת הרצח. המפקח על הבנקים, מי שמופקד היה על שלומו של הקורבן, במקום שיעמוד על עשיית צדק, מנהל מו"מ פתטי ממש, כמעט בלשון בקשה, לכיסוי עלות כמה קליעים ואפילו לא על תשלום בגין המחסנית כולה ומצער לדעת שהוא עושה זאת, כדי לכסות בראש ובראשונה את ערוותו שהתגלתה כשכשל שוב, במילוי תפקידו כגוף המפקח.

   

  וזה פשוט לא מספיק. בכירי בל"ל לשעבר צריכים היו להיחקר באזהרה כבר מזמן. הם היו אמורים לשבת במשרדי היחידה לחקירות הונאה ופשעים בינלאומיים ולשמור על זכות השתיקה כאשר הם נדרשים להסביר על מה ולמה עשו את שעשו. יש לחקור אותם, ככל חשוד אחר וזאת לא רק בקשר לעבירות בקשר להלבנת הון אלא גם בשאלה איך העזו לסכן כך את הבנק ואת ציבור הלקוחות.

   

  חדשות לבקרים, בנקים מתעמרים בלקוחות ובמשקי בית והרשויות עוצמות עין מדרכי הפיתוי, השידול ולאחריהם מהגבייה האגרסיבית שלהם. פערי הריבית כאן הם שערוריה, בנק לווה כספים בריבית אפס ומלווה אותם בריבית גבוהה יותר בעשרות ומאות מונים!!!! אלה דברים של יום ביומו ובנק ישראל שותק. הכל מוצדק בהכרח לשמור על יציבות הבנקים וחשיבותם למשק והנה, כאשר ברור לגמרי שבכירי הבנק סיכנו יציבות בנק, שהרי איימו לעורר עליו את זעמה של אימפריה, כל מה שיש לבנק ישראל לאמר הוא, שעליהם להשיב בונוסים?! ניכר כאן, שבמקום שתבוצע חקירה פלילית הכרחית בדרכים המקובלות, מתנהל מו"מ עם יחצ"ניהם ופרקליטיהם על תשלום כופר מינורי, על עסקת טיעון ללא הרשעה. לא לילד הזה פיללנו מרשויות האכיפה שלנו. אם קל כל כך לטעון מול החייבים לבנקים שחובות יש להחזיר, צריך להיות קל הרבה יותר, לדרוש שעל עבירה יש להיענש או לפחות, לעמוד לדין.

   

  ומעבר לכך, הבונוסים בהם מדובר חושבו לא אחת על פי רווחי הבנק אבל גם שכר העתק של בכירים אלה ניתן להם בשל רווחים מופלגים שכאלה שהושגו כביכול, בשל כישוריהם של אותם בכירים מופלאים והנה מסתבר שבדרך אליהם נמסרו נתונים בדבר רווחים שהושגו בדרך של עבירה על החוק ועל ידי כך הם קיבלו שכר דמיוני ממש ובונוסים. לשון אחר, הצלחה כאן, פשרה הונאה. מדובר איפוא, וכל נער יודע זאת, לכאורה, בקבלת דבר במרמה, ברישומים כוזבים ואולי גם בגניבה בידי מורשה. למרות כל אלה, החשש לבוא עימם חשבון ואולי גם עצימת עין מתמשכת של גורמי הפיקוח, כל אלה מביאים לתגובה מסורסת ויבבנית של הפיקוח על הבנקים, אותו פיקוח שגליה מאור עמדה בראשו בשנות ה- 80, בזמן הויסות ולכן היא האחרונה שיכולה לטעון שלא הבינה מה נעשה כאן. אם היא לא הבינה, אם זו חכמה שלאחר מעשה, מוטב לשחרר את כל הכלואים בבתי הכלא. הרי בתי הכלא מלאים באנשים שחשבו שמותר להם. גם מאסרם הוא חוכמה שלאחר מעשה.

   

  אז קטונתי כנראה משקולי יישמע בעניין, אבל התנהלות בנק ישראל כאן היא מבחן לשלטון החוק ולעיקרון השיוויון בפני החוק. אם בנק ישראל ימשיך למצמץ מול עבירות חמורות ולקשקש על בונוסים כשנעברות עבירות חמורות על ידי בכירים, מה לנו כי נלין, על סתם גנבים ורמאים.


  ואגב, כל זה קורה כשיש מפקחת חדשה על הבנקים שמנועה לעסוק בענייני בנק לאומי כי ממנו הגיעה לתפקידה החדש[3]. כשזה המקרה, אם מאן דהוא מבקש למכור לנו שאין די ראיות  להעמדה לדין, אולי מוטב שישקול מעצר מנהלי. מספרים שדמוקרטיה חייבת להגן על עצמה מפני המאיימים להורסה. בצמרת בל"ל נמצאה סכנה גדולה לכלכלת ישראל, סכנה שעולה למשל, על זו שצפויה מנערי הגבעות שדוחים וחמורים מעשיהם ככל שיהיו, הם אינם אוחזים בצווארה של כלכלת ישראל. כיון שכך, הרצינות שבטיעון ש"אין די ראיות" שקולה לרצינות שבאפשרות לשימוש במעצר מנהלי, בגין עבירות כלכליות. יש ראיות, השאלה היא אם יש את האומץ, להשתמש בהן. אם לא יימצא האומץ, בנק גדול בישראל, עוד יקרוס על ראש כולנו, בשל חוסר האחריות המוחלט, של העומדים בראשו.

   


  בעז ברזלי, עו"ד.[4]

   

  [1] http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001064584&utm_medium=twitter&utm_source=twitterfeed

  [2] https://taxes.gov.il/ENFORCEMENTANDDETERRENCE/Pages/EnforcementAndDeterringLobby.aspx

  [3] http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001064932#fromelement=hp_folders_585

  [4] לכותב מאמר דעה זה למעלה מ- 20 שנות ניסיון בליטיגציה אזרחית - מסחרית ובכלל זה, ייצוג נתבעים מול בנקים.

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     29/8/15 22:21:

    

    

   ברוטוס:   חותם על כל מילה בפוסט הזה

    

    

   נטוס:      רק שלא ישחררו את הקצב

    

    

   ..

    

    

   ארכיון

   פרופיל

   boazlaw
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין