כותרות TheMarker >
  ';

  חוק ו/אי סדר

  במחיר נזיד עדשים בקופיקס

  1 תגובות   יום שבת, 5/9/15, 19:57

  חברים ודפי פייסבוק שבו והודיעו לאחרונה, שרבים מלקוחות הבנקים הגדולים, (כולל אותי) יפוצו בסך של 2,500 ₪ כל אחד. הפייסבוק רגש וגעש מדיווחים אודות ידיעה משמחת זו. מהר מדי עברתי מזעזוע ממשבר הפליטים באירופה, לשמחה בדבר זכייה לא גדולה במיוחד אמנם, אבל כלל לא מבוטלת, בהגרלה בה לא ידעתי שהשתתפתי.


  שיטוט ברשת גילה לי, שהשלל הנאה הזה ניתן לי ולאחרים הודות לפסק דין בתביעה ייצוגית נגד הבנקים. תביעה שעניינה תיאום העמלות בין הבנקים. הושג בתביעה הסדר פשרה והסדר זה  יזכה אותי ורבים אחרים, בסכום כאמור. זה נשמע מצוין. סוף סוף נעשה צדק. ניצחון ממשי ומספק על כוחות גדולים ולמרות שבקריאה נוספת עלה שספק רב אם מדובר אכן בסכום הזה, עדיין, נראה היה שעלי להיות מרוצה.


  אז למה אני לא מרוצה? למה אני כזה? למה אני שוב מתלונן? מתחייב כאן הסבר. הסבר לכך שאני עוכר שמחות נוכח הסדר העמלות ואנסה לספק כזה:


  ברשותי אותו חשבון בנק מזה 36 שנה. אבי היה שותף לחשבון, אבי נפרד ממנו לשלום, אשתי צורפה אליו, הוא קשור לחשבונות הילדים שלי ועדיין, זהו אותו חשבון. כיון שכך, גם אם אקבל 2,500 ₪, אזי עבור כל שנה בה נוהל החשבון,  אקבל 69  ₪ ו- 40 אגורות. מחיר ארוחה עסקית וקצת. כלומר מדובר בפחות מ- 6 שקלים לחודש, למשך שנה אחת וזאת בגין תיאום עמלות שנמשך 18 שנים. זה החשבון. תיאמנו עמלות במשך 18 שנה, קח שובר מתנה לארוחה עסקית ושכח מזה.


   יוצא שאני לא יודע בדיוק מתי אקבל וכמה, אבל אני כן מבין למה. כי הבנקים תיאמו בינהם את העמלות בהן חויבו לקוחות. מידע החליף ידיים, הסכמות הושגו ותחרות לא הייתה. הם תיאמו מחירים וכולנו שילמנו יותר מדי. כולם יודעים זאת וידעו זאת תמיד. לא כולם יודעים עד כמה זה חמור, וגם לבנקים יש טענות ולא רק עורכי דין מהשורה הראשונה, אבל זה חמור. מדובר בהסדר כובל, בקרטל, מדובר "לכאורה" בעבירה פלילית שרק לאחרונה גזרו מאסר בפועל על מי שהורשע בה וזו אמנם עבירת צווארון לבן, אבל זהו מעשה בריונות מכוער. ניצול לרעה של כוח שהנפגעים הראשונים ממנו הם החלשים ביותר. בגין מעשים כאלה, שנעשו לאורך זמן, העבירו הבנקים לכיסם הון לא מבוטל שמקורו גם בעקרות בית ועובדי ניקיון, בחיילים ומובטלים. בשל כך ישלמו הבנקים לציבור, בסך הכל, 35 מיליון ₪. איש מראשי הבנקים ומנהליו לא ייענש וודאי שלא תנוכה ולו אגורה שחוקה משכרו המנופח עקב חלקו בכך. כלומר, ישלמו הבנקים, פיצוי ממוצע של כ- 5 שקלים לכל תושב משמונת מליון תושבי הארץ הזו, שכלפיהם הם חטאו במשך שנים ובא לציון גועל. מי ששודד בנק נכלא לשנים ואילו הבנקים, כשאלה שודדים, איש אינו נותן את הדין. הם ישלמו בממוצע לכל מי שזעק גזל, 5 שקלים. זה הרבה פחות, ממה שאני משלם לבנק מדי חודש.


  למי שלא מבין עדיין את הטירוף אומר, כי בשנת 2014, שילמו הלקוחות לבנקים עמלות בסכום כולל של 15,000,000,000 ₪(חמישה עשר מיליארד שקלים חדשים). עכשיו נוכח ההסדר, באופן חד פעמי, יוחזר לציבור הלקוחות סכום חד פעמי שהוא 2.333 פרומיל, פחות מרבע אחוז בודד ומצומק, מסך כל העמלות שהבנקים גבו בשנה אחת. זה ההסדר. וכן, אנחנו מטומטמים. לגמרי מטומטמים, כי אנחנו לא שוטפים את הרחובות נוכח ההסדר הזה ותובעים למשל, שנה אחת ללא עמלות. שנה אחת בלבד, בשל 18 שנות עבירה. כי ההסדר הזה שערורייתי. הוא מכשיר התעשרות שלא כדין והוא גם מטיל עננה כבדה של ספק על התועלת שבמוסד התובענה הייצוגית ומוטב שאבליג ואשמור לעצמי את דעתי המלאה על כל מי שאישר או איפשר את ההסדר הזה, פן אחטא בלשוני, עד כדי שאיעצר.


  אבל אומר בזהירות עוד משהו אשר למי שאשר או אפשר את ההסדר הזה. 20 שנה שאני מייצג בתביעות אזרחיות. לא אחת מול בנקים. אני יכול להעריך כיצד שופט יפסוק כאשר חייב יטען שהוא מבקש, בהסתמך על תקדים זה, להשיב את חובו בדרכם של הבנקים ולשלם 2.4 פרומיל מחובו. את השאר הוא לא ידרוש לקזז אפילו. רק לעכב. לעכב במטותא עד שיתאפשר לו לברר מהו הפיצוי האמיתי שמגיע לו בגין תיאום העמלות ששלם, בין הבנקים. שיתאפשר לו לברר מה שתובענה זו יועדה לעשות ואשר מחובתם של המפקח על הבנקים והממונה על ההגבלים היה לברר גם בלעדיה. השופט יזרוק אותו מכל המדרגות. אפילו אם יבקש להראות שסירב להסדר ולא קבל אגורה שחוקה מאף בנק אף פעם, זה לא יעזור. הוא עוד יחויב בהוצאות משפט, על עזות המצח שלו.


  לכן, הבעיה אינה רק שהפיצוי יהיה נמוך בהרבה מ- 2,500 ₪. הבעיה היא שמה שמוצג כסערה בכוס תה חמימה אינו כזה. זוהי פשיטת רגל של מערך הפיקוח על הבנקים והממונה על ההגבלים העסקיים כי ההסדר הזה מעיד עליהם שלמעשה, אין להם כל אפשרות לרסן את הבנקים גם כשהם נתפסים בקלקלתם ומה שחמור לא פחות הוא שבניגוד גמור לשלל הדיווחים, המרוויחים הגדולים בהסדר הזה, הם, שוב, הבנקים ומנהליהם. הם הזוכים האמיתיים בכמה וכמה  הגרלות לוטו. כי  במחיר נזיד עדשים בקופיקס, השיגו הבנקים והבנקאים לעצמם פטור גורף לא רק מאחריות אלא גם מהשבת כל שהם קיבלו שלא כדין ושהלקוחות יהיו מנועים מעתה ועד עולם מלקזז נגד חובותיהם לבנקים. כיון שכך הגזל לא יוחזר, שורת הרווח לא תקטן והבונוסים לא ייפגעו. זו התוצאה האמיתית של הניצחון הזה. פירוס היה נופל על חרבו, אם כך היה מסתיים הקרב שבו רק הוא הבין, שהוא הפסיד.


  נ.ב.

  מסתבר בדיעבד, שטעיתי. השמועה היתה יותר ממופרזת. דובר בסכום כולל שחולק בין הרבה מאוד אנשים. כיוטן שכך, הפיצוי  הסתכם ב- 8.23 ש"ח. זהו הפיצוי ששלמו הבנקים בישראל ללקוח בשל תיאום עמלות. פירוס לא היה נופל על חרבו לו ידע זאת. כשזה הסכום שמקבלים, לא די בזה לקניית קופסת סיכות, שלא לדבר על חרב.

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS

    

    

    

   ברוטוס:   מצטרפים לכל מה שכתבת

    

    

   נטוס:      לו שאלו אותנו, היינו אומרים ללא היסוס שהפוסט הזה צריך להיות במומלצים של הקפה

    

    

   ..


    

   ארכיון

   פרופיל

   boazlaw
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין